✅ Aby wydać wiarygodny i jednoznaczny wynik testu na ojcostwo, wystarczą próbki od ojca i dziecka.
Przekazanie dowolnych materiałów od tych osób pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.
To możliwe, ponieważ w standardzie analizujemy 24 markery DNA i jako jedyni w razie potrzeby rozszerzamy badanie do 34 markerów. Do badania wystarczą dowolne próbki, np. wymazy z policzka, smoczek, maszynka do golenia, niedopałek papierosa czy sztućce ???? ???? ????
Tego dowiesz się z artykułu:
Czy do sądowego testu na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?
⏩ Gdy badanie zlecane jest bez skierowania z sądu…
Sądowy test na ojcostwo jest badaniem, w którym uczestniczą zawsze co najmniej 3 osoby – domniemany ojciec, dziecko oraz matka dziecka. W przypadku sądowego testu na ojcostwo na zlecenie prywatne niezbędna jest pisemna zgoda obojga prawnych opiekunów.
Pobór próbek ma miejsce w wyznaczonym punkcie pobrań o ustalonej godzinie. Zanim osoba z personelu medycznego zbierze wymazy z policzka od wszystkich osób biorących udział w badaniu, najpierw weryfikowana jest jeszcze ich tożsamość.
Potwierdza się ja na podstawie ważnych dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu, a w przypadku małoletniego dziecka, skróconego odpisu aktu urodzenia.
Podczas pobrania obecni są świadkowie i przygotowywany jest specjalny protokół.
⏩ Gdy badanie zleca sąd…
Teoretycznie nie można na nikim wymusić, aby oddał próbki swojego materiału genetycznego do badania.
Jeśli jednak sądowy test na ojcostwo odbywa się nie na zlecenie domniemanego ojca (co jest możliwe), a na bezpośrednią prośbę sądu, to matka dziecka powinna stawić się na pobranie próbek do badania.
Jeśli tego nie zrobi, może zostać na nią nałożona np. kara pieniężna. Sprawy dotyczące ustalenia ojcostwa to jednak sprawy bardzo delikatne, wymagające niekiedy indywidualnego podejścia.
To może Cię zainteresować: Sądowy test na ojcostwo
Czy matka musi wziąć udział w teście na ojcostwo?
✅ Nie ma takiej konieczności – pewny wynik uzyskasz przy udziale dwóch osób: ojca i dziecka. W razie potrzeby bezpłatnie zbadamy dodatkowe 10 markerów – w sumie aż 34 markery DNA. Zawsze wydajemy wyniki zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sadowej i Kryminologii ✅
Do wydania pewnego wyniku laboratorium potrzebuje dowolnej próbki pobranej od ojca i dziecka. Dowolnej, tzn. każdej, która zawiera już minimalną ilość materiału genetycznego danej osoby.
Może to być zarówno wymaz z policzka, jak i włosy z cebulkami, niedopałek papierosa czy dziecięcy gryzak. Wszystkie te przedmioty są tak samo dobrym nośnikiem DNA i można z nich wykonać pewny test na ojcostwo.
Badanie można wykonać samodzielnie (wystarczy zamówić zestaw) lub umówić wizytę w przychodni (ponad 200 punktów) albo domową pielęgniarki.
⚖ Wielu naszych Pacjentów potwierdza, że również taki wynik bywa wykorzystywany w sądzie – szczególnie ten, na którym znajdują się dane osobowe ojca i dziecka.
Czy matka może nie zgodzić się na testy DNA?
Tak naprawdę prywatny test na ojcostwo może zlecić dowolna osoba. W zależności od konkretnej sytuacji będzie to badanie anonimowe lub z danymi osobowymi. Do wykonania badania na ojcostwo nie potrzeba pisemnej zgody obojga rodziców.
Czy test na ojcostwo tylko ojca i dziecka jest pewny?
- Badanie 34 markerów DNA – analiza tylu markerów DNA u każdego uczestnika zapewnia jednoznaczny wynik. Badanie ojcostwa wykonywane w testDNA pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Zobacz film z wypowiedzią eksperta…
- Wysokiej jakości odczynniki – aby wynik badania był jednoznaczny, wykorzystywane odczynniki muszą być poddawane walidacji. Zdarza się jednak, że niektóre laboratoria pracują na odczynnikach „domowej roboty”, które bez dokładnej kontroli mogą wiązać się z wystąpieniem błędów w analizie. My pracujemy na najwyższej jakości odczynnikach firmy PROMEGA. Przeczytaj dlaczego jakość odczynników jest tak ważna…
- Doświadczeni specjaliści – w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. badania ojcostwa wykonywane są przed specjalistów. Mają oni długi staż praktyczny, a także uczestniczą w przygotowaniu publikacji naukowych, konferencjach i szkoleniach.
