Czy mąż może wyrzucić żonę z domu po rozwodzie?

Katarzyna Klemba – 14 sierpnia, 2017

Wyobraźmy sobie sytuację:

radość na twarzy Joli (dla przykładu), radość na twarzy Arka (dla przykładu), mówią sobie tak na ślubnym kobiercu, potem huczne wesele i wreszcie wspólne życie  w mieszkaniu kupionym przez Arka przed ślubem. Potem pojawia się córka Ania, która jest bardzo związana z rodzicami.

Sielanka trwa 5 lat. Potem coś zaczyna się psuć, Jola z Arkiem nie potrafią już się porozumieć. Często się kłócą, a później długo do siebie nie odzywają.

W końcu Arek postanawia złożyć pozew o rozwód, a Jola zaczyna się zastanawiać czy wyrzuci ją ze swojego mieszkania razem z Anią… ?

Czarny scenariusz, ale niestety powszechny. Co w tej sytuacji może zrobić Jola? Czy ma powody do zmartwień?

I. Czy Mąż może wyrzucić Żonę z domu? 

Otóż, kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi (Arkowi), drugi małżonek (Jola) jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

Arek i Jola mają dziecko – małoletnią Anię. Wychowywanie jej jest z pewnością związane z korzystaniem z mieszkania należącego do Arka – w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

Z kolei co, do przedmiotów urządzenia domowego – nie zalicza się do nich rzeczy służących do wykonywania zawodu lub zaspokajania indywidualnych potrzeb jednego z małżonków.

Reasumując, wyrzucenie żony z mieszkania jest zatem niemożliwe. Jola może czuć się bezpieczna…, ale do czasu.

Powyżej zacytowany przepis art. 28(1) k.r.o. chroni drugiego małżonka tylko do momentu trwania małżeństwa.

II.Czy po rozwodzie Mąż może wyrzucić Żonę z domu?

Po rozwodzie Arek pełnoprawnie będzie mógł wystąpić do sądu z pozwem o orzeczenie eksmisji byłej żony. Dlaczego?

 • Dlatego, że po zakończonym postępowaniu rozwodowym Jola nie będzie posiadała już tytułu prawnego do korzystania z mieszkania Arka.
 • Co zatem ma zrobić Jola, jeśli nie ma gdzie się wyprowadzić ?
 • Musi wnieść do sądu pismo o przyznanie lokalu socjalnego.

Małżonek, który korzysta z lokalu, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 150), gdyż jest lokatorem w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy („osobą używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności).

Sąd jednak może, ale nie musi przyznać Joli prawa do lokalu socjalnego.

Będzie rozważał  dotychczasowy sposób korzystania z mieszkania przez Jolę, jej szczególną sytuację materialną i rodzinną, wysokość dochodów, stan zdrowia oraz sytuację wychowawczą dziecka. Wszystkie te okoliczności Jola powinna opisać w swoim piśmie.

Nie muszę chyba wskazywać, że nawet jeżeli Jola uzyska prawo do lokalu socjalnego (a przecież postępowanie sądowe szybko się nie zakończy), to jego faktycznie otrzymanie może trochę potrwać…

Pocieszające dla Joli jest to, że do momentu zaoferowania lokalu przez właściwą gminę eksmisja zostaje wstrzymana. Arek i Jola mogą (muszą) dalej ze sobą przebywać w dotychczasowym mieszkaniu.

III. Jak można się zabezpieczyć?

Sytuacja Joli nie jest zatem łatwa, a byłaby gdyby Arek, np. darował małżonce ½ udziału w mieszkaniu, stanowiącym jego majątek osobisty.

W takiej sytuacji Jola jednak się nie znajduje.

Co można jeszcze jej doradzić?

W trakcie trwania małżeństwa zapewne inwestowała ona własne pieniądze w mieszkanie męża. Wnosząc do sądu pismo o podział majątku Jola rozliczy nakłady poczynione na majątek byłego męża.

 1. Odzyskane pieniądze pomogą jej w ułożeniu sobie życia na nowo…
 2. Oczywiście prawo nie dyskryminuje w tym zakresie i taka sama sytuacja może spotkać Męża.

Czy mąż może wyrzucić żonę z domu po rozwodzie?Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres:

[email protected]

Jeśli zaś – dotyka Cię przemoc w rodzinie i martwisz się, że nie stać Cię na pomoc prawną, zapoznaj się z artykułem:

Przemoc w rodzinie – gdzie się zgłosić po pomoc?

