Alimenty na syna przebywającego w Anglii

Alimenty w UK na dzieci pełnią podobną funkcję co w Polsce. Mają za zadanie pokryć część kosztów utrzymania dziecka, gdy jedno z rodziców z nim nie mieszka. Obowiązek alimentacyjny powstaje, gdy rodzice rozstają się lub nigdy nie byli w związku, ale mają wspólne dziecko.

W tym artykule przedstawimy solidną garść informacji o alimentach w UK, które powinieneś znać, aby je otrzymać. Na potrzeby artykułu założyliśmy, że to mąż płaci alimenty swojej żonie. W praktyce niekoniecznie tak jest. Przyjęliśmy tą zasadę dla ułatwienia i ujednolicenia tekstu.

Spis Treści
Wprowadzenie
Jakie kroki podjąć?
Ugodowa umowa o alimenty
Jak wspólnie uzgodnić wysokość?
Jak uzyskać pomoc meddiatora?
Sądowe przyznanie alimentów
Jakie uprawnienia posiada?
Kto może się ubiegać?

Alimenty w UK – wprowadzenie 

Jeśli Ty i Twój były partner macie wspólne dzieci, oboje nawet po rozstaniu powinniście nadal pokrywać ich koszty utrzymania. Najczęściej oznacza to, że jeden z rodziców przejmuje opiekę nad dziećmi, a drugi płaci mu określone świadczenie. Alimenty po angielsku, to tak zwany „child maintenance”.

Ważne! Świadczenia alimentacyjne na dzieci nie mają wpływu na żadne benefity, które Ty i Twoje dzieci pobieracie. Dodatkowo, alimenty co do zasady są wypłacane z opodatkowanego dochodu. Osoba, która je otrzymuje nie płaci od nich podatku dochodowego.

W najlepszym wypadku wysokość child maintenance rodzice uzgadniają między sobą bez instytucji pośredniczących. Umowa pomiędzy rodzicami powinna przede wszystki określać w jaki sposób pokrywane będą koszty utrzymania dziecka.

Należy pamiętać, że w świetle prawa oboje rodziców ponoszą koszty wychowania swoich dzieci, nawet jeśli z nimi nie mieszkają. Gdy opiekunowie dogadają się, wtedy alimenty na dziecko wypłacane są dobrowolnie i mają postać nieformalną.

Nieformalna postać alimentów w UK jest jak najbardziej akceptowana aż do momentu, kiedy każda ze stron jest usatysfakcjonowana takim rozwiązaniem.

Jednak czasami rodzice nie potrafią zgodzić się co do wysokości alimentów w UK. Mogą wtedy poprosić instytucję rządową, czyli Child Maintenance Service o pomoc w zasądzeniu odpowiedniego świadczenia alimentacyjnego.

Ważne! Aby złożyć wniosek o alimenty za pośrednictwem Child Maintenance Service (CMS) nie musisz kontaktować się z drugim rodzicem swojego dziecka. Jeśli doświadczyłaś jakiejkolwiek przemocy fizycznej lub psychicznej pomoc otrzymasz bezpłatnie.

Jakie kroki podjąć, gdy pierwszy raz starasz się o alimenty w UK:

Krok 1. Porozmawiaj z drugim rodzicem. Możliwe, że dogadacie się i uda wam się zawrzeć prywatną nieformalną ugodę. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie musi być komfortowe dla obu stron.

Krok 2. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia lub czujesz się zagrożona rozmową z drugim rodzicem, skontaktuj się z Child Maintenance Service. Otrzymasz pomoc i wsparcie. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z ich usług, dostaniesz numer referencyjny i to oni załatwią wszelkie formalności.

Alimenty na syna przebywającego w Anglii

Ugodowa umowa o alimenty w UK

Jeśli rodzice są w stanie dogadać się to kwestię pokrycia kosztów utrzymania ich wspólnego dziecka rozwiązują pomiędzy sobą. Zawierają wtedy prywatną, nieformalną umowę o alimenty w UK.

