Rozwód w Wielkiej Brytanii

Rozwód w UK – Rozwód i alimenty w UK to bardzo nieprzyjemny temat, który coraz częściej dotyczy Polaków w UK.
Każde rozstanie jest trudne, niesie ze sobą depresję, rozczarowanie, lęk przed samotnością, lęk przed tym, jak będzie wyglądało życie po rozwodzie.
Z tego powodu warto wiedzieć, jak rozwód w UK wpływa na alimenty w UK.

Kiedy do czynienia z rozstaniem, podstawowe obowiązki rodziców się nie zmieniają. Jako rodzice nadal jesteśmy zobowiązani do wychowywania naszych dzieci i zapewniania im środków na ich utrzymanie. Jednak coraz więcej rodziców stara się unikać płacenia alimentów w UK i zapomina, że ​​do wychowania ich dzieci potrzebne są środki finansowe.

Sądy w UK bardzo rzadko zajmują się sprawami dotyczącymi alimentów. Kładzie się nacisk na to, aby rodzice uzgadniali wysokość i częstotliwość alimentów.
Jeśli jednak tak się nie stanie, rodzic, z którym dziecko lub dzieci przebywają na co dzień, może złożyć wniosek o alimenty do Child Maintenance Service.

Rozwód w Wielkiej BrytaniiRozwód w UK prawnik

Child Maintenance Service oblicza kwotę alimentów na podstawie 6 kroków:

 • Wysokość dochodu drugiego rodzica z uwzględnieniem rocznego dochodu brutto (przed opodatkowaniem);
 • Czynniki, które mogą mieć wpływ na dochód, takie jak inne dzieci, za które drugi rodzic płaci alimenty;
 • Specjalne wskaźniki używane przez Child Maintenance Service w oparciu o dochód brutto, ale tym razem co tydzień;
 • Liczba dzieci, za które rodzic ma płacić alimenty w UK
 • Biorąc pod uwagę powyższe 4 kroki, alimenty na dziecko są obliczane co tydzień;
 • Alimenty obliczane w skali tygodniowej są następnie modyfikowane w zależności od tego, ile nocy w tygodniu dziecko lub dzieci spędzają z rodzicem płacąc alimenty. Tutaj zasada jest taka, że ​​im więcej nocy dzieci spędzają z płacącymi rodzicami, tym niższe alimenty.

Alimenty mogą być wypłacane co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Niezależnie od tego kwota alimentów jest obliczana co tydzień.
Wysokość alimentów w UK może ulec zmianie ze względu na zmianę sytuacji finansowej płacącego rodzica.

Kancelaria Prawna

+44 07377077073

Małżeństwo to gra, rozwód to koniec

Oświadczenie złożył niemiecki prawnik, który sam był odpowiedzialny za 70 000 spraw rozwodowych.

Według niego ludzie biorą ślub i myślą, że jeśli nie będą się dobrze dogadywać, mogą się rozwieść w Hollywood lub Las Vegas albo usłyszeć, że ślub dzisiaj, jutro rozwód!
W Niemczech nie jest to takie proste – to nie takie trudne Mąż i żona muszą być rozdzieleni na rok, związek jest kompletnie zerwany; W tym.
Jeśli istnieje jakakolwiek możliwość ponownego połączenia, to nie zadziała Lub przynajmniej jedna z dwóch stron musi publicznie zaprzeczyć tej możliwości.

Pozostałe szczegóły dotyczące rozwodu, takie jak podział majątku, alimenty, opieka nad dzieckiem, są tam zawarte.
Najważniejsze, że nie trzeba udowadniać, kto przyczynił się do rozpadu małżeństwa. Dlatego mimo sprzeciwu jednej strony może dojść do rozwodu.
Nie ma mowy o zmuszaniu kogoś do małżeństwa.

Hej, dobrze się bawisz – Rozwód w UK 2021 – Zostaw komentarz poniżej.

Rozwód w Wielkiej BrytaniiRozwód w UK 2021

Dlaczego rozwód? Niektóre powody rozwodu

Wydaje się, że rozwód stał się złem społecznym. Ludzie nie tylko są teraz oddzieleni od swoich rodzin, ale żyją w izolacji od siebie.
To tak, jakby wszyscy wzięli udział w konkursie, aby dać Rozwód.

Ale dlaczego rośnie liczba rozwodów? Poznajmy kilka powodów-

1) Alienacja

Jedną z przyczyn obecnego rozwodu jest ta alienacja. Zaburzenie to można zauważyć zarówno u mężczyzn, jak u kobiet.

Mężczyźni i kobiety angażują się w sprawy pozamałżeńskie z różnych powodów, w tym z relacji przedmałżeńskich, braku intymności oraz różnic w sympatiach i antypatiach.

I kiedy jedna ze stron dowiaduje się, że małżonek jest uzależniony od innej kobiety/mężczyzny, pojawia się między nimi możliwość separacji. Efektem końcowym jest rozwód.

2) Posag

Posag to jedna z innych bolączek społecznych w większości krajów. Ten trend nie jest wykształcony i niewykształcony ani wieś/miasto, ten posag rośnie w całym kraju.
Mąż, teść, teściowa byli upokarzani przez rodzinę męża, torturowani, tracili cierpliwość, aż w końcu wybrali drogę rozwodu.
Wiele osób popełnia nawet samobójstwo z powodu tego ohydnego zaburzenia społecznego.