- Badanie ojcostwa wykonywane 2 razy – gdy rezultat badania ojcostwa wyklucza, że dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka, test przeprowadzany jest drugi raz (przez drugi zespół i na drugiej próbce). Żaden z naszych wyników nie był nigdy prawnie podważony.
- Potwierdzona jakość – testDNA Sp. z o.o. Sp. k. posiada liczne certyfikaty, regularnie poddaje się zewnętrznym kontrolom jakości badań DNA. To laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji [w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną] / [w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025], [Nr AB 1618]. Sprawdź dokładny zakres akredytacji… Jako jedyne prywatne laboratorium w Polsce uzyskało m.in. 100% zgodność rezultatów w teście na ojcostwo w programie biegłości CTS (Collaborative Testing Services) z akredytacją ISO/IEC 17043:2010 (organizowany przez amerykańskie stowarzyszenie związane z National Institute of Standard and Technology – Narodowym Instytutem Standardów i Technologii). Certyfikaty laboratorium…
- (do pobrania próbek DNA)
- Cena: 77,-
- Kup Test
W zestawie:
- sterylne wymazówki do pobrania próbek dla 4 osób
- instrukcja pobrania próbek
- formularz zlecenia badania ojcostwa
- zaadresowana i opłacona koperta zwrotna
- blankiet do zapłaty za badanie
Badanie ojcostwa zrobisz w jednej z 200 przychodni w Polsce lub podczas wizyty domowej pielęgniarki. Wystarczy, że zadzwonisz lub zarejestrujesz się poprzez formularz on-line.
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
„Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień.
Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia.
Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”
„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie.
Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu.
Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta.
Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”
„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”
„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową.
Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu.
Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”
Marcin Kliś
Joanna Musiał
Ewelina Czernachowska
Ewa Przeliorz
Test na ojcostwo w ciąży: czy można zrobić badanie DNA w ciąży?
Test na ojcostwo (badanie DNA) w czasie ciąży potwierdza lub wyklucza, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Zwykle test na ojcostwo przeprowadza się, gdy dziecko już jest na świecie, ale czasem ojcostwo trzeba ustalić jeszcze w ciąży. Czy jest to możliwe?
Czy można zrobić test na ojcostwo w ciąży? Test na ojcostwo jest metodą na sprawdzenie, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka, przydatną, gdy kobieta współżyła z co najmniej dwoma mężczyznami w okresie poczęcia. Czasem to mężczyzna chce upewnić się, że na pewno jest tatą dziecka.
Testy na ojcostwo najczęściej przeprowadza się już w drugiej dobie po narodzinach dziecka, badając materiał DNA z wymazu z wewnętrznej strony policzka dziecka albo z mikrośladów, takich jak włosy, plamy krwi czy szczoteczka do zębów. Czasem jednak jest konieczność sprawdzenia ojcostwa jeszcze w czasie ciąży – na przykład po to, by ustalić alimenty w ciąży.
Test na ojcostwo w ciąży: badanie DNA
Test na ojcostwo można wykonać już w 10. tygodniu ciąży. Co bardzo ważne, test na ojcostwo jest całkowicie nieinwazyjny, bezpieczny dla przyszłej mamy i płodu, nie powodujący poronienia. Bada się próbki krwi pobrane od przyszłej mamy i potencjalnego ojca.
Test na ojcostwo w ciąży analizuje fragmenty DNA płodu, które są obecne we krwi ciężarnej. Wyniki testu są wiarygodne w takim samym stopniu jak testów na ojcostwo wykonywanych po urodzeniu dziecka (czyli 100 proc. przy wykluczeniu i 99,99 proc.
przy potwierdzeniu ojcostwa).
Wyniki i koszt testu na ojcostwo
Na wyniki badania testu na ojcostwo w ciąży czeka się do 2 tygodni. Taki test na ojcostwo kosztuje 6000 zł.
