Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Uniknięcie kłopotów z komornikiemUniknięcie kłopotów z komornikiemfot. istock / / Thinkstock

Czy ucieczka za granicę przed komornikiem może być skuteczna? Czy można się bezkarnie ukrywać i unikać egzekucji komorniczej?

Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Do redakcji Bankier.pl zwrócił się o radę czytelnik, który nie jest w stanie spłacić 20 tys. kredytu, a bank oddal już sprawę jego zadłużenia do komornika. Pyta, czy ucieczka i ukrywanie się poza granicami Polski pozwoli uniknąć egzekucji komorniczej. Jak długo komornik będzie szukał dłużnika oraz czy może ściągać długi z rodziny np. z dzieci?

Odpowiedź eksperta:

Komornik działa zgodnie z prawem prowadząc postępowanie egzekucyjne. Już więc tylko z natury rzeczy ukrywanie się przed komornikiem, czy udaremnianie postępowania egzekucyjnego następuje wbrew prawu.

Ukrywanie się przed komornikiem nie wstrzymuje egzekucji

Gdyby ktoś był przekonany, że prosty sposób zmiany miejsca zamieszkania, choćby za granicę odmienni następstwa postępowania egzekucyjnego, należy ostrzec go, że jest w błędzie.

Błędzie, który może sprowadzić więcej kłopotów, niż sama dolegliwość postępowania egzekucyjnego.

Oczywiście pomijam sytuacje, kiedy zgodnie z obowiązującym prawem, dłużnikowi przysługują uprawnienia mające na celu chronić jego interes prawny, majątkowy w toku postępowania egzekucyjnego, np.: powództwa przeciwegzekucyjne.

Należy więc pamiętać, że prosta zmiana miejsca zamieszkania i ukrywanie się przed komornikiem nie będą skuteczne. Na gruncie k.p.c. istnieje tzw. doręczenie zastępcze, z którego komornik może skorzystać właśnie w sytuacji, kiedy dłużnik nie odbiera kierowanej o niego korespondencji.

Dłużnik działając w ten sposób działa głównie przeciwko sobie, albowiem nie jest w stanie reagować na przebieg postępowania egzekucyjnego, a jego skutki i tak formalnie zostaną uznane za osiągnięte, nawet jeśli dłużnik nie odbierze kierowanej do niego korespondencji.

Nie warto również dokonywać jakichkolwiek czynności zmierzających do ukrywania majątku przed egzekucją, albowiem w takiej sytuacji wierzycielowi przysługuje uprawnienie z tytułu tzw.

skargi pauliańskiej, na podstawie której może dochodzić roszczeń z majątku dłużnika, przeniesionego na rzecz rodziny, znajomych, w celu udaremnienia prowadzonej egzekucji.

Europejski tytuł egzekucyjny

Nic również nie da co najwyżej przeciągnie w czasie ukrywanie się za granicą. Pomijając własne koszty takiej decyzji, dzięki funkcjonującym w UE tzw.

europejskim tytułom egzekucyjnym granice administracyjne pomiędzy państwami należącymi do UE nie są już przeszkodą w prowadzeniu postępowania egzekucyjnego.

Niezależnie od powyższego intensywność działań podejmowanych w celu uniemożliwienia postępowania egzekucyjnego lub ukrywania majątku przed egzekucyjną może też być oceniona jako działanie w celu wybiórczego zaspokajania wierzycieli lub wręcz w celu uniemożliwienia ich zaspokojenia przez utrudnianie wykonania orzeczenia sądowego. Taka sytuacja z kolei może być już oceniana jako przestępstwo, w przypadku którego katalog sankcji obejmuje także karę pozbawienia wolności, więc raczej nie warto aż tyle ryzykować.

Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci

Źródło: Tematy Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu

Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

Wiele osób sądzi, że windykator i komornik oznacza to samo. Faktycznie – oboje specjalizują się w odzyskiwaniu należności od dłużników. Jednak każdy z nich pojawia się na innym etapie sprawy i na odmiennych zasadach.

W momencie, gdy z firmą windykacyjną możesz dojść do polubownego porozumienia – tak z komornikiem sprawa nie jest taka prosta.

Czy komornik może…

Tak rozpoczyna się większość pytań osób, które mają problem z długami. Bo w sytuacji, gdy nie dojdzie do skutecznej windykacji to do akcji przystępuje komornik, a wraz z nim początek postępowania egzekucyjnego. Tak naprawdę jest to ostatnia deska ratunku wierzyciela, w imieniu którego egzekutor wykorzysta dosłownie każdą okazję, by ściągnąć, ile się da od dłużnika!

Czytaj także: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Dlatego każdy kto posiada kłopoty z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań powinien wiedzieć, co może, a czego nie może komornik. Pod tym pojęciem kryje się, m.in.:

Jest to wręcz istotna wiedza, bo dłużnik może trafić na egzekutora, który skłonny będzie zabrać dosłownie wszystko – i niekoniecznie musi przyznać się przed Tobą, że nie ma do tego prawa! Może jedynie wykorzystać fakt niewiedzy i naiwności.

Warto więc wiedzieć też, kiedy dług się przedawnia!i znać art. 799 Kodeksu Cywilnego, który podkreśla, że wierzyciel w jednym wniosku może wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Jednak spośród dostępnych możliwości powinien skorzystać, z tej najmniej uciążliwej dla spłacającego.

Jak dogadać się z komornikiem – czyli co mogę, a czego nie?