3) Tortury fizyczne i psychiczne

Tutaj rolę odgrywają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Chociaż chłopcy nie są fizycznie maltretowani przez dziewczęta, wielu mężczyzn jest obecnie maltretowanych emocjonalnie przez kobiety.
Z drugiej strony mężczyźni zawsze znęcają się psychicznie i fizycznie na kobietach. Wielu kobiet zostało poddanych nieludzkiemu traktowaniu i ostatecznie zdecydowało się na rozwód.

4) Samodzielność

Z biegiem czasu wzrosła edukacja kobiet i upodmiotowienie kobiet. Teraz żadna kobieta nie musi polegać na żadnym mężczyźnie.
Podsumowując, dzisiejsze kobiety są dość samodzielne. Kobiety mogą teraz bardzo łatwo i odważnie rozwieść się ze swoimi mężami, jeśli z jakiegokolwiek powodu nie dogadują się z mężami.

5) Brak pieniędzy

Chociaż pieniądze to nie wszystko, ich znaczenie dla przetrwania w obecnych czasach jest ogromne.
Jest takie powiedzenie: „Jeśli nie ma pieniędzy, miłość ucieka przez okno”. Słowo wcale nie jest złe.
Dlatego obecnie wiele rozwodów ma miejsce z powodu braku pieniędzy i niepokojów w rodzinie.

Rozwód w UK

W UK jest wielu prawników od Rozwodów. Ale większość prawników ma złe opinie. Niektóre z nich biorą dużo za rozwód. I są też prawnicy, którzy chcą rotować małżeństwo i to zajmuję dużo czasu. W większości przypadków uzyskanie rozwodu w Wielkiej Brytanii nie jest łatwe.

Wiele osób cierpi dziś na depresję i chce się rozwieść. Więc co powinienem teraz zrobić? Znam dobrego prawnika. Kto jest najlepszym prawnikiem w UK?

Nie udostępniam jego imienia. Po prostu udostępniam jego osobisty numer. Po prostu zadzwoń do niego, aby dowiedzieć się więcej. Pobiera bardzo niskie opłaty.

Rozwód w UK numer prawnika: +4407377077073

Wskaźnik rozwodów w UK

Średni ogólny wskaźnik rozwodów w Anglii i Walii wynosi 33,3%, zawiera wszystkie małżeństwa w ciągu ostatnich 50+ lat między 1964 a 2019 rokiem. Zmienia się jednak to szybko zgodnie z tym, jaki procent lat kilka osób było razem.

Na przykład spośród par, które zawarły związek małżeński 50 lat temu w 1967 r., tylko 31,9% rozwiodło się do 2017 r. Z kolei 43,6% z tych, które zawarły związek małżeński w 1987 r., rozwiodło się do 2017 r. Aż 20,1% par, które zawarły związek małżeński w 2007 r., rozwiodło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat do 2017 roku.

50 lat małżeństwa 31.9%
40 lat małżeństwa 39.8%
30 lat małżeństwa 43.6%
20 lat małżeństwa 37.2%
10 lat małżeństwa 20.1%
Ogólnie 33.3%

Zmiana wskaźnika rozwodów

Wskaźnik rozwodów z pewnością zmienił się na przestrzeni lat, zwłaszcza w przypadku przedłużających się małżeństw.

Poniższy wykres pokazuje, jak zmieniły się wskaźniki rozwodów wśród małżeństw w wieku 10, 20 i 30 lat w ciągu ostatnich 30 lat.

Jak widać, równoważny odsetek małżeństw rozpada się po 10 latach (niskie 20%), ale jest znacznie wyższy odsetek małżeństw rozpadających się po 30 latach (24,9% w 1987 r. w porównaniu z 43,6% w 2017 r.).

Rozwód w Wielkiej BrytaniiRozwód wskaźnik w UK

Korzyści finansowe z rozwodu

Ponad jedna trzecia par partnerskich lub małżeńskich twierdzi, że pieniądze powodują największy stres w ich związkach, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2018 r. wśród 1400 Amerykanów przez The Harris Poll na zlecenie Ally Bank. Dla niektórych nieszczęścia finansowe mogą spowodować, że para będzie podróżować od małżeńskiej rozkoszy do sądu.

 • Łatwiejsze budżetowanie i większa kontrola nad pieniędzmi.
 • Wcześniejszy dostęp do emerytury, bez kar.
 • Potencjalnie lepsze zwroty z inwestycji.
 • Więcej pomocy na studia dla młodzieży.
 • Dodatki z Ubezpieczeń Społecznych dla starszych rozwodników.
 • Możliwość zmiany priorytetów finansowych.
 • Lepsze wyniki finansowe.

Dopuszczalne powody rozwodu

Dziwne, bo mogłoby się wydawać, że angielskie prawo nie uznaje rozwodu „bez winy”, chociaż obie strony zgadzają się na rozwód i nie mają nic poważnego do zarzucenia.

Innymi słowy, jeśli małżonkowie chcą się rozwieść, jeden z nich musi złożyć pozew o rozwiązanie małżeństwa z winy drugiego małżonka, który spowodował trwały rozpad małżeństwa.

Istnieje pięć powodów, na które można się powołać, występując o rozwód w sądzie angielskim. należy wybrać co najmniej jeden z nich. Petycje z jednego powodu są raczej rzadkie.

Mam nadzieję, że wy również lubicie czytać więcej o Sprawnym rozwodzie w UK w 3 krokach. Bardzo dziękujemy za przeczytanie Rozwód w UK. Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi, którzy potrzebują rozwodu. A jeśli potrzebujesz wskazówek lub czegoś innego, skomentuj poniżej lub zadzwoń pod numer +4407377077073. 

