Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Najlepszym sposobem na szybki rozwód bez orzekania o winie jest przyzwoitość i uczciwość. Zdziwiony? Okazuje się, że rozwód bez orzekania o winie, to jedna z łagodniejszych form zakończenia małżeństwa, które ustaliło między sobą, że ich rozstanie odbędzie się na maksymalnie 2 rozprawach bez wyciągania prywatnych i intymnych historii z życia.

Dlaczego przywołujemy tutaj przyzwoitość i uczciwość? Przeczytaj ten wpis, a oprócz tego dowiesz się też:

 • Jak napisać pozew rozwodowy bez orzekania o winie?
 • Czy warto pisać pozew samodzielnie?
 • Czy można otrzymać rozwód na 1 rozprawie?
 • Jak przygotować się do rozprawy?
 • Jakie konsekwencje rodzi zgoda na rozwód bez orzekania o winie?
 • Jak wygląda podział majątku przy rozprawie bez orzekania o winie?

Jak napisać pozew o szybki rozwód bez orzekania o winie?

Pozew o rozwód składa się pisemnie w biurze podawczym sądu okręgowego w wydziale cywilnym. Możesz też wysłać go do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej – pamiętaj jednak, aby wybrać opcję listu poleconego z potwierdzeniem nadania. Nikt nie chciałby przecież, aby tak ważne dokumenty, jak pozew nie dotarły we właściwe miejsce.

Szybki rozwód Katowice – nie czytaj dalej, oszczędź swój czas i zgłoś się po szybkie wsparcie w napisaniu pozwu: https://szaflarscy.pl/kontakt/

Strona składająca pozew, to powód. Drugi małżonek, który otrzyma pozew to pozwany.

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

1 na 3 małżeństwa wskazuje niezgodność charakterów jako przyczynę rozpadu związku małżeńskiego. Zaraz po tym pojawia się zdrada i alkohol.

Co powinno znaleźć się w pozwie?

 • Imię i nazwisko
 • Adres zamieszkania
 • Wykonywany zawód
 • Datę zawarcia małżeństwa
 • Informacje o tym, jak wyglądało małżeństwo stron
 • Co było przyczyną rozpadu małżeństwa
 • Kiedy nastąpił rozpad więźi duchowej, fizycznej i gospodarczej
 • Jeżeli w małżeństwie pojawiły się dzieci trzeba wskazać ich liczbę, wiek i płeć
 • Ustalić władzę rodzicielską nad wspólnymi dziećmi
 • Trzeba wskazać sytuację majątkową i zarobkową małżonków
 • Zawrzeć wniosek i zgodę obu stron na rozwód bez orzekania o winie
 • Opłaty 

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Czy można samodzielnie napisać pozew?

Przepisy nie zabraniają i nie regulują firmy, w jakiej pozew musi wpłynąć do sądu (prócz tego, że powinien być w formie pisemnej ze wskazaniem wyżej wymienionych elementów), co oznacza, że jeśli tylko czujesz się na siłach – możesz samodzielnie przygotować taki dokument.

Klienci często w pierwszej kolejności szukają informacji w sieci, opierając się na dostępnych wzorach pism i w ten sposób piszą swój pozew. Nie możemy powiedzieć, że to zły pomysł, choć skuteczność takich pozwów może być mniejsza. 

Naszym zdaniem warto przynajmniej skonsultować się adwokatem, który oceni podane argumenty i zawartość merytoryczną pozwu. Spokój i pewność, jaką gwarantuje Ci fachowa porada może okazać się kluczowa dla przebiegu sprawy. Nikt przecież nie chce narażać się na dodatkowy stres w tym i tak trudnym wydarzeniu, jakim jest rozwód.

Przeczytaj też: Jak wziąć rozwód krok po kroku?

Jeśli czujesz się na siłach – możesz samodzielnie przygotować pozew o rozwód.

Jak wygląda wyrok sądu przy rozwodzie bez orzekania o winie?

Gdyby strony (powód i pozwany) w pozwie nie wyraziły zgody na rozwód bez orzekania o winie i nie wnioskowały o taki wyrok, to rolą sądu jest wskazanie osoby, która ponosi winę za rozpad małżeństwa. Inaczej mówiąc, jeżeli zależy Ci na rozwodzie bez orzekania o winie musisz o tym poinformować sąd , bo on sam nie może takiego rozwodu udzielić.

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Jaki jest skutek rozwodu bez orzekania o winie?

Alimenty w sytuacji złej sytuacji finansowej

Konsekwencją rozwodu podczas, którego zapada wyrok bez orzekania o winie jest to, że mogą wnieść o alimenty od drugiej strony tylko w sytuacji, kiedy znajdują się w niedostatku.

Przykład:

Ania i Paweł zgodnie ustalili, że składają wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Taki też zapadł wyrok. Kolejno w życiu Pawła zadziały się sytuacje, które znacznie wpłynęły na jego sytuację finansową. W tym samym czasie poważnie zachorował, a dodatkowo firma, w której pracował nie zdecydowała się na kontynuację jego zatrudnienia.