Nie ulega wątpliwości, że komornik obok polityków i kontrolerów biletów to jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów przez Polaków. Niestety mało kto wie, że są to strażnicy państwowi, którzy wykonują jedynie wyroki sądowe.

Nie oznacza to jednak, że drobne negocjacje z egzekutorem nie są możliwe! Oczywiście, że dłużnik ma szansę na polubowne rozwiązanie sprawy – pod warunkiem, że wykazuje dobrą wolę i inicjatywę do spłaty zobowiązań.

Jeśli sam z siebie podejmujesz chęć kontaktu z komornikiem to wiedz, że w praktyce docenia on i “lubi” osoby, które dążą do spłaty długu. Nawet pomimo faktu, że zasadniczo to od wierzyciela zależy, w jaki sposób i z których składników majątkowych będzie prowadził egzekucję majątkową.

Może zdarzyć się, że wierzyciel szczególnie pragnie wylicytować samochód dłużnika – a wtedy komornik nawet, jeśli nie kierują nim złe zamiary, nie będzie miał innego wyjścia, jak spełnić żądania strony przeciwnej.

Spłata długu w ratach – czy jest możliwa?

Na wstępie musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że komornik nie posiada żadnego obowiązku udzielania porad prawnych dłużnikom. Za to jego zadaniem jest udzielenie stronom konfliktu pouczeń, co do czynności procesowych, a także ich skutków prawnych oraz tych wynikających z zaniedbań.

W związku z tym, czy możliwa jest sposobność wynegocjowania spłaty długu w comiesięcznych ratach?

Generalnie – komornik nie posiada prawnie umocowanego obowiązku do prowadzenia negocjacji, w imieniu wierzyciela. Egzekwuje on jedynie roszczenia na dobytku dłużnika, gdy wierzyciel przedstawi prawomocny wyrok sądu. Dlatego jeśli, chodzi o wszelkie negocjacje to osoba zadłużona, takowe powinna uzgodnić bezpośrednio z wierzycielem bądź jego pełnomocnikiem.

Pamiętaj! Nie ma sensu wyczekiwać z początkiem negocjacji do wszczęcia egzekucji komorniczej! Rozłożenie długu jest zdecydowanie łatwiejsze u wierzyciela niż u komornika.

Przeczytaj: Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

Powody, dla których komornik zgodzi się na negocjacje

Fakt faktem, że polubowne rozmowy z komornikiem to trudny do przebrnięcia temat – aczkolwiek możliwy do realizacji. Musisz jedynie posiadać solidne podstawy, które skłonią drugą stronę do zmiany decyzji. Pamiętaj, że wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze, a komornik zarobić na odzyskaniu długu.

Dlatego każdy zadłużony musi posiadać w zanadrzu umiejętności trafienia do świadomości  strony przeciwnej. W jaki sposób?

Krótko mówiąc liczy się działanie, dobry plan i zdolność przekonywania. Nie wykorzystuj płaczu, bezsilności i braku pieniędzy jako główne powody kłopotów finansowych. Takim podejściem przekazujesz “piłeczkę” wierzycielowi i komornikowi.

 1. Obmyśl plan wyjścia z długów bankowych. Więcej przeczytasz w artykule: Jak wyjść z długów bankowych?Pozwoli on na rozsądne i poukładane zaprezentowanie swoich zamierzeń na przyszłość komornikowi. Na wstępie warto zaproponować dobrowolną wpłatę i comiesięczną kwotę, którą jesteś w stanie regulować,
 2. Nie graj na czas tylko, jak najlepiej wykorzystaj “uśpioną” umiejętność przekonywania. Zwrot typu “obiecuję, oddam co do grosza” – jest dość wyświechtany i rzadko kiedy przynosi zamierzony efekt,
 3. Traktuj komornika, jak inwestora – posługując się konkretnymi i uczciwymi danymi przedstawisz siebie, w jak najlepszym świetle.

Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Spróbuj przekonać wierzyciela do zmiany decyzji!

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Mianowicie – komornik może zdecydować się na wycofanie egzekucji, gdy:

 • Dłużnik wykaże, że sumy pobierane przez komornika są niewielkie – co oznacza, że możesz zobowiązać się, np. do przelewania większej kwoty niż przelewa egzekutor,
 • Wykażesz, że zablokowane przez komornika środki uniemożliwiają dalszą spłatę długu,
 • Przedstawisz argumenty, że na skutek egzekucji komorniczej Twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, np. zagrożenie eksmisją, brak wody czy prądu. Należy udowodnić również, że podstawowe warunki zaprzepaszczają szansę na szybką spłatę zobowiązania.

Co ważne – w powyższych sytuacjach, wierzyciel w każdej chwili może ponownie skierować sprawę do komornika, gdy dłużnik pomimo zapewnień, nie wywiązał się ze swoich obietnic.

Jak spłacić kwotę, której domaga się komornik?

Co jednak, gdy wierzyciel w trybie natychmiastowym domaga się zwrotu długu? Niestety, wtedy sytuacja się komplikuje, bo komornik może przystąpić do sprzedaży i licytacji majątku zadłużonego. Na szczęście – w dużej części przypadków, wierzyciele są skłonni poczekać.

Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Czasem jednak sytuacja finansowa mogła się na tyle się skomplikować, że żadne rozmowy ani upadłość konsumencka nie wchodzi w grę. Dobrym sposobem jest wtedy skorzystanie z formy kredytu konsolidacyjnego.

Czytaj więcej: Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych

Umożliwia on scalenie wielu zadłużeń w jedną całość, dzięki czemu masz pod kontrolą wszystkie zobowiązania. Pamiętaj, że dobra konsolidacja to taka, której raty są dużo niższe, a okres kredytowania wydłużony w czasie.

