Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Marzysz o tym, by choć na chwilę stać się częścią londyńskiej metropolii? Anglia od lat przyciąga cudzoziemców, którzy na własne oczy chcą zobaczyć słynny London Bridge czy podziwiać panoramę miasta ze szczytu koła obserwacyjnego London Eye. Innych kusi też perspektywa wizyty na stadionie Manchester United czy możliwość podziwiania gmachów Uniwersytetu Oksfordzkiego, jednej z renomowanych instytucji edukacyjnych, znanej na całym świecie. Wyjazd do Anglii to spełnienie marzeń wielu. Sprawdź jak się do niego przygotować.

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Wyjazd do Anglii – Dokumenty niezbędne dla podróżnych

Jeśli w planach masz tylko kilkudniowy lub kilkutygodniowy pobyt w Anglii, niezbędne dokumenty zapewne masz przy sobie i aktywnie z nich korzystasz. Pobyt w Anglii bez zezwolenia jest możliwy, jeśli pozostajesz na terenie tego kraju do 90 dni.

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Do Anglii na dowód

Podstawowym dokumentem niezbędnym podczas podróży do Anglii jest ważny dowód osobisty. Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, czy termin jego ważności nie kończy się za kilka tygodni.

Dowodem będziesz posługiwać się na lotnisku, a także w niektórych miejscach na terenie Anglii (na przykład rutynowa kontrola sprawowana przez patrol policyjny). Należy więc zadbać o to, by dokument tożsamości był w dobrym stanie technicznym i pozwalał na swobodną weryfikację tożsamości.

Zdjęcie do dowodu musi być czytelne i pozwalać na identyfikację Was.

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Czy do Anglii potrzebny jest paszport?

Jeśli aktualnie nie posiadasz dowodu osobistego, na czas podróży możesz posługiwać się paszportem. Istotne jest, aby dokument był w dobrym stanie technicznym i umożliwiał bezproblemową weryfikację tożsamości.

Paszport powinien być ważny przynajmniej 3 miesiące – jest to minimalna bezpieczna opcja pozwalająca na swobodne przemieszczanie się po kraju podczas krótkoterminowego pobytu. Zarówno zdjęcie do paszportu, jak i dowodu osobistego powinno być aktualne.

Fotografie w obydwóch dokumentach powinny mieć cechy biometryczne.

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Wyjazd do Anglii na stałe

Przeprowadzka do Anglii w celu podjęcia nauki lub pracy oznacza, że trzeba przygotować nieco więcej dokumentów, niż na czas wyjazdu w celach turystycznych. Przygotowania warto rozpocząć na długo przed planowaną podróżą, aby uniknąć sytuacji, w której trzeba coś załatwić na ostatnią chwilę.

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu do Anglii na stałe?

Przed wyjazdem do Anglii na stałe należy skompletować dokumenty niezbędne do podjęcia pracy lub nauki. Przydatne będą tutaj:

 • informacje o danych osobowych (w formie aktu urodzenia lub aktu ślubu),
 • udokumentowana ścieżka edukacyjna (wszelkie świadectwa szkolne i dyplomy ukończenia uczelni wyższych),
 • certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje,
 • potwierdzenie stażu pracy (świadectwa pracy, potwierdzenie odbytych stażów),
 • zaświadczenie o niekaralności.

Powyższe dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Rozsądnie będzie wykonać kopię wszystkich tych dokumentów zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej (można je przechować na pendrivie lub innym nośniku danych).

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Ubezpieczenie w Anglii – NIN, EKUZ, ubezpieczenie turystyczne?

Prawo do świadczeń zdrowotnych w Anglii ma każdy obywatel Polski ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przed wyjazdem do Anglii należy zwrócić się do NFZ z prośbą o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do leczenia w krajach należących do Unii Europejskiej.

Należy mieć na uwadze, że posiadanie EKUZ uprawnia jedynie do skorzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego zaleca się wykupienie dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych, które umożliwią leczenie w szerszym zakresie.

Jeśli jedziesz do Anglii na dłuższy okres, zainteresuj się National Insurance Number.

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Praca w Anglii

Pozwolenie na pobyt/pozwolenie na pracę w Anglii

Bez względu na to, czy twój długoterminowy pobyt w Anglii związany jest z podjęciem nauki czy pracy, nie musisz starać się o pozwolenie na pobyt w tym kraju.