Kiedy mąż może wyrzucić żonę z domu

Czy mąż może wyrzucić żonę z domu po rozwodzie?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2020-01-13 Mój mąż od roku ma kochankę i chce z nią budować nowy związek.. Wyprowadził się dwa tygodnie temu do matki.. Mieszkamy razem w mieszkaniu własnościowym hipotecznym, które zostało zakupione na moja żonę jako jedyna właścicielkę.. Kiedy byliśmy na miejscu i dzieci były już w mieszkaniu, mąż zatrzasnął przede mną drzwi.Żona pragnęła zemsty tuż po tym jak zostawił ją mąż dla swojej sekretarki.. Niedługo będą się rozwodzić (nie wiem czemu) natomiast ona powiedziała że chce natychmiast .Wyobraźmy sobie, że mąż wyprowadza się z domu, żeby układać sobie życie z inną.. Mamy dwójkę małoletnich (3,5 i 2 lata) dzieci.. Pytanie: Jesteśmy małżeństwem od 2001 roku.. Jacek i Krysia inwestowali w ten dom swoją pracę oraz wszystkie oszczędności.. W 2006 r. doszło do separacji, a dwa lata później – oficjalnego rozwodu.. Wiem, że planuje wystąpić o rozwód.. Mężczyzna nie spodziewał się, że kobieta zemści się w podobny sposób.. Mąż przyjechał po nas.. Mieszkają z mężem w jej własnym mieszkaniu po dziadkach.. Powyżej zacytowany przepis art. 28(1) k.r.o.. Orienne Cevey zapowiada, że jeśli .. Należy zaznaczyć, że dom ma dwa poziomy i na każdym z poziomów jest osobne mieszkanie z łazienką i kuchnią.Mąż mimo długiego stażu związku uległ pokusie i nawiązał romans z młodą sekretarką..

Pogodziliśmy się i wróciliśmy z powrotem do domu.. Kłamie,że wyjeżdża w delegację, a tak na prawdę spotyka się z ta kobietą.. Związek z kochanką się rozpada, a on nie ma się gdzie podziać.. Nie ma znaczenia, czy jest zameldowany, czy nie.Żona została wyrzucona z domu przez swojego męża, ponieważ ten chciał zamieszkać z kochanką..

Kiedy pani Halina 18 lat temu wychodziła za mąż za Jana K., była w siódmym niebie.. To działo się 16 maja.. Uczyniliśmy tak, aby łatwiej można było otrzymać kredyt.§ Czy żona może wyrzucić mnie z mieszkania :((odpowiedzi: 4) Witam, Jestem w trakcie rozwodu z żoną (bez orzeczenia o winie).. Z najnowszych .

Według amerykańskich mediów Phil Collins próbuje wyrzucić z domu swoją byłą żonę, Orianne Cevey.. Jak się okazuje, lider Geesis postanowił rozejść się ze swoją żoną.Phil Collins, zdaniem mediów, chce pozbyć się byłej żony ze swojej luksusowej posiadłości.. Mąż zakochał się w kobiecie w moim wieku, która bardzo pilnuje jego portfela..

Rodzice oddali mu do dyspozycji piętro tego domu, a po ich śmierci własność domu przeszła na Jacka.. Witam serdecznie Chciałabym uzyskać odpowiedzi na moje pytania odnośnie mojej sytuacji, jak to wygląda od strony prawnej..

W praktyce lepiej jest postępować jak kobiety: po prostu wywalić taką osobę z domu, inaczej sprawa będzie się ciągnęła w nieskończoność.Czytelniczka mieszka z narzeczonym w mieszkaniu będącym jego własnością..

Jesteśmy 6 lat po ślubie i mamy 4-letnie dziecko.Pani Halina od dwóch lat próbuje rozwieść się z mężem.. Pomimo tego, że od kilku miesięcy jego małżeństwo istnieje już tylko na papierze, mężczyzna może zażądać od żony, by ta pozwoliła mu wrócić do domu..

Jednak po 8 latach od rozstania lider Genesis ponownie zszedł się z Orianne.. Postanowiła się zemścić i zrobiła to w niezwykle sprytny sposób.Po ślubie Jacek wnosił Krysię na rękach do swojego domu rodzinnego.. Powód był prosty – miejsce żony miała zająć kochanka.. W pewnym momencie pojechałam z dziećmi do swojej rodziny..

Żona była wściekła.Mąż wyrzuca żonę z domu, by zamieszkać z sekretarką.. Jola może czuć się bezpieczna…, ale do czasu.. Phil Collins stał się w ostatnim czasie bohaterem artykułów wielu plotkarskich portali.. – Grupy dyskusyjne w eGospodarka.pl – dyskusja na Grupach dyskusyjnych w eGospodarka.plMożliwość wyrzucenia męża z lokalu..

NSA dodał, że skoro mąż nie skorzystał w sposób skuteczny z takiej możliwości, to z upływem kilku lat powstał stan trwały .Scenariusz jest zwykle taki: mąż, ale częściej żona, nie wytrzymuje życia pod jednym dachem z awanturującym się, pijącym, niepracującym małżonkiem, konkubentem..

Może nie za sam fakt porzucenia, ale za to, że bez zbędnych ceremoniałów z dnia na dzień została pozbawiona dachu nad głową..

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2019-12-02 Dostałem rozwód zaoczny bez orzekania o winie, ale nadal mieszkam z byłą już żoną w jej mieszkaniu.Może być i tak, że Pani mąż, nawet jeśli nie jest właścicielem domu, ma uprawnienie do korzystania z niego..