See also:  Dochód utracony a 500+

Najlepszy sposób na komornika? Nie chowaj głowy w piasek!

Zdecydowanie lepszym sposobem niż granie bezradnego dłużnika jest spłacanie zobowiązań w terminie – a w ostateczności przyznanie się przed wierzycielem do problemów finansowych i wynegocjowanie nowego terminu spłaty. Nie rozpamiętuj przeszłości i zacznij działać!

Dzięki temu zdołasz uniknąć egzekucji komorniczej i wiążących się z tym problemów. W końcu ani wierzycielowi, ani komornikowi nie zależy na upadłości Twojego dobytku. Dlatego, jeśli dotychczas nie przywiązywałeś zbytniej uwagi do swoich długów – czas to zmienić i naprawić błędy, póki masz na to szansę!

Sprawdź także:

Zajęcie konta przez komornika – co zrobić?

 • 13 Sty 2021
 • 7 min. czytania

Masz problemy ze spłatą rat kredytu lub zaległości w opłacaniu rachunków? A może nie uregulowałeś mandatu? To jedne z najczęstszych przyczyn prowadzących do sytuacji, w której ma miejsce zajęcie konta przez komornika. Co robić, gdy właśnie Tobie się to przytrafi? Wyjaśniamy, jak to wygląda w praktyce i jak zareagować w przypadku blokady rachunku.

Uniknięcie kłopotów z komornikiem

Okazuje się, że nie trzeba mieć ogromnych długów, aby wierzyciel za pośrednictwem komornika sądowego wszczął egzekucję z rachunku bankowego. Wystarczy niezapłacony mandat za przejazd bez ważnego biletu lub zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych czy rachunków. Zajęcie konta przez komornika to najczęściej stosowana metoda, która pozwala szybko wyegzekwować dług.

Dlaczego komornik może zająć konto osobiste?

Jeżeli masz zaległości finansowe i nie radzisz sobie z ich spłatą, wierzyciel może wystąpić przeciwko Tobie na drogę sądową i rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Warto wiedzieć, że oprócz komornika Twoje konto osobiste z tytułu niezapłaconych należności może zostać zablokowane także przez urząd skarbowy, ZUS, jednostki samorządu terytorialnego czy Izbę Celną.

Kim jest wierzyciel?
Wierzyciel to osoba, która ma prawo żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (od dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy. W jej imieniu czynności podejmuje organ egzekucyjny czyli np. komornik.

Zajęcie konta przez komornika ma na celu jak najszybsze wyegzekwowanie należności na rzecz wierzyciela. Komornik dysponuje m.in. takimi narzędziami jak:

 • zajęcie i sprzedaż ruchomości lub nieruchomości,
 • zajęcie wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury czy dochodów z innych tytułów,
 • zajęcie rachunków bankowych, wierzytelności i innych praw majątkowych.

Do najczęściej stosowanych metod odzyskiwania długu należy egzekucja z rachunku bankowego. Komornicy w takim przypadku działają zgodnie z prawem, a regulują to m. in. przepisy Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.

Kodeksu Postępowania Cywilnego (dział III, Egzekucja z rachunków bankowych). Komornik może rozpocząć postępowanie w momencie, gdy posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela przeciwko dłużnikowi.

Tytuł wykonawczy to nic innego jak wyrok sądu lub sądowy nakaz zapłaty.

Pamiętaj!
O rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego wnioskuje wierzyciel, składając u komornika pisemny wniosek wraz z tytułem wykonawczym.

Skąd komornik wie, gdzie masz konta osobiste?

Aby zablokować Twoje konta osobiste, komornik sądowy może, ale nie musi wiedzieć, w którym banku masz konto. Jeżeli organ egzekucyjny w zawiadomieniu o zajęciu, które wysyła do banku, nie wskaże konkretnego numeru konta dłużnika, bank zobowiązany jest zająć wszystkie rachunki, które prowadzi dla dłużnika do wysokości kwoty zadłużenia.

Ważne
Zajęcie rachunku bankowego obejmuje nie tylko środki znajdujące się na twoich rachunkach w chwili dokonania blokady, ale także przyszłe wpływy, aż do momentu wyegzekwowania całości długu.

Żeby uniknąć kierowania zajęcia do wszystkich banków, komornik może ustalić, w jakim banku posiadasz rachunek. Jak to zrobi? Ma do dyspozycji następujące sposoby:

 • Wierzyciel wskazał we wniosku numer rachunku dłużnika.
 • Komornik kieruje elektroniczne zapytanie o to, czy dłużnik posiada w danym banku konto osobiste (przez system Ognivo) do Krajowej Izby Rozliczeniowej lub za pośrednictwem banku do Centralnej informacji o rachunkach bankowych.
 • Na podstawie art. 761 KPC kieruje zapytanie do konkretnego banku.

Kiedy komornik zgromadzi niezbędne informacje, kieruje do banku zawiadomienie o blokadzie konta. Niezwykle ważne jest to, że komornik oprócz tradycyjnych rachunków ROR, może zająć konta walutowe, oszczędnościowe i lokaty. Po zajęciu rachunku przez komornika procedura w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

 • Jeżeli posiadasz na rachunku środki powyżej przysługującej kwoty wolnej (kwota wolna ustalana jest w danym roku zgodnie z obowiązującą kwotą minimalnego wynagrodzenia), to wszystkie pieniądze podlegające egzekucji zostaną przekazane za pośrednictwem banku do komornika, który następnie przekaże je do wierzyciela.
 • Jeżeli nie masz wystarczających środków na rachunku, to bank zobowiązany jest do monitorowania wpływów w danym miesiącu i po przekroczeniu kwoty wolnej przekazywania wszystkich możliwych środków. Egzekucja z konta bankowego trwa tak długo, aż zajęcie zostanie spłacone.
 • Po spłacie zadłużenia lub umorzeniu postępowania Twój rachunek zostanie odblokowany.