Paweł nagle znalazł się w fatalnej sytuacji finansowej. Nie stać go na opłaty za wynajmowane mieszkanie, nie ma też środków na zapłatę innych rachunków. Jego problemy finansowe zmuszają go do pożyczania pieniędzy na leki i żywność.

Co Paweł może w tej sytuacji zrobić?

Powinien zebrać dowody, które potwierdzą jego aktualną sytuację finansową i udać się do sądu z wnioskiem o alimenty. To sąd analizując dokumenty i przesłuchując świadków zdecyduje, czy jego wniosek jest zasadny. Jeśli przychyli się do niego – Paweł otrzyma alimenty na siebie.

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa.

Alimenty ograniczone czasowo

Drugą ważną konsekwencją rozwodu bez orzekania o winie (o której nie wszyscy wiedzą) jest czas, który pozwala pobierać nam alimenty od drugiego małżonka.

O co z tym chodzi? Najprościej mówiąc, jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli:

 • zdecydujesz się zawrzeć kolejne małżeństwo, a dotychczas pobierałeś zasiłek alimentacyjny
 • mija 5 lat od orzeczonego rozwodu. W Polskim sądownictwie zdarzały się sytuacje w których termin może zostać przedłużony, ale dzieje się to bardzo rzadko.

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Czy decydując się na rozwód bez orzekania o winie będą potrzebni świadkowie?

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, a druga strona wyrazi na to zgodę i potwierdzi taką intencję, to możesz być spokojny. Sąd badając, czy faktycznie doszło do zerwania więzi małżeńskiej – będzie pytał o to tylko dwie strony, czyli Ciebie i Twojego małżonka.

Przebieg rozprawy bez powoływania świadków

Rozwód to bardzo stresująca sytuacja, która paraliżuje wiele osób. Bywa tak, że osoby, które dotychczas były pewne siebie na sali sądowej – nagle nie potrafią nic powiedzieć.

Ty też tak masz, że na myśl o tym, że w sądzie przed zupełnie obcymi ludźmi będziesz “spowiadać się” ze swojego życia – pojawiają się dreszcze? Nikt nie lubi, kiedy ktoś wtrąca się w nasze sprawy, a co dopiero, kiedy sędzia dopytuje o intymne wątki (które oczywiście mają sens i wpływają na przebieg sprawy).

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Szybki rozwód bez orzekania o winie to dobra alternatywa dla osób, które wiedzą, że chcą się rozstać z małżonkiem, ustaliły sposób działania i są w stanie dogadać się między sobą. 

Ile trwa szybki rozwód bez orzekania o winie?

Od momentu złożenia wniosku o rozwód do pojawienia się sprawy na wokandzie może minąć około 2-3 miesiące. 

Jeżeli dwie strony zgodnie oświadczają, że doszło np. do niezgodności charakterów i zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to sprawa przebiegnie bardzo szybko. W naszej praktyce zawodowej były rozprawy, które trwały tylko 15 minut.

Strony, które porozumiały się i wiedzą jak rozwiązać kwestię sprawowania władzy rodzicielskiej, wysokości alimentów, częstotliwości i charakteru kontaktów mogą liczyć na szybką rozprawę i satysfakcjonujący dla nich  wyrok.

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Ile kosztuje rozwód?

Jeśli zdecydujesz się na rozwód musisz dokonać opłaty sądowej od pozwu. Opłata ta wynosi 600 zł. Nie wiem, czy wiesz, ale jeśli obie strony zgodnie zdecydowały się na rozwód bez orzekania o winie, to opłata ostatecznie będzie wynosiła 300 zł. Pozostała połowa podlega podziałowi między stronami. 

W takiej sytuacji sąd zobowiązuje pozwanego, aby zapłacił połowę (czyli 150 zł) na rzecz powoda, który składając wniosek musiał wpłacić pełną kwotę.

Przeczytaj też: Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Jak podzielić majątek po rozwodzie bez orzekania o winie?

Zakładając idealną sytuację, w której powód i pozwany zdecydowali się na sprawę rozwodową bez orzekania o winie, to sąd na tej samej rozprawie może podzielić majątek małżonków. 

To dobre wieści, dla tych osób, które ekspresowo chciały w tym samym czasie rozwieść się i podzielić zgromadzony majątek.

Rozwód bez orzekania o winie to dobra alternatywa dla osób, które wiedzą, że chcą definitywnie rozstać się z małżonkiem, ustaliły sposób działania i są w stanie dogadać się między sobą. Właśnie dlatego przywołaliśmy na początku pojęcie przyzwoitości i uczciwości, bo bez tego będzie trudniej.

Możemy Ci pomóc: Prawo rodzinne to nasza specjalizacja.

Jak każdy rozwód niesie za sobą bagaż nieprzyjemnych wrażeń, jednak z racji tego, iż może odbyć w ramach jednej rozprawy – zdaniem naszych klientów, to wygodna forma.

Jeżeli właśnie w tej chwili zastanawiasz się nad złożeniem wniosku do sądu o rozwód bez orzekania o winie, ale nie jesteś pewien czy to właściwy tryb – napisz do nas zapytanie. Pomożemy Ci rozwiązać Twój problem.