W czasie ciąży można też zrobić test na ojcostwo przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych – amniopunkcji (czyli pobrania płynu owodniowego) oraz biopsji kosmówki. Wykonuje się je jednak tylko wtedy, gdy jest wskazanie do takiego badania, ponieważ w 0,3-1 proc. przypadków może dojść do poronienia.
Do badania ustalenia ojcostwa pobiera się także wymaz z policzka matki oraz domniemanego ojca albo wykonuje się testy z mikrośladów (mogą to być np. plamy krwi lub spermy, chusteczka z wydzieliną z nosa).
Cena takiego testu na ojcostwo wynosi 2500 zł.
Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >
Pobieram
Test na ustalenie ojcostwa – jak przebiega i ile kosztuje?
Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online
Test na ojcostwo może zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć ojcostwo danego mężczyzny. Jak przebiega test na ojcostwo? Z jakimi kosztami musimy się liczyć, planując jego wykonanie? Czy ojcostwo można ustalić jeszcze w czasie ciąży? Sprawdź!
Test na ojcostwo jest wykonywany w celu ustalenia tożsamości ojca dziecka. DNA jest to unikatowy kod genetyczny, który rodzice przekazują dziecku. Dlatego też porównując materiał genetyczny rodziców i dziecka, można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Aby przeprowadzić test, potrzebujemy próbki DNA od ojca i dziecka. Test potwierdza ojcostwo w 99,99%, natomiast wyklucza ojcostwo w 100%.
Próbki potrzebne do badania powinny zawierać materiał biologiczny dziecka, matki i potencjalnego ojca. Bardzo ważne jest, aby materiał do badania nie uległ zanieczyszczeniu.
Może być to próbka lub plama krwi, ślina lub inne wydzieliny (np.
z nosa), włosy, paznokcie, wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka, guma do żucia, czy jakikolwiek inny przedmiot ze śladami materiału genetycznego.
Sprawdź: Test Harmony – kiedy wykonać to badanie prenatalne?
Test na ojcostwo należy wykonać w każdej sytuacji, gdy zaistnieją wątpliwości co do tożsamości ojca. Przed wykonaniem badania należy uzyskać zgodę od prawnych opiekunów dziecka. Jeżeli nie posiadamy zgody, konieczne jest zlecenie sądu lub prokuratora.
W sytuacji, gdy to sąd wnioskuje o test na ojcostwo, pobranie materiału musi zostać zaprotokołowane. Oznacza to, że osoby, od których będzie pobrany materiał do badania, muszą zostać wylegitymowane, po czym osoba uprawniona może pobrać materiał w obecności przynajmniej dwóch świadków. Test taki nie może być anonimowy, a osoby poddawane badaniu muszą podpisać odpowiednie protokoły.
Ponadto w czasie testu zlecanego przez sąd musi być obecna matka dziecka. Jej udział w badaniu, sprawia, że jego wynik jest uznawany za ważny. Nie ma tego obowiązku w przypadku testów prywatnych.
Gdy test na ojcostwo wykonujemy prywatnie, potrzebujemy zgody osoby badanej, po czym możemy zamówić specjalny zestaw do pobierania i transportowania materiału biologicznego. Materiał ten należy dostarczyć do najbliższego punktu pobrań.
Sprawdź: Badania prenatalne. Ile kosztują i kiedy są refundowane?
Test na ojcostwo najlepiej wykonać z krwi. Pobiera się ją zarówno od matki, dziecka, jak i domniemanego ojca. Aby zminimalizować stres u dziecka, zaleca się czasami wykorzystanie materiału biologicznego innego rodzaju, np. włosy z cebulkami.
Próbki przekazuje się następnie do laboratorium, gdzie przeprowadza się analizę kodu genetycznego. Test na ojcostwo wymaga ogromnej precyzji, odpowiednich warunków i czasu. Dla pewności badanie jest czasami powtarzane kilkukrotnie.
Na Medonet Market możesz zamówić Test na ustalenie ojcostwa – badanie wysyłkowe dostępne w korzystnej cenie.
Zdarza się, że badanie na ojcostwo jest wykonywane jeszcze przed narodzeniem dziecka. Materiał do badania jest wówczas pobierany w czasie badań prenatalnych, a więc najwcześniej w 13-16 tygodniu ciąży.
Należy jednak pamiętać, że są to badania inwazyjne, które są wykonywane u niektórych ciężarnych. Badania te są obarczone dużym ryzykiem powikłań, a nawet poronienia.