Osoby, które podjęły pracę w Anglii, objęte są programem rejestracji pracowników (z ang. Workers Registration Scheme), który umożliwia legalne zatrudnienie na terenie Anglii.

Rejestracji należy dokonać w pierwszym miesiącu od podjęcia zatrudnienia w tak zwanym Home Office. Wielu rodaków pomija ten krok, który może okazać się bardzo korzystny, jeśli w planach jest perspektywa dłuższego pobytu w Anglii.

Po przepracowaniu 12 miesięcy w programie WRS można ubiegać się o tzw. Registration Certificate, który z kolei po upływie 5 lat daje posiadaczowi pełne prawo do rezydencji na terenie Anglii.

Zrób zdjęcie do paszportu

Czy drugi rodzic mojego dziecka może powstrzymać nas przed wyjazdem za granicę? | IMD Solicitors

Wysłane przez Craig Walker Opublikowany w Prawo rodzinne, Sprawy rozwodowe Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Jedną z najtrudniejszych sytuacji, z jakimi mogą się zetknąć rozwodzące się pary, jest sytuacja, w której jeden z rodziców chce przeprowadzić się za granicę. Z wielu powodów jedna z rozwodzących się stron lub ubiegających się o separację może potrzebować zmiany miejsca zamieszkania, niezależnie od tego, czy powodem jest praca, czy też chęć zamieszkania bliżej rodziny. Bez względu na powody, ważne jest, aby zrozumieć konsekwencje prawne takiej decyzji i kroki, które należy podjąć, aby uniknąć jeszcze większych trudności w dalszej części procesu. Rozumiemy, że możesz chcieć lub potrzebować rozpocząć nowe życie w innym kraju ze swoimi dziećmi, ale kiedy masz dzieci z partnerem, z którym się rozstajesz, ma on/ona pewne prawa i możesz potrzebować współpracy ze strony partnera.

Nasz zespół regularnie współpracuje z rozwodzącymi się rodzicami, gdy jedna ze stron chce przenieść się za granicę.

Pomożemy Ci dojść do wzajemnie akceptowalnego rozwiązania lub, w razie potrzeby, będziemy reprezentować Twoje interesy w postępowaniu sądowym.

Takie przypadki mogą być trudne, dlatego zawsze radzimy zasięgnąć specjalistycznej porady prawnej w konkretnych okolicznościach. W tym artykule przyjrzymy się, co możesz zrobić, jeśli chcesz przenieść się z dzieckiem za granicę.

Czy potrzebuję pozwolenia od mojego byłego małżonka/partnera na wyjazd za granicę z naszym dzieckiem?  

Jeśli chcesz przenieść się za granicę z dzieckiem, będziesz potrzebować zgody drugiego rodzica dziecka lub nakazu sądowego.

Co mogę zrobić, jeśli chcę wyjechać za granicę z moim dzieckiem i a partner się nie zgadza? 

Masz do wyboru kilka opcji porozumienia z byłym partnerem. Pomożemy przeprowadzić Cię przez każdy etap.

Bezpośrednie dyskusje

Zawsze zalecamy zasięgnięcie porady prawnej przed bezpośrednią dyskusją na temat wywiezienia dziecka za granicę. Chociaż możesz czuć, że możesz omówić ten temat w uczciwy i praktyczny sposób, chcesz mieć pewność, że przedstawisz swoją sprawę w możliwie najlepszy sposób.

Podczas mediacji neutralna strona trzecia, zwana mediatorem, pomoże w prowadzeniu rozmów między Tobą a drugim rodzicem Twojego dziecka. Obu stronom stworzy to szansę omówienia swoich obaw i pomoże Ci znaleźć rozwiązanie.

Dyskusje między prawnikami

Jeśli uważasz, że nie możesz omówić sprawy z drugim rodzicem, możemy pomóc Ci osiągnąć porozumienie, rozmawiając w Twoim imieniu z prawnikami drugiej strony.

Możemy komunikować się z nimi listownie lub umawiać się na spotkania w celu przepracowania dowolnych spraw.

Jeśli nie jesteś w stanie dojść do porozumienia, a mimo to chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę, może okazać się konieczne wszczęcie postępowania sądowego.

Jak adwokat może mi pomóc?

Większość naszych klientów zgłasza się do nas, gdy chcą wyjechać ze swoim dzieckiem za granicę, ponieważ nie mogą dojść do porozumienia z drugim rodzicem swojego dziecka.