Alimenty i podział majątku przy rozwodzie bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie – droższy niż ze wskazaniem winnego

Projekt nowelizacji ustawy – Prawo rodzinne autorstwa Ministra Sprawiedliwości jest w toku konsultacji. Zawiera on zmiany także w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i godzi w małżeństwa ugodowe.

See also:  Nie płacę alimentów, ale chcę mieć kontakt z córką - co robić?

Czytaj:  Postępowanie informacyjne w trakcie, a nie przed rozwodem – MS zmienia własny projekt>>

Obecnie przy rozwodzie bez orzekania o winie sąd zwraca połowę wpisu, czyli 300 zł. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kosztach sądowych to się zmieni.

Jak oceniają dr hab. Anna Hrycaj oraz prof. dr hab. Piotr Marcin Wiórek, eksperci Rady Legislacyjnej, nie przekonuje argument autora nowelizacji, że opłata w sprawie o rozwód jest w istocie niewielka i wynosi “tylko” 600 złotych.

Z tej przyczyny projekt zakłada, że dotychczasowa możliwość zwrotu ograniczona zostanie jedynie do spraw o separację.

Zwrot nie będzie jednak uzależniony od dotychczasowego warunku, ale od tego, czy małżonkowie osiągnęli porozumienie w kwestiach wymagających rozstrzygnięcia, przewidzianych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 3 pkt 2 projektu).

Skarb Państwa nie chce opłacać rozwodów

Z badania przeprowadzonego w 2016 roku przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości „Koszty postępowań sądowych w sprawach rozwodowych” wynika, że opłaty sądowe uiszczane w sprawach o rozwód odpowiadają za ok. 1 proc. ogółu dochodów budżetowych  z tytułu opłat sądowych.

WZORY DOKUMENTÓW:

Według Ministerstwa Sprawiedliwości rezygnacja ze zwrotu z urzędu połowy opłaty sądowej w sprawach o rozwód spowodowałaby, że faktyczne koszty byłyby w wyższym zakresie opłacane przez strony, a nie ogół obywateli, w znaczeniu udziału w tych kosztach Skarbu Państwa.” Zdaniem autorów opinii, przytoczona argumentacja nie jest przekonywająca .

Jak zauważa dr Hrycaj, art. 19 ust. 1 pkt 3) generalnie przewiduje zwrot połowy opłaty od pozwu w przypadku, gdy sprawa zostanie załatwiona polubownie (zawarcie ugody). W żadnym wypadku nie jest to uzależnione od wysokości opłaty, ani od tego czy faktyczne koszty postępowań danego rodzaju są wyższe niż ponoszone przez strony czy niższe.

Czytaj też: Skutki majątkowe separacji i rozwodu >

Regulacja art. 97 ust. 1 pkt 3) jest wyrazem promowania polubownego, koncyliacyjnego zakończenia każdego postępowania sądowego.

W sposób szczególny powinno to dotyczyć spraw o rozwód, w których polubowne, mediacyjne zakończenie sprawy nie tylko wpływa na sprawność postępowania sądowego, ale ma niebagatelne znaczenie dla interesów małżonków oraz ich wspólnych małoletnich dzieci – twierdzą eksperci.

Postępowanie w sprawie z powództwa o rozwód – PROCEDURA >

Niespójne rozwiązania

Autorzy opinii zauważają, że regulacje dotyczące zwrotu części opłaty w przypadku polubownego zakończenia sporu powinny odzwierciedlać aksjologię ustawodawcy. – Skoro ustawodawca promuje mediację i formy polubownego kończenia postępowań sądowych, to jednocześnie powinien przyjmować odpowiednie przepisy w zakresie kosztów postępowania.

Tymczasem w projekcie rozwiązania są niespójne: Z jednej strony, proponuje się obligatoryjne rodzinne postępowanie informacyjne, którego celem m.in.

jest porozumienie się małżonków co do wszystkich kwestii związanych z rozwodem, a z drugiej strony eliminuje przepisy wspierające orzekanie rozwodu zgodnie ze zgodnymi stanowiskami stron i bez orzekania o winie – czytamy w opracowaniu.

Rozwód bez orzekania o winie – Kancelaria Prawna TMH Rzeszów – Rozwód bez orzekania o winie alimenty

Decyzja o rozwodzie ma zawsze ogromny wpływ na życie rodziny. W pierwszej kolejności jednak małżonkowie powinni się zastanowić, czy decydują się na rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez, co ma kluczowe znaczenie dla samego postępowania rozwodowego. W niniejszym artykule przedstawimy jak wygląda postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie. 

Postępowanie rozwodowe

Dla porządku przypomnieć należy, że rozwód jest jedną z przyczyn ustania małżeństwa uregulowaną w art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej również jako „k.r.o.”), zgodnie z którym jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich  może żądać, aby Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. 

Warto jednak wskazać, że przy orzeczeniu rozwodu, Sąd orzeka również, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Jednakże, zgodnie z brzemieniem art. 57 § 2 k.r.o.

, na zgodne żądanie małżonków, Sąd może zaniechać orzekania o winie.

Złożenie przez małżonków wniosku o braku orzekania przez Sąd o winie niesie za sobą skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy za rozkład pożycia małżeńskiego. 

