Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Najlepszym sposobem na szybki rozwód bez orzekania o winie jest przyzwoitość i uczciwość. Zdziwiony? Okazuje się, że rozwód bez orzekania o winie, to jedna z łagodniejszych form zakończenia małżeństwa, które ustaliło między sobą, że ich rozstanie odbędzie się na maksymalnie 2 rozprawach bez wyciągania prywatnych i intymnych historii z życia.

Dlaczego przywołujemy tutaj przyzwoitość i uczciwość? Przeczytaj ten wpis, a oprócz tego dowiesz się też:

 • Jak napisać pozew rozwodowy bez orzekania o winie?
 • Czy warto pisać pozew samodzielnie?
 • Czy można otrzymać rozwód na 1 rozprawie?
 • Jak przygotować się do rozprawy?
 • Jakie konsekwencje rodzi zgoda na rozwód bez orzekania o winie?
 • Jak wygląda podział majątku przy rozprawie bez orzekania o winie?

Jak napisać pozew o szybki rozwód bez orzekania o winie?

Pozew o rozwód składa się pisemnie w biurze podawczym sądu okręgowego w wydziale cywilnym. Możesz też wysłać go do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej – pamiętaj jednak, aby wybrać opcję listu poleconego z potwierdzeniem nadania. Nikt nie chciałby przecież, aby tak ważne dokumenty, jak pozew nie dotarły we właściwe miejsce.

Szybki rozwód Katowice – nie czytaj dalej, oszczędź swój czas i zgłoś się po szybkie wsparcie w napisaniu pozwu: https://szaflarscy.pl/kontakt/

Strona składająca pozew, to powód. Drugi małżonek, który otrzyma pozew to pozwany.

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

1 na 3 małżeństwa wskazuje niezgodność charakterów jako przyczynę rozpadu związku małżeńskiego. Zaraz po tym pojawia się zdrada i alkohol.

Co powinno znaleźć się w pozwie?

 • Imię i nazwisko
 • Adres zamieszkania
 • Wykonywany zawód
 • Datę zawarcia małżeństwa
 • Informacje o tym, jak wyglądało małżeństwo stron
 • Co było przyczyną rozpadu małżeństwa
 • Kiedy nastąpił rozpad więźi duchowej, fizycznej i gospodarczej
 • Jeżeli w małżeństwie pojawiły się dzieci trzeba wskazać ich liczbę, wiek i płeć
 • Ustalić władzę rodzicielską nad wspólnymi dziećmi
 • Trzeba wskazać sytuację majątkową i zarobkową małżonków
 • Zawrzeć wniosek i zgodę obu stron na rozwód bez orzekania o winie
 • Opłaty 

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Czy można samodzielnie napisać pozew?

Przepisy nie zabraniają i nie regulują firmy, w jakiej pozew musi wpłynąć do sądu (prócz tego, że powinien być w formie pisemnej ze wskazaniem wyżej wymienionych elementów), co oznacza, że jeśli tylko czujesz się na siłach – możesz samodzielnie przygotować taki dokument.

Klienci często w pierwszej kolejności szukają informacji w sieci, opierając się na dostępnych wzorach pism i w ten sposób piszą swój pozew. Nie możemy powiedzieć, że to zły pomysł, choć skuteczność takich pozwów może być mniejsza. 

Naszym zdaniem warto przynajmniej skonsultować się adwokatem, który oceni podane argumenty i zawartość merytoryczną pozwu. Spokój i pewność, jaką gwarantuje Ci fachowa porada może okazać się kluczowa dla przebiegu sprawy. Nikt przecież nie chce narażać się na dodatkowy stres w tym i tak trudnym wydarzeniu, jakim jest rozwód.

Przeczytaj też: Jak wziąć rozwód krok po kroku?

Jeśli czujesz się na siłach – możesz samodzielnie przygotować pozew o rozwód.

Jak wygląda wyrok sądu przy rozwodzie bez orzekania o winie?

Gdyby strony (powód i pozwany) w pozwie nie wyraziły zgody na rozwód bez orzekania o winie i nie wnioskowały o taki wyrok, to rolą sądu jest wskazanie osoby, która ponosi winę za rozpad małżeństwa. Inaczej mówiąc, jeżeli zależy Ci na rozwodzie bez orzekania o winie musisz o tym poinformować sąd , bo on sam nie może takiego rozwodu udzielić.

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Jaki jest skutek rozwodu bez orzekania o winie?