Co oznacza zajęcie konta bankowego przez komornika?

Pamiętaj, że to komornik, a nie bank zajmuje Twoje konto osobiste. Bank jest tzw. trzeciodłużnikiem i wykonuje jedynie swoje prawne obowiązki.

To komornik jako organ egzekucyjny jest zobowiązany poinformować Cię o wszczęciu egzekucji z rachunku, natomiast bank musi niezwłocznie po odebraniu zawiadomienia przekazać środki dostępne na Twoim koncie.

Jeżeli doszło do zablokowania rachunków, nie masz już za wiele możliwości. Co nie oznacza, że nie możesz zrobić nic. Sprawdź, jak reagować w takiej sytuacji.

Spłać zobowiązanie i dopilnuj odblokowania konta osobistego

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest możliwie szybkie uregulowanie długu.

Musisz liczyć się z tym, że wraz z wydłużającym się okresem spłaty długu naliczane są odsetki i dodatkowe opłaty egzekucyjne, dlatego warto je ograniczyć i postarać się spłacić zobowiązanie.

Jeżeli uda Ci się samodzielnie zapłacić zajęcie u komornika lub bezpośrednio u wierzyciela dopilnuj, aby do banku zostało skierowane odpowiednie pismo o umorzeniu postępowania. W przeciwnym wypadku bank nie odblokuje rachunków, aż do chwili wpływu takiej informacji.

Jeżeli środki na Twoim rachunku nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia, bank nie przekaże ich do komornika. Jednak jeśli Twój dług jest niewielki, a środki wystarczają na jego realizację, możesz udać się do oddziału banku i zawnioskować o realizację zajęcia w ramach kwoty wolnej.

Spróbuj rozłożyć zadłużenie na raty

Nie zawsze jednak szybka spłata zaległości jest możliwa. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z kancelarią komorniczą lub bezpośrednio z wierzycielem i podjąć próbę negocjacji warunków spłaty, w tym rozłożenia długu na raty lub umorzenia części długu.

Postaraj się o ograniczenie egzekucji z konta bankowego

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której wierzyciel wskaże kilka form prowadzenia egzekucji. Oznacza to, że komornik zajmie np. Twoje wynagrodzenie za pracę u pracodawcy oraz rachunek bankowy.

W konsekwencji na Twoje konto osobiste będzie wpływało wynagrodzenie pomniejszone o potrącenia komornicze, a jednocześnie jeżeli środki te przewyższą kwotę wolną, bank przekaże je do organu egzekucyjnego.

Warto postarać się w takiej sytuacji o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego o wpływy z tytułu wynagrodzenia lub innego dochodu, z którego komornik prowadzi egzekucję.

A co ze wspólnymi kontami? Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe? Zajęcie komornicze w przypadku dwóch właścicieli konta

Zmiana banku nie pomoże, gdy komornik zajął konto osobiste

Jeżeli wydaje Ci się, że zmiana banku i podpisanie nowej umowy o prowadzenie konta będzie sposobem na uniknięcie spłaty zobowiązania, zachęcam do zapoznania się argumentami, o których pisaliśmy tutaj.

Problemy z płynnością finansową mogą dotyczyć każdego. Jeżeli dojdzie do zajęcia Twojego rachunku przez komornika, nie trać głowy. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością wybrniesz z kłopotów.

Więcej przeczytasz tu: Nowe konto w banku a komornik – sposób na zajęcie komornicze?

Nie radzisz sobie ze spłatą zobowiązań? Kredyt konsolidacyjny może Ci pomóc

Jeśli coraz trudniej jest Ci spłacać kilka rat kredytów lub innych zobowiązań, to rozważ kredyt konsolidacyjny na spłatę długu. Ale musisz pomyśleć o nim wcześniej.

Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której przestaniesz spłacać zobowiązania w terminie i dojedzie do zajęcia konta przez komornika.

Wtedy żaden bank nie zdecyduje się na to, aby przyznać Ci kredyt konsolidacyjny, który może połączyć Twoje dotychczasowe zobowiązania w jedno i obniżyć comiesięczną ratę.

Ranking kredytów konsolidacyjnych pomoże Ci porównać najlepsze oferty >>

Jak pozbyć się komornika? | Kancelaria antywindykacyjna Pogromcy Egzekucji

Niespłacane przez dłuży czas zadłużenie, ignorowanie kolejnych wezwań do zapłaty, w końcu postępowanie i sądowy nakaz egzekucji komorniczej – tak kończy się większość spraw o niezapłacone wierzytelności wobec banków, dostawców różnego rodzaju usług czy podmiotów finansujących zakup towarów.

Aby uniknąć problemów z wierzycielami, najlepiej wszystkie swoje zobowiązania regulować w terminie. Niestety, w życiu nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli, czego konsekwencją bywa narastające zadłużenie.

Jeśli Twój majątek również stał się przedmiotem licytacji i szukasz sposób na to, jak pozbyć się komornika, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

W świetle polskiego prawa, komornik będący wykonawcą sądowego nakazu egzekucji, paradoksalnie ograniczony jest wieloma barierami.