Dojście do takiego porozumienia może być trudne, ponieważ zasadniczo są tylko dwie możliwości: wyprowadzić się za granicę lub zostać.

See also:  Pomoc od dziecka wychowywanego w rodzinie zastępczej

Jeżeli nie można osiągnąć porozumienia, konieczne może okazać się postępowanie sądowe.

Czy mogę po prostu zabrać dziecko za granicę? 

Jeśli zabierzesz dziecko za granicę bez zgody drugiego rodzica lub nakazu sądowego, uważa się to za uprowadzenie dziecka.

Uprowadzenie dziecka może skutkować postępowaniem sądowym zarówno w Wielkiej Brytanii, jak iw kraju, do którego dziecko zostało zabrane, aby zapewnić jego bezpieczny powrót do Wielkiej Brytanii. Takie działanie może również skutkować wszczęciem postępowania karnego przeciwko Tobie, dlatego ważne jest, aby uzyskać niezbędne zezwolenia przed zabraniem dziecka za granicę.

Jak zadecyduje Sąd?

Jeśli chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę, koniecznie zastanów się, jak Sąd może rozpatrzyć Twoją skargę. Najważniejszym czynnikiem dla Sądów w tych sprawach jest dobro dziecka. Czy wyjazd za granicę leży w najlepszym interesie dziecka? Pomożemy Ci przedstawić dowody na poparcie Twojej sprawy.

Skontaktuj się z IMD Solicitors Międzynarodowymi Prawnikami Rodzinnymi

Zawsze pożądane jest, aby rodzice doszli do porozumienia w sprawie ustaleń dotyczących ich dzieci, takich jak miejsce zamieszkania dzieci, z kim powinni spędzać czas, kontakt wakacyjny i zabranie dziecka za granicę, czasowo lub na stałe.

Nasi doświadczeni prawnicy z Wielkiej Brytanii mogą doradzić Ci najlepsze możliwe rozwiązania dla Ciebie i Twojej rodziny.

Aby uzyskać specjalistyczną poradę, zadzwoń do nas już dziś pod numer 0330 107 0107 lub wypełnij nasz formularz zapytania, a my niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy.

Powyższy artykuł zawiera jedynie podstawowe informacje i nie stanowi profesjonalnej lub prawnej porady. Prosimy mieć również na uwadze, że zasady prawne, o których mowa w artykule, mogły ulec zmianie od czasu jego publikacji.

Uprowadzenie dziecka

ASK MONTGOMERY ADVOCATES2022-01-16T20:29:20+00:00

Prawo angielskie mówi, że rodzic nie ma prawa wywozu dziecka (które tutaj zamieszkuje) spod jurysdykcji tego kraju, bez zgody drugiego rodzica. Jest to przestępstwo kryminalne. To samo dotyczy dziecka wywiezionego z jurysdykcji Polski bez zgody drugiego rodzica. Wyjazd z dzieckiem bez zgody rodzica czy sądu nazywa się to “uprowadzeniem.”

Wyjechanie z dzieckiem na stałe do UK

Jeżeli podejrzewasz, że drugi rodzic może, czy też nawet planuje, wyjechać z Twoim dzieckiem z Wielkiej Brytanii na stałe, bez Twojego pozwolenia, jak najszybciej skontaktuj się z adwokatem.

Twój adwokat powinien w trybie pilnym złożyć wniosek do sądu o odpowiednie orzecznie. Sąd może zakazać wywozu dziecka, a nawet zabrać paszport dziecka i drugiego rodzica na przechowanie. Adwokat może także skontaktować się z policją, by ta przekazała dane dziecka służbom granicznym wraz z ostrzeżeniem o możliwości uprowadzenia.

W sytuacjach, w których drugi rodzic lub dziecko mają podwójne obywatelstwo, zaleca się zawiadomienie konsulatu lub ambasady oraz wystosowanie prośby o odmówienie ewentualnego wniosku o paszport.

Jeżeli dziecko zostało już wywiezione do kraju, które jest sygnatariuszem Konwencji Haskiej lub Konwencji Europejskiej, Twój adwokat może złożyć dla Ciebie wniosek o nakaz powrotu dziecka do Wielkiej Brytanii. Polska jest sygnatariuszem obydwu konwencji.

Aby legalnie opuścić teren jurysdykcji, do której przynależy dziecko, i niezależnie, czy jest to Anglia i Walia, Szkocja czy Polska, należy uzyskać zgodę pisemną drugiego rodzica lub zgodę sądu.