Dlatego metoda to nie jest powszechnie stosowana.
Materiał do testu można również wykonać z krwi matki. Jest możliwe pobranie materiału do badań, w którym mogą znajdować się komórki płodu. Metoda ta nie daje dużej pewności, jest to jednak metoda całkowicie bezpieczna i można ją wykonać nawet w 9 tygodniu ciąży.
Od matki i domniemanego ojca dziecka można pobrać do badania wymaz z policzka, czy inny fragment materiału biologicznego.
Warto wiedzieć: Czym są i jak działają testy genetyczne?
Analiza DNA wskazuje na zależności pomiędzy dzieckiem i rodzicem, ponieważ w czasie zapłodnienia dochodzi do wymieszania materiału genetycznego rodziców. Dziecko będzie miało zatem połowę materiału genetycznego matki i połowę ojca.
Całkowita analiza DNA jest bardzo czasochłonna i droga, dlatego dla potrzeb testów na ojcostwo bada się wybrane fragmenty. Laboratoria badają zazwyczaj 16 fragmentów, zawierających krótkie wielokrotnie powtórzone informacje, tzw. SRT. Na ich podstawie porównuje się, czy dziecko i ojciec mają taką samą liczbę powtórzeń każdego odcinka SRT.
Jeżeli ojcostwo zostanie potwierdzone, oznacza to, że dany fragment DNA ma swoje odzwierciedlenie w materiale genetycznym ojca. Ojcostwo jest wykluczone, jeżeli 3 lub więcej fragmentów różni się od siebie.
W czasie testów stosuje się metodę PCR, czyli reakcję łańcuchowej polimerazy oraz RLFP, która opiera się na analizie długości fragmentów restrykcyjnych DNA.
Wyniki testów na ojcostwo są dostępne po ok. 6-7 dniach roboczych. Jak już wspomniano, może on potwierdzić ojcostwo na 99,99%, a wykluczyć ojcostwo na 100%. Wyniki są przekazywane osobie zlecającej w bardzo dyskretny sposób, jednak może to być również forma pisemna, telefoniczna, czy elektroniczna. Formę ustala się wcześniej, podobnie jak hasła dostępu do informacji.
Cena testu na ojcostwo zależy głównie od laboratorium, które wybierzemy. Wpływ na koszty ma również to, czy badanie jest wykonywane prywatnie, czy też zleca je sąd. Z tego względu cena waha się od 500 do 1500-2000 zł.
Przy czym cena badania dla sądu to ok. 1500-2000 zł, natomiast test wykonywany prywatnie kosztuje od 500 do 1700 zł.
Różnica w cenie wynika z konieczności zachowania odpowiednich procedur i dołączeniem specjalistycznej ekspertyzy, gdy test na ojcostwo wykonuje się na zlecenie sądu.
Warto wiedzieć, że w przypadku testów zlecanych przez sąd, jego koszty pokrywa strona przegrana w procesie. Sąd może również podzielić koszty na pół, a nawet zwolnić strony z opłat.
Państwo zapłaci za testy na ojcostwo, w przypadku dzieci przebywających w ośrodku opiekuńczym lub też żadna ze stron nie posiada wystarczających środków na ich opłacenie.
Opłaty związane z testem na ojcostwo, można w niektórych laboratoriach rozłożyć na raty.
Najdroższym rozwiązaniem są testy na ojcostwo wykonywane w czasie ciąży. Jeżeli badanie wykonuje się na podstawie próbki krwi matki, z której izoluje się DNA dziecka w 8 tygodniu ciąży, badanie takie może kosztować nawet 7000 zł. Badania takie są bardzo skomplikowane, co wpływa na wysokość opłat.
Popularniejszym rozwiązaniem jest badanie w 15 tygodniu ciąży, gdy badanie wykonuje się na podstawie próbki pobranej w czasie badań prenatalnych. Całkowity koszt badania wynosi ok. 2000-3000 zł i zależy on głównie od szybkości pracy laboratorium. Im szybciej chcemy mieć wynik, tym więcej zapłacimy.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Kiedy można zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo można zrobić zawsze, kiedy podejrzewa się, że ojcostwo prawne nie jest zgodne z biologicznym ojcostwem dziecka. W sądzie wówczas mówi się o zaprzeczeniu domniemania ojcostwa, uznaniu ojcostwa bądź też ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa.