Jak przeprowadzić rozwód w Anglii krok po kroku

Jeśli już podjąłeś decyzję o rozwodzie, to na pewno chcesz, aby został on sfinalizowany jak najszybciej i bez zbędnych opóźnień. Dlatego też warto wiedzieć, że aby doszło do orzeczenia rozwodu w Anglii, potrzebne są następujące kroki:

 1. Musisz najpierw złożyć wniosek o rozwód w odpowiedniej formie oraz ponieść opłatę sądową. Obecnie wynosi ona £550. Jednak, jeśli są do tego podstawy, to pomagamy przy zwolnieniu z tej opłaty. Decyzja o zwolnieniu opłaty należy do Sądu angielskiego, który może zwolnic z niej częściowo lub całkowicie.
 2. Następnie Twój współmałżonek/współmałżonka otrzymuje kopię wniosku wraz z odpowiednim dokumentem potwierdzającym, że dostał(a) wniosek o rozwód, i musi wypełnić ten dokument, a następnie odesłać go do Sadu w odpowiednim czasie.
 3. Kiedy otrzymasz informację od Sadu, że współmałżonek/współmałżonka odesłał(a) podpisany dokument, możesz wystąpić o pierwszy etap rozwodu, czyli Decree Nisi.
 4. Po otrzymaniu Decree Nisi, możesz po 6 tygodniach wystąpić o ostateczny rozwód, czyli o Decree Absolute będące wyrokiem rozwodowym. Jeśli sad angielski uzna, że są podstawy do wydania Decree Absolute, przesyła je do Ciebie oraz współmałżonka/współmałżonki.
 5. Ponieważ wyrok rozwodowy nie jest automatycznie rejestrowany w Polsce, to gdy chcesz zarejestrować rozwód w Polsce, musisz wystąpić o kolejny dokument od Sądu angielskiego.
See also:  Dziecko jest na moim utrzymaniu, mimo to jego matka żąda alimentów

W teorii opisana powyżej procedura rozwodowa wygląda dość prosto, ale w praktyce może wystąpić wiele komplikacji, np. pozew rozwodowy nie został wypełniony prawidłowo lub powód rozwodu nie został odpowiednio uzasadniony i wtedy pozew zostaje zwrócony do Ciebie, co wydłuża czas oczekiwania na rozwód oraz kosztuje Cię dodatkowe nerwy.

Inne problemy, które mogą wystąpić przy rozwodzie to np. gdy Twój współmałżonek/współmałżonka nie zgadza się na rozwód albo nie chce odesłać dokumentu potwierdzającego, że otrzymał(a) wniosek rozwodowy do Sądu. Takie sytuacje dodatkowo zwiększają poziom stresu, który już i tak towarzyszy rozwodowi. Dlatego też warto, aby rozwodem zajęli się doświadczeni prawnicy.

Ponieważ mamy ponad 10-letnie doświadczenie w pomocy przy przeprowadzeniu rozwodu oraz w radzeniu sobie z dodatkowymi komplikacjami związanymi z nim, daj nam znać, jeśli chcesz, aby Twój rozwód przebiegał szybko, sprawnie i bezstresowo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub wyślij maila na: [email protected]

Rozwód w UK, Sprawy Rozwodowe – Adwokat od Rozwodów | IMD Solicitors LLP

Może przyjść taki moment, kiedy stwierdzasz, że chcesz zakończyć nieszczęśliwy związek małżeński, lub otrzymałeś od współmałżonka wniosek rozwodowy. Niezależnie od tego, co miało miejsce, całkowicie naturalne w tym momencie jest martwienie się o przyszłość, finanse, dom, oraz dzieci.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami rozwodowymi

Nasi prawnicy rozwodowi mogą Ci pomóc. Umów się na wstępną konsultację w sprawie rozwodu, skontaktuj się z naszymi prawnikami rozwodowymi dzwoniąc pod numer 0330 107 0109 lub poproś o oddzwonienie.

Specjaliści ds Rozwodów

Zespół IMD Solicitors jest tu po to, by Ci pomóc. Nasi polskojęzyczni radcy prawni specjalizujący się w sprawach rozwodowych pomogą Ci na każdym kroku tego trudnego procesu.

Aby wnioskować o rozwód musisz przedstawić dowód, że nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego. By tego dokonać, przedstawiony musi być jeden z pięciu powodów:

 • Cudzołóstwo
 • Zachowania
 • Dezercja
 • Mieszkanie osobno przez ponad 2 lata (obydwie strony muszą wyrazić zgodę)
 • Mieszkanie osobno przez ponad 5 lat (rozwód jest możliwy nawet jeśli druga strona nie wyrazi zgody)

Sprawy rozwodowe w Wielkiej Brytanii

Postępowanie rozwodowe może odbyć się w Wielkiej Brytanii niezależnie od tego, gdzie miał miejsce ślub (np. za granicą). Jednak aby złożyć wniosek o rozwód w Wielkiej Brytanii, musi wystąpić jeden z poniższych czynników:

 • Oboje małżonków mieszka w Anglii lub Walii z zamiarem zamieszkania stałego
 • Oboje małżonków mieszkało w pewnym momencie w Anglii lub Walii z zamiarem zamieszkania stałego i jedno z was wciąż tam mieszka
 • Współmałżonek, który złożył pozew o rozwód mieszka w Anglii lub Walii, ale ma zamiaru stałego zamieszkania
 • Współmałżonek, który złożył pozew o rozwód, mieszkał w Anglii lub Walii przez co najmniej 12 miesięcy

Problemy z samodzielnym prowadzeniem sprawy rozwodowej

W celu uczynienia rozwodu i rozwiązania związków partnerskich łatwiejszym do zrozumienia, rząd wprowadził nowy zestaw wniosków o rozwód lub rozwiązanie związku, ważny od 7 sierpnia 2017r.