Alimenty w sytuacji złej sytuacji finansowej

Konsekwencją rozwodu podczas, którego zapada wyrok bez orzekania o winie jest to, że mogą wnieść o alimenty od drugiej strony tylko w sytuacji, kiedy znajdują się w niedostatku.

Przykład:

Ania i Paweł zgodnie ustalili, że składają wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Taki też zapadł wyrok. Kolejno w życiu Pawła zadziały się sytuacje, które znacznie wpłynęły na jego sytuację finansową. W tym samym czasie poważnie zachorował, a dodatkowo firma, w której pracował nie zdecydowała się na kontynuację jego zatrudnienia.

Paweł nagle znalazł się w fatalnej sytuacji finansowej. Nie stać go na opłaty za wynajmowane mieszkanie, nie ma też środków na zapłatę innych rachunków. Jego problemy finansowe zmuszają go do pożyczania pieniędzy na leki i żywność.

Co Paweł może w tej sytuacji zrobić?

Powinien zebrać dowody, które potwierdzą jego aktualną sytuację finansową i udać się do sądu z wnioskiem o alimenty. To sąd analizując dokumenty i przesłuchując świadków zdecyduje, czy jego wniosek jest zasadny. Jeśli przychyli się do niego – Paweł otrzyma alimenty na siebie.

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa.

Alimenty ograniczone czasowo

Drugą ważną konsekwencją rozwodu bez orzekania o winie (o której nie wszyscy wiedzą) jest czas, który pozwala pobierać nam alimenty od drugiego małżonka.

O co z tym chodzi? Najprościej mówiąc, jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli:

 • zdecydujesz się zawrzeć kolejne małżeństwo, a dotychczas pobierałeś zasiłek alimentacyjny
 • mija 5 lat od orzeczonego rozwodu. W Polskim sądownictwie zdarzały się sytuacje w których termin może zostać przedłużony, ale dzieje się to bardzo rzadko.

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Czy decydując się na rozwód bez orzekania o winie będą potrzebni świadkowie?

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, a druga strona wyrazi na to zgodę i potwierdzi taką intencję, to możesz być spokojny. Sąd badając, czy faktycznie doszło do zerwania więzi małżeńskiej – będzie pytał o to tylko dwie strony, czyli Ciebie i Twojego małżonka.

Przebieg rozprawy bez powoływania świadków

Rozwód to bardzo stresująca sytuacja, która paraliżuje wiele osób. Bywa tak, że osoby, które dotychczas były pewne siebie na sali sądowej – nagle nie potrafią nic powiedzieć.

Ty też tak masz, że na myśl o tym, że w sądzie przed zupełnie obcymi ludźmi będziesz “spowiadać się” ze swojego życia – pojawiają się dreszcze? Nikt nie lubi, kiedy ktoś wtrąca się w nasze sprawy, a co dopiero, kiedy sędzia dopytuje o intymne wątki (które oczywiście mają sens i wpływają na przebieg sprawy).

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Szybki rozwód bez orzekania o winie to dobra alternatywa dla osób, które wiedzą, że chcą się rozstać z małżonkiem, ustaliły sposób działania i są w stanie dogadać się między sobą. 

Ile trwa szybki rozwód bez orzekania o winie?

Od momentu złożenia wniosku o rozwód do pojawienia się sprawy na wokandzie może minąć około 2-3 miesiące. 

Jeżeli dwie strony zgodnie oświadczają, że doszło np. do niezgodności charakterów i zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to sprawa przebiegnie bardzo szybko. W naszej praktyce zawodowej były rozprawy, które trwały tylko 15 minut.

Strony, które porozumiały się i wiedzą jak rozwiązać kwestię sprawowania władzy rodzicielskiej, wysokości alimentów, częstotliwości i charakteru kontaktów mogą liczyć na szybką rozprawę i satysfakcjonujący dla nich  wyrok.

See also:  Trudne pożycie – rozwód czy separacja?

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Ile kosztuje rozwód?

Jeśli zdecydujesz się na rozwód musisz dokonać opłaty sądowej od pozwu. Opłata ta wynosi 600 zł. Nie wiem, czy wiesz, ale jeśli obie strony zgodnie zdecydowały się na rozwód bez orzekania o winie, to opłata ostatecznie będzie wynosiła 300 zł. Pozostała połowa podlega podziałowi między stronami. 

W takiej sytuacji sąd zobowiązuje pozwanego, aby zapłacił połowę (czyli 150 zł) na rzecz powoda, który składając wniosek musiał wpłacić pełną kwotę.