Jeśli myślisz o powrocie do Polski, nasza Kancelaria przygotuje dla Ciebie szczegółową i niezbędną dokumentację sądową oraz reprezentację na sprawie w sądzie.

Po rozwodzie pary dzieci zamieszkiwały z matką. Ojciec widywał się z dziećmi regularnie do momentu, kiedy matka poznała nowego partnera, Polaka, zamieszkującego na stałe w Holandii. Kontakt z dziećmi został wstrzymany, dzieci przestały odbierać telefony od ojca.

Tuż przed Bożym Narodzeniem, matka dzieci wyraziła pisemną chęć przeprowadzki z dziećmi do Holandii na stałe wysyłając do ojca wiadomość tekstową. Na tym etapie, nasz klient skonatktował się z naszą Kancelarią. Adwokaci Ask Montgomery, w trybie pilnym, wystosowali pismo do sądu.

Sąd Rodzinnym w trybie natychmiastowym zablokował wyjazd dzieci, uniemożliwiając im opuszczenie kraju. Poinformowaliśmy też Metropolitan Police i służby graniczne.

Europejski portal e-sprawiedliwość – Legalne wywiezienie dziecka za granicę

W prawie Anglii i Walii przewidziano możliwość legalnego wywiezienia dziecka poza granice Zjednoczonego Królestwa. W postanowieniu w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem (child arrangements order) sąd ustala miejsce zamieszkania dziecka oraz zasady utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z 1989 r.

o dzieciach osobie, na której korzyść sąd wydał postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem (stanowiące wcześnie dwa odrębne postanowienia: postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i postanowienie w sprawie kontaktów z dzieckiem), przysługuje prawo do wywiezienia dziecka poza granice Zjednoczonego Królestwa na okres krótszy niż jeden miesiąc (na przykład na wakacje).

Jest to spójne z art. 1 ust. 4 ustawy z 1984 r. o uprowadzeniu dziecka, w którym przewidziano, że wywiezienie lub wysłanie dziecka poza granice Zjednoczonego Królestwa nie stanowi przestępstwa, jeżeli odpowiada za nie osoba, na której korzyść sąd wydał postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, i jeżeli wyjazd trwa krócej niż jeden miesiąc.

Jeżeli sąd nie wydał postanowienia w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, to z rodziców, któremu przysługuje wyłączna władza rodzicielska, może legalnie wywieźć dziecko poza granice Zjednoczonego Królestwa bez zgody drugiego z rodziców.

Drugie z rodziców, któremu nie przysługuje władza rodzicielska, może jednak zapobiec wywiezieniu dziecka poza granice jurysdykcji Anglii i Walii, składając wniosek do sądu w Anglii i Walii o wydanie postanowienia o zakazie dokonywania określonych czynności względem dziecka.

Może ono również złożyć do sądu wniosek o wydanie postanowienia w sprawie władzy rodzicielskiej. Definicję „władzy rodzicielskiej” zawiera art. 3 ust. 1 ustawy z 1989 r. o dzieciach.

2 W jakich okolicznościach zgoda drugiego rodzica jest niezbędna dla wywiezienia dziecka do innego państwa?

Zgodnie z art. 13 ustawy z 1989 r. o dzieciach, w przypadku gdy sąd wydał postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, nikt nie może wywieźć dziecka poza granice Zjednoczonego Królestwa bez pisemnej zgody każdej osoby, której przysługuje władza rodzicielska wobec dziecka, lub zezwolenia sądu.

Ponadto art. 1 ustawy z 1984 r.

o uprowadzeniu dziecka stanowi, że ojciec lub matka (oraz określone inne osoby, między innymi opiekun dziecka, osoba, na której korzyść sąd wydał postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, lub osoba, z którą dziecko mieszka) dopuszcza się przestępstwa (uprowadzenia dziecka), jeżeli wywozi lub wysyła dziecko poza granice Zjednoczonego Królestwa bez odpowiedniej zgody (tj. zgody matki dziecka i ojca dziecka, jeżeli ojcu przysługuje władza rodzicielska, lub zgody określonych innych osób, o których mowa powyżej).

W przypadku gdy sąd nie wydał postanowienia w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, żadna osoba, której przysługuje władza rodzicielska wobec dziecka, nie może go wywieźć poza granice Zjednoczonego Królestwa bez zgody pozostałych osób, którym przysługuje władza rodzicielska, lub zezwolenia sądu.