Możliwe jest, że, w związku z tym, więcej ludzi będzie skłonnych próbować radzić sobie z rozwodem na własną rękę, w celu oszczędności pieniędzy, szczególnie teraz, kiedy pomoc prawna nie jest dostępna w większości przypadków.

Choć działanie na własną rękę może wydawać się być dobrym pomysłem, patrząc perspektywicznie, koszty mogą być większe – mowa tu zarówno o kosztach finansowych, jak i emocjonalnych.

W niektórych przypadkach możesz poprosić o pomoc swojego byłego partnera. Dzięki temu pokryjesz koszty rozwodu lub zapłacisz za porady w tej i innych powiązanych kwestiach.

Dzięki pomocy radcy prawnego dowiesz się, czy w Twoim przypadku jest to możliwe.

Co mówią nasi Klienci

“Udało mi się załatwić sprawy związane z rozwodem i zapewnić sobie najlepszy rezultat, jaki mogłam sobie wymarzyć. Świetnie mi się pracowało z Melissą, zawsze mnie informowała o postępach w sprawie.”

Pani L★★★★★

Skontaktuj się z naszym polskim zespołem do spraw rozwodowych w Londynie i Manchesterze.

Już dziś skontaktuj się z naszymi polskojęzycznymi specjalistami ds. rozwodów dzwoniąc pod numer 0330 107 0109 lub poproś o oddzwonienie.

Tutaj przeczytasz co mówią o nas nasi Klienci★★★★★ 

Rozwód w UK – My Local Solicitor

Zakończenie małżeństwa jest zdecydowanie jedną z najtrudniejszych decyzji życiowych. Rozwód  ma wpływ na cała naszą przyszłość. Na  dom, finanse, nasze dzieci, w końcu  na nas samych.

Jeżeli otrzymałeś wniosek rozwodowy od współmałżonka lub sam planujesz go złożyć, warto najpierw przedyskutować tą sprawę z prawnikiem.

Prawidłowo spisany pozew rozwodowy (lub odpowiedź) oraz strategiczne i adekwatne podejście do sprawy, może zaoszczędzić Tobie I twoim bliskim wiele pieniędzy oraz niepotrzebnego stresu.  

Specjaliści do spraw rozwodów w UK

Aby wnioskować o rozwód w UK musisz najpierw przedstawić dowód, że nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego. By tego dokonać, przedstawiony musi być jeden z pięciu powodów: 

 1. Cudzołóstwo – zdrada małżeńska
  Jeżeli twój współmałżonek popełnili cudzołóstwo możesz polegać na tym powodzie tylko jeżeli złożysz pozew do sadu w ciągu sześciu miesięcy od odkrycia cudzołóstwa. Warto również wspomnieć ze cudzołóstwo popełnione z osoba tej samej płci nie spełnia definicji cudzołóstwa w sądzie. W takim wypadku lepiej byłoby polegać na innych powodach…
 2. Nierozsądne zachowanie:
  Jest to jeden z najbardziej popularnych powodów widniejących na petycjach rozwodowych. Osoba wnosząca sprawę będzie musiała udowodnić, że współmałżonek zachowuje się w taki sposób ze kontynuacja związku jest dla nas nie możliwa (nadużywanie alkoholu, narkotyków, używanie przemocy, straszenie, manipulacja itd. są często widziane jako “nierozsądne zachowanie”).
 3. Dezercja – opuszczenie przez współmałżonka
  Jeżeli współmałżonek zostawił Cię bez twojej wiedzy, zgody oraz bez jakiegokolwiek powodu, możesz polegać na tym powodzie. Jeżeli współmałżonek nie dal znaku życia przez ostatnie dwa lata jest również możliwe ze nie będziesz potrzebować jego/jej zgody na rozwód.
 4. Mieszkanie osobno przez ponad 2 lata (obydwie strony muszą wyrazić zgodę) 
 5. Mieszkanie osobno przez ponad 5 lat (rozwód jest możliwy nawet jeśli druga strona nie wyrazi zgody).                                                                              Skontaktuj się z naszymi prawnikami zajmującymi się rozwodami  dzwoniąc pod numer 01244 478 730 i umów się na konsultacje. 

Ślub w Polsce a rozwód w UK

Postępowanie rozwodowe może odbyć się w Wielkiej Brytanii niezależnie od tego, gdzie miał miejsce ślub (np. w Polsce). Jednak, aby złożyć wniosek o rozwód w Wielkiej Brytanii, musi wystąpić jeden z poniższych czynników: 

 • Oboje małżonków mieszka w Anglii lub Walii z zamiarem zamieszkania stałego 
 • Oboje małżonków mieszkało w pewnym momencie w Anglii lub Walii z zamiarem zamieszkania stałego i jedno z was wciąż tam mieszka 
 • Współmałżonek, który złożył pozew o rozwód mieszka w Anglii lub Walii, ale nie ma zamiaru stałego zamieszkania 
 • Współmałżonek, który złożył pozew o rozwód, mieszkał w Anglii lub Walii przez co najmniej 12 miesięcy 

Rozwód DIY?

W sierpniu 2017r, Rząd wprowadził nowy łatwiejszy zestaw wniosków o rozwód lub rozwiązanie związku. Teoretycznie możliwe jest zatem wniesienie wniosku o rozwód i prowadzenie sprawy na własna rękę.

