Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Podjęcie decyzji o rozstaniu nigdy nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli na świecie są dzieci. Wiele par odwleka decyzję o rozwodzie w czasie ze względu na ich dobro.

Uznają, że zostaną razem, dopóki dzieci nie podrosną i nie będzie można im tego wytłumaczyć. Niektórzy czekają nawet do momentu, w którym dzieci będą całkiem dorosłe i samodzielne.

I choć rodzice myślą, że robią tak dla dobra dziecka i będzie im ono za to wdzięczne – tak wcale nie jest.

Dzieci widzą i rozumieją więcej niż dorosłym się wydaje. Widzą napięte relacje w domu, nawet jeśli nie potrafią określić ich natury.

Rodzice tkwią w nieszczęśliwym związku i unieszczęśliwiają też dzieci.

Dlatego dorosłe dzieci z takich rodzin nierzadko zmagają się z wieloma poważnymi problemami w dorosłym życiu i potrzebują wsparcia ze strony psychoterapeutów i innych specjalistów od ludzkiej psychiki.

Rodzice, którzy tkwią w nieszczęśliwym związku przez wzgląd na „dobro dziecka” bowiem w dużej mierze skupieni są na własnym przetrwaniu w tych trudnych dla nich warunkach.

Dlatego dla dziecka mogą być niedostępni emocjonalnie. Mogą sami cierpieć z powodu stresu czy obniżonego nastroju, a dziecko to wyczuwa.

W dorosłości ma większe szanse na zmaganie się z depresją czy innymi zaburzeniami psychicznymi.

Dziecko wyczuwa napięcie, które panuje w domu i samo je przejmuje, co nie pozostaje bez wpływu na jego psychikę.

Takie dziecko może stać się wycofane, lękliwe i zamknięte w sobie. Może też stać się bardziej wybuchowe i agresywne, bo nie będzie potrafiło rozładować emocji w zdrowy dla siebie sposób. Rodzice nie dają mu bowiem tyle uwagi, czułości, poczucia bliskości i bezpieczeństwa, ile potrzebuje dla prawidłowego rozwoju.

Wyczuwa też, że rodziców coś gnębi i za ten stan rzeczy może zacząć obwiniać siebie. Czuje się przez to gorsze, niekochane i ciągle żyje w poczuciu winy i wstydu.

Rozwód – obawy związane z dzieckiem

Nie zawsze rozstanie jest jedynym wyjściem. Czasami możecie wspólnie przepracować swoje problemy i wyjść z tego kryzysu silniejszym. Terapie dla par pomagają na nowo otworzyć się na siebie i swoje potrzeby, zrozumieć drugą osobę i ponownie odkryć w sobie te cechy, które sprawiły, że się w sobie zakochaliście i postanowiliście stworzyć rodzinę.

Czasami jednak rozwód jest nieunikniony. I choć zostawanie razem dla dobra dziecka nie jest dobrym pomysłem to sama idea rozwodu budzi spore obawy. Boisz się jak wasz rozwód wpłynie na Twoje dziecko. Sporo rodziców podziela te obawy. A jakie lęki powtarzają się najczęściej?

Brak wzorców dobrej relacji

Być może obawiasz się, że Twój rozwód sprawi, że dziecko nie nabierze dobrych wzorców tego, jak powinna wyglądać zdrowa relacja dwójki osób. Dzieci przecież czerpią swoje wzorce z otoczenia i uczą się poprzez obserwację. A ich naturalnym środowiskiem jest ich rodzina i dom – uczą się jak powinny wyglądać zdrowe relacje poprzez obserwowanie rodziców.

Jednak jeśli w związku dzieje się źle, rodzice są nieszczęśliwi i sfrustrowani, bo tkwią w niechcianej relacji – dziecko to wyczuje.

To też nie pozwoli mu w przyszłości na nawiązanie zdrowych relacji i może spowodować wiele szkód w jego ciągle przecież jeszcze rozwijającej się psychice.

Może wynieść przekonanie, że bycie dla siebie niemiłym, ciągle kłótnie i oskarżenia, brak bliskości w związku i emocjonalny chłód to coś zupełnie normalnego.

Nie wystarczy udawać przed dzieckiem, że wszystko w porządku. Odgrywanie takiej komedyjki na dłuższą metę nie ma sensu. Dziecko i tak będzie wyczuwać, że coś pomiędzy Tobą a Twoim partnerem jest nie tak.

Dziecko, które będzie obserwowało taki związek może też uznawać, że samo nie zasługuje na miłość, bo emocjonalny chłód i brak bliskości rodziców będzie się odbijał również na nim.

Dziecko będzie czuło się gorsze

Samotne rodzicielstwo niegdyś stygmatyzowało bardzo mocno. Stygmatyzował też rozwód – był oznaką porażki i wielkiej przegranej. Rozwody też w wielu rodzinach i społecznościach – zwłaszcza tych małych – były tematem tabu. To wszystko sprawiało, że osoba po rozwodzie narażała się na ostracyzm społeczny i wiele nieprzyjemności, które mogły też przejść na dziecko.

Czasy się jednak zmieniły. Coraz więcej dzieci wychowuje się w niepełnych rodzinach, wzrosła bowiem liczba rozwodów. Dlatego to już nie budzi tak wielkiego zdziwienia czy oburzenia. Dla wielu osób to naturalny stan rzeczy.

O samotnym macierzyństwie mówi się też coraz więcej w mediach, samotne matki mogą liczyć na sporo wsparcia ze strony otoczenia i temat ten przestaje już być tabu. W wielkich miastach już praktycznie nikogo nie dziwi, że rodzice dziecka nie mieszkają razem.

A i w mniejszych sytuacja wygląda o wiele lepiej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Dlatego dziecko nie będzie czuło się gorsze, jeśli nie wpoisz mu przekonania, że faktycznie jest gorsze – jeśli wasza rodzina, choć niepełna, da mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa, którego potrzebuje, dziecko będzie szczęśliwe.