Do domniemania ojcostwa dochodzi w ściśle określonych sytuacjach, kiedy to bez żadnych specjalnych oświadczeń uznaje się, że dany mężczyzna jest po prostu ojcem dziecka.
Takie sytuacje dotyczą męża matki, jeżeli dziecko urodziło się w ciągu małżeństwa lub w okresie 300 dni po jego ustaniu, a także jeśli mąż matki wyraził zgodę na poczęcie dziecka za pomocą procedur medycznych – ostatni sytuacja jest wyjątkiem, w którym nie ma możliwości zaprzeczeniu ojcostwa.
Domniemanym ojcem dziecka jest kolejny małżonek matki w przypadku, gdy małżeństwo zostało zawarte w 300 dni od ustania poprzedniego i w tym czasie dziecko się urodziło. Domniemanie ojcostwa dotyczy także związków pozamałżeńskich pod warunkiem, że matka dziecka w 181-300 dni przed narodzinami współżyła tylko z jednym mężczyzną.
Poza tymi sytuacjami mężczyzna uważający się za biologicznego ojca może uznać ojcostwo w urzędzie (w sądzie opiekuńczym, urzędzie stanu cywilnego, konsulacie), co musi zostać potwierdzone przez matkę dziecka, aby uznanie stało się prawomocne.
Test na ojcostwo robi się również, jeżeli jedna ze stron chce uznania ojcostwa, a druga się na to nie zgadza, lub istnieje podejrzenie, że prawny ojciec (w wyniku domniemania lub uznania) nie jest jednak ojcem biologicznym. W przypadku chęci uznania ojcostwa, gdy dziecko ma już prawnego ojca, należy w pierwszej kolejności zaprzeczyć ojcostwu jednego mężczyzny, a potem można ustalić ojcostwo mężczyzny, który chce dokonać uznania.
Sądownie można zrobić test na ojcostwo po wnioskowaniu do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. Wniosek może wnieść:
- matka dziecka przeciwko mężczyźnie w 6 miesięcy od narodzin dziecka,
- domniemany ojciec przeciwko matce i dziecku w 6 miesięcy od dowiedzenia się o narodzinach dziecka w przypadku zaprzeczenia domniemaniu ojcostwa lub przez pierwsze 18 lat życia dziecka,
- dziecko pomiędzy 18 a 21 rokiem życia.
Wniosek o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa można wnieść w 6 miesięcy od odkrycia, że ojcostwo nie jest biologiczne, czego można dokonać poprzez zrobienie testu na ojcostwo prywatnie.
Niezmieszczenie się w terminach nie oznacza, że ustalenie ojcostwa w sądzie jest niemożliwe. Wówczas należy złożyć wniosek do prokuratora, który w przypadku posiadania odpowiednich dowodów wniesie pozew do sądu.
Jak można zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo można zrobić na zlecenie sądu w opisanych powyżej sytuacjach albo prywatnie.
Test na ojcostwo zlecony przez sąd jest związany z zastosowaniem się do specjalnych procedur. Wymagana jest obecność wszystkich stron, od których po poświadczeniu tożsamości zostanie pobrany DNA poprzez wymaz.
Biegły sądowy z zakresu genetyki sądowej określa lokalizację, w jakiej zostanie przeprowadzone pobranie, oraz wyznacza do tego odpowiednią osobę. Przy pobraniu konieczna jest obecność świadków i spisanie protokołu.
Analiza porównawcza trzech materiałów genetycznych przebiega w sądowym laboratorium. Ekspertyza z podpisem biegłego uznawana jest w sądzie za wiarygodny dowód.
Test na ojcostwo można zrobić całkowicie prywatnie na różne sposoby. Jedną z form prywatnego testu na ojcostwo jest wykonanie go do celów sądowych. Wówczas nieznacznie różni się od tego na zlecenie sądu.
Przede wszystkim, aby do niego podejść, konieczna jest zgoda wszystkich prawnych opiekunów dziecka, co nie jest potrzebne w przypadku zlecenia sądu.
Tak samo wykonuje się wymazy od dziecka, matki i domniemanego ojca, potrzebna jest obecność świadków i ekspertyza biegłego sądowego.
Istnieje także możliwość wykonania innego jawnego testu na ojcostwo, w przypadku którego wynik chce się wykorzystać tylko we wnioskowaniu, dzięki czemu koszt przeprowadzenia go jest znacznie niższy niż testu do celów sądowych.