Kancelaria My Local Solicitor często przejmuje sprawy zaczęte przez osoby prywatne i bywa, że odkręcanie wcześniejszych pomyłek popełnionych przez klienta kosztuje więcej niż kosztowałoby poinstruowanie nas od początku procesu rozwodowego.   

Zawsze poradź się prawnika, jeżeli chcesz złożyć pozew, ponieważ błędy proceduralne maga Cię sporo kosztować.  

W niektórych przypadkach jest możliwe uzyskanie pomocy finansowa w pokryciu kosztów rozwodu od byłego partnera. Dzięki pomocy naszych prawników, dowiesz się, czy w Twoim przypadku jest to możliwe.

Zespół My Local Solicitor jest tutaj dla Ciebie. Nasi klienci są  dla nas priorytetem! Prawnicy My Local Solicitor pomogą Ci na każdym kroku tego trudnego procesu a ty będziesz zadowolony, że współmałżonek nie dotarł do nas pierwszy! 

See also:  Ślub w Polsce a rozwód w Anglii - czy to możliwe?

Skontaktuj się z naszym polskim zespołem do spraw rozwodowych już dzisiaj.

[/vc_row

Photo by Zoriana Stakhniv on Unsplash

This article does not constitute legal advice. Please contact us on 01244 478 730 to book an appointment.

[/vc_row]

MOŻE CIĘ TO ZDZIWI, ALE SĄD W WIELKIEJ BRYTANII NIE ORZEKA O WINIE PODCZAS ROZWODU

W Wielkiej Brytanii można otrzymać rozwód na podstawie tzw. Matrimonial Causes Act 1973 – MCA 1973. Rozwód jest orzekany na podstawie tylko i wyłącznie jednej przesłanki, czyli z powodu bezpowrotnego i trwałego rozpadu małżeństwa.

W odróżnieniu od prawa polskiego, Sąd w Anglii nie orzeka o winie stron. Jest to postępowanie, w którym strony muszą udowodnić przed Sądem, że ich małżeństwo rozpadło się bezpowrotnie. Jak to zrobić? Ustawa ściśle określa pięć faktów na podstawie których możemy ubiegać się o rozwód w Wielkiej Brytanii.

 1. Pierwszym faktem jest zdrada w małżeństwie, która jest nie do zaakceptowania przez drugą stronę i nie ma szans na wybaczenie.
 2. Drugim faktem jest nieakceptowalne zachowanie jednego z małżonków, czyli tzw. unreasonable behaviour.
 3. Trzecim faktem jest opuszczenie małżonka, czyli nagłe odejście, zniknięcie i pozostawienie drugiej osoby samej bez wyjaśnienia.
 4. Czwartym faktem jest dwuletnia separacja, gdzie jest wymagana zgoda drugiej strony.
 5. Piątym faktem jest pięcioletnia separacja bez wymagania zgody drugiej strony.

Lata separacji są liczone od momentu złożenia wniosku.

Na podstawie tych faktów, Sąd orzeka czy małżeństwo rzeczywiście rozpadło się bezpowrotnie. Strona, która wnosi o rozwód, musi uzasadnić podany powód rozpadu małżeństwa.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zasięgnięcie profesjonalnej opinii prawnej, czyli tzw. legal adivce.

ponieważ błędne wypełnienie wniosku o rozwód może skutkować odesłaniem danego dokumentu do adresata lub nawet odrzuceniem takiego wniosku.

Prawo dotyczące rozwodu w UK jest często krytykowane ze względu na częsty problem niemożności zawarcia rozwodu za porozumieniem stron. Jest to minus prawa angielskiego, ale plusem jest to, że Sąd przy okazji rozwodu nie orzeka np. o alimentach czy nie wydaje decyzji w sprawie opieki nad dziećmi.

Dużym plusem prawa angielskiego jest to, ze nie można zatrzymać rozwodu tylko dlatego, że druga strona nie zgadza się na rozwód. Ogólnie rozwód jest przyznawany szybciej w Wielkiej Brytanii, czyli w przeciągu 6-8 miesięcy od złożenia wniosku niż w Polsce.

Osoby, które chciałyby rozwieść się w bardziej ugodowy sposób, krytykują ten system, ale na szczęście w tym roku, jesienią, ma wejść w życie nowa ustawa tzw. Divorce, Dissolution and Separation Act. Ta ustawa ma wprowadzić nowe przepisy dotyczące prawa rozwodowego w UK i dzięki temu można będzie orzec rozwód na podstawie tzw.

bezpowrotnego rozpadu małżeństwa, jak do tej pory, ale procedura  uzasadnienia tego rozpadu będzie inna. Strona będzie musiała złożyć wraz z pozwem rozwodowym tzw. statement w tej sprawie i usankcjonować Sąd, co do rozpadu bezpowrotnego małżeństwa.

Wiele osób czeka z niecierpliwością na tę ustawę, mówiąc, że zakończy ona ‘blame game’, gdzie strony są zmuszone, poniekąd, do obwiniana drugiej strony za rozpad małżeństwa.

Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy podczas uzyskiwania rozwodu na terenie UK. Zapewniamy otrzymanie rozwodu w sposób bezstresowy.

Świadczymy porady prawne oraz mamy duże doświadczenie w zakresie uzyskiwania rozwodów na terenie Wielkiej Brytanii, a także aktualną wiedzę dotyczącą prawa rodzinnego w UK.