Przeczytaj też: Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Jak podzielić majątek po rozwodzie bez orzekania o winie?

Zakładając idealną sytuację, w której powód i pozwany zdecydowali się na sprawę rozwodową bez orzekania o winie, to sąd na tej samej rozprawie może podzielić majątek małżonków. 

To dobre wieści, dla tych osób, które ekspresowo chciały w tym samym czasie rozwieść się i podzielić zgromadzony majątek.

Rozwód bez orzekania o winie to dobra alternatywa dla osób, które wiedzą, że chcą definitywnie rozstać się z małżonkiem, ustaliły sposób działania i są w stanie dogadać się między sobą. Właśnie dlatego przywołaliśmy na początku pojęcie przyzwoitości i uczciwości, bo bez tego będzie trudniej.

Możemy Ci pomóc: Prawo rodzinne to nasza specjalizacja.

Jak każdy rozwód niesie za sobą bagaż nieprzyjemnych wrażeń, jednak z racji tego, iż może odbyć w ramach jednej rozprawy – zdaniem naszych klientów, to wygodna forma.

Jeżeli właśnie w tej chwili zastanawiasz się nad złożeniem wniosku do sądu o rozwód bez orzekania o winie, ale nie jesteś pewien czy to właściwy tryb – napisz do nas zapytanie. Pomożemy Ci rozwiązać Twój problem.

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie (przy jednym z rodziców)

 • Opis
 • Zobacz fragment wzoru

Chcesz się rozwieść ze swoim małżonkiem lub swoją małżonką, ale nie chcesz ponosić kosztów adwokata?

Jeśli tak, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup mojego autorskiego wzoru pozwu rozwodowego bez orzekania o winie z dziećmi i opieką przez jednego z rodziców. Dzięki temu otrzymasz dopracowany przez lata praktyki wzór, dzięki czemu zwiększasz swoje szanse na wygraną!

Chcesz podejrzeć fragment sprzedawanego wzoru?
Kliknij w „Zobacz fragment wzoru” nad lub pod opisem!

Dlaczego warto skorzystać z naszego wzoru, a nie jednego z ogólnodostępnych darmowych wzorów z Internetu?

 • Jestem adwokatem z 11-letnim doświadczeniem,
 • Oferowany wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie dla i dziećmi pozostającymi pod opieką jednego z rodziców był przeze mnie udoskonalany przez lata praktyki na salach sądowych – dzięki temu wiem, co działa najlepiej,
 • Mój wzór uwzględnia najnowsze zmiany w przepisach i w orzecznictwie (ostatnia aktualizacja – 20.02.2022) – darmowe wzory pozwów rozwodowych często są już od dawna nieaktualne,
 • Otrzymasz dokładne instrukcje i sugestie, jak go uzupełnić.

Ten konkretny wzór jest przeznaczony tylko dla małżeństw posiadających niepełnoletnie dzieci, które to małżeństwa chcą się rozwieść bez orzekania o winie!

Kupując ode mnie ten wzór, otrzymasz w ciągu kilku sekund po zakupie na maila:

 1. Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie i opieką nad dziećmi przez jednego z rodziców do wypełnienia Twoimi danymi,
 2. Przykładowo wypełniony pozew o rozwód,
 3. Dokładne sugestie i instrukcje co do wypełnienia i składania pozwu oraz informacje co do dalszego postępowania przed Sądem
 • Dokumenty te są w najpopularniejszym formacie Microsoft Word, dlatego też każdy bez problemu poradzi sobie z ich otwarciem i edycją.
 • Innymi słowy – otrzymujesz w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz, aby na własną rękę wytoczyć proces o rozwód!
 • Adwokat Justyna Tokarska
  zobacz stronę mojej kancelarii adwokackiej
 • Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Piaseczno, dnia 19 lutego 2022 roku