Odbieranie dziecku rodzica

Rozwód rodziców nie zawsze oznacza, że jeden z rodziców – najczęściej ojciec – zniknie też na zawsze z życia dziecka. Rodzicem jest się zawsze – niezależnie od tego, czy mieszka się z dzieckiem czy też nie. Wiele par obawia się, że po rozstaniu dziecko straci kontakt z jednym z rodziców, a brak codziennych kontaktów wpłynie na niego negatywnie.

Tak wcale nie musi być – nie przestaniecie być rodzicami, nie przestaniecie kochać dziecka tylko dlatego, że między wami nie wyszło. Możesz wraz z partnerem nadal trzymać wspólny front i po równo uczestniczyć w życiu dziecka.

Bardzo ważne jest jednak rozdzielenie relacji partnerskiej z rodzicielską.

Partnerska relacja już się zakończyła, ta rodzicielska jednak będzie trwać. Będziecie się wspólnie spotykać na urodzinach dziecka, uroczystościach szkolnych i w wielu innych sytuacjach. Razem będziecie decydować o leczeniu, edukacji, wakacjach i wielu innych ważnych dla dziecka kwestiach.

Tak naprawdę rozwód nie musi nic zmieniać w kwestii podejścia do obowiązków rodzicielskich – o ile, oczywiście, jedna ze stron nie podejmie decyzji o całkowitym wycofaniu się z życia dziecka.

Możecie podjąć różne decyzje dotyczące spędzania czasu z dzieckiem. Najczęściej dziecko mieszka u jednego z rodziców, a drugiego tylko odwiedza. Jednak, jeśli uznacie, że taki model zda egzamin w waszym przypadku, zawsze możecie wypróbować opiekę naprzemienną – podczas której dziecko mieszka określony czas u jednego rodzica, a potem taki sam czas u drugiego.

Dla bardzo małych dzieci ważne jest też to, by oboje rodziców widywać w zwyczajnych, codziennych sytuacjach. To dla nich naprawdę ważne i żaden super weekend pełen niesamowitych atrakcji tego nie zmieni. Dlatego warto dopilnować też tego, by dziecko mogło widywać drugiego, dochodzącego, rodzica także podczas usypiania, przygotowania do snu, czytania bajek czy odprowadzania do przedszkola.

Cierpienie dziecka

Dziecko będzie cierpieć jeśli się rozstaniecie. Może nie do końca rozumieć, co się stało lub rozumieć i buntować się przeciwko temu – zależnie od wieku i poziomu rozwoju emocjonalnego. Może mieć wrażenie, że jego świat się rozsypał, że rodzice przestali kochać siebie, więc na pewno przestaną kochać też je.

Dziecko ma prawo wyrażać swój żal z powodu rozstania rodziców. To zupełnie normalne i nie da się tego uniknąć.

Jednak bycie ze sobą wbrew sobie i tylko dla dobra dziecka wcale nie poprawi jego sytuacji. Też będzie cierpieć, bo będzie wyczuwać, że w domu dzieje się źle. Dodatkowo będzie zestresowane i będzie żyć w atmosferze ciągłego napięcia.

Dlatego decyzja o rozstaniu bywa tą najlepszą.

A waszą rolą, jako rodziców, jest sprawić, by dziecko nie straciło poczucia bezpieczeństwa i przeszło ten etap swoistej żałoby możliwie jak najszybciej.

Czasami warto poszukać pomocy na zewnątrz – zabrać dziecko do psychologa lub na terapię. To wcale nie jest oznaka słabości i rodzicielskiej porażki – to wyraz rodzicielskiej miłości i mądrości.

Reakcja dzieci na rozstanie

Dzieci różnie reagują na rozstanie rodziców – musisz się przygotować na to, że będą cierpieć, płakać, buntować się i odczuwać głębokie, dojmujące uczucie straty.

Mogą też stać się bardzie lękliwe, wycofane czy nieufne w stosunku do innych.

Jeśli nie potrafią rozładować stresu i napięcia związanego ze zmianą sytuacji życiowej mogą też stać się agresywne, zacząć sprawiać problemy wychowawcze, atakować rówieśników i pogorszyć wyniki w nauce.

Mogą też, jeśli są odpowiednio duże, by rozumieć całą sytuację i co ona oznacza, starać się wami manipulować, grać na waszym poczuciu winy i domagać się rekompensaty materialnej i kosztownych prezentów.

Jeśli rodzice zaczynają się spotykać z innymi partnerami, może czuć się zazdrosne i porzucone, więc będzie wyrażać swój gniew, żal, bunt i niezrozumienie sytuacji. To bardzo delikatne kwestie dla dzieci, dlatego należy je przeprowadzać bardzo ostrożnie i nie wymagać, by nowy partner od razu był dla dziecka jak drugi rodzic.

 • Dziecko może też wciąż liczyć, że jego rodzice będą razem. Może się złościć na rodzica, którego obwinia za to, że doszło do rozwodu. Może też złościć się na siebie i to w sobie szukać winy za taki stan rzeczy.
 • Może też utracić wiarę w siebie, stać się bardziej nieśmiałe, wycofane i lękliwe. Może również odczuwać przekonanie, że rodzice już go nie kochają i czuć się przez nich opuszczone i zapomniane. Mogą pojawić się problemy ze snem.

Dużo zależy też od wieku i stopnia rozwoju dziecka. Starsze dzieci mogą też czuć się przeciążone emocjonalnie, zwłaszcza gdy Ty lub Twój były partner robi z niego powiernika – może czuć się zobowiązane do okazywania emocjonalnego wsparcia, co może je przerastać.

See also:  Małżonkowie w mieszkaniu rodziców żony a rozwód

Jak pomóc dziecku poradzić sobie z rozwodem rodziców?