W sposób rzetelny i dokładny udzielamy informacji w języku polskim, odnośnie procedury rozwodowej w Wielkiej Brytanii, jak również wyjaśniamy w języku polskim dokumenty wysyłane, a także otrzymywane przez Państwa z Sądu.

Autor: Magdalena Dąbrowska

Edycja: Justyna Witkowska

Rozwód UK – Rozwody w Wielkiej Brytanii | Legal-Base

Złóż wniosek o ustalenie opieki nad dzieckiem >>Złóż wniosek o rozwód >>

Aby otrzymać rozwód na terenie Anglii i Walii, Sąd musi stwierdzić trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Może tak się stać, jeśli zostanie spełniony co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • Pierwszym z nich jest wykazanie, że zostali Państwo zdradzeni przez swojego partnera przez co dalsze, wspólne życie jest niemożliwe.
 • Kolejnym warunkiem do otrzymania rozwodu, jest niestabilne zachowanie jednego z partnerów, który na przykład nie chce z nami zamieszkać po ślubie.
 • Kolejnym argumentem do definitywnego rozstania może być sytuacja, w której jeden z partnerów porzucił małżonka co najmniej 2 lata przed złożeniem pozwu rozwodowego.
 • Czwartą sytuacją, która pozwala uzyskać rozwód, jest separacja stron przez okres co najmniej dwóch lat przed wniesieniem pozwu, przy czym w tym wypadku potrzebna jest zgoda drugiego z małżonków.
 • Ostatnim powodem do rozwodu jest separacja przez okres pięciu lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, wówczas gdy nie ma na nią zgody drugiego małżonka.

Kiedy możemy starać się o rozwód w UK?

By wystąpić o rozwód należy wypełnić pozew rozwodowy (divorce petition). Niniejszy dokument nazywany jest formularzem D8. Można go otrzymać u prawników bądź też pobrać ze strony www.gov.uk.

Należy posiadać 3 kopie formularza – jeden dla nas, drugi dla Sądu oraz trzeci dla partnera. W pozwie należy uwzględnić, dlaczego staramy się o rozwód. Wypełniony pozew należy wysłać do Okręgowego Sądu Cywilnego bądź też do Rejestru Głównego Wydziału Rodzinnego w Londynie (Principal Registry of the Family Division).

Jeśli w małżeństwie są dzieci poniżej 16 roku życia lub pomiędzy 16 a 18. rokiem życia, które kontynuują naukę, osoba składająca pozew musi wypełnić dodatkowo 3 kopie formularza D8A (statement of arrangements for children). Do pozwu należy dołączyć opłatę sądową. Obecnie wynosi ona £410.

Jeśli Państwa zarobki są niskie, wówczas mogą Państwo częściowo lub całkowicie zostać zwolnionym przez Sąd z powyższej opłaty. Wówczas gdy pismo jest gotowe, powinno ono zostać wysłane nie tylko do Sądu, lecz także bezpośrednio do współmałżonka. Partner ma wówczas 8 dni na potwierdzenie odbioru pozwu.

Jeśli tego nie zrobi, Sąd skontaktuje się z Państwem i poprosi o więcej szczegółowych informacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci zadanie dostarczenia pozwu komornikowi. Gdy pozew zostanie doręczony, dalsze postępowanie zależy od tego czy Państwa współmałżonek wyrazi zgodę na rozwód.

Jeśli będzie jemu przeciwny mogą wówczas Państwo zostać poproszeni przez Sąd o udzielenie większej ilości informacji.

Rozwód w UK – co należy wiedzieć o procedurach rozwodowych

Rozwód to nieprzyjemne przeżycie pod każdym względem.

Nie dość, że małżeństwo się rozpada to często towarzyszą temu burzliwe emocje i mnóstwo stresu to jeszcze trzeba zmierzyć się z papierkową stroną rozwodu która przeraża ilością prawniczego żargonu i dokumentów do wypełnienia.

Szczególnie w wypadku gdy nie jesteśmy z Wielkiej Brytanii mamy prawo nie wiedzieć od czego zacząć. Brak nam rzetelnego źródła informacji, a w obrocie funkcjonuje wiele pomówień i przesądów na temat rozwodu.

Wymagania rozwodowe w Anglii

Pierwszym rozjaśnieniem niech będzie informacja, że w Brytanii do wzięcia rozwodu wystarczy, gdy jedna osoba z małżeństwa jest rezydentem w kraju, czyli na stałe tu zamieszkuje.

Możność rozwodu w Brytanii nie zależy więc od miejsca zawarcia związku.

Wiele par będzie miało wybór między rozwodem w dwóch krajach, z których często to właśnie Brytania ma przyjaźniejszy system przeprowadzania rozwodów.

Proces w Wielkiej Brytanii polega głównie na wypełnieniu odpowiednich dokumentów i, przy normalnym obrocie spraw, nie wymaga od nas chodzenia do Sądu. Oczywiście rozwód może zostać udzielony tylko z ważnego powodu, a procedura Sądowa jest obligatoryjna.

O rozwód może starać się osoba która była w związku małżeńskim dłużej niż rok. Dla wszystkich którym miłość zakręciłą w głowie zbyt szybko okres ten może okazać się obowiązkową lekcją pokory. Głównym celem karencji jest to, żeby dać szansę związkowi zanim zakończymy go na zawsze.

Procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku do Sądu tzw. divorce petition czyli petycji rozwodowej. Najprościej mówiąc dokument ten jest formą którą osoba która wnosi o rozwód musi wypełnić żeby rozpocząć proces. Forma musi zawierać dane dotyczące obydwu małżonków oraz wnioskodawca (petitioner) musi podać powód rozwodu.