Konsekwencje rozwodu bez orzekania o winie

Wiele osób zastanawia się jak ma się zagadnienie rozwodu bez orzekania o winie a alimenty. Wskazać trzeba, że konsekwencją związaną z rozwodem bez orzekania o winie jest ograniczenie możliwości dochodzenia od byłego małżonka alimentów na siebie. Jeśli bowiem Sąd nie rozstrzygnie o winie, żądać alimentów może jedynie małżonek znajdujący się w niedostatku. 

Niedostatek  oznacza sytuację, w której małżonek nie ma realnych możliwości zarobkowych i majątkowych na zaspokojenie swoich podstawowych i usprawiedliwionych potrzeb.

Ważne jest, że stan niedostatku nie może wynikać z winy samego małżonka roszczącego o alimenty, co ma miejsce w sytuacji, gdy np. małżonek nie chce podejmować pracy lub gdy małżonek ze względu na swoje cechy nie jest w stanie utrzymać pracy.

Podkreślić trzeba, że sam stan niedostatku nie musi zostać wywołany bezpośrednio przez rozwód, a może zaistnieć także na skutek różnych okoliczności, pojawiających się zarówno przed jak i po rozwodzie, jak np. nagła i ciężka choroba małżonka uprawnionego.

Jednocześnie, niedostatek nie może być abstrakcyjny i powinien zostać określony w stosunku do możliwości majątkowych małżonka, który ma zostać zobowiązany do płacenia alimentów. 

Obowiązek alimentacyjny zwykły wygasa w dwóch przypadkach, tj.:

 1. Gdy małżonek uprawniony do niego zawrze kolejny związek małżeński;
 2. Lub z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. 

Warto jednak wskazać, że na żądanie uprawnionego małżonka Sąd może przedłużyć obowiązek alimentacyjny, gdy zachodzą wyjątkowe okoliczności, przemawiające z punktu widzenia zasad współżycia społecznego za tym.

Rozwód bez orzekania o winie – postępowanie

Postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie, z punktu widzenia samej procedury cywilnej nie różni się znacznie od postępowania z orzekaniem o winie.

Sąd zawsze zobowiązany jest do przeprowadzenia dowodu z przesłuchania Stron – tj. małżonków rozwodzących się.

Warto jednak wskazać, że najczęściej w sytuacji, w której małżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie, Sąd nie przesłuchuje wskazanych przez Strony świadków. 

Konsekwencją ograniczenia postępowania dowodowego jest znacznie szybsze orzeczenie rozwodu, w szczególności, jeśli małżonkowie nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci, gdyż najczęściej rozwód następuje już na pierwszej rozprawie.

Warto również wskazać, że okoliczność posiadania przez Strony małoletnich dzieci nie wpływa znacznie na długość postępowania sądowego w sytuacji, w której małżonkowie mają ustalone kwestie związane z ich wychowaniem po rozwodzie.

 

Rozwód bez orzekania o winie – zalety

Największą zaletą płynącą z podjęcia decyzji o braku orzekania o winie jest znacznie szybsze uzyskanie rozwodu. Jak wskazano powyżej, rozwód ten następuje zwykle w ciągu jednej rozprawy.  

Przy orzekaniu rozwodu bez orzekania o winie, Sąd zwraca również Powodowi, czyli małżonkowi, który składał pozew rozwodowy, połowę opłaty od pozwu, tj. kwotę 300,00 zł, co powoduje, że rozwód bez orzekania o winie jest tańszy, aniżeli rozwód z orzekaniem o winie. 

Zaletą rozwodu bez orzekania o winie jest również fakt, że małżonkowie nie wchodzą w szczegóły dotyczące wszystkich problemów ich życia codziennego. 

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie

Pozew rozwodowy przy rozwodzie z orzeczeniem o winie, czy też bez orzekania o winie praktycznie w swojej konstrukcji nie różnią się od siebie.

W każdym pozwie należy wskazać Sąd, do którego kierujemy pozew przy rozwodach zawsze jest to Sąd Okręgowy) oraz trzeba oznaczyć Strony postępowania, a więc wskazać imię i nazwisko, adresy Stron, a Powód (czyli osoba inicjująca pozew) musi wskazać swój PESEL. Główne żądanie pozwu to rozwiązanie małżeństwa stron bez orzekania o winie.

Oczywiście, jeśli Strony mają małoletnie dzieci w pozwie rozwodowym Powód musi zawrzeć swoje żądania dotyczące tych kwestii, lub wnieść o uregulowanie tych kwestii zgodnie z planem wychowawczym, jeśli Strony wcześniej już go sporządziły. 

Rozwód bez orzekania o winie a dzieci

Niezależnie od faktu, że małżonkowie wnoszą orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, w wyroku rozwodowym muszą znaleźć się rozstrzygnięcia dotyczące wspólnych małoletnich dzieci Stron.

Najlepiej jest, gdy małżonkowie nie są ze sobą bardzo skonfliktowani i potrafią wypracować wspólne porozumienie wychowawcze, które kwestie te będzie regulować.

