Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Jak podjąć decyzję o rozwodzie? Czy to normalne, że mam wątpliwości? Czy mogę żałować? A może warto się rozwieść?

Decyzja o rozwodzie należy do najtrudniejszych, jakie w ciągu życia może przyjść nam podjąć. Każdy, kto wchodził w związek małżeński, był w duchu przekonany, że tego wyboru, podyktowanego miłością, nie będzie musiał nigdy podważać. Rzeczywistość potrafi jednak wyglądać zupełnie inaczej.

Jeśli w twoim małżeństwie od pewnego czasu się nie układa i rozważasz podjęcie decyzji o rozwodzie, ten wpis może dostarczyć ci wielu cennych porad, jak rozwiać swoje wątpliwości. Niezależnie od tego, czy to ty skłaniasz się ku rozwodowi, czy to mąż/żona podjął/ęła ten temat, a ty się wahasz.

Powiemy sobie o tym, kiedy podjąć decyzję o rozwodzie, jakie argumenty za i przeciw rozważyć oraz jak pomóc sobie w podjęciu decyzji. Ponadto znajdziesz tu test, który pozwoli ci ocenić kondycję twojego związku i tym samym być może rozjaśni ci sytuację.

Na początku jednak zachęcam cię do zerknięcia na e-book „Pogotowie Dla Związku” – poradnik dla par w kryzysie. Być może zainspiruje cię on do podjęcia, choćby ostatniej, próby ratowania związku. Kliknij poniżej, by zapoznać się z jego zawartością:

Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy podjąć decyzję o rozwodzie. Niemniej jednak jest kilka czynników, które wyraźnie wskazują na to, że to może być ten moment, kiedy nie ma już innego wyjścia.

Zadaj sobie pytanie, jak się czujesz w związku z tym, że jesteś w małżeństwie. Czy czujesz więź z mężem/żoną, czy ta osoba jest ci obojętna? Wasze cele, poglądy i systemy wartości mają ze sobą coś wspólnego? Możesz się rozwijać i realizować, czy czujesz, że ten związek kosztuje cię tylko poświęcenia, których nie chcesz robić?

Chodzi o to, żeby ocenić nie tylko to, czy w danym momencie jesteś nieszczęśliwy/a w związku. Ważne jest też to, czy związek rokuje. Jeśli jest dla ciebie tylko źródłem cierpień, to ewidentnie trzeba zastanowić się nad rozwodem.

Przyjrzyj się też temu, jak widzisz swoją przyszłość na kilka lat. Rozważ zarówno scenariusz bez rozwodu, jak i z nim. Rozstanie też ma swoje poważne konsekwencje. Jeśli jednak widzisz, że konsekwencje pozostania w związku są znacznie gorsze, to istotny sygnał.

Warto też ocenić, jak twoi najbliżsi, przede wszystkim dzieci, czują się w obecnej sytuacji. Nawet jeśli myślisz, że jesteś w stanie coś znieść, to zastanów się, ile to kosztuje innych.

Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Powyższa uwaga dotyczy przede wszystkim związków na różne sposoby toksycznych. Takich, w których pojawia się nałóg, przemoc, upokorzenia i brak szacunku. Jeśli twoja relacja jest dla ciebie źródłem strachu o ciebie i najbliższych, to rozwód jest niemal twoim obowiązkiem.

W końcu warto zastanowić się, czy podjęło się już wszelkie próby ratowania związku. Jeśli okazały się one bezskuteczne, to być może jest to dowód na to, że trzeba się rozstać. Podobnie, gdy tych prób się nie podejmuje, ale chce się stworzyć związek z kimś innym. Warto postawić na uczciwość, zarówno przy rozstaniu, jak i ratowaniu związku.

Przeczytaj też: Mąż chce rozwodu

Jak podjąć decyzję o rozwodzie?

Teraz przyjrzymy się kilku kwestiom, które warto uwzględnić, podejmując decyzję o rozwodzie. Zaczniemy od analizy argumentów, a następnie poświęcimy trochę uwagi innym zagadnieniom, o których być może jeszcze nie myślałeś/aś.

Analiza argumentów za

Zacznij od podsumowania, co cię skłania ku decyzji o rozwodzie. Poszczególne argumenty możesz ustawić w kolejności od najważniejszego do najbardziej pobocznego. Przy każdym z nich zastanów się, czy widzisz rozwiązanie dla tego problemu i jakie są szanse, że mąż/żona wyrazie chęć podjęcia próby rozwiązania.

Staraj się nie mieszać ze sobą argumentów związanych z twoimi emocjami i tych związanych np. z kwestiami materialnymi i organizacyjnymi. Podobnie jak w przypadku problemów, rozważ, czy twoje stany uczuciowe mogą ulec poprawie, czy nie. Być może np. nie widzisz szansy na uporanie się z brakiem zaufania czy upokorzeniem po zdradzie.

Argumentem za może być twoja obojętność emocjonalna w stosunku do drugiej osoby, głębokie przekonanie, że rozwód, choć trudny, zmieni twoje życie na lepsze. Nałogi, zdrada, przemoc, czyli wszystkie bezdyskusyjne winy męża/żony są silnym argumentem. Do tego dochodzi ogólna ocena sytuacji: twoja niezależność finansowa, dorosłe dzieci itd.

Analiza argumentów przeciw

Przyjrzyj się teraz argumentom przeciwnym, na podobnej zasadzie. Wypisz je, uszereguj, nadaj im nawet punktację, dodaj komentarze. Na tej liście mogłoby się np. znaleźć to, że nigdy nie podejmowaliście próby naprawienia waszego związku i że może był to błąd. Albo że mąż/żona wyraża chęć ocalenia związku i deklaruje zaangażowanie.