Nie wystarczy jednak argument z rodzaju nie bo się już nie kochamy, prawo przewiduje pewne wymogi względem powodu. Podstawowym powodem, który wymaga jednak rozwinięcia, jest nieodwracalny rozpad małżeństwa.

See also:  Ustalenia w sprawie alimentów

Może to dziwić trochę osoby które chciałyby wnosić o rozwód z powodu zdrady lub złego traktowania, ale żeby uzyskać rozwód te sytuacje powinny sprowadzać się do nieodwracalnego rozpadu małżeństwa.

Dlatego też, prawo podaje 5 sposobów na udowodnienie rozpadu – zdrada, niewłaściwe zachowanie, 2 letnia separacja (w przypadku rozwodu za zgodą drugiego małżonka), 5 letnia separacje (w przypadku rozwodu bez zgody małżonka) oraz porzucenie. Po stronie wnioskodawcy należy dokonanie właściwego dla jego sytuacji wyboru.

Najczęstsze przyczyny rozwodu

Zdrada jest bardzo częstym powodem rozwodów, ale wybranie jej jako podstawy wymaga od wnioskodawcy podania informacji na temat romansu małżonka.

Kiedy miał miejsce? W jaki sposó wpłynął na małżeństwo? W miarę możliwości podanie imienia i nazwiska (zazwyczaj nie jest to wskazane dlatego, że powoduje oczywiste komplikacje).

W ramach tej podstawy należy podać powody dla których zdrada sprawiła, że małżeństwo zostało nieodwracalnie zniszczone, czyli najczęściej wnioskodawca musi wyjaśnić jaki wpływ na małżeństwo miała zdrada.

Niewłaściwe zachowanie jest także dość powszechną podstawą. W jej zakres wchodzą sytuacje w których wnioskodawca uważa, że nie jest w stanie żyć ze swoim współmałżonkiem pod jednym dachem.

Podstawę może stanowić cały wachlarz zachowań, od agresji i przemocy przez brak higieny osobistej po niesatysfakcjonujące pożycie. Po raz kolejny – wnioskodawca oprócz podania powodu musi opisać z czym to się dla niego wiąże i dlaczego uważa, że nie jest w stanie kontynuować małżeństwa.

Sąd chce po prostu usłyszeć odpowiedź na pytanie: co takiego w tej osobie sprawia że chcesz się z nią rozwieść i dlaczego to jest  według ciebie ważny powód?

Dwuletnia separacja jako powód może być najbardziej przyjazną podstawą rozwodu, jednak ten powód wymaga zgody drugiej strony. W praktyce oznacza to, że małżonkowie musieli żyć odzielnie przez ostatnie 2 lata i że obydwoje się zgadzają na rozwód.

Z kolei pięcioletnia separacja nie wymaga zgody drugiej strony.  Wystarczy, że wnioskodawca udowodni, że przez ostatnich 5 lat żył oddzielnie ze swoim małżonkiem żeby uzyskać rozwód.

Porzucenie jest trochę bardziej złożone dlatego, że wnioskodawca musi udowodnić że współmałżonek porzucił go i spowodował rozpad małżeństwa. Małżonkowie muszą żyć oddzielnie przez co najmniej 2 lata. Obydwa te fakty wymagają bardziej technicznego podejścia. Od wnioskodawcy wymagane jest udowodnienie i wskazanie ostatniej daty wspólnego życia z małżonkiem.

Procedury rozwodowe

Obok petycji do Sądu należy przesłać akt ślubu (certificate of marriage) oraz uiszczenie opłaty w |wysokości £550. Możliwe jest zwolnienie z opłaty pod warunkiem, że mamy odpowiednio niski dochód lub pobieramy odowiednie zapomogi.

Powyższy zestaw pozwala na oficjalne rozpoczęcie procedury. Kopia petycji jest dostarczana przez Sąd do małżonka wnioskodawcy. Potem piłka leży po jego stronie – współmałżonek musi przyjąć pismo do wiadomości oraz odpowiedzieć na nie i albo wyrazić zgodę albo nie zgodzić się na rozwód.

W przypadku braku zgody Sąd wyznaczy rozprawę na której obydwie strony będą miały szanse przedstawić swoje argumenty.

Samo przesłuchanie często okazuje się tylko niepotrzebną uciążliwością – w praktyce bardzo ciężko skutecznie oponować rozwodowi, dlatego 'zaskarżone' rozwody są rzadkością.

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli wnioskodawcy, następnym krokiem jest uzyskanie tzw. decree nisi. Jest to dokument potwierdzający, że Sąd nie widzi przeszkód dla których nie mógłby udzielić rozwodu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jeszcze równoznaczne z udzieleniem rozwodu.

Celem złożenia wniosku o Decree Nisi musimy złożyć wniosek wraz zaświadczeniem w którym potwierdzimy, że wszystko co zostało wskazane w petycji rozwodowej jest prawdą. Istnieje 5 różnych oświadczeń pozostających w korelacji z jedną z 5 podstaw dla rozwodu.

Jeżeli wniosek będzie poprawny Sąd wyznaczy dzień, czas i miejsce kiedy Decree Nisi zostanie odczytane w Sądzie (tzw. pronouncement).

Odczyt jest tylko formalnością – żadna ze stron nie ma obowiązku stawić się tego dnia w Sądzie (chyba, że któraś ze stron chciałaby sprzeciwić się rozwodowi, co jest jednak rzadkim przypadkiem).