Sąd Okręgowy w Warszawie
Wydział Cywilny
Solidarności 127
00-898 Warszawa

Powódka: Anna Kowalska
PESEL: 12345678910
zam. ul. Poznańska 1
05-500 Piaseczno

Pozwany: Jan Kowalski
zam. ul. Krakowska 2
05-500 Piaseczno

 1. Opłata: 600 złotych (uiszczona przelewem na rachunek bankowy Sądu)
 2. POZEW O ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE
 3. Działając w imieniu własnym wnoszę o:
 1. rozwiązanie przez rozwód małżeństwa powódki Anny Kowalskiej i pozwanego Jana Kowalskiego przez rozwód bez orzekania o winie,
 2. pozostawienie władzy rodzicielskiej nad małoletnim Aleksandrem Kowalskim urodzonym
  w dniu 27 stycznia 2017 roku w Radomiu obojgu rodzicom,
 3. ustalenie, że miejscem pobytu małoletniego Aleksandra Kowalskiego będzie każdorazowe miejsce zamieszkania jego matki Anny Kowalskiej, 
 4. ustalenie, że pozwany Jan Kowalski ma prawo do osobistych kontaktów z małoletnim Aleksandrem Kowalskim w obecności matki dziecka/bez obecności matki dziecka i w miejscu zamieszkania małoletniego/ poza miejscem zamieszkania małoletniego:
  1. w każdą parzystą sobotę miesiąca od godziny 9.00 do godziny 16.00, 
  2. w każdy nieparzysty piątek miesiąca od godziny 17.00 do godziny 20.00, 
 5. zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniego Aleksandra Kowalskiego alimentów
  w wysokości po 1.700 (tysiąc siedemset) złotych miesięcznie, płatnych do rąk matki do 10-go dnia każdego miesiąca z góry wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat,
 6. nieorzekanie o sposobie korzystania przez strony ze wspólnego mieszkania,
 7. dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka Karoliny Sąsiadki (wezwanie na adres: ul. Młynarska 1, 26-600 Radom) na fakt sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletniego syna stron
 8. nakazanie wypłacenia powódce ze Skarbu Państwa kwoty 300 złotych tytułem zwrotu połowy opłaty sądowej, zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kwoty 150 złotych tytułem zwrotu połowy opłaty sądowej.

Uzasadnienie

Strony zawarły związek małżeński w dniu 12 lipca 2021 roku w Piasecznie. Z małżeństwa posiadają jego małoletnie dziecko –  Aleksandra Kowalskiego urodzonego w dniu 27 stycznia 2017 roku w Radomiu.

Rozwiązanie małżeństwa.

Na początku trwania małżeństwa pożycie stron układało się prawidłowo. Małżonkowie kochali się, wspólnie podejmowali decyzje dotyczące ich wspólnego życia, okazywali sobie zrozumienie
i wzajemne wsparcie. Z upływem czasu relacje stron uległy osłabieniu i między małżonkami coraz częściej dochodziło do nieporozumień, przede wszystkim na tle podejścia do zasadniczych spraw życiowych.

Wygaśnięcie łączącego strony uczucia miłości oraz zerwanie więzi małżeńskiej na wszystkich płaszczyznach doprowadziło do poważnego kryzysu w ich małżeństwie. Strony w zasadzie się mijają, nie znają swoich bieżących potrzeb, nie troszczą się o siebie i nie rozmawiają o swoich codziennych przeżyciach i doświadczeniach.

Aby otrzymać dostęp do całego wzoru, musisz go zamówić powyżej!

Rozwód bez orzekania o winie czyli rozwód za porozumieniem stron

 • Publikacja: 2020-06-19
 • Joanna Korzeniewska

Rozwód jest trudnym, przykrym i często stresującym doświadczeniem.

Nie zawsze można go uniknąć, ale czasem okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. Dobrze, jeśli uda się przeprowadzić rozwód w sposób najprostszy i najmniej kłopotliwy.

Służy temu możliwość orzeczenia rozwodu za porozumieniem stron bez orzekania o winie – i o tym w dzisiejszym artykule.

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Problematyka rozwodu została uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (K.r.o.), a dokładnie w art. 56 i następnych. Aby został orzeczony rozwód bez orzekania o winie, obie strony muszą wyrazić na to zgodę. Zasadą jest bowiem, że sąd w wyroku rozwodowym orzeka o tym, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Aby od tego odstąpić, niezbędna jest zgoda obu stron.

See also:  Brak starań o utrzymanie się na studiach

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Nawet jeśli małżonkowie zgodnie chcą orzeczenia rozwodu i ustalili warunki, na jakich ma on zostać orzeczony, niezbędne jest, aby jedna ze stron złożyła pozew. Wówczas ten z małżonków występuje w postępowaniu w roli powoda, a drugi w charakterze pozwanego. Pozew taki powinien spełniać określone kryteria i zawierać określone elementy. Każdy pozew powinien zawierać:

 • oznaczenie sądu,
 • określenie powoda (podanie swoich danych – imię, nazwisko, adres, PESEL),
 • określenie pozwanego (imię, nazwisko, adres, PESEL, jeśli to możliwe),
 • oznaczenie wniosku, żądania,
 • określenie, czy strony korzystały z form polubownego rozwiązywania sporów,
 • podpis,
 • dołączenie załączników.