Niestety nie zawsze jest to możliwe i wówczas Sąd będzie musiał ustalić miejsce pobytu małoletnich dzieci, rozstrzygnąć, czy władza rodzicielska będzie przysługiwała obojgu rodzicom, czy jednemu z nich, a drugi władzę tę będzie miał ograniczoną (tu Sąd wskaże do jakich czynności ograniczy władzę rodzicielską jednemu z rodziców), wysokość alimentów na małoletnie dzieci oraz kwestie kontaktów dzieci z rodzicami. Reasumując, Sąd dokona wszystkich rozstrzygnięć dotyczących dzieci i nie ma przy tym znaczenia, że małżonkowie nie wnoszą o orzekanie o winie małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego. 

Podsumowanie

Decyzja o wszczęciu postępowania rozwodowego z orzeczeniem o winie lub bez jest zawsze sprawą indywidualną. Warto jednak wskazać, że istnieje możliwość modyfikacji swojego żądania w zakresie orzekania przez Sąd o winie, aż do momentu wydania samego wyroku rozwodowego.

See also:  Intercyza a obowiązek alimentacyjny

Należy jednak pamiętać, że jeśli w wyroku orzekającym rozwód nie ma rozstrzygnięcia dotyczącego winy, to nie można domagać się jej rozstrzygnięcia na późniejszym etapie, np. w osobnym postępowaniu sądowym.

Dlatego też, decydując się na rozwód, warto mieć na uwadze nie tylko o zalety płynące z rozwodu bez orzekania o winie, ale trzeba mieć na uwadze również jego konsekwencje. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii w zakresie spraw rodzinnych i majątkowych. Bezpośredni kontakt z biurem kancelarii – tel. 570 420 373 lub e-mail [email protected] Biura naszej kancelarii znajdują się w Rzeszowie i Krakowie.

Rozwód bez orzekania o winie – Jak złożyc pozew o rozwód za porozumieniem?

Masz pytania? Zadzwoń

Rozwód to trwały i zupełny rozkład wszystkich więzi małżeńskich tj.:

 • więzi emocjonalnej (miłości);
 • więzi gospodarczej
 • brak wspólnego budżetu;
 • więzi duchowej
 • brak wspieranie się, wspólnego życia;
 • więzi seksualnej
 • brak współżycia seksualnego.

Są 3 możliwości orzeczeń w przedmiocie winy w postępowaniu rozwodowym:

 • Rozwód za porozumieniem Stron (inaczej rozwód bez orzekania o winie);
 • Rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków;
 • Rozwód bez z winy obu Stron.

Orzeczenie winy ma wpływ na ewentualną alimentacją na rzecz małżonka (w zależności od orzeczenia przez okres 5 lat lub do końca życia, jedynie z uwagi na niedostatek lub na zasadzie równej stopy). Coraz więcej małżeństw decyduje się na orzeczenie rozwodu za porozumieniem Stron, chcąc uniknąć niepotrzebnych emocji i chcąc rozwieść się na pierwszej rozprawie.

 • Korzyścią z orzeczenia rozwodu za porozumieniem stron jest również okoliczność, że przeważnie krócej się czeka na termin rozprawy (na rozprawę z orzeczeniem o winie czeka się dłużej).
 • Jest to oczywiście możliwe, niemniej jednak należy złożyć komplet dokumentów zgodnych z przepisami powszechnie obowiązującego prawa oraz obowiązującymi zwyczajami. Jeżeli chcą Państwo jak najszybciej się rozwieść i są Państwo zgodni co do orzeczenia o winie i innych obligatoryjnych elementów orzeczenia rozwodowego takich jak:
 • wysokość alimentów na dziecko/dzieci;
 • miejsce zamieszkania dziecka/dzieci;
 • sposób korzystania z mieszkania (jeżeli małżonkowie nadal wspólnie zamieszkują);
 • ew. kontakty rodzica, przy którym nie jest ustalone miejsce zamieszkania z małoletnimi dziećmi – można też wnieść o zaniechania orzekania o kontaktach z uwagi na okoliczność, że małżonkowie odnośnie małoletnich dzieci są w stanie się porozumieć;
 • władza rodzicielska (czy pozostawienie obydwojgu rodzicom, czy ograniczenie jednemu z rodziców i co do jakich aspektów – główne elementy władzy rodzicielskiej to uzyskanie paszportu, decydowanie o zdrowi małoletniego dziecka i decydowanie o szkole, zajęciach dodatkowych);
 • ewentualnie na zgodny wniosek małżonków Sąd może orzec o podziale majątku wspólnego, ale jedynie w sytuacji, gdy nie przedłuży to toczącego się postępowania, jeżeli miałoby to przedłużyć postępowanie, po orzeczeniu rozdzielności majątkowej lub po prawomocnym zakończeniu postępowania rozwodowego istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do sądu rejonowego o podział majątku wspólnego.

Jeżeli małżonkowie są zgodni co do ww. elementów wyroku rozwodowego (może poza elementem fakultatywnym tj. podziałem majątku) najlepiej jest podpisać porozumienie rodzicielskie i załączyć je do pozwu rozwodowego.

Masz pytania? Zadzwoń

Rozwód bez orzekania o winie ile trwa?

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na uzyskanie pomocy profesjonalnego pełnomocnika tj. adwokata lub radcy prawnego zostaniecie Państwo zaproszeni w pierwszej kolejności na konsultację.