See also:  Ślub za granicą a rozwód w Polsce

Ta jednak nie zamierza się wyprowadzać i grozi, że jeśli muzyk wystawi ją za drzwi .Mąż chce je wyrzucić z domu!. Małżeństwo ma troje dzieci i dzieli dom, do którego mężczyzna zaprosił nową partnerkę z czworgiem dzieci..

Najlepiej będzie najpierw doprowadzić do takiej sytuacji, w której mąż straci uprawnienie do zamieszkiwania w domu (czyli doprowadzić do rozwodu), a następnie wnieść pozew o eksmisję.Czy mąż może wyrzucić żonę i dziecko z mieszkania?. Nie interesuje go dom, rodzina kompletnie nic..

Pierwszego dnia żona pakowała się, drugiego sprowadziła ekipę pomagającą w przeprowadzce, a trzeciego dnia odprężała się, jedząc .Moja koleżanka ma taką sytuację.. Może też zaistnieć sytuacja, że Pani mąż, mimo że nie jest właścicielem domu, ma uprawnienie do korzystania z niego.

Żona może wymienić zamki i wymeldować męża.. Mało kto mógł to przewidzieć, trzeba przyznać, że zraniona i zdradzona małżonka okazała się być naprawdę pomysłowa.Witam.Potrzebuje porady.Postaram sie to w miare czytelnie wytlumaczyc..

Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać.. Sprawy, które poruszają zagraniczni dziennikarze, w głównej mierze dotyczą jego burzliwego małżeństwa.. Niezły plan wyklarował się w jej głowie przez przypadek, postanowiła od razu wcielić go w życie.. Mamy żona intercyzę, mieszkanie jest kupione na nią.. Para doczekała dwóch synów – Matthew i Nicholasa..

chroni drugiego małżonka tylko do momentu trwania małżeństwa.. .O ile pamiętam, a raczej dobrze pamiętam, żony/męża nie można ot tak wywalić z domu przed rozwiązaniem związku małżeńskiego.. Po latach, kiedy małżeństwo stron się rozpadło, Jacek złożył pozew o rozwód i zaczął odgrażać się, że wyrzuci żonę z domu.Phil Collins ożenił się po raz 3. w 1999 r.

Wybranką była Orianne Cevey.. Jest Pani właścicielką domu, ale nie może Pani samowolnie pozbawić męża posiadania tego domu.. – napisał w Sprawy rodzinne: Witam, Mam poważny problem, moi teściowe każą mi i mojemu mężowi opuścić dom,który jest własnością teściowej.. Jestesmy z zona 10 lat po slubie i mamy dwojke dzieci.Mieszkamy u jej mamy na pietrze ktore to jej ś.p.

tata jeszcze za zycia .- W naszym małżeństwie przestało się układać.. Obecnie jestem po ślubie od 3 lat.. Była rozczarowana i zdruzgotana, gdy ten wyrzucił ją z domu.. Płaci tylko rachunki za dom a cała reszt.Strona 1 z 3 – Czy teściwie mogą wyrzucić mnie z domu, gdzie jestem zameldowana?. Zażądał tego w piśmie od prawnika.. I któregoś dnia otwiera drzwi i wyrzuca go z domu..

Żona długo nie mogła uwierzyć w to, co się stało..

Czy możliwa jest eksmisja małżonka ze wspólnego mieszkania w ramach rozwodu

Wyrok rozwodowy, poza rozwiązaniem małżeństwa rozstrzyga o wielu innych kwestiach, tj. m.in. o władzy rodzicielskiej, kontaktach, alimentach etc.

Prócz tego Sąd orzekający, o ile strony nie wnoszą o pominięcie orzekania w tym zakresie, rozstrzyga również o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Zwłaszcza jeżeli mieszkanie stanowi majątek wspólny małżonków.

Wszystko pięknie ładnie, ale co w sytuacji, kiedy małżonek, z którym dzielimy wspólne mieszkanie jest bezwzględnym oprawcą, brutalnym dręczycielem znęcającym się nad, najczęściej żoną, ale i czasami i dziećmi?

Czy jest możliwość eksmisji męża ze wspólnego lokalu

 • System polskiego prawa rodzinnego przewidział na tę okoliczność rozwiązanie, jednakże wymaga ono działania pokrzywdzonej strony.
 • „W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
 • Działanie osoby pokrzywdzonej polegać ma jedynie na zgłoszeniu takiego żądania.
 • Niby proste…
 • Niestety w sprawach, w których w tle znajduje się przemoc domowa , ujawnienie przez ofiarę tych okoliczności i nakłonienie jej do podjęcia właściwych kroków przeciwko oprawcy wymaga bardzo często wielu godzin rozmowy.

Radca Prawny/Mediator sądowy – prawo rodzinne, prawo spadkowe oraz sprawy z zakresu zasiedzenia nieruchomości i służebności to płaszczyzny, na których działam i swobodnie się poruszam.

Skontaktuj się ze mną

Czy mąż może wyrzucić żonę z domu po rozwodzie?