3 W jaki sposób można zgodnie z prawem wywieźć dziecko do innego państwa, jeżeli drugi rodzic nie udziela zgody na wywiezienie dziecka do innego państwa, mimo że jest to konieczne?

Osoba, na której korzyść sąd wydał postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem i która chce wywieźć dziecko poza granice Zjednoczonego Królestwa na stałe, może legalnie zmienić miejsce zamieszkania wraz z dzieckiem bez interwencji sądu, jeżeli dysponuje pisemną zgodą drugiego z rodziców, któremu przysługuje władza rodzicielska, lub dowolnej innej osoby, której taka władza przysługuje. W przypadku braku zgody konieczne jest złożenie wniosku do sądu o udzielenie zezwolenia na wywiezienie dziecka poza granice Anglii i Walii na stałe (art. 13 ust. 1 ustawy z 1989 r. o dzieciach).

See also:  Dziecko jest na moim utrzymaniu, mimo to jego matka żąda alimentów

W przypadku gdy sąd nie wydał postanowienia w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, osoba, której przysługuje władza rodzicielska wobec dziecka i która chce wywieźć dziecko poza granice Zjednoczonego Królestwa na stałe, ma obowiązek wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie zgody, jeżeli inna osoba, której przysługuje władza rodzicielska, takiej zgody nie udzieliła.

W Anglii i Walii nadrzędnym kryterium i czynnikiem decydującym w sprawach związanych z przeprowadzką za granicę jest zawsze dobro dziecka. Przed wydaniem orzeczenia sędziowie orzekający w sądach rodzinnych uwzględniają wszystkie informacje dostępne w każdej sprawie.

Orzekając w sprawie, sędziowie kierują się przede wszystkim dobrem dziecka. Dobro dziecka stanowi zawsze nadrzędne kryterium stosowane przed sąd w tego rodzaju sprawach. W ustawie z 1989 r.

o dzieciach przewidziano ustawową ochronę dobra dziecka w sprawach dotyczących relokacji z Anglii i Walii.

4 Czy do tymczasowego wywiezienia dziecka (np. na wakacje, w celach związanych z opieką medyczną itd.) oraz wywiezienia dziecka na stałe takie mają zastosowanie te same zasady? Jeżeli dotyczy, proszę przedstawić właściwe formularze zgody

W odpowiedzi na pyt. nr 1 powyżej wskazano przepisy dotyczące legalnego wywiezienia dziecka poza granice Zjednoczonego Królestwa na okres krótszy niż jeden miesiąc.

Osoba, na której korzyść sąd wydał postanowienie w sprawie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem, może wywieźć dziecko za granicę na okres krótszy niż jeden miesiąc, a zatem nie potrzebuje zgody drugiego z rodziców, aby zabrać dziecko na wakacje.

Wyjzad do UK po Brexicie – o czym pamiętać i na co się przygotować?

Opublikowano: 2022-01-17 (aktualizacja 2022-01-20, godz. 9:40)

Zmiany związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii
Europejskiej nie dotyczą tylko samej Anglii. Z konsekwencjami Brexitu mierzymy
się wszyscy. Zmieniło się kilka zasad, o których musimy pamiętać, chcąc udać
się w podróż do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Jak wyglądają wyjazdy do UK po Brexicie oraz co w związku z przewożeniem towarów? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniki. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czy do Anglii po Brexicie potrzebny jest paszport?

Ogromna liczba Polaków (ponad 700 000) od lat dzieli swoje
życie zawodowe i rodzinne pomiędzy ojczyzną, a wyspami. W każdej części naszego
kraju znajdzie się ktoś, kto pracował lub pracuje w Anglii. Dlatego też większość
lotnisk w kraju oferuje loty do Anglii niemalże codziennie.

Dotychczas, chcąc przekroczyć granicę Anglii, należało mieć ze
sobą ważny dowód osobisty oraz paszport. Teraz, wystarczy okazać jedynie
paszport
. Odpowiadając więc na pytanie, czy do Anglii potrzebny jest
paszport po Brexicie – tak i jest to wystarczający dokument, uprawniający do
wjazdu na teren UK.

Wiza do
Anglii – czy jest potrzebna?

Wiza do Anglii nie jest wymagana podczas pobytów turystycznych i
służbowych do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że muszą ją mieć osoby, które
do Wielkiej Brytanii udają się w celach zawodowych lub naukowych.