Na konsultacji uzyskacie Państwo informację jakie dokumenty należy przygotować oraz zostanie Państwu szczegółowo wyjaśniona kwestia ewentualnej winy w rozkładzie pożycia i jakie przełożenie ma orzekanie o winie na ewentualną alimentację.

Kolejno, jeżeli zdecydujecie się Państwo na to, aby adwokat/radca prawny zajmujący się postępowania o rozwód prowadził Państwa sprawę adwokat/radca prawny przygotuje niezbędne dokumenty i złoży je do sądu. (Ewentualnie małżonkowie zostaną poproszeni o podpisanie porozumienia rodzicielskiego).

Kolejno zostaną Państwo zawiadomieni o terminie rozprawy sądowej.

Masz pytania? Zadzwoń

Rozwód ugodowy – korzyści

Korzyści z orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie tzn. za porozumieniem Stron to niewątpliwie stosunkowo krótki w porównaniu do postępowań z orzeczenie o winie czas trwania postępowania rozwodowego. W większość zakończenie sprawy rozwodowej na pierwszej rozprawie.

Unikną na pewno Państwo stresu i nerwów, które wiążą się z jakimkolwiek postępowaniem w sądzie, a tym bardziej postępowaniem, gdzie dotyka się często prywatnych i intymnych sfer życia.

Kolejno wymaga wskazania, że z doświadczenia życiowego i zawodowego można wyciągnąć wniosek, że jeżeli para rozstanie się za porozumieniem Stron znacznie mniejsze jest prawdopodobieństwo, aby później się nie potrafili porozumieć odnośnie dziecka/dzieci.

Zatem małżonkowie decydujący się na zakończenie związku małżeńskiego za porozumieniem Stron nie tracą energii i czasu, którą można spożytkować na dzieci lub rozwój zawodowy, zamiast na dowodzenie winy współmałżonka.

Rozwód bez orzekania o winie

Zgodnie z art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Dwoma koniecznymi przesłankami są zupełny i trwały rozkład pożycia. Obie przesłanki muszą wystąpić, aby sąd mógł orzec rozwód.

Nie wystarczy wystąpienie takich okoliczności jak np. zdrada małżonka, jeżeli między małżonkami nie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Rozwód może mieć 2 formy, do których zaliczamy rozwód z orzekaniem o winie, który z reguły jest rozwodem długoterminowym w porównaniu do rozwodu bez orzekania o winie, który sąd może orzec na pierwszej rozprawie.

Rozwód za porozumieniem – Warunki

Rozważając tą formę rozstania z małżonkiem musimy być przekonani że druga strona też wyrazi zgodę na tą formę rozwodu.

Pomimo, że pozew składa jedna ze stron to obie strony muszę wyrazić zgodę na nie orzekanie o winie. Zgoda ta ma przejawiać się w treści pozwu, ale nie tylko.

Sąd na rozprawie przesłucha strony ważne jest, aby strony oświadczyły przed sądem o zgodności na nie orzekanie o winie.

Masz pytania? Zadzwoń

Cofnięcie zgody na rozwód bez orzekania o winie

Często spotykam się z sytuacją, gdy małżonkowie ustalili między sobą, że rozwód będzie bez orzekania o winie, ustalili także wzajemne wobec siebie zobowiązania.

Jednak podczas rozprawy rozwodowej okazuje się, że jedna ze stron nie zamierza wypełnić swoich zobowiązań, a w sądzie rozpatrywany jest już rozwód bez orzekania o winie.

Pojawia się tu pytanie, czy można cofnąć zgodę na rozwód bez orzekania winy.

Odpowiedzią jest tu art. 57 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Żądanie lub zgoda na zaniechanie orzekania o winie mogą być zgłoszone lub cofnięte aż do chwili zamknięcia rozprawy w II instancji. Jeżeli sąd na zgodne żądanie małżonków zaniechał orzekania o winie następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Pozew o rozwód za porozumieniem

Strona decydująca się złożyć pozew do sądu o rozwód decyduje, czy oczekuje rozwodu z orzeczeniem o winie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadza pojęcie winy rozpadu małżeństwa, jednak nie definiuje tego. Art. 57. mówi, że „orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia„.

 Najczęściej uznaje się, że winny jest ten ze współmałżonków, który naruszył obowiązki małżeńskie. Wina musi być w związku przyczynowo skutkowym z rozpadem małżeństwa i musi też być możliwa przed sądem do udowodnienia.

Procedura rozwodu z orzeczeniem o winie jest długotrwała, wiąże się z roztrząsaniem szczegółów życia współmałżonków.  

Skutki rozwodu z orzeczeniem o winie w małżeństwie

Najważniejszym skutkiem orzeczenia o winie jest obowiązek alimentacyjny.

Według artykułu 60 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku„.

Wycofanie zgody na rozwód za porozumieniem – procedura

Zgodę na rozwód bez orzekania o winie można wycofać podczas trwania rozprawy rozwodowej, ale także po ogłoszeniu wyroku, ale przed uprawomocnieniem się decyzji sądu. Zgoda taka nie dotyczy tylko momentu składania pozwu, ale także całego postępowania rozwodowego.