Jeśli dojdziecie do wniosku, że rozwód jest najlepszym, co możecie zrobić, biorąc pod uwagę waszą wspólną historię i obecne życie – bądźcie gotowi na to, że ta decyzja wpłynie też na dziecko. To rolą rodziców jest przeprowadzić cały proces tak, by pomóc dziecku się z tym uporać w jak najlepszy dla niego sposób. Co możesz zrobić?

Pogódź się z rozstaniem

Czasami rozwód nie jest obopólną decyzją. Czasami nie jest nawet Twoją decyzją. Możesz się łudzić, że to wszystko jest przejściowe, że uda Ci się odzyskać partnera i znowu wszystko będzie tak, jak dawniej. Dlatego im szybciej pogodzisz się z tym, że nic już nie będzie jak dawniej, tym lepiej.

To bardzo trudne, dlatego poszukaj wtedy wsparcia. Nie obciążaj tym zadaniem dziecka – rodzice, rodzeństwo, przyjaciele to lepsze osoby do tego zadania. Możesz też zawsze skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Ci przejść ten trudny proces. Jednak im szybciej przestaniesz żyć złudną nadzieją, że wasz związek znowu może być taki jak kiedyś, tym lepiej. Dla Ciebie i dla dziecka.

Nie wciągaj dziecka w spory

Czasami rozstanie przebiega bardzo burzliwie. Czasami rodzice nie potrafią się powstrzymywać i wciągają dziecko w spory między sobą. Nie rób tego. Nie pytaj, którego rodzica dziecko kocha bardziej, nie wymuszaj na nim odpowiedzi i nie stawiaj go w trudnej sytuacji.

Nie rób z dziecka posłańca, który ma przekazywać informacje drugiemu rodzicowi.

Załatw to samodzielnie – jeśli masz coś do powiedzenia, przekaż to lub tego nie rób, ale nie wyręczaj się dzieckiem. Nie wykorzystuj też dziecka w roli szpiega.

Nie wypytuj go o nowy dom, partnera czy inne aspekty życia drugiego z rodziców. Jeśli dziecko będzie chciało Ci coś powiedzieć – zrobi to.

Nie kłóć się przy dziecku

Rozstaliście się. Być może dalej tli się w was żal, być może nadal nie zgadzacie się w wielu kwestiach i nawet po rozstaniu nie potraficie dogadać. Zdarza się. Jednak nigdy nie kłóć się przy dziecku. Oglądanie kłócących się rodziców jest dla niego bardzo niekomfortowe, wręcz bolesne.

Może też czuć się zobowiązane, by wejść w rolę rozjemcy i mediatora między wami, a to z pewnością nie jest zadanie dla niego i może być zbyt obciążające emocjonalnie. Wy jesteście dorośli, dziecko jest tylko dzieckiem i nie możesz oczekiwać, że będzie rozwiązywało Twoje problemy za Ciebie.

Nie mów źle o drugim rodzicu

To też bywa czasem bardzo trudne. Zgryźliwe, sarkastyczne czy zwyczajnie nieprzyjemne i krzywdzące uwagi czasami same się pchają na usta. Powstrzymaj się przy dziecku.

Twoje dziecko nie chce być stroną w tym konflikcie i nie powinno nią być. Nie chce też słuchać przykrych rzeczy o drugim rodzicu. Nadal go kocha i traktuje jako kogoś niezwykle bliskiemu sercu.

Złe słowa skierowane w stronę drugiego rodzica będą ranić również je samo.

Dbaj o spotkania z drugim rodzicem

Nie utrudniaj spotkań drugiemu rodzicowi. Twoje dziecko ma prawo mieć oboje rodziców – jeśli tylko oboje chcą uczestniczyć w procesie wychowania. Nie zabraniaj dziecku widywać się z rodzicem, nie zabieraj partnerowi czasu, który jest przeznaczony dla niego i dziecka.

Nie przekupuj dziecka, nie planuj atrakcji tak, by na pewno się spóźniło na wizytę drugiego rodzica. Dziecko nie jest obiektem waszych przepychanek. To żywy człowiek, który ma swoje uczucia, emocje i potrzeby. Uszanuj to i pozwól, by drugi rodzic też w pełni uczestniczył w życiu dziecka.

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Czy w trakcie rozwodu mogę ułożyć sobie życie z inną kobietą?

Czy w trakcie rozwodu mogę ułożyć sobie życie z inną kobietą? Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. ????⏰Wszystko zależy od tego, kiedy ustały między wami więzi małżeńskie. I nie chodzi o to, co jest w Twoim sercu, tylko o stan faktyczny.

Jeżeli mieszkasz z żoną, razem spożywacie posiłki i jednocześnie twierdzisz, że ustały wszystkie więzi małżeńskie, to muszę Ci od razu powiedzieć, że według sądu tak nie będzie.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Sąd patrzy na stan faktyczny sprawy i argumentacja, że tak naprawdę nie łączą was więzi małżeńskie, podczas gdy mieszkasz razem z żoną i dziećmi, jest dla Ciebie niekorzystna.

Uważam, że w takim przypadku trzeba inaczej ułożyć twoją strategię rozwodową.

Jeżeli natomiast żona chce obwinić Cię za rozpad pożycia małżeńskiego i wnosi do sądu pozew o rozwód z wyłącznej winy Twojej, musisz się bronić.

Patrząc na sytuację rodzinną należy również przeanalizować kwestie związane ze świadczeniami alimentacyjnymi i podziałem majątku. Bardzo ważne jest, aby małżonkowie spróbowali znaleźć porozumienie w zakresie dziecka.

Często wydaje nam się, że sprawy w sądzie muszą się kończyć wygraną albo przegraną. Wówczas ciężko stwierdzić, kiedy wchodzą w grę relacje rodzinne i dzieci.