W przypadku argumentów przeciw nie powinniśmy popełniać dwóch błędów. Po pierwsze, nie bagatelizujmy swoich emocji. W głębi czujesz, że kochasz męża/żonę, ale rozczarowało cię jego/jej zachowanie? Odczuwasz lęk przed samotnością? Masz wątpliwości, czy faktycznie chcesz rozwodu, czy może bardziej cudownego naprawienia związku? Nad tym trzeba się zastanowić.

Drugi błąd polega na szukaniu argumentów przeciw nie tam, gdzie trzeba, i przez to skłanianie się do pozostawania w nieszczęśliwym związku.

Najczęstszym takim argumentem jest dobro dzieci.

Prawda jest taka, że choć rozwód jest dla dzieci trudnym doświadczeniem, tak samo trudne może być życie z rodzicami, których nic nie łączy i którzy pozostają w konflikcie, oszukując siebie i dzieci.

Stanowisko męża/żony

Na podjęcie decyzji o rozwodzie duży wpływ będzie miało stanowisko męża lub żony. Jeśli to on/ona dąży do rozwodu, to można podejrzewać, że nie ma chęci na naprawianie związku i rozwiązywanie problemów. Podobnie będzie, gdy to ty zainicjujesz rozmowy o rozwodzie, a druga strona nie będzie stawiać oporu.

Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Trzeba jednak zawsze dobrze przeanalizować wasze relacje. Czasami jest w nich przede wszystkim złość i żal oraz dużo niewyjaśnionych spraw. Wtedy jednak jest jeszcze szansa na wypracowanie czegoś. Niekiedy jednak pozostaje już tylko zobojętnienie, a nawet pojawia się zaangażowanie w inną relację. Wówczas widmo rozwodu staje się dużo bardziej wyraźne.

Przebieg rozwodu

Nie można zapominać, że rozwód to cała procedura, która jest rozciągnięta w czasie. Każdy wie, że nie wystarczy przejść się z mężem czy żoną do urzędu, żeby unieważnić małżeństwo. Rzecz jasna, im mniej was łączy i im mniejsze macie roszczenia, tym rozwód będzie trwał krócej.

Zasadniczo możemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie. Co więcej, w tym pierwszym przypadku w trakcie trwania całej procedury można zmienić zdanie, jeśli np. w trakcie wypłyną jakieś dodatkowe okoliczności, typu zdrada.

Kwestie, które potencjalnie mogą być sporne i przez to wydłużyć rozwód, to podział majątku, opieka nad dziećmi i alimenty. Tak czy inaczej, minimalny czas oczekiwania to kilka miesięcy (uzależniony też o szybkości działania administracji w miejscu zamieszkania).

A może separacja?

Niektóre małżeństwa u progu rozstania rozważają jeszcze, czy od razu decydować się na rozwód, czy jednak skorzystać z możliwości separacji. Dotyczy to par, którym z rozwodem się aż tak nie spieszy, gdzie jedna strona jest niezdecydowana lub gdy czuje się winna rozpadu więzi.

Separacja ma bardzo podobne konsekwencje co rozwód – różnica polega na tym, że wciąż jesteście małżeństwem, więc nie możecie choćby ponownie się pobrać.

Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Są pary, którym udaje się wykorzystać okres separacji do ostatecznego podjęcia decyzji. Obie strony mogą przekonać się, jak będzie wyglądało ich życie po rozwodzie i przygotować się na to psychicznie. Część par podejmuje skuteczną próbę naprawy związku np. dzięki temu, że rzadziej się widują i zmieniają do siebie stosunek.

Pomoc z zewnątrz

Niekiedy mamy wrażenie, że podjęcie decyzji o rozwodzie utrudnia nam fakt, że jesteśmy z tym sami. To rzecz jasna decyzja, która dotyczy bardzo osobistej sfery naszego życia, ale to nie znaczy, że nie możemy szukać wsparcia. I mam tu na myśli nie tylko prawnika.

Jeśli masz w swoim otoczeniu bliskie i zdecydowanie zaufane osoby, które mają na uwadze twoje dobro, rozmawiaj z nimi o swoich wątpliwościach. Możesz też zwrócić się do terapeuty albo nawet zgłosić na terapię par, która potrafi wiele wyjaśnić.

Ważne, by móc swoje wątpliwości i spojrzenia na sytuację wielokrotnie wyrazić, mając po drugiej stronie słuchacza, który podejdzie do sprawy delikatnie i ze zrozumieniem.

Przeczytaj też: Żona chce rozwodu

Decyzja o rozwodzie: test

Szukasz testu, który pozwoli ci podjąć decyzję o rozwodzie? Cóż, gdyby twoja decyzja miałaby zależeć tylko od testu, nie byłoby to chyba zbyt rozsądne…

Żaden test nie zdoła podjąć za ciebie tak ważnej życiowej decyzji, a jego wynik nie powinien ci wprost sugerować, czy wnieść pozew o rozwód, czy nie.

See also:  Cofnięcie żądania rozwodu

Jednakże, test oceniający kondycję twojego obecnie trwającego małżeństwa może być istotnym drogowskazem. Rezultat takiego testu pokaże ci, z czym się właściwie zmagasz i tym samym jakie masz szanse na wyjście obronną ręką.