Jeśli takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla obu stron, to rodzice sami wszystko organizują. Nie ma potrzeby angażować nikogo postronnego. Płacenie alimentów jest wtedy elastyczne, a samo świadczenie alimentacyjne jest dostosowane do potrzeb dziecka i zmienia się w zależności od okoliczności.

Na przykład, czynniki, które mogą wpłynąć na zmienną kwotę świadczenia:

 • zapewnienie dziecku wyprawki szkolnej
 • opieka nad dziećmi w czasie wakacji, ferii
 • wynagrodzenie dla opiekuna za opiekę dzienną podczas nieobecności drugiego z rodziców
 • uczestniczenie w opłatach za mieszkanie, ubrania, jedzenie, wycieczki czy też zajęcia pozalekcyjne

Może się tak zdarzyć, że pomimo zgody rodziców co do udziału w kosztach utrzymania ich wspólnego dziecka zamiast rozbijać koszty będą woleli, aby jeden z rodziców płacił regularnie ustaloną z góry kwotę.

Jak wspólnie uzgodnić odpowiednią wysokość alimentów w UK?

Gdy oboje rodziców zawrą porozumienie i ustalą, że najlepszą opcją będzie dokonywanie regularnych płatności, to rządowy kalkulator Child Maintenance pomoże im ustalić jaka powinna być wysokość alimentów w UK.

Ważne! Kalkulator Child Maintenance  pokaże Ci kwotę, którą powinnaś otrzymywać od drugiego rodzica. Jeśli zdecydowaliście się zawrzeć nieformalną umowę o alimenty w Anglii skorzystaj z tych obliczeń.

Na ich podstawie będziecie mogli zawrzeć porozumienie. Jeśli jednak nie dogadacie się będziesz wiedzieć na jaką wysokość alimentów w Anglii możesz liczyć.

Zanim jednak swój spór o alimenty w Wielkiej Brytanii skierujecie do sądu warto skorzystać z mediatora.

Jak uzyskać pomoc mediatora przy alimentach w Anglii?

Jeśli nie możecie dojść do porozumienia w sprawie alimentów na wasze dziecko, to zanim skierujecie sprawę do sądu powinniście rozważyć skorzystanie z pomocy mediatora. Mediacja rodzinna jest mniej stresująca niż sprawa sądowa i zazwyczaj jest o wiele szybsza i tańsza. Mediacją rodzinną w Anglii zajmuje się The Family Mediation Council (FMC).

Lokalny zarejestrowany mediator rodzinny pomoże zawrzeć porozumienie o alimenty w UK. Przede wszystkim pomoże stworzyć wam po rozstaniu plan rodzicielski, który obejmie praktyczne kwestie związane z rodzicielstwem.

Wypracujecie także rozwiązania, które będziecie musieli wprowadzić, aby opiekować się dziećmi po separacji, bez konieczności zwracania się do sądu. Pomoże także w kontaktach z drugim rodzicem lub opiekunem, aby interes dziecka był postawiony zawsze na pierwszym miejscu.

Jeśli myślisz, że ta opcja będzie dla Ciebie pomocna znajdź swojego lokalnego mediatora.

Skierowanie się do sądu powinno być ostatecznością. Jeśli jednak uważasz, że zrobiliście już wszystko, żeby się dogadać i nie doszliście do żadnego porozumienia, to aby otrzymać formalnie alimenty w UK należy skierować się do Child Maintenance Service.

Alimenty na syna przebywającego w Anglii

Sądowe przyznanie alimentów w UK

Jeśli rodzic, który sprawuje codzienną opiekę nad własnym dzieckiem nie otrzymuje pomocy finansowej od drugiego z rodziców tego dziecka powinien zgłosić się do Child Maintenance Service. Agencja ta jest odpowiedzialna w Anglii za obliczanie i egzekwowanie wypłaty należnych alimentów. Alimenty w Anglii są ustalonymi kwotami wypłacanymi zgodnie z harmonogramem.

Jakie uprawnienia posiada Child Maintenance Service?