W tym przypadku do zwykłego punktu pobrań idą dwie osoby – dziecko i domniemany ojciec, od których zostanie pobrany wymaz. W przypadku, gdy dziecko nie ukończyło osiemnastego roku życia, należy do punktu dostarczyć pisemną zgodę od matki lub może ona również przyjść i ustnie potwierdzić.
Punkt pobrań oprócz pobrania wymazów zajmuje się również ich przekazaniem do laboratorium diagnostycznego.
Jeżeli masz wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa lub podejrzewasz, że możesz być biologicznym ojcem dziecka wykonaj proste genetyczne badanie ojcostwa. Pozwala ono na stuprocentowe wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie go z pewnością powyżej 99,9999%.
Dostępne badania ojcostwa to:
Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + mikroślad)
Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + wymaz)
Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (mikroślad + mikroślad)
Badanie ojcostwa ➜ realizacja w punkcie pobrań (wymaz + wymaz)
Dowiedz się więcej
W ofercie badań genetycznych dostępne są także testy na ojcostwo, do których materiał pobiera się samodzielnie, a wynik jest anonimowy. Taki test na ojcostwo można wykonać bez zgody jakichkolwiek osób. Zamówienie anonimowego testu na ojcostwo możliwe jest online.
Po rezerwacji i dokonaniu płatności (dowiedz się, jakie są ceny badań DNA ❱) zostaje przesłany zestaw, za pomocą którego wykonuje się pobrania materiału. W ramach takiego testu na ojcostwo można wykonać dwa wymazy, dwa mikroślady lub wymaz i mikroślad.
Po pobraniu próbek należy je zapakować i umówić się z kurierem na ich odbiór. Istnieje także odmiana tego badania – test na ojcostwo kupowany w aptece.
Wówczas w aptece zakupuje się jedynie sam zestaw do pobrania próbek, zaś potem konieczne jest opłacenie samej analizy laboratoryjnej.
Z jakich próbek można zrobić test na ojcostwo?
Aby zrobić badanie genetyczne na ojcostwo, należy pobrać w odpowiedni sposób próbki tak, aby zawierały w sobie materiał genetyczny. Zazwyczaj pobierane są wymazy, krew lub mikroślady.
Zarówno w punkcie pobrań, jak i samodzielnie dość często wykonuje się wymazy. Wymaz polega na zebraniu komórek błony śluzowej jamy ustnej poprzez pocieranie wymazówką wewnętrznej strony jamy ustnej.
Mimo że wymazówka przypomina zwykły patyczek kosmetyczny, to nie należy go używać w tym celu, ponieważ wymazówka powinna być sterylna, aby uzyskać wiarygodny wynik. Wymaz można wykonać u siebie samodzielnie lub może to wykonać inna osoba (np. pracownik punktu pobrań) – istotne jest jednak, aby uniknąć zanieczyszczenia wymazówki dodatkowymi śladami.
Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia jamy ustnej zaleca się, aby przed dokonaniem wymazu przez dwie godziny nie jeść, nie pić, nie żuć gumy, a także nie palić papierosów.
Z krwi test na ojcostwo wykonywany jest coraz rzadziej, gdyż w porównaniu do wymazów jest bardziej inwazyjny i nie wszyscy tolerują oddawanie krwi lub jej widok. Pobranie krwi możliwe jest jedynie przez personel, który ma na to pozwolenie. DNA w przypadku pobrania krwi izoluje się z białych ciałek krwi.
Do testu na ojcostwo mogą posłużyć także mikroślady. Mikrośladami nazywa się niewielkie ilości DNA, które człowiek pozostawia w różny sposób na przedmiotach. Do testu na ojcostwo można przekazać przedmiot taki jak szczoteczka do zębów, paznokcie, pasek od glukometru, smoczek, chusteczka do uszu itp. Na tych przedmiotach zostają fragmenty naskórka, plamki krwi, wydzieliny (np.
ślina, nasienie), z których możliwe jest wyizolowanie choćby śladowych ilości DNA. W przypadku testu na ojcostwo z mikrośladów zawsze istnieje ryzyko, że nie znajdzie się na przedmiocie DNA od osoby, która ma zostać zbadana, lub znajdzie się tam DNA od co najmniej dwóch osób. Pomijając to, mikroślady są uznawane za bardzo wygodną metodę uzyskania próbek w ramach testu na ojcostwo.