Rodzaje wiz do Anglii:

 • Turystyczna – dla wizyt w celach turystycznych dla obywateli krajów
  objętych obowiązkiem wizowym.
 • Biznesowa – dla
  osób udających się na spotkania biznesowe, konferencje, targi objętych
  obowiązkiem wizowym.
 • Pracownicza –
  Dla osób podejmujących zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, posiadających ofertę
  pracy od pracodawcy z Wielkiej Brytanii.

✔ Aby uzyskać wizę pracowniczą konieczne jest posiadanie
pewnej pracy w UK oraz dokument Certyficate of Sponsorship od pracodawcy.

 • Studencka – dla rozpoczynających naukę w UK.
 • Rodzinna – dla osób, które posiadają członka najbliższej rodziny w
  Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje wiza do Anglii po Brexicie?

Opłaty urzędowe, których należy dokonać podczas składania
wniosku o wizę do Anglii to 118 euro.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia wizy do Anglii:

 • Skan paszportu. Kolorowy, czytelny skan paszportu. Strona z danymi osobowymi i zdjęciem.
 • Wypełniony wniosek wizowy. 
 • Karta pobytu lub aktualna wiza. Skan ważnej karty pobytu lub wizy.
 • Opłata podawcza. Obligatoryjna opłata biura podawczego (+450,00 zł).
 • Saldo konta bankowego.
 • Rezerwacje biletów lotniczych do wiz turystycznych i biznesowych.
 • Certificate of sponsorship do wiz pracowniczych. 
 • Zaświadczenie o niekaralności do wiz pracowniczych oraz rodzinnych.
 • Dokument potwierdzający pokrewieństwo do wiz rodzinnych.
 • CAS – Confirmation of Acceptance for Studies do wiz studenckich.

Wszystkie dokumenty muszą być w języku angielskim. 

Wiza do Anglii po Brexicie dla studentów?

Osoby, które pomyślnie
ukończyły już studia na poziomie licencjackim lub wyższym na uczelni w Wielkiej
Brytanii będą miały możliwość ubiegania się o wizę dla Absolwentów Uczelni
Wyższych. Wiza ta będzie uprawniać do pobytu oraz pracy lub poszukiwania jej
przez maksymalnie 2 lata i 3 lata w przypadku absolwentów studiów
doktoranckich.

Co można wwieźć do Anglii samolotem?

Jeśli
chodzi o podróżujących do Anglii drogą powietrzną – niewiele się zmieni. Oprócz
tego, że od października należy mieć ze sobą paszport –  a nie tylko sam dowód osobisty – to zasady przewozu
produktów obowiązują takie same jak dla kierowców. 
Prawa i
obowiązki pasażera także pozostają bez zmian.

Co można wwieźć do Anglii samochodem?

Wjazd
do UK po brexicie własnym samochodem, odbywa się na podobnych zasadach, co
dotychczas. Przede wszystkim – należy zabrać ze sobą prawo jazdy – spokojnie
wystarczy to polskie. Wymagana jest również Zielona Karta, która potwierdza
posiadanie ubezpieczenia OC.

To, na
co szczególnie należy zwrócić uwagę, to zmiany związane z zasadami dotyczącymi
wwożenia niektórych towarów.

✔ Cłem nie są obejmowane jedynie towary do kwoty 300 euro. W
jej skład wchodzi:

 • bagaż osobisty importowany czasowo lub importowany
  po jego czasowym wywozie;
 • produkty lecznicze niezbędne dla potrzeb podróżnego;
 • w przypadku pojazdów silnikowych – wartości paliwa
  znajdującego się w standardowym zbiorniku oraz paliwa znajdującego się w
  przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również
  stanowią bagaż podróżnego);
 • tytoń i wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe
  przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat.

Jakie używki można przewieźć przez granicę do Anglii po Brexicie?

Alkohol i papierosy mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii z terytorium
państwa członkowskiego UE tylko do użytku osobistego.

Limity dotyczące przywozu artykułów tytoniowych wynoszą (wymiennie):

 • 200 sztuk papierosów lub;
 • 100 cygaretek lub;
 • 50 cygar lub;
 • 250 g tytoniu lub;
 • 200 sztuk wkładów do papierosów elektronicznych

Limity dotyczące alkoholu wynoszą:

 • 42 litry piwa oraz;
 • 18 litrów wina (nie-musującego) lub wymiennie:
 • alkohol powyżej 22% – 4 litry lub;
 • mocne wino (np. porto lub sherry), wino musujące, lub alkohol do 22% – 9 litrów

Wyjazd do pracy po Brexicie – czy coś się zmienia?