Ale to nie wszystko. Taki test, za sprawą obecności różnorodnych pytań dotyczących twojej relacji i twoich uczuć, pozwoli ci zastanowić się nad twoim związkiem i być może uświadomić sobie, jakie są jego kluczowe problemy.

Zachęcam cię do zrobienia naszego testu online, który jest od początku do końca bezpłatny, a jego wynik pojawia się od razu po udzieleniu odpowiedzi na pytania. Składa się on z 26 pytań, które możemy podzielić na grupy. Pierwsza z nich to ogólne pytania dotyczące ciebie i statusu twojego związku (w tym czasu jego trwania).

Następnie twojej ocenie zostaną poddane różne aspekty waszych relacji takie jak komunikacja, kontakty intymne, wspólne wartości, spędzany razem czas oraz różne uczucia, jakie pojawiają się między wami (zarówno te pozytywne, jak i negatywne).

Część pytań dotyczy bezpośrednio problemów i okoliczności, jakie odbijają się na waszej relacji. To zarówno tak oczywiste sytuacje kryzysowe jak zdrada, jak i czynniki zewnętrzne i wpływające pośrednio, np. nałóg, kłótnie o dzieci i finanse, czy relacje z bliskimi.

Pod koniec testu będziesz mieć również miejsce na to, by podsumować problemy w związku, ocenić całościowo waszą relację i określić swój cel.

Jak podjąć decyzję o rozwodzie: podsumowanie

Podsumujmy w kilku słowach dzisiejszy wpis o tym, jak podjąć decyzję o rozwodzie. Wszyscy wiemy, że jest ona trudna i stresująca. Najważniejsze jednak, by nie była pochopna, ale świadoma i dogłębnie przemyślana.

Nie chodzi o to, że z góry trzeba negować rozwód. W wielu wypadkach jest on konieczny i wtedy nie będziemy go żałować. Warto przyjrzeć się krytycznym okiem swojej sytuacji, postawie małżonka i własnej.

Być może jeszcze nie miałeś/aś okazji podjąć próby ratowania związku bądź wahasz się, czy rozwód to dobre rozwiązanie. Wówczas polecam ci lekturę e-booka „Pogotowie Dla Związku„. Znajdziesz w nim m.in.

ćwiczenia dla par w kryzysie, rozwiązania najczęściej spotykanych problemów, wskazówki, jak przeprowadzić konstruktywną dyskusję, poradzić sobie z zazdrością i zdradą oraz unikać bezsensownych kłótni.

To kompletny poradnik, który wnosi nowe spojrzenie i nie powiela oklepanych porad, które powierzchownie traktują praktyczny wymiar mechanizmów rządzących każdą relacją. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się o nim więcej:

Kiedy należy podjąć decyzję o rozstaniu? Oto 10 naukowo uzasadnionych sygnałów

Ciągła krytyka (osoby, a nie jej zachowań, które mogłyby zostać zmienione), obojętność i lekceważenie – zdaniem naukowców to kilka sygnałów, które powinny pomóc partnerom podjąć decyzję o rozstaniu.

Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Fot. Getty Images

Coraz częściej w głowie przygrywa ci „Should I stay or should I go”, gwiazdy na niebie układają się w strzałkę „zawróć”? Jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się, czy powinieneś zakończyć relację, która nie daje ci satysfakcji, naukowcy mają dla ciebie kilka podpowiedzi. Świat psychologii jest pełen badań nad związkami, zwłaszcza tymi, które nie działają. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że rozstanie to najlepsze co możecie dla siebie zrobić.

1. Nieustanne krytykowanie

Nie chodzi o zwrócenie uwagi z powodu niezmytych naczyń. Dotyczy to raczej ciągłej krytyki osoby, a nie jej zachowań, które mogłyby zostać zmienione. To szkodliwe, nieużyteczne, często poniżające uwagi wyrażające brak życzliwości i podstawowej akceptacji.

Np. jeśli partner zostawił rozrzucone skarpetki, destrukcyjnym dla relacji zachowaniem byłoby wnioskowanie na podstawie tej konkretnej niedbałości o całej osobowości partnera lub wnioskowanie co do uczuć jakie względem ciebie żywi.

Zgodnie z teorią prof. Johna Gottmana krytykowanie jest jednym z tzw. czterech jeźdźców apokalipsy. Jeśli twój partner angażuje się w któreś z tych czterech zachowań i nie zmienia tego, mimo próśb i prób rozmów, rozważenie rozstania wydaje się konieczne.

2. Pogarda

Jeśli twój partner przewraca oczami (i nie jest to w żadnym wypadku urocze ani kokieteryjne) i odnosi się z lekceważeniem, kiedy opowiadasz o czymś, co jest dla ciebie ważne, oznacza to że do relacji wkradła się pogarda. To odczuwanie niechęci, braku szacunku połączone z poczuciem wyższości. Jeśli się to nie zmieni, najwyższy czas żeby się pożegnać.

Twój partner uważa, że najlepszą obroną jest atak? Próba rozwiązania konfliktu, prowadzi tylko do zaognienia konfliktu? Zwrócenie uwagi spotyka się z „za to ty zawsze…”.

Przyznajmy to: trudno zbudować bliskość z partnerem, który na obawy bliskiej osoby odpowiada swoimi uwagami (np.

na ”kochanie, przeszkadza mi, kiedy zostawiasz brudne naczynia na stole, czy mógłbyś je sprzątnąć”, słyszysz „Cóż, a mnie irytuje, gdy nie zmywasz naczyń”.