Jednakże jeżeli chodzi o kwestie związane z alimentami, to faktycznie trzeba ten obszar dobrze przemyśleć.

Panowie, nie popełniajcie tego błędu. Jeżeli poznaliście nową kobietę, to jeszcze nie pokazujcie „jej” żonie. Przecież ważne jest zaplanowanie krok po kroku kolejnych czynności.

Naturalne jest, że kobieta jest o drugą kobietę zazdrosna, dlatego też jeżeli chcesz uniknąć problemów bądź chcesz wynegocjować dobre warunki z małżonką, nie przechwalaj się nową kobietą.

 Mężczyźni nie zdążą rozstać się ze swoją żoną, a już pokazują się na przyjęciu rodzinnym z nową kobietą. Takie zachowania budzą negatywne emocje u byłych partnerek.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt ✅

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

A zatem proponuję w pierwszej kolejności uregulować kwestię związaną z małżonką i powoli wejść w drugi związek. Oczywiście nie jest to takie proste, gdyż niekiedy nie pozwalają na to okoliczności sprawy. Jednakże pamiętaj, że twoja sytuacja będzie wnikliwie przeanalizowana przez sąd.

Czy nowy związek może świadczyć o winie w rozwodzie? Pozwól, że Ci wyjaśnię.

Mamy kilka rodzajów rozwodów. W pierwszej kolejności i ten, który ja najbardziej polecam, to rozwód bez orzekania o winie. Rozwód może również skończyć się z wyłącznej winy jednego małżonka albo z winy obu stron. Mamy kilka możliwości.

Chcesz rozwód bez orzekania o winie? Rozumiem Cię, jednakże pamiętaj, że do tego potrzebna jest zgoda żony, która również musi chcieć bez orzekania o winie. W przeciwnym wypadku ma prawo do dochodzenia winy w procesie.

Jakie są przesłanki do uzyskania rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków? W orzecznictwie przyjmuje się, że są to takie okoliczności, jak zdrada, alkoholizm, przemoc, znęcanie się, stosowanie gróźb, agresja, porzucenie rodziny i wiele innych. Jak napisać pozew o rozwód?

Należy wskazać, iż każde małżeństwo należy badać oddzielnie i indywidualnie zastanawiać się nad ich sytuacją. Trzeba również pamiętać, iż pojęcie „winny rozkładu pożycia małżeńskiego” nie zostało uregulowane, w tym obszarze nie ma konkretnej definicji.

 Ważne: aby jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, musi on ponieść winę w 100%.

 Jeżeli natomiast udowodnimy chociaż w kilku procentach, że drugi małżonek również ponosi winę za rozpad pożycia, wówczas rozwód skończy się z winy obu stron.

Swoje stanowisko Sąd Najwyższy przedstawił w wyroku z dnia 28 września 2000 r. (sygn. akt IV CKN 112/00) wskazując, że Związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po dacie wystąpienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład”.

Często klienci przychodzą do mnie i obawiają się rozmawiać otwarcie. Musisz pamiętać, że do swojego adwokata do rozwodu musisz mieć pełne zaufanie. Jesteśmy objęci tajemnicą adwokacką, wobec czego ta rozmowa zostaje między nami. Dlatego proszę Cię, abyś zawsze był ze swoim pełnomocnikiem szczery. Dzięki tej szczerości możesz naprawdę wiele zyskać.

 Jeżeli więc nie wiesz, jak masz się bronić przed sądem z uwagi na fakt, iż jesteś w nowym związku, to przestań się martwić, tylko skonsultuj to z dobrym adwokatem do rozwodu. Uwierz mi, że dobry adwokat widział już niejedno i z pewnością zrobi wszystko, by Ci pomóc.

 Ustali z Tobą strategię, dzięki której z pewnością uda Ci się przejść proces rozwodowy.

Najlepiej wykazać, iż nowy związek i ewentualna zdrada nie były bezpośrednią przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego. Natomiast należy się zastanowić, czy iść w kierunku A (wszystkie więzi ustały i doszło do zdrady później) czy rzetelnie przyznać się do tego, że faktycznie tak się stało, przy czym dużą winę za rozpad pożycia ponosi również drugi z małżonków.

1. Podział praw i obowiązków. Zawarcie małżeństwa kreuje w sferze osobistej i majątkowej każdego z małżonków nowe prawa podmiotowe oraz odpowiadające im wzajemnie obowiązki drugiego małżonka.

Prawa i obowiązki małżonków podzielić należy przede wszystkim na osobiste (niemajątkowe) oraz majątkowe.????⏰ Niemajątkowy charakter mają następujące prawa i obowiązki dotyczące:

4) współdziałania dla dobra rodziny,

5) sprawy nazwiska małżonków,

6) rodzicielstwa ich wspólnych dzieci.

Prawa i obowiązki majątkowe podzielić można na trzy grupy.

Pierwszą stanowią prawa i obowiązki majątkowe związane ściśle z elementami niemajątkowymi, które dotyczą:

a) przyczyniania się do zaspokajania materialnych potrzeb rodziny i organizowania środowiska materialnego, w którym przebywają członkowie rodziny,

b) odpowiedzialności majątkowej za wyżej wymienione zobowiązania,

c) reprezentowania współmałżonka.

Sędziowie, którzy orzekają, mają ogromne doświadczenie w tym obszarze i niekiedy po kilku zdaniach będą w stanie stwierdzić czy kłamiesz. Wobec tego realne podejście do sprawy może Cię uratować.

Dopuszczenie się zdrady w trakcie trwania małżeństwa nie musi jednocześnie przesadzać o winie w rozwodzie tego małżonka. Dlatego zawsze należy dokonać stosownego przeanalizowania sytuacji i określenia możliwych kierunków działania w tym zakresie.