Wszyscy
obywatele Unii Europejskiej, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed
brexitem, będą mogli pozostać na wyspach spokojnie i żyć właściwie bez zmian –
uczyć się, pobierać przysługujące im zasiłki czy korzystać ze służby zdrowia.

Nic nie
zmienia się również w przypadku pracowników, którzy znaleźli w Anglii
zatrudnienie po brexicie.

See also:  Podział płatności za dom opieki społecznej na dzieci

Karta EKUZ. Czy po Brexicie zmieniają się zasady?

Na mocy
obowiązujących umów między Wielką Brytanią a Unią Europejską zasady funkcjonowania
Karty EKUZ pozostają bez zmian.

✔ Osoby posiadające EKUZ nadal będą
mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego
pobytu na terytorium Zjednoczonego Królestwa w razie nagłego zachorowania,
wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp. na dotychczasowych zasadach. 

To, na co warto bezwzględnie zwrócić uwagę, to fakt, że Karta EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych. Dlatego wybierając się do Anglii i oczekując bardzo dobrej opieki medycznej, nie liczmy jednie na EKUZ – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Z własnej kieszeni przyjdzie zapłacić nam za:

 • leczenie stomatologiczne,
 • transport powrotny do kraju,
 • zakup leków,
 • leczenie w placówkach niemających kontraktu z NHS.

Trzeba również zauważyć, że usługi medyczne w Anglii nie należą do najtańszych. Ze źródeł NFZ-u możemy dowiedzieć się, że opłaty za leczenie stomatologiczne to:

 • 22,70 funtów – za badania, diagnostykę, porady,
  zdjęcie rentgenowskie, zaplanowanie dalszego leczenia oraz za leczenie w
  nagłych przypadkach,
 • 62,10 funtów – za wszystkie świadczenia z grupy 1
  oraz za dodatkowe leczenie, takie jak wypełnienia, leczenie kanałowe i usuwanie
  zębów (ekstrakcje),
 •  269,30 funtów szterlingów – za wszystkie
  świadczenia z grupy 1 i 2 oraz dodatkowe leczenie wymagające użycia koronek,
  protez i mostów.

Jak więc widać, chorowanie w Anglii kosztuje. Co w takiej sytuacji?
Przede wszystkim odpowiednia profilaktyka i to zdecydowanie nie tylko ta
zdrowotna. Najlepszym rozwiązaniem, podczas podróży do Wielkiej Brytanii będzie
ubezpieczenie turystyczne.

Co powinno
zawierać ubezpieczenie turystyczne do Anglii?

Zanim przejdziemy do ceny polisy, warto najpierw zwrócić uwagę na
to, jakie elementy powinna ona zawiera. Sugerowanie się samą ceną w przypadku
ubezpieczenia turystycznego jest najzwyczajniej bez sensu.

Ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać:

 • koszty leczenia z sumą gwarantowaną na co najmniej
  30 000 euro,
 • koszty ratownictwa z sumą gwarantowaną na co
  najmniej 5 000 euro,
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych
  wypadków (NNW),
 • OC w życiu prywatnym,
 • Assistance.

Wyjazd do UK po Brexicie – ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Przyjrzyjmy się dokładnie cenie i zakresowi jaki w polisach oferują ubezpieczyciele. Jedna z naszych klientek, Pani Jagoda, planuje wyjazd do Anglii w terminie 01.02.2022-10.02.2022. Zobaczmy, jakie ceny zaproponowali ubezpieczyciele Pani Jagodzie.