4. Obojętność

Brak zaangażowania w relację, wycofanie emocjonalne, zamykanie się w sobie, zmienianie tematu, unikanie kontaktu wzrokowego, wychodzenie z pokoju… Coś ci to przypomina?

Jeśli twój partner zamienia się w bryłę lodu, gdy poruszasz ważne dla siebie lub waszego związku kwestie, jest to czerwona flaga, która ostrzega, że lepiej zakończyć tę relację.

5. Rękoczyny

Przemoc fizyczna to wystarczający powód, by zakończyć związek. Chodzi o jakikolwiek akt agresji, który ma na celu wyrządzenie krzywdy partnerowi i jest przez niego niepożądany .

Manipulowanie, poniżanie, kontrolowanie, zastraszanie (takie jak niszczenie rzeczy czy grożenie zabraniem dzieci), gaslighing…. To znak, że należy się czym prędzej ewakuować. Tym bardziej, że przemoc psychiczna bardzo często z czasem przekształca się w przemoc fizyczną –  wynika z badań opublikowanych w Journal of Consulting and Clinical Psychology.

7. Rozbieżne wartości

Przeciwieństwa się przyciągają, ale to podobieństwa pozwalają zbudować bliską relację. Religijność, poglądy polityczne, stosunek do pieniędzy – im bardziej rozbieżne tym bardziej będą kością niezgody.

„Chodzi o postrzeganie podobieństwa” – mówi  Erica Slotter, professor z Villanova University w Pensylwanii.„Jeśli uważam, że mój partner i ja jesteśmy do siebie podobni, to dobry zwiastun. To duża satysfakcja dostrzegać siebie w swoim partnerze.

Jeśli wszystko wskazuje na to, że więcej was różni, być może czas na znamienne „musimy porozmawiać”.

8. Nieproporcjonalne zaangażowanie

Jedna strona pragnie stabilizacji, druga wciąż nie jest pewna?  Za tym brakiem gotowości zazwyczaj stoi  coś jeszcze – brak pewności, czy to ta właściwa osoba i traktowanie relacji jako „tymczasowej”.

Ponadto osoba, która jest mniej zaangażowana ma zazwyczaj większa władzę. Taka sytuacja jest zagrożeniem dla związku. Mniej zaangażowana strona staje się coraz bardziej poirytowana naciskami strony zaangażowanej, druga zaś jest coraz bardziej sfrustrowana.

Historia zna przypadki, gdy zdrada okazała się tym, co scaliło nadpsuty związek. Niestety, jak pokazują badania istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoba która dopuściła się zdrady, zrobi to ponownie – mówi Pepper Schwartz, socjolog z University of Washington.

10. Coraz mniejsza satysfakcja

Jeżeli twój związek nie pomaga ci w samorealizacji, jeśli się dzięki niemu nie rozwijasz, to może być znak, że relacja obumiera. .

(I odwrotnie, gdy partner pomaga w osiąganiu osobistych celów, w związku czujemy się szczęśliwi). Najpierw warto dołożyć do ogniska, spróbować poszukać spełnienia potrzeb w ramach przyjętych norm poza związkiem.

Jeśli to nie pomaga, zaangażowanie w relację spada, pojawia się uczucie wypalenia i ryzyko zdrady.

Zwiastun końca czy gorszy moment?

Nie każda rysa jest zaproszeniem do rozstania. W wieloletnie związki wpisane są przecież wzloty i upadki. Jak więc rozpoznać czy to chwilowy kryzys czy związek chyli się ku upadkowi?  Nie ma prostej odpowiedzi.

Badanie z 2002 roku opublikowane przez Institute for American Values wykazało, że 3 na 4 nieszczęśliwe małżeństwa wychodził z kryzysu po 5 latach.

Jak czytamy w czasopiśmie Social Networks and the Life Course w badaniu przeprowadzonym w 2018 roku na ponad 1600 par udowodniono, że wykres zadowolenia i czasu spędzonego razem przybiera kształt litery U: satysfakcja stopniowo spada w ciągu pierwszych 20 lat małżeństwa, by a następnie poszybować w górę.

To jednak nie musi być twoja historia i jeśli czujesz się głęboko nieszczęśliwy w swojej relacji, weź pod uwagę opublikowane czasopiśmie Social Forces badanie z 2005 roku. Pokazuje ono wyraźnie, że ludzie, którzy tkwią w niesatysfakcjonujących małżeństwach są bardziej nieszczęśliwi i skarżą się na gorszy stan zdrowia niż ci, którzy się rozwiedli. Nie takie rozstanie straszne, jak je malują!

Na podstawie: www.livescience.com

Decyzja o rozwodzie

Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Decyzja o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych decyzji do podjęcia w życiu. Pociąga za sobą nie tylko solidny ładunek emocjonalny, ale też szereg konsekwencji prawnych i faktycznych. Na nich skupiam się w tym artykule.

Rozwód – czy zawsze jest możliwy?

W polskim prawie rozwód uzyskać można jedynie w drodze wyroku sądu. Wbrew pozorom, nie zawsze uzyskanie rozwodu jest łatwe, zdarzają się nawet wypadki, że jest to niemożliwe.

See also:  Ślub w Polsce a rozwód w Anglii - czy to możliwe?

Jest to wynikiem specyfiki uregulowań tej instytucji w naszym porządku prawnym, które nadają małżeństwu charakter daleko odbiegający od koncepcji umowy pomiędzy samymi małżonkami, niejako stawiając sąd na straży trwałości małżeństwa i ochrony rodziny.