Obowiązek wzajemnej pomocy dotyczy zarówno sfery duchowej, jak imaterialnej. W drugim przypadku jest sprecyzowany przez przepisy szczególne, a zwłaszcza art. 27 k.r.o. Zgodnie z przepisem art. 27 zdanie pierwsze k.r.o.

, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Obowiązek wierności dotyczy przede wszystkim sfery seksualnej, a do jego naruszenia nie jest potrzebne popełnienie cudzołóstwa (por.

orzeczenie SN z dnia 24 kwietnia 1951 r., C 735/50, NP 1951, nr 12, s. 44).

Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Jak pomagam?

Nazywam się Marta Wnuk. Jestem adwokatem i od kilku lat pomagam moim klientom przejść przez rozwód. Wiem, że klienci niekiedy mają problem z otwartą rozmową z pełnomocnikiem.

Jednakże jest to bardzo ważne, stąd też musisz zaufać swojemu pełnomocnikowi i się otworzyć. On jest po to, żeby Ci pomóc. Dobry prawnik do rozwodu wie, na czym oprzeć strategię procesową.

Trzymam za Ciebie kciuki i zapraszam do kontaktu (691 512 933).

 • Przeczytaj więcej:
 • Rozwód Warszawa Adwokat radzi. Krok po kroku od podstaw
 • Jak zaplanować rozwód?
 • Adwokat Marta Wnuk
 •  Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej
 • Konsultacja prawna 200 zł brutto –  Reprezentacja przed Sądem – wycena indywidualna 

 e-mail: [email protected]

???? Kanał YouTube –  Alimenty dla żony za zdradę 

Rozwód z żoną nie oznacza rozwodu z dzieckiem

Sprawa rozwodowa a dziecko z partnerką

Nie widziałem swojego synka od 20 miesięcy, a przecież rozwiodłem się z żoną, a nie z nim – skarżą się ojcowie, którzy po rozwodzie zostają odsunięci przez matki od kontaktów z dzieckiem. Ich największym problemem jest wyegzekwowanie danego im przez sąd prawa do regularnych spotkań, odwiedzin czy kilku wspólnie spędzonych weekendów z dzieckiem.

tak, to częsty schemat w przypadku rozwiedzionych rodzin 47% tak, niestety znam ten temat z autopsji – spotkało mnie to samo 24% osobiście nie, ale wiem z opowieści znajomych, że takie sytuacje się zdarzają 23% nie, nie spotkałem(łam) się i nie wierzę, że rodzice mogą wyrządzać taką krzywdę dziecku 6% Oddaj głos Łącznie głosów: 220 Każde dziecko potrzebuje bliskości i miłości obojga rodziców, każde też ma prawo pozostawać w stałym kontakcie zarówno z mamą, jak i z tatą. Ale kiedy dochodzi do rozwodu, sytuacja układa się różnie, a w przypływie emocji rodzicom nie zawsze udaje się zadbać o dobro dziecka.Najczęściej prawnym opiekunem malca pozostaje mama, choć z tatą mogą dziecko łączyć tak samo silne więzy. Z mamą również dziecko mieszka. I niezwykle ważne jest, aby umożliwiała ona, a nie utrudniała, kontakt dziecka z ojcem. Utrudnianie kontaktów przez prawnego opiekuna dziecka w stosunku do drugiego, dochodzącego rodzica (najczęściej ojca) nie należy do rzadkości.

Ojciec, który pragnie zachować anonimowość, mówi prosto z mostu: – Sytuacja dzieci i ojców w trakcie i po rozwodzie to kompletna patologia. Sądy rodzinne w 97 proc. przekazują dzieci mamom na czas trwania rozwodu i tylko od ich woli zależy, czy tata będzie mógł widywać się z dzieckiem.

O swoim przypadku opowiada nam pan Filip Kuczma, który od dwóch lat walczy o odzyskanie prawa do kontaktu ze swoim synem.

– Matka mojego czteroletniego syna skutecznie utrudnia mi z nim spotkania i wszelki kontakt. Pomimo tego, że łączą mnie z synem bardzo dobre relacje, nie widuję go już od 20 miesięcy.

Nie pomogły liczne postanowienia i zabezpieczenia sądów nakazujących matce dziecka wydawanie mi synka na przyznane spotkania, nie pomogły nawet upomnienia i nałożenie kary pieniężnej za niestosowanie się do zaleceń sądu – opowiada Filip Kuczma.

Tu zaczynają się dylematy. Bo jak porozumieć się z matką dziecka, że – skoro sąd pozwolił na spotkania dziecka z ojcem – nie może ich zakazywać? Jak załatwić to bez kłótni i interwencji osób trzecich? Tak, by jak najmniej ucierpiało dziecko?

Jeżeli matka utrudnia kontakty ojcu, sąd może nałożyć na nią obowiązek zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każdy przypadek naruszenia. Nie ma jednak innej metody na ukaranie osoby, która utrudnia wykonywanie kontaktów z dzieckiem – mówi Agata Mikucka z biura adwokackiego Kawczyński-Kieszkowski.

W sytuacji, gdy matka dziecka nagminnie utrudnia kontakty ojca z dzieckiem, należy rozważyć możliwość złożenia wniosku o ustalenie miejsca stałego pobytu przy ojcu, choć rzadko zdarza się, aby sąd przyznał rację ojcu. Można również rozważyć możliwość złożenia wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem tak, aby wykonywane były one w obecności np. kuratora.

Może to zniechęcić matkę do utrudniania kontaktów z dzieckiem.

Również z prawnego punktu widzenia dziecko powinno mieć kontakt z obojgiem rodziców, dlatego w razie sporu pomiędzy rodzicami o wykonywaniu władzy rodzicielskiej w każdej konkretnej sprawie decyduje sąd rodzinny, który zawsze powinien brać pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka.

– Na pierwszej rozprawie rozwodowej sąd zwykle ustala miejsce zamieszkania dziecka – najczęściej przy matce, następnie określa alimenty na dziecko – płatne zwykle na ręce matki.