Niestety, w praktyce z ich respektowaniem bywa różnie, przez co dłużnik niejednokrotnie sam musi kontrolować sposób wykonywania egzekucji z wynagrodzenia czy składników majątku. Tzw.

aktywna postawa dłużnika, przejawiająca się w deklarowaniu chęci uregulowania swoich zobowiązań zawsze będzie odbierana przez organ wykonujący nakaz egzekucyjny pozytywnie i może ułatwić dogadanie się z urzędnikiem.

See also:  Podjęcie trudnej decyzji o rozwodzie

Nie należy jednak zapominać, że nawet w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego, to wierzyciel posiada po swojej stronie argumenty, umożliwiające polubowne zakończenie sporu o zadłużenie, dlatego to właśnie z nim warto negocjować warunki spłaty zadłużenia, aby egzekucja komornicza była dla dłużnika jak najmniej dotkliwa.

Alimenty a komornicze zajęcie majątku

Jednym ze składników majątku osoby zadłużonej, które nie mogą być potrącone na poczet spłaty zaległych wierzytelności, są wszelkiego rodzaju świadczenia i zasiłki, a także alimenty.

Oznacza to, że jeśli na rzecz dłużnika lub utrzymywanego przez niego członka rodziny przyznawane jest świadczenie alimentacyjne, to komornik nie ma prawa go zająć. Z kolei w przypadku tzw.

dłużników alimentacyjnych, organ wykonawczy ma prawo do zajęcia maksymalnie 60% ich miesięcznych poborów netto, co w praktyce oznacza, że osobie zatrudnionej na umowę o pracę i uzyskującej najniższe krajowe wynagrodzenie, po potrąceniu pozostanie w portfelu nieco ponad 650 zł.

Forma zatrudnienia

Jeśli jednak nasze zadłużenie nie dotyczy zaległych alimentów, ale innych wierzytelności, np. kredytu czy zapłaty za towary lub usługi, kwota wolna od potrąceń stanowi równowartość najniższego krajowego wynagrodzenia.

Oznacza to, że dłużnikom, którzy za swoją pracę otrzymują minimalne wynagrodzenie, wynoszące w 2021 roku 2800,00 zł brutto, komornik nie może zająć ani złotówki z wypłacanego przez pracodawcę dochodu.

Należy jednak zdać sobie sprawę, że potrąceniom mogą podlegać różnego rodzaju dodatki do pensji, takie jak popularna trzynastka czy premia uznaniowa.

Alternatywą dla części osób jest praca na czarno, czyli brak jakichkolwiek, oficjalnie wykazywanych dochodów lub pójście „na układ” z pracodawcą, który na konto przeleje jedynie najniższą krajową, a pozostałą część wypłaty wręczy pracownikowi „do ręki”. Jednocześnie zwracamy uwagę, że oba wyjścia z prawnego punktu widzenia są nielegalne i jako kancelaria antywindykacyjna, kategorycznie odradzamy tego rodzaju rozwiązania.

Ucieczka przed komornikiem za granicę

Dla wielu osób sposobem na przechytrzenie prawa i uniknięcie lub wstrzymanie postępowania egzekucyjnego jest wyjazd za granicę.

W teorii, wierzyciel może ubiegać się o wystawienie europejskiego nakazu zapłaty, jednak skomplikowane procedury powodują, że bardzo niewielu z nich decyduje się na taki krok.

Wyjazd za granicę może być oczywiście okazją do znalezienia lepiej płatnej pracy, która pozwoli rozwiązać problem egzekucji komorniczej, dzięki osiąganym przychodom.

Wyjazd za granicę jest alternatywą dla osób niezależnych, bezdzietnych singli, którzy mogą bez dodatkowych zobowiązań zmienić miejsce zamieszkania. W praktyce, postępowanie egzekucyjne w takiej sytuacji zostaje wstrzymane z uwagi na bezskuteczność „ścigania” takiego dłużnika. Warto jednak traktować wyjazd z kraju nie jako ucieczkę, ale szansę na poprawę własnej sytuacji materialnej, która umożliwi spłatę zadłużenia.

Jak pozbyć się komornika?

Alternatywą dla wspomnianych powyżej sposobów na pozbycie się problemu i wstrzymanie nakazanego przez sąd postępowania egzekucyjnego, jest współpraca z doświadczoną kancelarią antywindykacyjną, która pomoże wypracować optymalną strategię oddłużania, wykorzystując rozwiązania i możliwości dostępne w ramach obowiązującego prawa.

Kompleksowe doradztwo, negocjacje z wierzycielem, reprezentacja Klientów w postępowaniach upadłościowych – skuteczna antywindykacja może być prowadzona w oparciu o wiele dostępnych narzędzi oraz instrumentów prawnych.

Współpraca z naszym biurem pozwoli wybrać te najlepiej dopasowane do indywidualnej sytuacji osoby zadłużonej i skutecznie uwolnić dłużnika ze spirali zadłużenia.

Jak uniknąć zabrania samochodu i rzeczy z mieszkania przez komornika

Posiadam zajęcie komornicze. Faktycznie nie bardzo je spłacam ze względu na wysokość, stara sprawa. Posiadam samochód kupiony na mnie i inną osobę. Z tego, co wiem, to chyba może być zajęty.

Mieszkam w nie swoim mieszkaniu, gdzie większość rzeczy nie jest moja (nie jestem zameldowany), ale nie wiem, co mam robić. Często wyjeżdżam i korzystam z uprzejmości właściciela, ale nie chcę robić mu kłopotu.