Znacznie rzadziej test na ojcostwo wykonuje się jeszcze w trakcie ciąży. Aby pozyskać DNA od płodu, można je wyizolować z próbki krwi żylnej pochodzącej od matki już po 10 tygodniu ciąży. W późniejszym okresie (po 15 tygodniu) przy innych medycznych wskazaniach do amniopunkcji możliwe będzie pobranie DNA bezpośrednio z płynu owodniowego.
Do już całkiem rzadkich sytuacji należy test na ojcostwo wykonywany po śmierci domniemanego ojca. Taki przypadek wymaga albo uzyskania jego mikrośladów albo otrzymania zgody do ekshumacji i pobrania próbek z ciała zmarłego.
Test na ojcostwo – analiza profili genetycznych
Test na ojcostwo polega przede wszystkim na analizie porównawczej dwóch lub trzech profili genetycznych. Profilem genetycznym nazywany jest zestaw określonych sekwencji DNA, które są indywidualne dla każdej osoby. Sytuacja, w której dwie osoby mają identyczny profil genetyczny, możliwa jest u bliźniąt jednojajowych i tylko teoretycznie może się pojawić u innych osób.
W ramach tego badania DNA izoluje się materiał genetyczny z próbek i następnie powiela się go w reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). W trakcie sekwencjonowania DNA możliwe jest później ustalenie wyglądu łańcucha i wykrycie fragmentów zwanych markerami, które będą stanowić profil genetyczny badanej osoby.
Zazwyczaj bierze się pod uwagę 16, 22 lub 24 markery genetyczne – w testach z udziałem tylko dziecka i domniemanego ojca należy porównać minimum 21 markerów. Uzupełnieniem tego jest przydzielenie markerom dwóch liczb, które będą odpowiadać za części otrzymane po matce i po ojcu.
Następnie profile są porównywane, a właściwie porównywane są ze sobą liczby w odpowiadających sobie markerach. W przypadku biologicznego ojcostwa we wszystkich parach markerów znajdzie się taka sama liczba.
Taki wynik daje 99,9999% pewności, że jest to ojcostwo biologiczne – nie wynosi ono 100% ze względu na wspomniane minimalne ryzyko dwóch osób o tym samym profilu genetycznym. Jeżeli zostanie stwierdzone, że w chociaż w czterech markerach liczby się różnią, otrzymany wynik będzie świadczył o wykluczeniu ojcostwa ze stuprocentową pewnością.
Autor merytoryczny: Dr n. med. inż. Agnieszka Pilecka
Aktualizacja: 2018-09-30
Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?
Absolutnie TAK! Test DNA na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich osób biorących w nim udział. Próbki do badania można pozyskać w sposób bezbolesny i łatwy. Dotyczy to zarówno badań realizowanych dla własnej wiedzy (prywatnych), jak i tych zlecanych na potrzeby postępowania sądowego (sądowych). Można go wykonać bez obawy o zdrowie czy poufność danych. Nad wszystkim czuwają specjaliści…
Jakie próbki wykorzystuje się w testach na ojcostwo?
Próbkę do testu na ustalenie ojcostwa stanowi zazwyczaj wymaz z błony śluzowej policzka, który pozyskuje się przy pomocy wymazówek, czyli długich patyczków zakończonych bawełnianymi nasadkami. Aby pobrać wymaz wystarczy potrzeć nimi o wewnętrzną stronę policzka. Cały zabieg jest bardzo prosty, bezbolesny i w 100% bezpieczny dla pacjenta.
Osoby rozważające realizację badania DNA nie muszą się zatem obawiać, że narażają siebie czy dziecko na jakiekolwiek ryzyko. Co więcej, z uwagi na prostą i nieinwazyjną metodę poboru próbek, przeważająca część klientów decyduje się na samodzielne przygotowanie materiałów w domu.
Żeby to uczynić wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw testowy.
Wymazy zalicza się do grupy tzw. próbek standardowych. Drugą grupę tworzą z kolei próbki niestandardowe, nazywane powszechnie „mikrośladami”. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie te przedmioty, z których da się „wydobyć” ludzkie DNA. Wśród nich wymienić można: maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami, paski z glukometru, a nawet zużyte podpaski czy tampony. Więcej o mikrośladach…
Ze względu na swój niesterylny charakter, próbki mikrośladowe należą do materiałów rzadziej wykorzystywanych w testach na ojcostwo. Stanowią jednak doskonałą alternatywę w sytuacji braku możliwości pobrania wymazów.