Ojciec uzyskuje jedynie prawo do widzenia z dzieckiem – najczęściej w co drugi weekend – opowiada pan Przemysław z Gdyni, który również walczy o prawa do dwóch swoich córek.

Każda próba zmiany tej sytuacji trwa co najmniej półtora roku, przez które dziecko jest najczęściej skutecznie izolowane od ojca i rodziny z jego strony – dodaje.

Zdaniem Krzysztofa Szerkusa, pełnomocnika terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku, polskie prawo rodzinne nie uprzywilejowuje żadnego z rodziców w relacjach z dziećmi. Jego zdaniem nie można powiedzieć, że w kwestii opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców prawo daje matkom większe szanse, prawa czy możliwości.

Stosowanie prawa w tym zakresie powierzone jest sądom rodzinnym, niezależnym, konstytucyjnym organom państwa, składającym się z niezawisłych sędziów. Nie ma innej, lepszej instytucji w demokratycznym systemie prawa, która mogłaby orzekać w tej materii.

Nie ma też instytucji, która mogłaby władczo i wiążąco oceniać orzeczenia sądów – tłumaczy Krzysztof Szerkus, po czym dodaje: – Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi rodziców niezadowolonych z działań sądów.

Nie ma innej metody na uchylenie lub zmianę orzeczenia sądowego ocenianego jako niesprawiedliwe, jak tylko przy pomocy środków procesowych, stosowanych w ramach konkretnego postępowania sądowego.

Sprawdziliśmy, czy problem ojców walczących o swoje prawa do dziecka jest znany w Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Gdańsku.

Oczywiście, że tak, choć sprawy te dopiero zaczynają wychodzić na światło dzienne – mówi Robert Masojć, koordynator ds. promocji Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Myślę, że jest to związane z większą świadomością ojców, którzy już od dłuższego czasu jednoczą się i walczą o zmianę zapisów w Kodeksie Rodzinnym, m.in.

o naprzemienną opiekę nad dzieckiem, która umożliwiłaby im równy podział obowiązków w wychowaniu dzieci.

Zdaniem Agaty Mikuckiej z biura adwokackiego Kawczyński-Kieszkowski, zjawisko ubiegania się przez ojców o prawa do opieki i spotkań z dzieckiem jest częste.

Wynika to zapewne z braku umiejętności oddzielenia relacji czysto małżeńskich od tych związanych wyłącznie z rodzicielstwem – mówi Mikucka. – Nierzadko zdarza się, że rodzice, nie zważając na dobro dziecka, wykorzystują je do walki między sobą. A to ma przecież znaczący wpływ na prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka.

Ojcowie, którzy znajdują się w takiej sytuacji, szukają ratunku w próbie obalenia stereotypów na temat rodzicielstwa i zmienienia postępowania polskich sądów, które – choć prawo nie dyskryminuje mężczyzn – w dziewięciu przypadkach na dziesięć to właśnie matkom powierzają opiekę nad dzieckiem.Prawnicy jednak ostrzegają przed domaganiem się parytetu w tej kwestii.

Nie należy zapominać, że dziecko powinno mieć poczucie stabilności, równowagi i harmonii. Naprzemienna opieka niekoniecznie musi się okazać dla dziecka wskazana. Sąd, rozstrzygając w kwestiach dotyczących dziecka kieruje się przede wszystkim jego dobrem, a taka niepewna sytuacja może doprowadzić do zachwiania poczucia stabilności – mówi Agata Mikucka.

Opinię tę potwierdza Krzysztof Szerkus. Jego zdaniem prawo rodzinne to taka gałąź prawa, która reguluje najdelikatniejszą sferę działania człowieka, a wszelkie zmiany powinny być szczególnie dobrze przygotowane, poparte badaniami oraz przemyśleniami.

Rozwód a ciąża – Adwokat Marlena Słupińska ????????

Zajście w ciążę zawsze stanowi poważną zmianę w życiu małżeństwa. Zdarza się jednak, że kobieta zachodzi w ciążę przed rozwodem, do którego się przygotowuje albo w przedmiocie którego już toczy się postępowanie.

Czy okoliczność ta ma wpływ na przebieg procesu oraz jego rozstrzygnięcie? Czyje nazwisko będzie nosić dziecko? Czy konieczne jest postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa? Dowiesz się tego z mojego kolejnego artykułu – „Rozwód a ciąża”.

Jesteś w trakcie rozwodu i potrzebujesz pomocy? Sprawy o rozwód to główna specjalizacja mojej Kancelarii. Udzielam porad prawnych klientom z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Rozwody Poznań) oraz do kontaktu.

Rozwód a ciąża – główne wnioski

 • Uzyskanie rozwodu w ciąży jest możliwe.
 • Jeżeli dziecko urodziło się podczas trwania małżeństwa albo do 300 dni po jego ustaniu, przyjmuje się, że jego ojcem jest mąż matki.
 • Aby uregulować sytuację prawną dziecka, niezbędne jest postępowania w przedmiocie zaprzeczenia ojcostwa, które odbywa się przed sądem rejonowym.
 • Z powództwem w tym zakresie może wystąpić mąż matki, matka, a także dziecko po uzyskaniu pełnoletności oraz prokurator.
 • Poza prokuratorem wszyscy związani są ustawowymi terminami.
 • Najważniejszym dowodem na zaprzeczenie ojcostwa jest badanie DNA.

Czy w ciąży dostanę rozwód?

Będąc w ciąży, możesz uzyskać rozwód, jednakże jest to uzależnione od wielu kwestii. Wymagają  one pewnych wyjaśnień, mających na celu rozwianie wątpliwości.

Po pierwsze musisz pamiętać, że muszą zostać spełnione tzw. przesłanki rozwodowe, czyli określone prawem podstawy do orzeczenia rozwodu. Otóż prawo wymaga, aby pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia.