Piotr Woś

Nic z resztą dziwnego.

W większości przypadków są to osoby na tyle zastraszone i zdominowane przez sprawce, że wolą przemilczeć temat, byle tylko jak najszybciej zakończyć sprawę rozwodową.  Jednak, nie załatwia to sprawy!

Po zakończonym procesie, poszkodowana wraca do mieszkania, w którym czeka rozradowany, teraz już były małżonek. Okazuje się, że w ich sytuacji zmieniło się tylko tyle, że ów troglodyta teraz zamiast znęcać się nad swoją małżonką, znęcał się będzie nad byłą małżonką!

 1. Dlatego też, piszę ten artykuł, aby nakłonić wszystkie ofiary przemocy domowej do działania!
 2. Nie odpuszczajcie w sprawie rozwodowej i wykorzystajcie prawną możliwość eksmitowania bydlaka z waszego wspólnego mieszkania!
 3. Oczywiście przedłuży to sprawę rozwodową, bo trzeba będzie w tym zakresie przeprowadzić postępowanie dowodowe, ale naprawdę warto!
 4. W dalszej części postaram się wskazać na co zwrócić uwagę i przedstawię sprawy, które mogą służyć jako przykład w podobnych procesach.

Jak eksmitować małżonka ze wspólnego mieszkania

Eksmisja małżonka ze wspólnego mieszkania może być orzeczona bez względu na tytuł do jego zajmowania. To znaczy, że obejmuje również tytuł współwłasności. A to z kolei oznacza, że możecie żądać eksmisji swojego oprawcy bez obawy, że jest współwłaścicielem mieszkania.

Aby do tego doszło musi zostać spełniona przesłanka rażąco nagannego postępowania małżonka, które uniemożliwia dalsze wspólne zamieszkiwanie.

Co należy rozumieć przez rażąco naganne postępowanie?

Pojęcie “rażąco” należy rozumieć jako, “uderzająco”, “wielce”, “znacząco”, “zbyt dużo”. Natomiast naganność postępowania powinna cechować się bardzo wysokim stopniem intensywności.

Zachowania, które, mogą zostać uznane za “rażąco naganne”, najlepiej prezentuje poniżej przytoczone orzecznictwo Sądu Najwyższego:

 • “rażąco naganne postępowanie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy stałe nadużywanie przez małżonka alkoholu, wywoływanie awantur i dopuszczanie się aktów przemocy stanowi zagrożenie dla życia, zdrowia lub spokoju pozostałego małżonka i innych członków rodziny, zwłaszcza małoletnich dzieci” (wyr. SN z 11.8.1998 r., II CKN 329/98);
 • “zachowanie jednego z małżonków nacechowane agresją, wyrażającą się w naruszeniu nietykalności cielesnej (szarpanie w tym za włosy i ściskanie ciała wywołujące jego potłuczenie) i zniewagach drugiego, a także upijanie się stanowią ciężkie naruszenie obowiązków małżeńskich. Uzasadniają przeto ujemną ocenę i kwalifikują w kategoriach winy rozkładu pożycia, a nadto stanowią podstawę dla uznania, że dalsze wspólne zamieszkiwanie stron zagraża dobrom osobistym powódki” (wyr. SA w Krakowie z 18.12.2013 r., I ACa 1342/13);

Skutki wyprowadzki przed rozwodem – adwokat Marlena Słupińska

Dla wielu osób rozwód jest formalnym przypieczętowaniem rozstania, do którego doszło już wcześniej.

Nierzadko małżonkowie pozostają w tak silnym konflikcie, że jedno z nich decyduje się na wyprowadzkę jeszcze przed uzyskaniem wyroku rozwodowego.

Jakie są skutki wyprowadzki przed rozwodem? Czy małżonek, który się wyprowadził będzie ponosił winę za rozpad związku? W niniejszym artykule zwięźle przedstawię skutki wyprowadzki przed rozwodem?

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz wyprowadzić się z domu, a jeszcze nie zapadł wyrok w Twojej sprawie o rozwód, to możesz umówić się na konsultację ze mną. Doradzam klientom z całej Polski, w tym także online lub telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (adwokat rozwody) oraz do kontaktu!

Skutki wyprowadzki przed rozwodem – główne wnioski

 • Najistotniejsza jest ocena, czy wyprowadzka jest przyczyną rozpadu związku, czy jego konsekwencją. W tym drugim przypadku odchodzący się małżonek nie będzie winny rozpadu związku.
 • Wyprowadzka przed lub w trakcie rozwodu może być przejawem porzucenia drugiego małżonka oraz utraty zainteresowania sprawami rodziny.
 • Jeżeli jeden z małżonków stosuje wobec członków rodziny przemoc fizyczną lub psychiczną, wówczas wyprowadzka drugiego małżonka może okazać się konieczna.
 • Kwestia opłat za mieszkanie uzależniona jest od ustroju majątkowego obowiązującego w danym małżeństwie.
 • Zabranie rzeczy należących do drugiego małżonka albo będących współwłasnością może skutkować odpowiedzialnością względem drugiego małżonka.
 • W każdym przypadku wyprowadzkę jednego z małżonków należy rozpatrywać indywidualnie.