Proszę o wskazówki, czy mogę coś zrobić, aby uniknąć zabrania samochodu i rzeczy z mieszkania, a tym samym dalszych kłopotów.

Dopóki samochód jest Pana, nie ma sposobu, aby komornik nie zajął go. Samochód będący współwłasnością także może zająć.

Egzekucja z ruchomości sensu stricto, zgodnie z art. 845 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, rozpoczyna się od zajęcia. Czynność ta ma doniosłe znaczenie procesowe.

Nie pozbawia ona co prawda dłużnika własności rzeczy, lecz niweczy skuteczność prawną (wobec wierzyciela) czynności dłużnika związanych z rozporządzeniem rzeczą. E. Wengerek podkreśla, że na skutek zajęcia na rzeczy nie powstaje żadne prawo zastawu (Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze 1972, s.

330). Najważniejszym skutkiem służącym ochronie wierzyciela jest możliwość dalszego prowadzenia egzekucji wobec nabywcy rzeczy bez potrzeby wytaczania przeciwko niemu odrębnego powództwa. B. Dobrzański słusznie zwraca uwagę na to, że wykładnia werbalna art. 848 kodeksu postępowania cywilnego jest zwodnicza.

Dalsze postępowanie egzekucyjne mimo zbycia rzeczy zajętej toczy się nadal przeciwko dłużnikowi, a istota sprawy sprowadza się do możliwości prowadzenia egzekucji z rzeczy, która formalnie stała się własnością osoby nie będącej dłużnikiem (Kodeks Postępowania Cywilnego. Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1969, tom II, s. 1167).

J. Jankowski podkreśla, że nie ma potrzeby nadawania klauzuli wykonalności przeciwko nabywcy (Kodeks Postępowania Cywilnego. Komentarz, Warszawa 2002, tom III, s. 14).

Wierzyciel jednak winien zwrócić uwagę na zdanie drugie art. 848 kodeksu postępowania cywilnego, które chroni prawa nabywcy w dobrej wierze. To zagadnienie musi być zbadane.

W wypadku bowiem gdy nabywca udowodni dobrą wiarę, może wnieść powództwo o zwolnienie zajętych ruchomości spod egzekucji na mocy art. 841 kodeksu postępowania cywilnego, co narazić może wierzyciela na możliwość poniesienia kosztów sądowych w wypadku przegranego sporu.

Podkreśla się, że nabywca rzeczy ruchomej uzyskuje status uczestnika postępowania egzekucyjnego (J. Jankowski, Kodeks…, s. 15).

Zajęcie ruchomości przez komornika

Zajęcie następuje z chwilą wpisania ruchomości do protokołu zajęcia (art. 847 kodeksu postępowania cywilnego). Kodeks postępowania cywilnego w art. 850 przyznaje wierzycielowi prawo żądania, aby zajęcie ruchomości nastąpiło w jego obecności. Takie żądanie musi być sformułowane we wniosku o wszczęcie egzekucji lub w kolejnym piśmie procesowym (tak E.

Wengerek, Postępowanie…, s. 332). Ustawodawca jednak daje komornikowi rozsądną możliwość dokonania zajęcia mimo nieobecności wierzyciela żądającego udziału w zajęciu. Może taka potrzeba wynikać z konkretnej sytuacji faktycznej. W takich jednak okolicznościach wierzyciel ma prawo jednak żądania sprawdzenia zajęcia. E.

Wengerek podkreśla, że w sytuacji gdy komornik stwierdził, iż nie ma ruchomości nadających się do zajęcia, żądanie wierzyciela nie będzie polegało na sprawdzeniu, ale na powtórzeniu czynności (s. 332).

Prawo do sprawdzenia, lecz tym razem nie zajęcia lecz ruchomości, ustawodawca przyznaje wierzycielowi także w przypadku dodatkowego zajęcia ruchomości na zaspokojenie innej jeszcze wierzytelności. J.

Jankowski podkreśla, że sprawdzenie to ma na celu nie tylko zbadanie, czy te ruchomości są we władaniu dłużnika lub dozorcy, ale także na uprawnieniu wierzyciela do zbadania ich stanu i trafności oszacowania (s. 19).

Orzecznictwo sądowe podkreśla, że nie stanowi przeszkody zajęcia ruchomości oznaczonej co do gatunku przewłaszczonej na zabezpieczenie na rzecz innej osoby, jeżeli w chwili dokonywania zajęcia rzecz nadal pozostawała we władaniu dłużnika (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 lutego 2001 r., sygn. akt CKN 385/00, OSNC 2001/7-8 poz. 122).

Ważne są także dla wierzyciela orzeczenia Sądu Najwyższego podkreślające możliwość dokonania zajęcia na podstawie tytułu wykonawczego opiewającego tylko na jednego z małżonków ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka (uchwała z dnia 30 czerwca 1987 r, sygn. akt III CZP 41/86, OSNCP 1988/1 poz. 3), oraz ustalające domniemanie iż rzecz znajdująca się w mieszkaniu lub innym miejscu zajmowanym przez dłużnika wspólnie z osobami trzecimi, zwłaszcza członkami rodziny, pozostaje co najmniej we współwładaniu dłużnika (wyrok z dnia 25 lutego 1991 roku, sygn. akt IV CR 550/90).

Skarga wierzyciela na bezczynność komornika

W toku czynności zajęcia komornik winien na zajętej ruchomości zamieścić znak informujący o dokonanej czynności. Podkreśla się, że ten znak winien być umieszczony na każdej z zajętej rzeczy (J. Jankowski, Kodeks…, s. 24).