Kiedy sąd udziela rozwodu?

Podstawową przesłanką rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami. Zupełność rozkładu pożycia należy oceniać w oparciu o trzy podstawowe sfery: fizyczną, duchową i materialną. Dla oceny trwałości rozkładu pożycia zazwyczaj niezbędnym będzie upływ odpowiedniego czasu, w którym te więzi nie są dłużej utrzymywane.

Zaistnienie tych przesłanek nie gwarantuje jednak jeszcze uzyskania rozwodu.

Rozwód nie zostanie orzeczony, jeżeli miałoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci lub występowałyby inne okoliczności powodujące sprzeczność takiego rozstrzygnięcia z zasadami współżycia społecznego.

Z odmową udzielenia rozwodu spotkać się może także pozew złożony przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, jeśli druga strona nie wyraziłaby zgody na takie rozwiązanie.

Decyzja o rozwodzie – co musisz wiedzieć?

Przed podjęciem decyzji o rozwodzie, należy dokładnie rozważyć jego konsekwencje prawne i faktyczne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że postępowanie rozwodowe rodzi niezwykle silne emocje, strony zeznają na temat szczegółów wspólnego pożycia, powodów jego rozkładu.

Pomimo zażegnania sytuacji konfliktowych między stronami, nierzadko w wyniku czynności podejmowanych przed sądem dochodzi do ich nawrócenia i eskalacji, co wpływać może na późniejsze kontakty stron, również, a może przede wszystkim – w zakresie wspólnego wychowywania dzieci.

Przygotowanie do rozwodu

Zanim więc podjęte zostaną odpowiednie kroki prawne w tym zakresie, najlepiej zawczasu odpowiednio przygotować się do postępowania sądowego. Aby prawidłowo skonstruować strategię działania, należy określić podstawowe cele, jakie chce się zrealizować.

Koniecznym jest zatem zastanowienie się nad kwestiami związanymi z orzekaniem o winie małżonka, opiece i wychowywaniu wspólnych dzieci, kontaktach z dziećmi, alimentach (dla dziecka oraz dla małżonka), zajmowaniem wspólnego mieszkania, podziale majątku.

Nie wszystkie te sprawy muszą być jednak przedmiotem postępowania, część z nich można uregulować w okresie późniejszym. W zależności od relacji między stronami, wskazanym jest również rozważenie możliwości wcześniejszego doprowadzenia do porozumienia z małżonkiem choćby w niektórych kwestiach związanych z postępowaniem, co może zaoszczędzić nerwów i znacznie przyspieszyć postępowanie.

Co do czasu trwania postępowania sądowego związanego z uzyskaniem rozwodu, nie można niestety określić go z góry, gdyż zależy on od wielu czynników, często nawet niezależnych od stron.

Jak długo czeka się na rozwód?

Procesy rozwodowe w Polsce coraz częściej przypominają te znane nam z filmów – strony wynajmują detektywów w celu wyśledzenia nieodpowiednich zachowań małżonków, przedkładają wnioski dowodowe zmierzające do ujawnienia historii połączeń telefonicznych, kontaktów nawiązywanych za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych, czy zdjęć i filmów, ukazujących małżonków w nieeleganckim świetle.

Wszystko to oczywiście może mieć wpływ na wynik sprawy, z pewnością jednak powoduje odpowiednie wydłużenie postępowania. Na uzyskanie rozwodu w sprawach mało skomplikowanych można liczyć już po kilku miesiącach, jednak przy znacznym uporze stron, rozwiniętym postępowaniu dowodowym, ten okres można nierzadko liczyć nawet w latach.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj nasz artykuł dotyczący alimentów od małżonka– w trakcie trwania małżeństwa i po rozwodzie.

Decyzja o rozwodzie – i co dalej? – Kancelaria Adwokacka

Decyzja o rozwodzie – i co dalej? Już wiesz, że trwanie waszego małżeństwa nie ma sensu. Ty się męczysz i twój małżonek też. Często jest tak, że ludzie nie chcą w to wierzyć i kontynuują małżeństwo, mimo że źle się układa. Nagle ktoś kogoś poznaje i zakochuje się…

 • O mnie ????
 • JAK POMAGAM ❓
 • KONTAKT ✅

Dla tej osoby jest się w stanie zrobić wszystko. I wtedy podejmujecie decyzję o tym, żeby rozwiązać małżeństwo. Niekiedy można znaleźć w sobie siłę i powiedzieć STOP.

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

Wtedy również przychodzą obawy – co z dziećmi, co z majątkiem i z kredytami? Jak rozpocząć cały proces? Rozwód to niewątpliwie trudny czas i musicie wiedzieć, że za każdą decyzją idą działania.

Często pytacie mnie, czy mówić małżonkowi o tym, że jest osoba trzecia? Chcecie powiedzieć: „Słuchaj, odchodzę, bo kocham kogoś innego. Sorry”. Osobiście uważam, że prawda jest najważniejsza. Ale prawda niestety boli.

Decyzja o rozwodzie a zaburzenia osobowości

Czasem warto zaoszczędzić komuś bólu. Dlatego też należy otwarcie powiedzieć, że chce się rozwiązać małżeństwo i załatwić wszelkie formalności. Oczywiście najlepiej zrobić to z pomocą pełnomocnika.