Oprócz tego w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajduje się tak zwana przesłanka negatywna, czyli okoliczność wyłączająca możliwość orzeczenia rozwodu przy jednoczesnym zaistnieniu wymienionych przed chwilą przypadków. Chodzi tutaj o sytuację, w której ucierpieć miałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci.

Zasada ta odnosi się również do dzieci poczętych. Musisz jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna i o ewentualnym orzeczeniu rozwodu zawsze decyduje sąd. Jeżeli w toku postępowania wykażesz, że Wasze dziecko nie ucierpi wskutek rozstania, wówczas szanse na uzyskanie rozwodu są duże.

Czasami może to jednak działać w drugą stronę. W szczególności jeśli ciąża jest zagrożona lub dziecko w łonie matki jest dotknięte wadami. W takiej sytuacji sąd może nawet uznać, że na tym etapie orzeczenie rozwodu mogłoby się okazać sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

czy w ciąży dostanę rozwód?

Rozwód a ciąża z obecnym mężem

Jak już wskazałam, jeżeli zaszłaś w ciążę ze swoim obecnym mężem, z którym zamierzasz się rozstać, ważne jest, czy nastąpił pomiędzy Wami zupełny i trwały rozpad pożycia. Może się bowiem tak zdarzyć, że zaszłaś w ciążę, zanim pojawiła się chęć rozstania (np. zanim dowiedziałaś się o jego zdradzie).

W takim układzie będziesz musiała wykazać, że orzeczenie rozwodu nie będzie godzić w dobro Waszego dziecka.

Gdybyś jednak zaszła w ciążę z mężem po rozstaniu, sąd miałby poważny argument dotyczący tego, że nie doszło pomiędzy Wami do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia.

Zajście w ciążę świadczyłoby bowiem, że wróciliście do siebie i istnieje szansa, że powrót ten nie jest jednorazowym epizodem.

Sądy nie dają bowiem rozwodów, jeśli małżonkowie stosunkowo niedawno współżyli ze sobą fizycznie!

Rozwód a ciąża z nowym partnerem

Zajście w ciążę z innym mężczyzną w trakcie trwania małżeństwa komplikuje sprawę rozwodową.

Po pierwsze dlatego, że taka ciąża może być dowodem Twojej zdrady. W ten sposób Twojemu mężowi łatwiej będzie przypisać Ci winę za rozpad Waszego związku i uwolnić się od odpowiedzialności.

Po drugie, domniemanym ojcem dziecka będzie nadal Twój mąż. Zgodnie z prawem istnieje domniemanie, na mocy którego dziecko urodzone w czasie trwania małżeństwa albo w ciągu 300 dni od jego ustania jest uznawane za dziecko męża. Domniemanie to można obalić, aczkolwiek wymaga to nieco wysiłku.

Jeżeli wykażesz, że ojcem dziecka jest Twój nowy partner, będzie to świadczyć o rozpadzie pożycia małżeńskiego.

Co więcej, okoliczność ta spowoduje, iż negatywna przesłanka do orzeczenia rozwodu nie będzie miała zastosowania, ponieważ nie będzie to dziecko Twoje i Twojego męża. W ten sposób łatwiej będzie Ci dostać rozwód.

Niestety łatwiej będzie Cię też obarczyć winą za rozpad małżeństwa i dożywotnimi alimentami na Twojego byłego męża.

rozwód a ciąża z nowym partnerem

Dziecko urodzone po rozwodzie

Jak już wspomniałam wcześniej, w polskim prawie rodzinnym istnieje domniemanie, zgodnie z którym uznaje się, że dziecko urodzone w ciągu 300 dni od ustania małżeństwa pochodzi od męża jego matki. Jest to niezwykle kontrowersyjne rozwiązanie, ponieważ biologiczny ojciec nie może oficjalnie uznać swojego dziecka.

Żeby więc uregulować sytuację prawną dziecka, konieczne jest złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa byłego męża jego matki. Wiąże się to z rozpoczęciem postępowania sądowego, co z kolei trwa kilka miesięcy.

Muszę zwrócić uwagę na jedną niezwykle poważną rzecz. Mianowicie termin na wystąpienie z powództwem, o którym pisałam powyżej, wynosi 12 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka (w przypadku matki) lub dowiedzenia się o urodzeniu dziecka (w przypadku ojca).

Czyje nazwisko nosi dziecko urodzone po rozwodzie?

Sprawa nazwiska dziecka, które urodziło się po rozwodzie, bywa skomplikowana. Wiele zależy tutaj bowiem od tego, ile dni upłynęło od rozstania do narodzin. Jeżeli dziecko urodziło się w ciągu 300 dni od ustania danego małżeństwa, wówczas przyjmuje się, że jego ojcem jest były mąż matki.

W takim wypadku dziecko będzie nosiło to nazwisko, które byli małżonkowie wskazali jako nazwisko dzieci pochodzących z małżeństwa podczas ceremonii zawierania małżeństwa. Jeśli wskazaliście, że Wasze dzieci będą nosiły nazwisko męża, wówczas będzie to nazwisko Twojego byłego męża.

Dlatego warto złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa.

Rozwiązanie, o którym piszę, bywa dla wielu osób bardzo kontrowersyjne, a niekiedy nawet niezrozumiałe.

Są bowiem sytuacje, w których pożycie pomiędzy małżonkami ustało dawno temu, a dana kobieta wiąże się z innym mężczyzną, który jest biologicznym ojcem dziecka.

Niemniej jednak to jej mąż wciąż może figurować we wszystkich dokumentach jako rodzic. Niestety decydująca jest kwestia 300 dni liczonych od ustania małżeństwa.