Na czym polega ustalenie ojcostwa?
Badanie DNA na ojcostwo jest wieloetapowym procesem, na który składa się szereg skomplikowanych czynności, takich jak izolacja DNA, reakcja PCR czy sekwencjonowanie. Efektem końcowym analizy laboratoryjnej są profile genetyczne wszystkich uczestników testu, a więc domniemanego ojca, dziecka i ewentualnie matki. Aby można było uzyskać wiarygodną informację na temat ojcostwa profile te należy jeszcze poddać zaawansowanej analizie statystycznej.
Jest celem jest określenie prawdopodobieństwa z jakim badane osoby będą ze sobą biologicznie spokrewnione. Profesjonalne badanie genetyczne w kierunku ustalenia ojcostwa potrafi potwierdzić ojcostwo na ponad 99, 99% lub je wykluczyć na 100%.
Nad wszystkim czuwają fachowcy
Nad prawidłowym przebiegiem całego badania ojcostwa czuwa zespół wykwalifikowanych pracowników. Klient nie musi się obawiać o bezpieczeństwo swoje oraz udzielanych przez siebie informacji. Może za to liczyć na pełną dyskrecję oraz kompleksową i profesjonalną obsługę na każdym etapie jego realizacji.
.
Kto może wykonać test na ojcostwo?
Teoretycznie test na ojcostwo może wykonać każdy! Ludzkie DNA nie zmienia się pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Tryb życia, kondycja zdrowotna, a także wiek badanej osoby nie będą w tym przypadku istotne. Warto jednak zaznaczyć, że choć badania tego typu nie nakładają żadnych ograniczeń co do tego kto może wziąć w nich udział, to jednak ich realizacja następuje przeważnie na zlecenie określonych osób. Jak to wygląda w praktyce?
Kto może zlecić badanie?
Choć w badaniach, o których mówimy borą udział również dzieci, to ich realizacja może się odbyć tylko na zlecenie osoby dorosłej (pełnoletniej), czyli zgodnie z polskim prawem posiadającej minimum 18 lat. Aby włączyć do testu małoletnie dziecko, potrzebna jest zgoda rodziców, bądź też innych osób sprawujących pełną władzę rodzicielską (prawnych opiekunów).
Dziecko może zlecić badanie tylko wtedy, gdy osiągnie pełnoletność oraz uzyska zgodę wszystkich pozostałych uczestników testu.
Wbrew powszechnym wyobrażeniom, testów DNA w kierunku ustalenia ojcostwa nie zamawiają wyłącznie panowie. Kobiety, choć zdecydowanie rzadziej od mężczyzn, również bywają zleceniodawcami tego rodzaju badań. Wynika to najczęściej z braku pewności co do tego kto jest biologicznym ojcem ich dziecka. Coraz częściej zdarzają się również zlecenia na test ojcostwa w ciąży.
Kto musi uczestniczyć w badaniu?
Uczestnictwo matki dziecka w teście na ojcostwo nie jest wymagane. Badanie można przeprowadzić dysponując wyłącznie próbkami DNA potencjalnego ojca oraz dziecka. Analiza obejmuje bowiem jedynie te geny, które potomek powinien odziedziczyć po swoim biologicznym ojcu.
W celu ustalenia pokrewieństwa między badanymi osobami sprawdza się tzw. markery genetyczne oraz ilość występujących w nich powtórzeń specyficznych motywów nukleotydowych.
Pełna zgodność oznacza jednoznaczne potwierdzenie ojcostwa, wykrycie przynajmniej czterech różnic prowadzi do całkowitego wykluczenia badanego mężczyzny jako biologicznego ojca.
Kiedy obecność matki jest potrzebna?
Należy pamiętać, że brak konieczności włączenia próbek od matki odnosi się jedynie do testów o charakterze prywatnym, w przypadku badań realizowanych na potrzeby sądu jej obecność będzie już niezbędna. Udział matki okaże się równie pomocny w sytuacji uzyskania niejednoznacznego wyniku, czyli takiego, który nie pozwoli ani na wykluczenie, ani na potwierdzenie biologicznego ojcostwa.