Oprócz wyżej wymienionych kwestii, pozew o rozwód powinien również obejmować swoją treścią:

 • wniosek dotyczący rozwiązania małżeństwa przez rozwód za porozumieniem stron bez orzekania o winie,
 • wskazanie dowodów, na których strona opiera swoje żądania, uzasadnienie stanu faktycznego,
 • opis stanu faktycznego uzasadniającego orzeczenie rozwodu, wykazanie rozkładu pożycia,
 • wnioski dotyczące alimentów na dzieci, na małżonka, władzy rodzicielskiej nad dziećmi, wspólnego mieszkania, kontaktów z dziećmi,
 • porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, o ile strony zdecydują się na takie rozwiązanie.

Do pozwu o rozwód należy dołączyć każdorazowo odpis skrócony aktu małżeństwa, a oprócz tego odpis skrócony aktów urodzenia dzieci. Jeśli oprócz tego strona pragnie również przeprowadzić jakieś dowody związane np. z alimentami, dochodami, winno się je również dołączyć do pozwu.

Pozew powinno się doręczyć w dwóch egzemplarzach (podpisanych), gdyż jeden zostaje dla sądu, a drugi zostanie doręczony pozwanemu. Bardzo ważną kwestią jest wykazanie, iż między stronami doszło do całkowitego rozkładu pożycia w sferze uczuciowej, fizycznej, a także gospodarczej.

WAŻNE!

Z jednej strony pozew o rozwód nie ma określonej formy, może zostać np. wypisany ręcznie. Jednocześnie istnieje kilka wymagań co do tego, co powinien zawierać. Bez ich spełnienia nie będzie mógł zostać potraktowany jako pozew o rozwód i nie zostanie skutecznie wniesione postępowanie sądowe. Jeśli pozew będzie obarczony brakami, sąd wezwie do ich uzupełnienia.

Elementy wyroku rozwodowego

Wyrok rozwodowy powinien zawierać określone przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego elementy, aby spełniał wszystkie wymogi i wywoływał skutki prawne.

Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym punktem musi być, że sąd rozwiązuje małżeństwo stron za porozumieniem stron bez orzekania o winie. Jeśli małżonkowie mieli wspólne małoletnie dzieci, istnieje szereg dodatkowych kwestii, o których powinien orzec.

Należą do nich : władza rodzicielska nad dziećmi, miejsce zamieszkania dziecka, w jakiej wysokości małżonkowie są zobowiązani do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania (czyli jaka będzie wysokość alimentów), o kontaktach z dzieckiem.

Jeśli małżonkowie mają wspólne mieszkanie, sąd orzeka również o sposobie korzystania z owego mieszkania, a rozstrzygnięcie to obejmuje okres wspólnego zamieszkiwania przez rozwiedzionych małżonków.

W kwestii władzy rodzicielskiej możliwych jest kilka rozstrzygnięć:

 • sąd może pozostawić władzę rodzicielską w pełni jednemu z rodziców, a drugiemu ograniczyć do określonych uprawnień i obowiązków (jak np. decydowania o istotnych sprawach leczenia i kształcenia),
 • sąd może ograniczyć władzę rodzicielską obojgu rodziców poprzez np. nakazanie pracy z asystentem rodziny lub inną osobą,
 • pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom i powierzyć jej wykonywanie jednemu z nich,
 • jeśli będzie to uzasadnione, dla dobra dzieci sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców.

Kwestia władzy rodzicielskiej jest tematem skomplikowanym i sąd każdorazowo musi dokonywać oceny, jakie rozwiązanie jest w konkretnych okolicznościach najlepsze, głównie ze względu na dobro dziecka, a także możliwości w danej sytuacji, jak chociażby związane z relacjami między stronami i możliwością współpracy między nimi.

Po rozwodzie dziecko lub dzieci zwykle zostają z jednym z rodziców i potem mają przy nim swoje miejsce zamieszkania, co również jest określane przez sąd.

Drugi małżonek zostaje zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, które oczywiście ponosi też rodzic, z którym dziecko mieszka. Jest to obowiązkowy element wyroku.