Czy można wyprowadzić się w trakcie rozwodu?

Tak, można. A czasami nawet trzeba.

Z punktu widzenia prawa nie istnieje formalny zakaz wyprowadzenia się w trakcie postępowania rozwodowego. Niekiedy taki krok jest nawet zalecany – na przykład, gdy druga strona stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną.

See also:  Ustalenie ojcostwa, alimenty i pozbawienie praw rodzicielskich

Wyprowadzka może być również istotna, jeżeli chodzi o ocenę wystąpienia przesłanek rozwodu. Otóż należy do nich zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Brak wspólnego mieszkania świadczy o tym, że małżonkowie faktycznie nie są już razem. W ten sposób łatwiej będzie przekonać sąd do rozwodu.

Skutki wyprowadzki przed rozwodem

Wyprowadzka a wina za rozkład pożycia

Jak już ustaliliśmy, możesz wyprowadzić się z domu przed orzeczeniem rozwodu. A teraz zastanówmy się, czy małżonkowi można przypisać jakieś negatywne skutki wyprowadzki przed rozwodem.

Małżonkowi, który wyprowadził się z mieszkania nie można automatycznie przypisać winy w rozkładzie pożycia. Wszystko zależy bowiem od okoliczności Twojej sprawy. Kluczowym jest, aby odpowiedzieć sobie na następujące pytanie:

Czy wyprowadzka z domu stała się przyczyną rozpadu związku, czy była skutkiem okoliczności, które wystąpiły już wcześniej?

Przykład nr 1:

Żona dowiedziała się o zdradzie męża. W konsekwencji spakowała się i wyprowadziła do swojej matki. W takim przypadku wyprowadzka nie ma żadnego wpływu na kwestię winy. Ta ostatnia obciąża bowiem męża. Przyczyną rozpadu związku jest zdrada, a wyprowadzka jest skutkiem.

Przykład nr 2:

Małżonkowie przechodzą problemy, niemniej żyją razem. Żona postanawia się jednak wyprowadzić. Powoli zaczyna układać sobie życie samodzielnie. Wówczas wyprowadzka może być uznana jako argument do przypisania winy żonie. To zachowanie może być potraktowane przez sąd jako porzucenie rodziny.

Istnieje nieskończona liczba okoliczności, w których może dojść do wyprowadzki przed rozwodem. Do typowych spośród nich należą:

 • wyprowadzka małżonka winnego do kochanki lub kochanka,
 • wyrzucenie z domu jednego małżonka przez drugiego,
 • sytuacja, w której małżonkowie nie mogą ze sobą wytrzymać (brak porozumienia, konflikty),
 • opuszczenie domu z obawy o życie i zdrowie siebie lub dzieci (przemoc fizyczna, znęcanie).

W kontekście powyższego warto również zwrócić uwagę na orzecznictwo. Otóż Sąd Najwyższy przyznał wprost, że:

„w przypadku powstania rozkładu pożycia małżeńskiego wskutek opuszczenia męża przez żonę z powodu jego kategorycznego oświadczenia, że z żoną żyć nie będzie, i wezwania jej do opuszczenia domu, należy uznać, że rozkład nastąpił z winy męża; w takim przypadku żona nie ma obowiązku powrotu do męża, dopóki ten nie okaże, że żałuje spowodowania zerwania wspólnego pożycia i że jego zamiar kontynuowania tego pożycia jest szczery i przemyślany” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 1952 roku, sygn. akt C 609/51, NP 1953/5).

Opłaty za mieszkanie w trakcie rozwodu

wyprowadzka z domu

Kwestia opłat za mieszkanie w trakcie rozwodu uzależniona jest od tego, jaki model ustroju majątkowego istnieje w danym małżeństwie. Nie jest więc istotne, czy małżonkowie mieszkają razem czy też nie.

Jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa, wówczas małżonek, który pozostał w mieszkaniu, nie może żądać zwrotu kosztów od tego, który się wyprowadził. Ponoszenie nakładów z dochodów wchodzących w skład majątku wspólnego na majątek wspólny. Oznacza to, że dokonanie rozliczenia poniesionych nakładów jest w takim przypadku niemożliwe.

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli pomiędzy małżonkami ustanowiona została rozdzielność majątkowa.

Wówczas jeśli jeden z małżonków faktycznie nie mieszka od pewnego czasu we wspólnym mieszkaniu wówczas powinien on ponosić koszty opłat stałych, których wysokość jest niezależna od sposobu eksploatacji, czy ilości osób zamieszkujących mieszkanie.

W takiej sytuacji małżonek, który się wyprowadził, powinien zwrócić drugiemu połowę wydatków na czynsz, jednakże opłaty dotyczące zużycia wody, energii elektrycznej oraz gazu nie powinny podlegać rozliczeniu. Do ich uiszczenia będzie zobowiązany ten małżonek, który faktycznie zużył te media.