Zdarza się, że to adwokat rozmawia z drugim małżonkiem. Kilka razy zdarzyło mi się, gdy musiałam powiedzieć takiej osobie: „Miło Pana poznać, żona chce rozwodu, jestem jej pełnomocnikiem”. I to nie są żarty! My prawnicy niekiedy mamy taką dodatkową rolę…

Adwokat Marta Wnuk

 Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

[email protected]

Decyzja o rozwodzie – i co dalej?

Należy mieć plan na rozwód

Pamiętaj, iż rozwód to trudny czas. Jeżeli powzięliśmy taką decyzję, to trzeba podjąć odpowiednie działania. Mamy dwie możliwości – porozumieć się albo walczyć. Jeżeli planujesz rozwód  należy dobrze zaplanować strategię. Decyzja musi być wspólna.

Rozwód z osobą chorą 

Najtrudniejsze są rozwody, kiedy po drugiej stronie jest małżonek cierpiący na zaburzenia osobowości /chorobę psychiczną.

Dla przykładu – jest osobą chorą, która mimo wielu sygnałów odmawia leczenia. Należy wskazać, iż  często zgodnie z zaleceniami osoba powinna być pod regularną kontrolą lekarza.

Rozwód a zaburzenia 

Zaburzenia osobowości są różne. Żona jednego z moich klientów cierpiała na syndrom Otella.

Syndrom Otella jest zaburzeniem psychopatycznym polegającym na odczuwaniu patologicznej zazdrości. Jest to obsesyjna zazdrość wynikająca z bardzo niskiej samooceny powódki.

Taka osoba niszczy wszystkie relacje wokół siebie. W takim przypadku konieczna jest interwencja psychoterapeuty.

Należy zauważyć, iż zaburzenia często mają swoją historię. Dla przykładu – żona mojego klienta miała bardzo trudne dzieciństwo, gdyż rodzice nadużywali alkoholu i zdradzali się.

Dodatkowo była ofiarą gwałtu, jednakże obecnie się tego wypiera. Dlatego, kiedy związała się z pozwanym, mężczyzną wykształconym, szukała w nim każdej niedoskonałości.

Mimo że wydała bardzo duże pieniądze na detektywów i sprzęty nagrywające, nigdy nic na męża nie znalazła!!!

Decyzja o rozwodzie – i co dalej?

Powody powstawania zaburzeń osobowości są zróżnicowane i należy rozpatrywać je indywidualnie. Często trzeba udowodnić przed Sądem, że osoba jest zaburzona.

Życie z osobami, które cierpią na zaburzenia osobowości, jest niezwykle trudne. Dlatego też nic dziwnego, że rozwody z nimi to istny rollercoaster. Nigdy nie wiadomo, czego można się po takiej osobie spodziewać…

Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Rozwód a majątek

Zachęcam również do ustalenia już na tym etapie kwestii związanych z waszym majątkiem.

Nie lubię sytuacji, kiedy zostawiam małżonków z nierozwiązanymi sprawami. Podział majątku bywa skomplikowany, o czym już pisałam chociażby w poniższym artykule.

Przede wszystkim pamiętaj, żeby do rozprawy przygotować się z pomocą dobrego adwokata. Nie warto działać na własną rękę, ponieważ można wiele stracić… Więcej: Podział majątku – a może nierówny podział majątku? Zaskoczę Cię!

Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie?

Nie odkładaj decyzji o rozwodzie w nieskończoność.

 • kłóć się „z klasą”, nie wywlekaj brudów tylko operuj konkretami
 • nie kieruje się emocjami
 • poradź się fachowców

Słowa- jaką mają moc i kiedy ranią najbardziej.

Jeśli się dobrze rozwiedziemy będziemy mieli zdrowsze psychicznie dzieci, dobre relacje z byłym mężem w przyszłości, będziemy w stanie usiąść razem przy jednym stole.

Kłócąc się i obwiniając zaprzepaszczamy coś, co jest najbardziej cenne: relacje, które mogą zaowocować w późniejszym życiu.

Więź z mężem bywa czasami bardzo silna, często zdarza się wychodzimy za mąż wcześnie, właściwie dojrzewamy, dorastamy razem, to silna relacja .

Byłoby dobrze usiąść wspólnie do Wigilii, spędzić razem komunię dziecka, ślub i cieszyć się jego szczęściem. Rodzice nie powinni być skłóceni.

Popatrzmy na nasz rozwód ze świadomością emocjonalną i przeprowadźmy go w zdrowy sposób, zdrowo dla kobiety, mężczyzny i dzieci. Jesteśmy przecież rodziną do końca życia. Rozwód jest jak operacja na otwartym sercu. Jest bardzo trudna, ale jest potrzebna i można przez nią przejść.

Jeżeli jednak będzie przeprowadzona przez złych fachowców, brudnymi narzędziami, to może się źle skończyć. Musimy mieć w sobie świadomość przejścia zdrowego rozwód z korzyścią dla całej rodziny.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozwieść się ugodowo, szybko i przyjaźnie, ale nie za wszelką cenę.

Połowa kobiet i większość mężczyzn żyje z rozwodową traumą jeszcze 10 lat po rozwodzie. Przeciąganie sytuacji, w której wiadomo, że nie możemy dogadać się z drugą osobą, nie ma sensu.

Nie łudźmy się, że mąż zmieni zdanie i wróci do nas porzucając „młodszy model”. Im bardziej odwlekamy decyzję o rozwodzie, tym bardziej cierpimy i tym większe ryzyko, że padną złe, raniące słowa.

See also:  Jak pozbyć się z domu męża alkoholika?