Wysokość alimentów zależy od wysokości potrzeb uprawnionego dziecka, a także możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego rodzica (nie należy tego mylić z osiąganymi i wykazywanymi dochodami).

WAŻNE!

Zasadniczo sąd w postępowaniu rozwodowym określa również o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, chyba że strony w tej kwestii potrafią się porozumieć i na ich zgodny wniosek sąd nie orzeka o wykonywaniu kontaktów.

Widać więc, iż jest wiele elementów, o których sąd powinien orzec, wydając wyrok w sprawie o rozwód, aby jak najbardziej kompleksowo uregulować sytuację rodziny po rozwodzie. Kwestie te są przedmiotem badania przez sąd w trakcie postępowania, aby móc podjąć jak najlepszą decyzję.

Rozwód bez orzekania o winie a dzieci

W każdym postępowaniu dotyczącym orzekania o rozwodzie sąd musi podjąć decyzję, czy orzeczenie rozwodu będzie zgodne z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Jeśli sąd uzna, że byłoby to sprzeczne, wówczas nie orzeknie o rozwodzie, ale odmówi rozwiązania małżeństwa przez rozwód.

Nie ma ściśle określonych przesłanek ani warunków pozwalających na uznanie, ze rozwód stałby w sprzeczności z dobrem dzieci, więc za każdym razem musi oceniać indywidualnie. Często w takich sytuacjach strony podkreślają, że np.

jedno z rodziców już się wyprowadziło i doszło do faktycznej separacji między stronami, dzieci zaakceptowały tę sytuację i rozwód jej nie pogorszy, a będzie jedynie sformalizowaniem tego, co i tak już ma miejsce.

Nawet jeśli rodzice pragną rozwodu bez orzekania o winie, sąd i tak ma obowiązek orzec o kwestiach związanych z dziećmi, takich jak alimenty, miejsce zamieszkania. Najlepiej jeśli strony wypracowały sobie porozumienie, a jeśli jest ono zgodne z dobrem dziecka, sąd zasadniczo je uwzględnia.

Pewną nowością jest plan wychowawczy oraz opieka naprzemienna, która polega na tym, iż część czasu dziecko mieszka z jednym z rodziców, a część z drugim i nie jest to równoważne z kontaktami.

Tak więc nawet w przypadkach, kiedy rodzice chcą rozwodu za porozumieniem stron, sąd musi brać pod uwagę i rozważać, co będzie najlepsze dla dobra dziecka i w oparciu o to kryterium podejmować decyzje.

Rozwód bez orzekania o winie krok po kroku

Każde postępowanie rozwodowe musi zacząć się od złożenia pozwu w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania małżonków. Osoba, która go złoży, będzie powodem, a druga pozwanym. W takim procesie niemożliwe jest uznanie powództwa.

W pozwie bardzo istotne jest wykazanie, że nastąpił rozkład pożycia, czyli ze małżonków nie łączą już więzy emocjonalne i fizyczne, jak do tego doszło, w jakim okresie czasu i jak wyglądają obecnie relacje. Powinno się wskazać, że nie ma już podstaw do ratowania małżeństwa.

Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, w którym najważniejszym elementem jest wysłuchanie stron na okoliczność rozkładu pożycia, a także przyszłych ustaleń dotyczących mieszkania, opieki nad dziećmi i alimentów. W sprawie alimentów można przeprowadzić różne dowody, np.

zaświadczenie o dochodach, dokumentowanie wysokości potrzeb, albo też możliwości zobowiązanego rodzica.

W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, o ile sąd nie uzna, że rozwód jest sprzeczny z dobrem dzieci, często kończy się to na jednej rozprawie, zwłaszcza jeśli strony dokonały wcześniej ustaleń dotyczących alimentów, kontaktów, władzy rodzicielskiej.

See also:  Zmiana miejsca zamieszkania dziecka i zmiana szkoły

Dobrze jest to ustalić zawczasu, aby jak najbardziej uprościć postępowanie i je przyspieszyć. Sąd wydaje wyrok, a strona, która chciałaby go zaskarżyć, ma tydzień na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. W przeciwnym wypadku wyrok się uprawomocni. Od wyroku orzekającego rozwód lub w którym sąd nie rozwiązał małżeństwa, przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Może to dotyczyć całości wyroku lub tylko części, np. dotyczącej alimentów lub władzy rodzicielskiej.

Sprawy rozwodowe należą do dość prostych pod względem prawnym, jednakże bardziej skomplikowanych pod względem faktycznym. Są one również trudne ze względu na silne emocje, które towarzyszą tego typu sprawom.