Powyższe jest istotne w szczególności, gdy w małżeństwie doszło do przemocy fizycznej. W takiej sytuacji małżonek, który padł ofiarą przemocy powinien szybko wnosić o ustanowienie rozdzielności majątkowej i eksmisję drugiego małżonka. Na temat eksmisji pisałam już w artykule „Eksmisja po rozwodzie„.

Co można zabrać z domu przed rozwodem?

Niektórzy małżonkowie, którzy wyprowadzają się ze wspólnego mieszkania przed rozwodem, zabierają ze sobą część rzeczy. Nie ma w tym nic złego, jeżeli są to przedmioty wchodzące w skład ich majątku osobistego, a więc rzeczy przeznaczone do osobistego użytku. Takimi rzeczami małżonkowie mogą swobodnie dysponować.

Natomiast zabieranie rzeczy należących do drugiego małżonka jest kradzieżą w rozumieniu prawa karnego. Zgodnie z art.  278.

§ 1 Kodeksu karnego (KK) kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Co ważne, w przypadku kradzieży popełnionej na szkodę osoby najbliższej, ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego (art.  278. § 4 KK).

To jednak nie wszystko, albowiem pokrzywdzonemu przysługują również cywilnoprawne środki ochrony. Najskuteczniejszym z nich bywa zazwyczaj powództwo o wydanie rzeczy (tzw. rei vindicatio).

Sytuacja bardzo się komplikuje, gdy rzeczy należą do majątku wspólnego. Wówczas znajduje zastosowanie przepis z art. 34[1] KRiO:

Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.

Ten przepis co do zasady preferuje tego z małżonków, który pozostaje w dotychczasowym mieszkaniu. Niemniej każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie.

co można zabrać z domu

Porzucenie rodziny a rozwód

Opuszczenie wspólnego mieszkania bez zgody drugiego małżonka oraz całkowita utrata zainteresowania sprawami rodziny mogą stanowić podstawę do orzeczenia rozwodu, nawet z orzeczeniem o winie po stronie tego, kto dopuścił się porzucenia.

W praktyce jednak wyprowadzka na skutek porzucenia rodziny następuje niezwykle rzadko. Zwykle za wyprowadzką małżonka kryje się drugie dno.

Często jest nim nieformalna relacja z nowym partnerem lub fatalna atmosfera w domu, spowodowana napięciami między małżonkami.

Wówczas o winie decyduje nie okoliczność wyprowadzki, ale owa pierwotna przyczyna, która się za nią kryje.

Każdy przypadek opuszczenia wspólnego mieszkania przez jednego z małżonków należy rozpatrywać indywidualnie. Czasami do oceny wszystkich okoliczności przydaje się spojrzenie osoby z zewnątrz.

Skutki wyprowadzki przed rozwodem – podsumowanie

Jak widzisz, skutki wyprowadzki przed rozwodem zależą głównie od okoliczności, które kryją się za wyprowadzką.

Pamiętaj, że nawet jeśli wyprowadzasz się od małżonka, który obiektywnie jest winny rozpadu małżeństwa, to będzie on próbował wykorzystać Twoją wyprowadzkę, jako argument na Twoją niekorzyść.

Dlatego okoliczności wyprowadzki warto skonsultować z adwokatem. To zmityguje skutki wyprowadzki przed rozwodem.

Dziękuję za przeczytanie artykułu: „Skutki wyprowadzki przed rozwodem”. Być może zainteresują Cię także inne wpisy na moim blogu.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu.

Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn.

Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, ChełmnoTuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.

mec. Marlena Słupińska-Strysik

 • Adwokat
 • Marlena Słupińska-Strysik
 • e-mail: [email protected]
 • tel. 61 646 00 40
 • tel. 68 419 00 45
 • tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Mieszkanie po rozwodzie. Do kogo należy, jakie są sposoby podziału?

Obok kwestii związanych ze sprawowaniem opieki nad małoletnimi dziećmi, wspólne mieszkanie to jeden z największych powodów konfliktu między rozwodzącymi się małżonkami.

To, komu i w jakiej części przypadnie ono po rozwodzie, nabiera szczególnego znaczenia, gdy żaden z małżonków nie posiada innego mieszkania, do którego ewentualnie mógłby się przeprowadzić.

Mieszkanie to też najczęściej najcenniejszy składnik wspólnego majątku małżonków, dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być jego losy i co po rozwodzie mogą zrobić z nim byli małżonkowie.

Wspólne mieszkanie po rozwodzie

W chwili zawarcia małżeństwa, między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że od tego momentu, nabyte w trakcie małżeństwa określone przedmioty wchodzą w skład majątku wspólnego. Za pomocą odpowiedniej umowy, małżonkowie mogą oczywiście wspólność majątkową rozszerzyć, ograniczyć, a nawet całkowicie z niej zrezygnować.