Niewykonanie tej czynności moim zdaniem może stanowić podstawę do złożenia skargi wierzyciela na bezczynność komornika. E. Wengerek podkreśla, że nieumieszczenie znaku nie oznacza, iż ruchomość nie jest objęta zajęciem.

Umieszczenie znaku ma bowiem charakter deklaratoryjny, a konstytutywne znaczenie ma jedynie wpis do protokołu zajęcia (Postępowanie…, s. 339).

Zajęcie rzeczy ruchomych na rzecz jednego wierzyciela nie chroni ich przed zajęciem dokonywanym na rzecz następnego wierzyciela. Komornik tego dodatkowego zajęcia zgodnie z art. 851 kodeksu postępowania cywilnego dokonuje poprzez zaznaczenie tego faktu w protokole pierwszego zajęcia.

Nie ma więc konieczności sporządzania nowego protokołu zajęcia. Podkreśla się, że wspomniany wyżej przepis rozwiązuje dopuszczalny zbieg egzekucji sądowych skierowanych do tej samej rzeczy ruchomej.

See also:  Rozszerzenie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem na partnera

Zwraca się jednak uwagę na okoliczność, że egzekucja musi być skierowana przeciwko temu samemu dłużnikowi (tak w Komentarzu pod kierunkiem Z. Szczurka, WSKS, Sopot 1994, s. 245).

Egzekucja z ułamkowej części rzeczy będącej współwłasnością kilku osób

Możliwa jest także, zgodnie z art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucja z ułamkowej części rzeczy będącej współwłasnością kilku osób. Sprzedaży w tym trybie podlega zatem jedynie udział jaki dłużnik posiada we współwłasności rzeczy ruchomej (por. E. Wengerek, Postępowanie…, s. 326).

Proszę znieść współwłasność auta.

Jeśli chodzi o rzeczy z mieszkania, mieszkanie nie jest Pana własnością, nie powinien zająć ruchomości w mieszkaniu. Jeśli zajmie – właściciel będzie mógł żądać zwolnienia przedmiotów spod egzekucji.

Powództwo ekscydencyjne przysługuje osobie trzeciej, nie będącej stroną postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art.

841 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

Powództwo ekscydencyjne ma więc na celu ochronę przeciwko niezgodnemu z prawem zajęciu określonych przedmiotów, do których prawo przysługuje osobie trzeciej, a nie dłużnikowi.

Powództwo ekscydencyjne może być skutecznie podniesione dopiero po wszczęciu postępowania egzekucyjnego i zajęciu przedmiotu osoby trzeciej. Przykładowo przedmiotem tym może być nieruchomość, rzecz ruchoma (samochód, maszyna) i pieniądze. Można je wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

Najlepiej byłoby, gdyby posiadał Pan umowę użyczenia wyposażonego lokalu, umeblowanego z wymienionym AGD, oraz gdyby ta umowa była z datą wcześniejszą niż egzekucja.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Chcesz uniknąć komornika? Zobacz jak to zrobić! – Antywindykacja EuroLege

Czy mając długi można uniknąć przykrości związanych z wkroczeniem w nasze życie komornika sądowego? A może są jakieś metody, dzięki którym życie z komornikiem na karku nie będzie miało miejsca? W naszym dzisiejszym artykule wskażemy Państwu co robić, aby mając długi nie popaść w sidła komorników sądowych. Zapraszamy do lektury i wyciągania wniosków ????

Kim jest komornik sądowy?

Komornik sądowy to obecnie ktoś w rodzaju quasi-urzędnika. Jest on zaliczany do grona osób podlegających szczególnej ochronie, np. ochronie prawa karnego.

Do tego posiada liczne uprawnienia, o jakich inne instytucje prywatne – w tym firmy windykacyjne czy banki – mogą jedynie pomarzyć. Komornik ma wgląd w majątek osoby, wobec której prowadzona jest egzekucja.

Może swobodnie zajmować konta bankowe, wynagrodzenia za pracę, rentę czy emeryturę. A robi to właściwie wszystko jednym kliknięciem na klawiaturze komputera.

Oczywiście komornik uprawniony jest też do wykonywania czynności bardziej dotkliwych i poniżających dla osoby zadłużonej, jak chociażby egzekucja z ruchomości, a nawet egzekucja z nieruchomości.

Komornik jest uprawniony do stosowania środków przymusu przy użyciu policji, jak np. przymusowe wejście do lokalu, w którym zamieszkuje osoba zadłużona.

Co ważne jednak, komornik sądowy w sensie organizacyjnym i prawnym nie jest urzędnikiem, ale prowadzi własną kancelarię komorniczą, która bardziej zbliżona jest do prywatnej firmy niż do urzędu. Komornik zatrudnia tam na własny koszt i ryzyko pracowników, z własnej kieszeni opłaca czynsz za lokal czy odpowiada za obsługę księgową, która musi jakoś zorganizować.

O tym kim jest i co może komornik dowiesz się więcej z artykuł tutaj: https://www.eurolege.pl/kim-jest-i-co-moze-komornik-sadowy-poradnik-osoby-zadluzonej/

Jak uniknąć komornika? Zapobiegaj, a nie lecz!

Można by powiedzieć, że w sprawach dotyczących zadłużeń jest tak samo jak w przypadku spraw dotyczących zdrowia. Praca prawnika często bywa porównywana w niektórych zakresach do pracy lekarza.