Zgodę można cofnąć bez informowania małżonku, czy podawania przyczyny swojej decyzji.  Jednak obarczenie winą małżonka będzie już wymagało udowodnienia.

Druga z możliwości cofnięcia zgody jest po ogłoszeniu wyroku sądu I instancji, wtedy w apelacji, która mamy prawo wnieść w określonym terminie, domagamy się rozwodu z orzeczeniem o winie.

Rozwód za porozumieniem, a alimenty

Bardzo często małżonkowie nie zdają sobie sprawy z tego, że nie orzekanie o winie nie wpływa na możliwość żądania alimentów. Taka możliwość nadal istnieje, jeżeli małżonek, który żąda alimentów znajduje się w niedostatku.

See also:  Czy alkoholizm może być podstawą rozwodu?

W takiej sytuacji małżonkowie do upływu 5 lat od dnia orzeczenia rozwodu, mogą zażądać o byłego małżonka alimentów. W wyjątkowych sytuacjach sąd może przedłużyć ten okres.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku gdy małżonek uprawniony do alimentów zawrze ponowny związek małżeński, obowiązek alimentacyjny wygasa.

Masz pytania? Zadzwoń

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie jest jednym z trzech możliwych wyroków, które wydaje sąd rozwiązując małżeństwo.
Dwa pozostałe to:

•    rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków oraz

•    rozwód z winy obojga małżonków.

Zgoda obu stron

Rozwód bez orzekania o winie może być orzeczony przez sąd tylko wówczas, gdy oboje małżonkowie wyrażą na to zgodę. Jeśli któryś z małżonków się sprzeciwi – sąd zobowiązany jest ustalić, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. Może się okazać, że winę ponoszą oboje małżonkowie.

“Art. 57. § 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.

Szybkość postępowania

W tym trybie rozwód jest udzielany zazwyczaj bardzo szybko – teoretycznie  może być udzielony nawet na pierwszej rozprawie.
Od 2005 r. nie ma już obowiązku prowadzenia postępowania pojednawczego.

W praktyce najczęściej sąd daje obu stronom dodatkowy miesiąc lub dwa miesiąc na przemyślenie decyzji i jeżeli obie strony podtrzymują żądanie rozwodu, orzeka  rozwód na drugiej lub trzeciej rozprawie sądowej (o ile między małżonkami nie ma konfliktu w kwestii wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi).

Sąd nie prowadzi długotrwałego postępowania dowodowego w celu ustalenia winy za rozkład pożycia.

Skutki finansowe rozwodu bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie ma swoje konsekwencje w kwestii alimentów między rozwiedzionymi małżonkami.

Alimentów takich może dochodzić rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłączenie winnego rozkładu pożycia, gdy wykaże, iż znajduje się on w niedostatku.

Wówczas może on żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

W przypadku gdy nie było orzekania o winie obowiązek alimentacyjny wygasa po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jedynie w wyjątkowych wypadkach obowiązek ten może być przedłużony przez sąd.

Zgodnie z treścią art. 60 § 3 kro, obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.
Obowiązek alimentacyjny ograniczony jest również okresem trwania jego przesłanek – a więc niedostatku czy istotnego pogorszenia sytuacji materialnej.

Powyższe rozważania dotyczą tylko i wyłącznie alimentów na małżonka.
Alimenty na dzieci sąd ustala zawsze tak samo – niezależnie od tego czy rozwód jest bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie.

Właściwość sądu

Pozew o rozwód wnosi się zawsze do sądu okręgowego.

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym sądu okręgowego (w dwóch egzemplarzach), w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa, zaś w przypadku braku takiej podstawy właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej.

POZEW

W pozwie o rozwód należy wskazać imię, nazwisko i adres powoda oraz imię, nazwisko i adres pozwanego. W pozwie należy wskazać, czy żąda Pani rozwodu bez orzekania o winie.

Do pozwu należy załączyć:
– skrócony odpis aktu małżeństwa.
–  uzasadnienie z podaniem przyczyn, dla których powód występuje o rozwód.
–  dowody, których przeprowadzenia na rozprawie żąda powód (np. zeznania stron czy też przesłuchanie świadków)

–  potwierdzenie dokonania opłaty lub wniosek o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów (na specjalnym druku)

KOSZTY

Od powództwa o rozwód należy wnieść opłatę w wysokości 600 zł. Uiszcza się ją przez naklejenie na pozwie znaczków opłaty sadowej lub można ją wpłacić na konto sadu okręgowego.

WZÓR POZWU O ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE

 • Warszawa, dnia ………….
  Sąd Okręgowy w Warszawie
 • Wydział Cywilny
 • Powód: Joanna Kowalska
  zamieszkała:
  ……………………………………….
  Pozwany: Janusz Kowalski
  zamieszkały:
 • ……………………………………….

POZEW O ROZWÓD

W imieniu własnym, wnoszę:
1.    o rozwiązanie przez rozwód małżeństwa powódki Joanny Kowalskiej z pozwanym Januszem Kowalskim zawartego dnia ………………….. r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie, nr aktu małżeństwa …………, bez orzekania o winie,
2.

    o powierzenie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem stron Marcinem Kowalskim, urodzonym w dniu …………… r. w Warszawie, z ustaleniem miejsca pobytu dziecka przy powódce,
3.    o zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniego Marcina Kowalskiego, tytułem udziału w kosztach utrzymania i wychowania dziecka, kwotę 1.