Ostatnim krokiem w procedurze rozwodowej jest złożenie wniosku o tzw. decree absolute. Jest to dokument stwierdzający formalny rozpad małżeństwa. Wnioskodawca musi odczekać 6 tygodni od daty 'pronouncement' przed złożeniem wniosku, co daje czas na przygotowanie się na skutki rozwodu.

Jeżeli wnioskodawca zaniecha złożenia wniosku o decree absoulte, drugi z małżonków może złożyć taki wniosek w swoim imieniu przez kolejne 3 miesiące. Wnioskujący małżonek będzie musiał stawić się do Sądu, żeby wysłuchać co pierwotny wnioskodawca ma do powiedzenia przeciwko rozwodowi.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Sąd udziela wydaje decree absolute dla obydwojga małżonków i procedura rozwodowa kończy się – obydwie strony są wolne i mogą zawrzeć ponowne małżeństwo.

Cały proces może wydawać się dość skomplikowany i pełen biurokracji. W związku z tym pomocne może okazać się wsparcie prawnika. Większość firm prawniczych oferuje przeprowadzenie rozwodu za z góry ustaloną stawkę.

Należy pamiętać, że rozwód nie rozwiązuje problemów związanych ze sprawami finansowymi ani opieką nad dziećmi. Zawsze warto zastanowić się nad rozwiązaniem tych problemów przez zawarcie prawnie wiążącej umowy.

Brak takiego porozumienia może okazać się bardzo kosztowne w przyszłości ponieważ każda ze stron może rościć sobie własność drugiej przez długi czas po rozwodzie.

Warto też wspomnieć o testamencie – jeżeli uwzględniliśmy w nim swojego małżonka, warto pomyśleć o zmianie jego zapisów.

Dom w Anglii, rozwód w kraju, a sprawa?

Gdzie mają się sądzić o zagraniczny majątek rozwiedzeni Polacy? Zbada to SN.

O rozstrzygnięcie tej praktycznej i niełatwej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego krakowski Sąd Okręgowy. Co ciekawe, brexit niczego w tej niejasnej kwestii nie zmienia, poza tym, że pewnie takich spraw będzie więcej.

Spór o dorobek

Małżonkowie G. rozwiedli się dwa lata temu (po 25 latach małżeństwa) i kobieta wytoczyła byłemu mężowi typową sprawę o podział majątku dorobkowego. Sąd Rejonowy w Olkuszu tzw. wstępnym wyrokiem rozstrzygnął ją tak, że w skład majątku wspólnego (dorobkowego do podziału) wchodzi 65 tys.

funtów, które rok przed rozwodem żona wydała na kupno (za 125 tys. funtów, częściowo więc z kredytu) nieruchomości położonej w Anglii i zapisanej w brytyjskiej księdze wieczystej na jej nazwisko jako jej wyłączna własność. 65 tys.

funtów pochodziło z pensji kobiety z okresu małżeństwa, zatem z majątku wspólnego.

Zgodnie z polską ustawą – Prawo międzynarodowe prywatne (art. 51 ust.

1) małżeńskie stosunki osobiste i majątkowe podlegają ich wspólnemu prawu ojczystemu – w tym wypadku polskiemu, ale ze względu na jego ogólnikowość według SR nie można go stosować do nabycia za granicą nieruchomości przez jednego małżonka w trakcie małżeństwa. Zasadą jest, że spór o własność, zwłaszcza nieruchomości, należy do prawa sądów kraju położenia rzeczy.

W tej sytuacji SR w Olkuszu uznał, że nie może rozstrzygać o nieruchomości położonej w Anglii, ale może o majątku wspólnym G., w którym jest wierzytelność, czyli prawo do rozliczenia 65 tys. funtów wydanych na nieruchomość.

Były mąż nie pogodził się z werdyktem SR i w apelacji domagał się uznania, że do majątku wspólnego nie wchodzi wierzytelność, ale nieruchomość i warta jest ona znacznie więcej, bo 200 tys. funtów. Jego udział w jej zakupie był większy, i tego chciał dowodzić m.in.

zeznaniami świadków przed sądem polskim. Nie domaga się przyznania mu jej fizycznie, ale odpowiedniej spłaty.

Rozpatrując apelację, Sąd Okręgowy w Krakowie (sędziowie Barbara Tabaka, Liliana Kaltenbek i Grzegorz Buła) powziął wątpliwości, czy w takiej sprawie właściwy jest sąd polski.

Zawarł je w pytaniu do SN: Czy w obecnym stanie prawnym w postępowaniu o podział majątku wspólnego pomiędzy uczestnikami będącymi obywatelami polskimi sądom polskim przysługuje jurysdykcja krajowa do orzekania w sprawie nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii?

Prawo i praktyka

Prawo unijne (zresztą Anglia do Unii już nie należy) tej kwestii nie rozstrzyga, nie ma także umowy między Polską a Wielką Brytania. A orzecznictwo polskich sądów jest rozbieżne.

Co więcej, brexit, a dokładniej umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z UE nie ma wpływu na określenie kompetencji sądów (jurysdykcji krajowej) w sprawach o podział majątku wspólnego – mówi „Rz” mec. Jacek Siński, partner w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Adwokat Roman Nowosielski wskazuje, że wyjściem w takich sytuacjach mógłby być częściowy podział majątku dorobkowego czy to przed sądem, czy notariuszem, ale wymagałby zgody obojga byłych małżonków. I to jest słabsza strona tej rady.

Rzeczpospolita, autor: Marek Domagalski, komentarz: Jacek Siński

Leave a Reply

Your email address will not be published.