Zaprzeczenie ojcostwa po rozwodzie

Jeżeli biologicznym ojcem Twojego dziecka jest nowy partner, a nie mąż, z którym się rozwodzisz albo już się rozwiodłaś, lecz domniemanie, które omówiliśmy wcześniej, wskazuje, że jest inaczej, wówczas konieczne będzie wniesienie sprawy o zaprzeczenie ojcostwa, aby uregulować tę sytuację w świetle prawa. Z żądaniem zaprzeczenia ojcostwa może wystąpić:

 • mąż matki,
 • matka,
 • dziecko po ukończeniu 18. roku życia,
 • jak również prokurator.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa powinien zawierać wszystkie elementy przewidziane prawem dla pism procesowych. Są to miejscowość i data sporządzenia, dane stron, wskazanie sądu, do którego jest on składany (sąd rejonowy, wydział rodzinny), oznaczenie rodzaju pisma, precyzyjne sformułowanie żądania, jego uzasadnienie oraz podpis strony występującej z żądaniem – powoda.

Termin na zaprzeczenie ojcostwa

Jeżeli z takim roszczeniem zamierza wystąpić mąż matki dziecka, ma on na to 12 miesięcy, licząc od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach. W takim przypadku pozwanymi są matka i dziecko, a gdyby matka nie żyła, dziecko.

W przypadku wystąpienia z żądaniem zaprzeczenia ojcostwa przez matkę termin wynosi 12 miesięcy i jest liczony od dnia narodzin dziecka. Wówczas pozwanymi są ojciec dziecka i dziecko.

Może się również tak zdarzyć, że zaprzeczenia ojcostwa będzie żądać dziecko. Ma ono na wystąpienie z takim roszczeniem 3 lata od uzyskania pełnoletności. W takiej sytuacji pozwanymi będą matka i mąż matki. Gdyby matka nie żyła, stroną pozwaną byłby jej mąż, z kolei w razie jego śmierci, konieczne staje się ustanowienie kuratora przez sąd opiekuńczy.

Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora. Otóż nie jest on związany żadnym ustawowym terminem na dokonanie tego rodzaju czynności.

Można więc zgłosić się do niego z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania w omawianym zakresie.

Niemniej jednak musisz pamiętać, że prokurator nie ma obowiązku spełnienia żądania osób, które się do niego zgłaszają.

Dowód z badania DNA

Jeżeli chodzi o samo postępowanie przed sądem, wygląda ono podobnie jak inne procesy w sprawach cywilnych. Najważniejszą kwestią są tutaj środki dowodowe, które mogą zostać wykorzystane do wykazania, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka. Przede wszystkim chodzi o dowód z badania DNA. Tego typu test są niezwykle skuteczne i sądy chętnie z nich korzystają.

Ze względu na swoją specyfikę sprawy o zaprzeczenie ojcostwa nierzadko kończą się szybko. Kluczową kwestią jest bowiem uzyskanie dowodu, który jednoznacznie wskazuje na ojcostwo, czyli wyniku badania DNA.

rozwód a ciąża

Zaszłam w ciążę z kochankiem – co robić?

Z prawnego punktu widzenia, zajście w ciążę z kochankiem jest dowodem zdrady małżeńskiej albo nawiązania nowej relacji po faktycznym rozstaniu. Sytuacja ta jest bardzo trudna z punktu widzenia emocjonalnego i wiele osób ma bardzo poważny problem, aby sobie z nią poradzić.

Jeżeli znalazłaś się w takiej sytuacji, przede wszystkim zachowaj spokój.

Fakt, że zaszłaś w ciążę i tak wyjdzie na jaw w postępowaniu rozwodowym, więc Twój mąż się o nim dowie. Może się jednak tak zdarzyć, że mąż zmieni on swoje żądanie zawarte w pozwie albo odpowiedzi na pozew i zechce, aby sąd orzekł o Twojej winie za rozpad pożycia. I niestety może mieć duże szanse na takie rozstrzygnięcie.

Jest rzeczą oczywistą, że kobieta w ciąży ma na głowie wiele spraw, musi bowiem odbywać wizyty u lekarzy, a także dbać o siebie i unikać stresujących sytuacji.

Z tego też względu znajdując się w takim położeniu, pomyśl o skorzystaniu z pomocy prawnika.

Doświadczony adwokat lub radca prawny zaopiekuje się Twoją sprawą i wesprze Cię w załatwieniu wszystkich spraw. Do tego zadba o Twoje interesy lepiej niż Ty sama.

Dobry adwokat rozwodowy zadba też o ustalenie odpowiedniej strategii procesowej i obranie dobrej linii obrony. Dzięki zaangażowaniu adwokata łatwiej Ci będzie przejść przez rozwód i zaoszczędzisz dużo nerwów. A w tym momencie najważniejsze jest zdrowie Twoje i dziecka!

Zajście w ciążę a „rozwód kościelny”

Zajście w ciążę nie jest przeszkodą do uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Z punktu widzenia prawa kanonicznego najważniejszy jest bowiem moment zawarcia związku, czyli wyrażenia zgody małżeńskiej. Powinno być ono wolne od wszelkich wad, jakie zostały przewidziane w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Jeżeli zaszłaś w ciążę z innym mężczyzną już po ślubie, jak najbardziej możesz po uzyskaniu rozwodu rozpocząć starania o uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego.

W tym celu powinnaś wnieść swoją sprawę do sądu biskupiego, czyli przygotować skargę, w której opiszesz historię swojego związku. Jej sporządzenie powinno być jednak poprzedzone dogłębną analizą sprawy, którą może wykonać prawnik-kanonista.

Pomoże on Ci nie tylko przygotować wszelkie kwestie formalne, ale również przejść przez postępowanie prowadzone przez sąd.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu.

Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn.

Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, ChełmnoTuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

 • Adwokat
 • Marlena Słupińska-Strysik
 • e-mail: [email protected]
 • tel. 61 646 00 40
 • tel. 68 419 00 45
 • tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published.