Często przy zawarciu małżeństwa towarzyszy zakup nowego, wspólnego mieszkania. Przy klasycznej wspólności ustawowej i założeniu, że mieszkanie zostało kupione ze wspólnych środków, zawsze będzie ono wchodzić w skład majątku wspólnego. Dotyczy to również jego całego wyposażenia (meble, sprzęty kuchenne, wyposażenie łazienki itp.).

Gdy sąd orzeka w wyroku rozwód, między małżonkami ustaje wspólność majątkowa. Nadal są oni współwłaścicielami przedmiotów majątkowych wchodzących w skład wspólnego majątku, jednak jest to już zwykła współwłasność ułamkowa.

See also:  Choroba psychiczna a powstrzymanie rozwodu

Od woli małżonków zależy, co stanie się dalej z poszczególnymi składnikami majątku. Jeżeli będą w tej kwestii zgodni, mogą dokonać podziału majątku wspólnego po rozwodzie w drodze umowy przed notariuszem. Mogą wtedy określić, że np.

po rozwodzie, mieszkanie w całości przypada jednemu małżonkowi, który dokonuje spłaty udziału drugiego małżonka.

Małżonkowie mogą również sprzedać wspólne mieszkanie, a uzyskaną kwotę podzielić wedle uznania. Należy też pamiętać, że każdy z byłych małżonków może zawsze swój udział w mieszkaniu sprzedać, niezależnie od ustaleń z drugim małżonkiem.

Warto w tej kwestii zapoznać się z naszą ofertą dotyczącą skupu udziałów w mieszkaniach. Co ważne, możliwość podziału wspólnego majątku istnieje również przed orzeczeniem o rozwodzie przez sąd.

Potrzebna jest do tego jedynie odpowiednia umowa majątkowa małżeńska znosząca wspólność ustawową między małżonkami.

Rozwód a mieszkanie wspólne – kiedy sąd decyduje o wspólnym mieszkaniu

W przypadku, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia odnośnie wspólnego majątku, w skład którego wchodzi wspólne mieszkanie, pozostaje droga sądowa. Wówczas możliwe są w tej kwestii dwa rozwiązania. 

Pierwsze zakłada podział wspólnego mieszkania po rozwodzie przez sąd. Na zgodny wniosek stron, w wyroku orzekającym rozwód, sąd może orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków.

Drugi małżonek musi wyrazić zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego. Sąd decyduje się na takie rozwiązanie o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Warunkiem jest również to, aby przeprowadzenie takiego podziału nie powodowało nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Drugie rozwiązanie to podział majątku już po rozwodzie, w osobnym postępowaniu sądowym. W tym celu jeden z byłych małżonków musi złożyć do właściwego ze względu na położenie majątku sądu rejonowego odpowiedni wniosek o wszczęcie postępowania.

Podział majątku, przeważnie, musi obejmować cały majątek wspólny, jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd może zgodzić się również na dokonanie podziału tylko co do określonej części majątku (np. obejmującego tylko podział mieszkania po rozwodzie).

Należy wtedy przedłożyć w sądzie szczegółową listę przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego, zarówno rzeczy ruchomych (np. samochód), jak i nieruchomości (działki, lokale mieszkalne). Dobrze jest też od razu wskazać rynkową wartość poszczególnych składników.

W  tej kwestii warto skorzystać z naszej darmowej oferty, jaką jest wycena online.

Rozwód a mieszkanie wspólne – sposoby podziału

Sądowy podział mieszkania po rozwodzie może być przeprowadzony na trzy sposoby

 1. przyznanie przez sąd mieszkania jednemu z małżonków przy jednoczesnej spłacie udziału drugiego małżonka,
 2. fizyczny podział mieszkania na dwa osobne – gdy budowa mieszkania to umożliwia, dlatego w praktyce bywa rzadko stosowany,
 3. tzw. podziału cywilny, czyli sprzedaż mieszkania i podział uzyskanej ze sprzedaży kwoty proporcjonalnie między byłych małżonków. W takiej sytuacji często trzeba szybko znaleźć chętnego kupca, co bywa niełatwe, dlatego warto zainteresować się naszą ofertą skupu nieruchomości.

[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Prawo do korzystania z mieszkania należącego do współmałżonka | Rozwód à la carte

Małżonkowie nie zawsze mieszkają w lokalu należącym do majątku wspólnego. Często rodzina zajmuje mieszkanie należące wyłącznie do jednego z nich. Kiedy i na jakich zasadach małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania należącego do współmałżonka?

Wspólny lokal, równe prawa

W sytuacji, gdy małżonkowie zajmują lokal wchodzący do ich majątku wspólnego (lub gdy oboje mają inny tytuł prawny do lokalu) nie ma większych wątpliwości, że mają oni równe prawa do korzystania z mieszkania.

Ale co w sytuacji, gdy rodzina mieszka w lokalu należącym do majątku osobistego jednego z małżonków? Czy współmałżonek ma jakiekolwiek prawa do korzystania z mieszkania?

Mieszkanie jednego z małżonków, a prawa współmałżonka

Założeniem ustawodawcy jest ochrona rodziny i jej potrzeb.