Ubezpieczenie do Anglii po Brexicie

Ubezpieczyciel Cena
Nationale-Nederlanden Koszty leczenia 80 000 zł Ratownictwo 50 000 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zakres 6 / 7 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna Koszty leczenia 91 558 zł Ratownictwo 31 695 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 83
Proama Koszty leczenia 100 000 zł Ratownictwo 100 000 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7
AXA Assistance Koszty leczenia 200 000 zł Ratownictwo 200 000 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Europa Koszty leczenia 135 837 zł Ratownictwo 22 639 zł Bagaż 1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 584 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 10

Ubezpieczenie do Anglii po Brexicie

Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia 80 000 zł Ratownictwo 50 000 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zakres 6 / 7 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia 91 558 zł Ratownictwo 31 695 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 83
Proama
Koszty leczenia 100 000 zł Ratownictwo 100 000 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7
AXA Assistance
Koszty leczenia 200 000 zł Ratownictwo 200 000 zł Bagaż 0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Europa
Koszty leczenia 135 837 zł Ratownictwo 22 639 zł Bagaż 1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 584 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 10

Jak widzimy, ubezpieczenie dla Pani Jagody na 10 dni zaczyna się już od progu 37 zł. Jest to wydatek stosunkowo niewielki, w porównaniu do korzyści, jakie gwarantuje odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa.

Możliwość dokładnego przyjrzenia się cenom, zakresowi ubezpieczenia oraz Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia w porównywarce ubezpieczeń turystycznych, to znaczne ułatwienie. Dzięki temu dużo szybciej i łatwiej znajdziemy ubezpieczenie nie tylko doskonale dopasowane do indywidualnych preferencji i kierunku wyjazdu, ale zdecydowanie tańsze.

Jak kupić polisę bez wychodzenia z domu?

Jak wykupić polisę szybko i bez wychodzenia z domu?Wchodzimy na stronę polisaturystyczna.pl.

 1. Wybieramy interesującą nas
  sekcję – w tym konkretnym przypadku będzie to „ubezpieczenie podróży”.
 2. Po wyborze właściwej sekcji
  mamy możliwość porównania cen polis u konkretnych ubezpieczycieli. Aby to
  zrobić, wystarczy kliknąć zielony przycisk porównaj ceny.
 3. Teraz należy wybrać
  interesujące nas parametry i ewentualne opcje dodatkowe, takie jak:

Kontynent i kraj, który planujemy
odwiedzić. Możliwy jest wybór kilku kierunków, z wyróżnieniem jednego z nich
jako docelowego.

 • Cel wyjazdu – w tym przypadku „wypoczynek i zwiedzanie”, ewentualnie „sporty wysokiego ryzyka” lub „sporty ekstremalne”, jeśli planujemy takie uprawiać.
 • Okres ubezpieczenia –
  początkową i końcową datę planowanego wyjazdu.
 • Liczbę osób, które mają być
  objęte ubezpieczeniem.
 1. Po porównaniu cen i oferty kilkunastu zaproponowanych polis, można wybrać tę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb. Aby szybko i wygodnie zakupić ją przez Internet, klikamy przycisk kup online
 2. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić swoje dane osobowe. W tym miejscu należy podać między innymi numer telefonu, który posłuży do dalszego kontaktu w sprawie polisy. Na ten numer otrzymamy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, numer polisy oraz telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela (ostatecznie polisa wraz ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami zostanie wysłana również na nasz adres e-mail).
 3. Ostatni krok to wybór sposobu i metody płatności. Możliwe jest użycie karty płatniczej lub prosta płatność szybkim przelewem.
 4. To już prawie koniec – po zaksięgowaniu płatności otrzymamy wykupioną polisę oraz wszystkie niezbędne dokumenty i ważne informacje na podany wcześniej adres e-mail.

Wyjazd do UK po Brexicie – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii osoby zaszczepione muszą wykonywać test na obecność COVID-19? Od godz. 4.00 dnia 7 stycznia 2022 r. osoby w pełni zaszczepione oraz osoby poniżej 18 r.ż. są zwolnione z wykonania testu przed przyjazdem (tzw. pre-departure test).
 2. Czy osoby zaszczepione podlegają kwarantannie?Osoby w pełni zaszczepione nie podlegają kwarantannie.
 3. Czy osoby niezaszczepione podlegają kwarantannie?Tak – należy odbyć 10 dniową kwarantannę w miejscu pobytu. Dzień przyjazdu liczy się jako dzień 0
 4. Czy zmieniają się jakieś prawa dla obywateli po wyjściu UK z Unii Europejskiej?Wszystkie dotychczasowe – do pracy, zasiłków, emerytury, opieki zdrowotnej, edukacji – pozostają bez zmian.
 5. Czy jako osoba często podróżująca pomiędzy Polską, a Anglią mogę starać się o status osiedlonego?Warunkiem uzyskania statusu jest zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii przez 6 miesięcy w ciągu każdego roku.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Oceń artykuł:

Leave a Reply

Your email address will not be published.