Dlaczego? Ponieważ w niektórych sytuacjach na ratunek jest już za późno i zarówno lekarz jak i prawnik rozkładają ręce. Wtedy osoba dotknięta problemem czy to zdrowotnym czy prawnym zostaje sama i słyszy: „nic nie da się już zrobić”.

Dlatego tak ważne jest, aby profilaktycznie zapobiegać problemowi, a nie później starać się go zwalczać!

Jak uniknąć problemów związanych z komornikiem? O tym poniżej.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?

Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.

Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.

Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

UMÓW ROZMOWĘ

Nie chcesz mieć problemów z komornikiem? Dbaj o swoje interesy i zaskarżaj orzeczenia sądowe!

Jako osoba zadłużona i pozwana masz prawo się bronić. Nawet więcej, w zdecydowanej większości przypadków działania zmierzające do złożenia skutecznego odwołania od sądowego orzeczenia są zasadne!

Przykład? Zaledwie ok 3% osób, które dostają nakaz zapłaty z e-sądu w EPU składa sprzeciw od nakazu zapłaty, czyli swoiste odwołanie. Wynika z tego, że aż 97% osób pozwanych do e-sądu nic nie robi sobie z tego, że sąd wysłał do nich pismo i nakazał zapłatę określonej kwoty.

Dlaczego możemy się dziwić? Z jakich powodów aż 97% osób pozwanych się myli? Powodów jest kilka.

Pierwszy powód to taki, że odwołanie od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym ora EPU wolne jest od kosztów sądowych!

Drugi powód, chyba jeszcze ważniejszy to taki, że referendarz sądowy w e-sądzie wydaje nakaz zapłaty nie widząc żadnych dokumentów. Nie widzi umowy pożyczki kredytu/pożyczki, cesji wierzytelności, dowodów spłat itd.

A więc jak nie widzi to jak może wydać nakaz zgodny z rzeczywistością? Otóż może, wierzy na słowo bankowi, firmie windykacyjnej, pożyczkowej. Czy Ty jako osoba pozwana masz się na to godzić? Masz płacić za coś, czego sąd nie jest pewien.

Czego również Ty jako osoba pozwana pewnym być nie możesz, ponieważ kwoty wskazywane w pozwie mogą być z tzw. „sufitu”, nieweryfikowalne w żaden sposób.

UWAGA! Składając odwołanie od nakazu zapłaty zyskujesz szansę na normalny i uczciwy proces! Nakaz zapłaty można szybko uchylić i uniknąć komornika!

Dlaczego więc tak wiele osób nie chce korzystać z możliwości skarżenia nakazów zapłaty? Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy. Drugim czynnikiem jest brak wiary w powodzenie w sprawi. A to błąd!

Aż 8 na 10 sprawy sądowe kończy się wynikiem pozytywnym dla osoby pozwanej!

W naszej Kancelarii EUROLEGE prowadzimy statystyki, z których wynika, że więcej niż 80% spraw kończymy z wynikiem pozytywnym dla naszych klientów. Co rozumiemy pod pojęciem wynik pozytywny? Przede wszystkim oddalenie powództwa w całości, które równoznaczne jest z uzyskaniem pełnego oddłużenia. Tak, pełnego, czyli takiego stanu rzeczy, w którym nie musisz nic płacić!

Pod pojęciem wygranej możemy również rozumieć sytuację, w której wygrywamy proces w więcej niż 50%, czyli np. w 70 czy 90%.

Przykład: Osoba pozwana dostaje nakaz zapłaty na kwotę 10.000 zł. Składamy sprzeciw od nakazu zapłaty i go kasujemy w całości. W wyroku zasądzającym sąd zasądza 2.000 zł, ale oddala powództwo co do 8.000 zł. Klient ma zaoszczędzone nie tylko 8.000 zł, ale też wiele setek złotych odsetek oraz brak kosztów sądowych.

Oto dlaczego trzeba odwoływać się od nakazów zapłaty i wszelkich orzeczeń sądowych nakazujących zapłatę!

Wygraliśmy już setki spraw o zapłatę z powództwa banków, firm windykacyjnych oraz pożyczkowych. Tutaj znajdzie jedynie niewielką część naszych sukcesów: https://www.eurolege.pl/wygrane-sprawy/

Nie twierdzimy, że długów nie należy spłacać. Trzeba jednak pamiętać, że wyspecjalizowany prawnik musi przyjrzeć się sprawie pod kątem tego, czy bank, firma windykacyjna lub pożyczkowa miały prawo w ogóle złożyć pozew. A jeśli tak, to czy kwoty wskazane w pozwie i nakazie zapłaty nie są zawyżone.

Jeśli nie odwołasz się w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania przesyłki sądowej z nakazem zapłaty to bezpowrotnie stracisz szansę na rzetelny i uczciwy proces… Stracisz ponadto bezpowrotnie szansę na życie bez komornika i traumy zajętych kont bankowych, wynagrodzeń za pracę czy też wizyt w miejscu zamieszkania.

Dostałem nakaz zapłaty z sądu. Jak mogę zgłosić swoją sprawę do Kancelarii EUROLEGE?

W naszej Kancelarii EUROLEGE przyjęliśmy sobie za cel pełne uproszczenie i zdalność w prowadzeniu spraw. Dzięki temu jesteśmy dostępni dla Ciebie w każdym miejscu w Polsce. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Pomagamy osobom pozwanym przed każdym sądem w Polsce!

Jak możesz zgłosić nam swój problem? To bardzo proste:

Leave a Reply

Your email address will not be published.