100 zł miesięcznie, płatnych z góry do rąk powódki, do dnia 10-ego każdego miesiąca, z odsetkami ustawowymi w razie opóźnienia w płatności każdej raty,

4.    o zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według załączonego spisu.

UZASADNIENIE

Strony zawarły związek małżeński w dniu …………..r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w  Warszawie, akt małżeństwa nr ………

Dowód: skrócony odpis aktu małżeństwa – oryginał.

Z małżeństwa tego strony mają jedno małoletnie dziecko Marcina Kowalskiego, urodzonego w Warszawie, w dniu ………….r.

 1. Dowód: skrócony odpis aktu urodzenia Marcina Kowalskiego – oryginał.
 2. Powódka ma wykształcenie wyższe ekonomiczne, tytuł doktora nauk ekonomicznych pracuje na Uniwersytecie Warszawskim z siedzibą w …………………………… Powódka osiąga przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3200 zł brutto.
 3. Dowód: zaświadczenie o zarobkach z dnia ……………………

Pozwany ma wykształcenie wyższe humanistyczne, pracuje jako dziennikarz w …………..
……………………………………………… Według wiedzy powódki osiąga miesięczne wynagrodzenie rzędu 4200 zł brutto.

Powódka oświadcza, iż w świetle art. 56 § 1 k.r.o. brak jest podstaw do istnienia związku małżeńskiego łączącego ją z pozwanym, albowiem dawno już ustały wszelkie więzi między stronami, w tym przede wszystkim więź emocjonalna, ekonomiczna i fizyczna.

Pozwany od 3 lat nie mieszka z powódką.

Strony widują się sporadycznie, głównie ze względu na dziecko i nie utrzymują żadnych głębszych relacji. Od tego czasu strony nie miały wspólnych kontaktów fizycznych a uczucia kiedyś ich łączące dawno wygasły.

 • Zarówno pozwany, jak i powódka oddzielnie ułożyli sobie życie bez siebie nawzajem.
 • W ocenie powódki przyczyną całkowitego i zupełnego rozkładu między stronami wszelkich więzi małżeńskich była niezgodność charakterów stron, która powodowała atmosferę licznych kłótni
  i awantur.
 • Wobec powyższego strony podjęły wspólną decyzję o rozstaniu się.
 • Zatem uznać należy, iż formalna więź małżeńska łącząca powódkę i pozwanego w rzeczywistości nie istnieje i trudno znaleźć dla niej prawne uzasadnienie.
 • Dowód: zeznania stron.
 • Powódka wnosi o przyznanie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem stron Marcinem Kowalskim, z ustaleniem miejsca pobytu dziecka przy powódce.

Małoletni Marcin Kowalski mieszka wspólnie z matką, która sprawuje nad nim stałą opiekę.
Pozwany widuje małoletniego syna od czasu do czasu, średnio raz na miesiąc, godząc się na pozostanie dziecka przy matce.
Małoletni Marcin Kowalski jest bardziej emocjonalnie związany z powódką, a nie z pozwanym.
Pozwany żyje obecnie z inną kobietą, z którą ma także wspólne dwuletnie dziecko.

To przede wszystkim sprawia, że nie ma on możliwości sprawować osobistej pieczy nad małoletnim Marcinem.

Wniosek o zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniego Marcina Kowalskiego, tytułem udziału w kosztach utrzymania i wychowania dziecka, kwoty 1.100 zł miesięcznie jest zasadny z uwagi na fakt, że to wyłącznie powódka ponosi koszty utrzymania i wychowania małoletniego.
Kwota 1.100 zł miesięcznie nie jest wygórowana w porównaniu z przeciętnymi potrzebami 7-letniego dziecka.

Dowód: wykaz miesięcznych wydatków ponoszonych na dziecko (wraz z dokumentacją)

Powódka podkreśla, że orzeczenie rozwodu jest w pełni zasadne, z uwagi na wystąpienie jego formalnych przesłanek.
Rozwód jest także zgodny z dobrem małoletniego dziecka stron, gdyż konflikt między stronami negatywnie wpływała na jego rozwój emocjonalny.

Strony uzgodniły też między sobą i sporządziły na piśmie rodzicielski plan wychowawczy dotyczący wychowania  Marcina Kowalskiego, który przedkładają w załączeniu.

Strony nie zawierały umowy majątkowo-małżeńskiej.

Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jest zgodne z wolą zarówno powódki, jak i  pozwanego.
Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie.

Joanna Kowalska
…………………………

podpis

Załączniki:
1. skrócony odpis aktu małżeństwa,
2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
3. zaświadczenie o zarobkach z dnia 18.10.2005 r.,
4. wykaz miesięcznych wydatków  ponoszonych na dziecko wraz z dokumentacją
5. rodzicielski plan wychowawczy dotyczący Marcina Kowalskiego

5. odpis pisma,

Leave a Reply

Your email address will not be published.