A nikt nie potrafi zranić  nas tak mocno i celnie, jak ktoś kto nas kochał i kogo kochaliśmy. Kto nas dobrze zna.

Im dłużej odwlekamy decyzję o rozwodzie tym bardziej narasta w nas żal i złość, zaczynają puszczać nam nerwy. Pamiętajmy, że lepiej rozwieść się w przyjaźni niż się ze sobą skłócić na zawsze. A w miarę upływu czasu, w niepewnej sytuacji, pojawią się kłótnie, przepychanki, wzajemne robienie sobie na złość.

Zdrada jest trudna do przełknięcia, trudno pogodzić się z myślą, że on nas już nie kocha, myślimy: „on wróci, może jeszcze nie czas, może spróbuję mu przebaczyć, może uda nam się jeszcze być razem, może nie będę się jednak rozwodziła.

Mimo że mąż dawno już się wyprowadził i ma drugą kobietę, ciągle mamy nadzieję, że do nas wróci, próbujemy go ściągnąć do domu, udajemy że jesteśmy chore, nieszczęśliwe, w depresji, piszemy płaczliwe sms-y, wysyłamy tęskne mejle albo zapewniamy o swojej miłości.

Tymczasem mężczyzna chce się wyzwolić, jest już na etapie budowania drugiego związku i w takiej sytuacji nie tylko ucieka, ale też staje się niemiły. Chce zniechęcić małżonkę do myśli, że może jeszcze wrócić.

Pojawiają się kłótnie.

Mówienie sobie przykrych rzeczy jest absolutnie niepotrzebne. Jeśli w dodatku są w tym wszystkim dzieci, to one cierpią najbardziej. Nie wiedzą za którym z rodziców się opowiedzieć, czują się winne, nienawidzą raz mamy, raz taty.

Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Nie budźmy wzajemnej nienawiści. Dajmy sobie szansę na lepsze życie. Im szybciej podpiszemy dokumenty i złożymy papiery rozwodowe tym lepiej.

Można to załatwić w trzy miesiące, oczywiście gdy możliwa jest ugoda.

Zanim podejmiesz decyzję o rozwodzie

Chciałam dziś poruszyć niezwykle trudny temat jakim jest rozstanie. Nie potrafię nikomu jednoznacznie powiedzieć, czy ma się rozstać z partnerem/partnerką czy nie, bo wiąże się z tym ogromna odpowiedzialność. Podzielę się jednak pewnymi wskazówkami, które mogą okazać się pomocne dla osób, które stoją na rozdrożu i nie wiedzą jaką decyzję podjąć.

Pytania, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o rozstaniu

 • Czy trwanie w związku/małżeństwie niszczy pewne aspekty nas samych (poczucie własnej wartości/prawości, zdolność znalezienia szczęścia lub spokoju)?
 • Czy trwanie w związku/małżeństwie koliduje z jakością naszego życia i zagraża naszym najgłębszym wartościom?
 • Czy trwanie w związku/małżeństwie utrudnia nam dążenie do celów, które są dla nas ważne?
 • Czy trwanie w związku/małżeństwie utrudnia nam cieszenie się życiem i życie w zgodzie ze sobą?
 • Czy trwanie w związku/małżeństwie zagraża naszym relacjom z innymi osobami?
 • Czy trwanie w związku/małżeństwie zagraża dobru innych ludzi, których kochamy?

Jednym z najważniejszych pytań jest „Jak będziesz się czuł/czuła oraz jak będzie wyglądało Twoje życie, jeśli nic się nie zmieni w Twoim życiu/ związku przez kolejny rok/2/5 lat?”. To pytanie pozwala nabrać dystansu i spojrzeć na swój problem z perspektywy czasu. Kiedyś zadałam je jednemu z moich klientów, któremu trudno było podjąć decyzję o rozwodzie (pomimo wielu negatywnych przesłanek). Odpowiedź jaką usłyszałam zapamiętam do końca życia „Nie będzie mnie już na tym świecie”. Okazało się, że związek ten był na tyle destrukcyjny, że osoba ta była w bardzo złym stanie psychicznym i o krok od głębokiej depresji. Uświadomienie sobie tego pozwoliło jej resztkami sił odejść. Teraz osoba ta powoli odbudowuje swoje życie, choć nie jest łatwo jak mówi, uważa, że to była dobra decyzja.

Konsekwencje rozwodu

Zauważyłam, że jednym ludziom decyzja o rozwodzie przychodzi nazbyt łatwo (podejmują ją szybko w chwili trudności), podczas, gdy innym przychodzi z trudem lub wcale (pomimo spustoszenia jakie sieje trwanie w związku). Zdaję sobie sprawę, że ile ludzi tyle różnych przypadków i nie ma uniwersalnych rad.

Chciałabym jednak uczulić na pewną rzecz, z której nie jestem pewna, czy wszyscy zdają sobie sprawę. A mianowicie rozwód jest jednym n najbardziej stresujących zdarzeń życiowych. Według skali Holmes’a i Rahe’go jest on drugi na liście pod względem siły stresu jaki generuje.

Przed nim jest tylko śmierć bliskiej osoby i inne traumy, a tuż za nim separacja małżeńska. Znam osoby, które pomimo ogromnego wsparcia bliskich (a czasami nawet terapii) jeszcze rok lub kilka lat po rozwodzie nie doszły do siebie. Piszę to tylko po to, aby zdać sobie sprawę z tych konsekwencji.

Oczywiście w wielu przypadkach koszty rozwodu są znacznie niższe niż trwanie w niszczącym związku. Wówczas należy podjąć decyzję o rozstaniu.