W jaki sposób uregulowana została kwestia prawa do korzystania z mieszkania współmałżonka?

Zgodnie z art. 28 (1) k.r.o., jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Prawo jednego z małżonków skorelowane jest z obowiązkiem drugiego do udostępnienia należącego do niego lokalu.

Czy małżonek zawsze ma prawo do korzystania z każdego lokalu współmałżonka?

Prawo to powiązane jest z zaspokajaniem potrzeb rodziny. Małżonek nie posiada prawa do każdego lokalu należącego do współmałżonka, a jedynie do tego, z którego korzystanie zaspokaja potrzeby rodziny.

Jak rozumieć potrzeby rodziny?

Warto pamiętać, że chodzi o zaspokajanie potrzeb każdej rodziny, nie tylko tej z dziećmi.

Małżonkowie, pomimo że nie posiadają dzieci i tak tworzą rodzinę i powinni wspólnymi siłami dbać o zaspokajanie jej potrzeb.

Prawo do korzystania z mieszkania istnieje więc także w przypadku, gdy rodzina jest bezdzietna. Zaś potrzeby rodziny powinny być rozumiane jako suma potrzeb wszystkich jej członków.

Czy prawo dotyczy jedynie mieszkania będącego własnością współmałżonka?

Prawo do korzystania z lokalu odnosi się nie tylko do lokalu należącego do współmałżonka, ale także do lokalu, do którego tenże małżonek ma inny niż własność tytuł prawny.

Tytuł prawny do lokalu może wynikać z:

 • umowy najmu
 • prawa spółdzielczego do lokalu – lokatorskiego i własnościowego
 • służebności osobistej
 • użytkowania
 • dożywocia i in.

Czy małżonek ma prawo korzystania tylko z mieszkania?

Prawo do korzystania z lokalu rozciąga się także na prawo do korzystania z przedmiotów urządzenia domowego. Małżonek ma więc prawo do korzystania z mieszkania i jego wyposażenia, w tym mebli i urządzeń domowych.

Czy rodzaj ustroju majątkowego łączącego małżonków wpływa na prawo do korzystania z mieszkania?

Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka nie jest powiązane z ustrojem majątkowym łączącym małżonków. Przysługuje niezależnie od tego czy w małżeństwie panuje ustrój wspólności czy rozdzielności majątkowej. Prawo to nie zmienia się także w przypadku zmian wprowadzonych w łączącym małżonków ustroju.

Czy małżonkowie mają wpływ na zakres prawa do korzystania z lokalu?

Prawo do korzystania z lokalu nie może być przedmiotem umownych ustaleń małżonków. Prawo to ma charakter bezwzględnie obowiązujący – nie mogą go więc wyłączyć.

Czy prawo to jest zbywalne?

Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka jest niezbywalne – małżonek nie ma prawa nim rozporządzić.

Czy prawo jednego z małżonków do korzystania z lokalu wpływa na prawo rozporządzenia lokalem przez małżonka – właściciela?

Prawo do korzystania z lokalu nie wpływa na prawo małżonka – właściciela do rozporządzenia lokalem. Małżonek uprawniony do korzystania z lokalu nie ma wpływu na zbycie własności przez współmałżonka. Małżonek – właściciel może swobodnie dysponować swoją własnością. Nie musi uzyskać zgody współmałżonka, a nawet nie ma obowiązku go poinformować o zbyciu lokalu.

Małżonek jako lokator

Małżonek, któremu przysługuje prawo do korzystania z lokalu współmałżonka, ma status lokatora w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Jest to istotne z uwagi na powyżej wskazane prawo małżonka – właściciela do zbycia lokalu.

Małżonek uprawniony do korzystania z lokalu nie ma wpływu na rozporządzenie własnością przez współmałżonka, ale przysługują mu prawa wynikające z ustawy o ochronie praw lokatorów.

Przede wszystkim chodzi o możliwość uzyskania w wyroku eksmisyjnym prawa do lokalu socjalnego (o ile zachodzą ku temu przesłanki wskazane w ustawie).

Kiedy ustaje prawo do korzystania z mieszkania należącego do współmałżonka?

Prawo do korzystania z mieszkania ustaje z chwilą:

 • rozwiązania lub unieważnienia małżeństwa, a także orzeczenia przez sąd separacji (separacja faktyczna nie ma wpływu na istnienie omawianego prawa)
 • utraty prawa współmałżonka do lokalu (np. zbycie lokalu, czy rozwiązanie stosunku najmu)
 • śmierci małżonka, któremu przysługiwał tytuł do lokalu

Dochodzenie roszczenia przez małżonka uprawnionego

Małżonek posiadający uprawnienie do korzystania z mieszkania, może zgłosić swoje roszczenie o dopuszczenie do korzystania z mieszkania i współposiadania przedmiotów urządzenia domowego w ramach postępowania procesowego. Pismem inicjującym postępowanie będzie pozew.

Leave a Reply

Your email address will not be published.