Postępowanie za porozumieniem stron pozwala uniknąć wielu problemów i zdecydowanie przyspieszyć proces, choć i tak jest wiele kwestii, o których sąd będzie musiał rozstrzygnąć.

Jeśli rozstaniu małżonków towarzyszy poważny konflikt, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy prawnej w przygotowaniu pozwu (lub odpowiedzi na pozew), ewentualnie na sprawie rozwodowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Rozwód bez orzekania o winie – ile trwa i ile kosztuje?

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

W polskim systemie prawnym rozwód bez orzekania o winie jest najszybszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem małżeństwa dla obojga małżonków. Zdarza się, że w takim rozwodzie nie trzeba przesłuchiwać nawet świadków. Dobrze więc poznać zalety rozwodu bez orzekania o winie oraz jego kolejne etapy – krok po kroku.

Co to jest rozwód bez orzekania o winie?

Każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód, jeżeli doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego (są to tzw. pozytywne przesłanki), tj.:

 • małżonkowie się nie kochają,
 • nie współżyją ze sobą,
 • nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.

a trwa to co najmniej sześć miesięcy.

Rozwód bez orzekania o winie jest statystycznie najczęściej występującym rozwodem w Polsce. W takim rozwodzie sąd nie ustala, czy któryś z małżonków ponosi winę rozpadu ich małżeństwa.

Powody rozwodu bez orzekania o winie są takie same jak powody rozwodu z orzekaniem o winie. Niemniej jednak nie należy tych kwestii udowadniać oraz roztrząsać przed sądem.

Należy udowodnić jedynie, że zachodzą przesłanki pozytywne rozwodu i nie występują negatywne przesłanki do wzięcia rozwodu.

Przedstawiamy, jak wygląda rozwód bez orzekania o winie – krok po kroku.

Wymaganym dokumentem jest zupełny odpis aktu małżeństwa. Zaleca się, aby skorzystać z porady prawnej u adwokata, zlecić adwokatowi przygotowanie pozwu o rozwód, złożyć pozew o rozwód, następnie założyć konto w sądowym portalu i oczekiwać na odpowiedź na pozew o rozwód i rozprawę.

Kolejnym etapem jest rozprawa rozwodowa w sądzie. W czasie pandemii może się ona odbyć się online. Rozprawa o rozwód może także odbyć się, gdy strony mieszkają za granicą.

Wiele osób zastanawia się, czy jest koniecznie uzasadnienie rozwodu bez orzekania o winie? Nie jest to wymagane, wystarczy uzasadnienie samych przesłanek rozwodu.

Konsekwencje i korzyści rozwodu bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie jest najczęstszym rodzajem rozwodu i jest najbardziej korzystny pod kątem emocjonalnym dla małżonków. Wadą jego jest to, że wyklucza on ustalenie w wyroku rozwodowym w przyszłości alimentów od małżonka wyłącznie „winnego” na rzecz małżonka „niewinnego” za znaczne pogorszenie stopy życiowej. Nie daje także satysfakcji małżonkowi wyłącznie „niewinnemu”.

Pozytywną konsekwencją rozwodu bez orzekanie o winie jest zachowanie poprawnych relacji między małżonkami i ich rodziną oraz przyjaciółmi, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie mają dzieci.

Ponadto ma tego rodzaju korzyść, że daje małżonkowi „niewinnemu” satysfakcję oraz możliwość dochodzenia alimentów na swoją rzecz oraz nierównych udziałów w majątku wspólnym (gdy oczywiście spełnione są przesłanki ku temu).

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Wielu naszych klientów zadaje pytanie, czy przy rozwodzie bez orzekania winy, jest możliwy wspólny pozew o rozwód? Czy to możliwe?

Niestety nie ma wspólnego pozwu o rozwód bez orzekania o winie, ale można (najlepiej samodzielnie) zlecić adwokatowi przygotowanie kompleksowych dokumentów rozwodowych:

 • pozwu,
 • odpowiedzi na pozew,
 • porozumienia małżeńskiego,
 • porozumienia rodzicielskiego.

Najczęściej strony samodzielnie formułują taki pozew jako pozew o rozwód z powodu niezgodności charakterów. Niezgodność charakterów nie może być przyczyną rozwodu, ale taką przyczyną może być, np. zmiana w zachowaniu małżonków, inne marzenia, cele, sposoby spędzania wspólnego czasu, światopogląd itd.

Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie? W uzasadnieniu pozwu rozwodowego należy wykazać wszystkie przesłanki rozwodu oraz kwestie, które sąd musi ustalić, czyli:

 • wniosek o rozwód;
 • ustrój majątkowy małżeński;
 • poprzednie postępowania;
 • dzieci wspólne, przysposobione, własne;
 • sytuacja życiowa małżonków i dzieci;
 • sytuacja opiekuńczo-wychowawcza dzieci;
 • inne istotne kwestie.

A jak napisać uzasadnienie pozwu rozwodowego? Najlepiej krótko, na temat, bez zbędnych elementów i emocji. Napisanie pozwu bez emocji jest zazwyczaj ciężkie dla stron, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego.

Jak długo trwa rozwód bez orzekania o winie? Ile trwa rozprawa rozwodowa?

Proces o rozwód bez orzekania o winie trwa najczęściej około kilkunastu tygodni. Na rozprawę w sprawie o rozwód bez orzekania o winie czeka się średnio dwa miesiące. Zależy to od tego, który z sędziów zostanie wylosowany do rozstrzygnięcia sprawy oraz jaki sąd orzeka w przedmiocie rozwodu.

Sama sprawa o rozwód bez orzekania zazwyczaj nie trwa dłużej niż godzinę. Zdarzają się wypadki, że trwa nawet krócej niż pół godziny.

Jak wygląda sprawa bez orzekania o winie? Sąd w trakcie posiedzenia musi przesłuchać małżonków, a dowód z przesłuchania małżonków ma charakter obligatoryjny. Sprawa rozwodowa bez orzekania o winie może odbyć się bez przesłuchania świadków, jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci.  

Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

 • W sytuacji rozwodu bez orzekania o winie mamy do czynienia z dwoma rodzajami alimentów:
 • Sąd obligatoryjnie orzeka o alimentach na małoletnie dzieci a o alimentach na małżonka, który pozostaje w niedostatku, sąd orzeka na wniosek tego małżonka.
 • Alimenty są zawsze wypadkową dwóch czynników: usprawiedliwionych kosztów utrzymania osoby uprawnionej do alimentów (dziecka, współmałżonka) oraz możliwości majątkowych i zarobkowych osoby zobowiązanej do alimentów (współmałżonka) a nie rzeczywiście uzyskiwanych bądź deklarowanych dochodów.

Obie przesłanki należy szczegółowo udowodnić.

Nie ma minimalnej ani maksymalnej granicy alimentów oraz wieku, do którego alimenty się należą.

Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku

Rozwód łącznie z podziałem majątku wspólnego jest możliwy. Jest to najszybsza i najtańsza forma podziału. Nie ma znaczenia, czy rozwód jest z orzekaniem o winie, czy też bez orzekania o winie. W każdym rozwodzie sąd może podzielić majątek stron. Podział majątku może nastąpić także przed rozwodem, w trakcie rozwodu i już po nim.

Najszybciej i najtaniej podzielić majątek w procesie o rozwód, już w wyroku rozwodowym. Przypomnieć należy, że w podziale majątku dzielimy aktywa, czyli nieruchomości, firmy, pojazdy itd., a nie uwzględniamy pasywów, czyli długów np. kredytów bankowych. Nie ma prawnej możliwości sądowego podziału długu np. kredytu na mieszkanie.

Przed rozwodem bez orzekania o winie oraz w trakcie procesu można dokonać też rozdzielności majątkowej małżeńskiej.   

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?

Często klienci pytają, jakie są koszty rozwodu bez orzekania o winie? Opłata sądowa od pozwu o rozwód wynosi 600 zł, opłata skarbowa od pełnomocnictwa wynosi 17 zł, a opłata za odpis wyroku wynosi zaś 20 zł.

Koszty związane z adwokatem zależą od stopnia skomplikowania rozwodu oraz dodatkowych kwestii jak: alimenty, kontakty z dziećmi, miejsce zamieszkania dzieci, podział majątku, liczba rozpraw, rodzaj negocjacji przedrozwodowych, udział w mediacjach itd. Łączne koszty rozwodu bez orzekania o winie wynoszą kilka tysięcy złotych.

 1. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodu skontaktuj się z naszą kancelarią.
 2. Autor: Adwokat Anna Gręda-Adamczyk
 3. Czytaj też: Rozwód – krok po kroku. Aktualny poradnik, jak się rozwieść

Udostępnij:

Leave a Reply

Your email address will not be published.