Jestem zwolenniczką walki o związek/małżeństwo. W wielu wypadkach z pomocą mediatora lub terapeuty można odbudować związek, z w tym bliskość i intymność.

Szczególnie warto dać szansę związkowi kiedy są dzieci (rozwód rodziców często jest dla nich traumą), wspólne wartości (wiara) i inne ważne aspekty.

Poza tym nawet kiedy dojdzie do rozstania to świadomość, że zrobiło się wszystko co we własnej mocy (aby ratować związek) daje poczucie spokoju i pomaga uniknąć wyrzutów sumienia.

Ważne, aby dać sobie czas, aby dojrzeć do decyzji o rozstaniu. Najgorsza rzecz to podjąć tak ważną decyzje pod wpływem silnych emocji. Dlatego nie spiesz się. Daj sobie czas i przemyśl wszystkie za i przeciw. Podejmij tę decyzję w zgodzie ze sobą mając dostęp do mądrego umysłu.

Ważnym wskaźnikiem, że należy zakończyć związek jest przewaga negatywnych rzeczy nad tymi dobrymi. W tym celu warto wypisać sobie na kartce oraz przedyskutować z innymi (inne spojrzenie i nowe wnioski) wszystkie argumenty za i przeciw (zarówno pozostania w związku jak i jego zakończenia).

Często skupiamy się na doraźnych korzyściach lub skutkach rozstania. Ponieważ konsekwencje rozwodu obejmują wiele płaszczyzn życia (finanse, zdrowie, stan psychiczny) warto mieć ich wszystkich świadomość, także w dłuższym okresie czasu.

Czasami, szczególnie jak cierpimy, jesteśmy skupieni głownie na sobie i swojej krzywdzie. Pamiętajmy jednak, że decyzja o rozwodzie wpływa także na innych, dlatego ich dobro i potrzeby także powinny być uwzględnione przy podejmowaniu decyzji.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie przydatny. Jeśli stoisz na rozdrożu i nie wiesz jaką decyzję podjąć odnośnie przyszłości Twojego związku to zapraszam Cię na konsultację. Pomogę Ci wówczas podjąć świadomą, jak najlepszą dla Ciebie decyzję.

Podjęcie decyzji w sprawie rozwodu – co dalej?

Już samo podjęcie decyzji o rozwodzie jest niezwykle trudne i nie zawsze przebiega w przyjaznej atmosferze.

Trudno więc oczekiwać, że strony będą umieć dogadać się w sprawie tego, jak przeprowadzić podział majątku oraz dokonać ustaleń co do władzy rodzicielskiej.

Bez względu na to, czy para była ze sobą kilka miesięcy, rok, czy kilkanaście lat, należy liczyć się z tym, że w sprawie rozwodowej może zostać wyciągniętych wiele nieprzyjemnych rzeczy.

 1. Specjalista od spraw rozwodowych
 2. Uczciwy podział majątku wspólnego
 3. Jak przebiegają sprawy rozwodowe?

W związku z tym kancelaria adwokacka często pomaga klientom w takich problemach. Na pomoc adwokata od spraw rozwodowych decydują się obydwie strony, bez względu na to, która z nich wystąpiła o unieważnienie małżeństwa. Daje to gwarancję, że dojdzie do uczciwego podziału majątku wspólnego i żadna ze stron nie będzie stratna na ustaleniach w sprawach rozwodowych.

Specjalista od spraw rozwodowych

Doświadczenie z zakresu prawa rodzinnego jest niezbędne, aby sprawa rozwodowa mogła zostać sprawnie załatwiona. Czasami przydaje się również wiedza na temat przepisów zebranych w kodeksie postępowania cywilnego, więc trudno jest poradzić sobie w sądzie podczas rozwodu bez dobrego adwokata.

Bardzo często wystarczy skorzystać z porad prawnych na temat obowiązku alimentacyjnego lub pułapek, na które trzeba uważać przy podziale majątku, aby uniknąć dużych strat. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że druga strona również będzie korzystała z pomocy specjalisty, który pracuje jako adwokat Katowice rozwodowy.

Tym samym nie można sobie pozwolić, aby reprezentantem na sali sądowej był ktoś bez doświadczenia. 

Uczciwy podział majątku wspólnego

O ile sam rozwód Katowice najczęściej nie jest skomplikowany, to bardzo często sprawę rozwodową wydłuża konieczność podjęcia decyzji w sprawie podziału majątku, zwłaszcza jeżeli para była ze sobą przez wiele lat.

Wówczas orzeczenie rozwodu może się przeciągać, a jeżeli dodatkowo trzeba ustalić, kto zajmie się małoletnim dzieckiem, to z pewnością nie ułatwi to sprawy.

Na szczęście adwokat od spraw rodzinnych zadba o wszystkie interesy klienta niezależnie od tego, czy druga strona zastosuje zagrania nieuczciwe wobec osób, z którymi spędziła wiele lat wspólnego życia. W razie potrzeby konieczne będzie przesłuchanie świadków, co w niektórych sytuacjach znacznie ułatwi zakończenie małżeństwa.

Jak przebiegają sprawy rozwodowe?

Pomoc prawa, jakiej od lat udziela adwokat rozwód Katowice, cieszy się dużą popularnością, więc warto z niej jak najszybciej skorzystać. Pomoże to przejść przez rozwód, a dobry adwokat zapewni nie tylko pomoc prawną, ale również wsparcie na najwyższym poziomie we wszystkich innych problemach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.