Child Maintenance Service może:

 • obliczyć wysokość alimentów na dziecko (możesz to zrobić samodzielnie za pomocą kalkulatora)
 • zadbają o to, by drugi rodzic płacił regularnie alimenty, a w przypadku braku płatności podejmą odpowiednie działania
 • pomogą znaleźć drugiego rodzica
 • rozwiążą spory dotyczące rodzicielstwa
 • w razie zmiany okoliczności (jeśli zostaną zgłoszone) zaktualizują kwotę alimentów

Kto może ubiegać się o alimenty w UK?

Masz prawo zwrócić się do Child Maintenance Service o zasądzenie alimentów na dziecko od drugiego rodzica, jeśli:

 • Twoje dziecko ma mniej niż 16 lat (lub mniej niż 20 lat, jeśli kontynuuje naukę)
 • Wielka Brytania jest Twoim głównym miejscem zamieszkania i masz prawo tam mieszkać

Ważne! Jeśli nie jesteś rodzicem, ale jesteś dziadkiem lub prawnym opiekunem dziecka także możesz złożyć wniosek o alimenty na dziecko w Anglii.

Jeśli osoba od której chcesz uzyskać alimenty na dziecko przebywa w zakładzie karnym lub studiuje w pełnym wymiarze godzin bez dochodu, jest ona zwolniona z obowiązku płacenia alimentów na dziecko.

Ważne! Child Maintenance Service (CMS) zajmuje się wnioskami o alimenty na dziecko, o ile oboje rodziców oraz dziecko mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Jeśli natomiast opiekun dzienny i dziecko mieszkają w UK, a rodzic mający płacić alimenty pracuje lub mieszka za granicą, pomocy należy szukać w Northern Ireland Courts and Tribunals Service. Możesz się z nimi skontaktować samodzielnie, nie potrzebujesz prawnika.

Pomogą Ci i wyślą wniosek do odpowiedniego organu w kraju, w którym mieszka rodzic od którego chcesz otrzymać alimenty na wasze dziecko. Aby się z nimi skontaktować możesz skorzystać z maila: [email protected]

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Jak ściągnąć alimenty z Anglii? ojciec dziecka uciekł za granicę

Witam, jak ściągnąć alimenty z Anglii? ojciec dziecka uciekł za granicę, żeby nie płacić zasądzonych alimentów, od jego rodziny wiem, że przybywa w Anglii.

See also:  Podział środków po rozwodzie

Pytanie do Pani jest takie: jak ściągnąć alimenty z zagranicy? czy jest to w ogóle możliwe? wiem, że polski komornik nie może zająć zagranicznego konta bankowego prawda?

Bardzo proszę o informacje lub jakąś instrukcję, jak ściągnąć alimenty od ojca mieszkającego za granicą?

Jak ściągnąć alimenty z Anglii?

Alimenty na syna przebywającego w Anglii

Faktycznie, jeśli dłużnik alimentacyjny nie ma nic na koncie bankowym w Polsce, ani nie ma też żadnego majątku w naszym kraju, to niestety pozostaje Ci tylko ściąganie alimentów przez komornika z zagranicy.

I tak jak piszesz, polski komornik nie ma prawa zajmować zagranicznych kont bankowych, nawet jeśli sprawa dotyczy obywatela Polski, jasno o tym mówi Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego:

Art. 1110[4]. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

… ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość! jeśli nie wiesz jak ściągnąć alimenty z Anglii, to wczytaj się uważnie:

Europejski nakaz zabezpieczenia

 • Twoja jedyna szansa, to europejski nakaz zabezpieczenia, jest to procedura uregulowana wiążącym Polskę od 18 stycznia 2017 roku Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 roku, którą ustanowiono, aby łatwiej można było dochodzić swoich wierzytelności od dłużnika mieszkającego za granicą!
 • Procedura ta ma zastosowanie nie tylko w sprawach handlowych (między przedsiębiorcami), ale i w sprawach cywilnych – takich właśnie jak Twoja.
 • Europejski nakaz zabezpieczenia działa w ten sposób, że na koncie dłużnika mieszkającego poza granicami kraju, blokowane są środki pieniężne w kwocie odpowiadającej wysokości zadłużenia.
 • A więc wierzyciel (Ty) ma możliwość odzyskania swoich pieniędzy, bez względu na to, jaki to bank i w jakim Państwie członkowskim UE dłużnik przebywa.

Wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia

Jeśli alimenty jak pisałaś, zostały sądownie zasądzone i nie są przez zobowiązanego regularnie płacone, to masz prawo, aby złożyć wniosek o europejski nakaz zabezpieczenia.

Jedyny koszt, jaki poniesiesz w związku z wydaniem nakazu zabezpieczenia, to opłata w wysokości 100 zł. We wniosku należy wykazać, że egzekucja z alimentów jest bezskuteczna, warto do wniosku wtedy dołączyć dokument od komornika stwierdzający bezskuteczność egzekucji.

Musisz też uzasadnić, że bez nakazu zabezpieczenia nie będziesz w stanie odzyskać kwoty alimentów, na jaką opiewa dług alimentacyjny wobec Twojego byłego partnera, który, aby uchylić się od obowiązku płacenia alimentów na dziecko, uciekł za granicę.

Decyzję o wydaniu europejskiego nakazu zabezpieczenia podejmie sąd na posiedzeniu niejawnym (a więc bez udziału stron).

Postępowanie ma charakter niejawny i jest to ogromny plus, ponieważ sam dłużnik alimentacyjny nie ma nawet pojęcia, że toczy się wobec niego takie postępowanie. Dłużnik dowie się o całej sprawie dopiero wtedy, gdy jego konto bankowe zostanie zablokowane.

Jeśli będziesz chciała „ukarać” byłego partnera za niepłacenie alimentów, to masz także prawo zażądać odsetek od niepłaconych alimentów, je także może obejmować europejski nakaz zabezpieczenia.

Nie znam numeru konta ani nazwy banku

To także nie jest problemem, nie musisz znać ani nazwy banku, ani numeru konta, ani adresu dłużnika, nie musisz posiadać żadnej z powyższych informacji, aby ściągnąć alimenty z Anglii.

Jedyne co musisz zrobić, to złożyć wniosek do sądu, w którym starasz się o europejski tytuł zabezpieczenia, aby ten zażądał od organu ds. informacji państwa członkowskiego wykonania uzyskania informacji niezbędnych do zidentyfikowania banku i rachunków dłużnika alimentacyjnego.

Europejski nakaz zabezpieczenia – właściwość sądu

Art. 1144[4]. § 1. W postępowaniu o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym właściwy jest sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji.

Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma być wykonany europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym, a z braku tej podstawy lub w przypadku, w którym europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym miałby być wykonany w okręgach różnych sądów – sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

Wniosek o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym zgłoszony w toku postępowania lub po jego zakończeniu rozpoznaje sąd pierwszej instancji.

Czyli po wniosek o wydanie europejskiego tytułu zabezpieczenia należy zwrócić się do sądu, który zasądził alimenty na Twojego byłego partnera.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz teraz jak ściągnąć alimenty z Anglii i nie będzie to dla Ciebie zbyt czasochłonnym procesem.

Na szczęście nastały teraz takie czasy, że gdy ojciec dziecka ucieka za granicę, aby nie płacić alimentów –wierzyciel alimentacyjny ma narzędzia, by te zaległe alimenty z zagranicznego konta bankowego ściągnąć! Życzę Ci powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł: (No Ratings Yet)Loading…

Alimenty z Polski na dziecko mieszkające w (UK) – MBRP

Obowiązek alimentacyjny to jeden z podstawowych obowiązków ciążących na rodzicach. Odnosi się do niego szereg przepisów polskiego Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (w skróci k.r.o.), a art.

133 § 1 tego aktu wskazuje wprost, że „rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.

Coraz więcej spraw dotyczących wspomnianego obowiązku ma charakter transgraniczny (z takowymi mamy do czynienia na przykład w przypadku, kiedy jeden z rodziców jest obcokrajowcem bądź wtedy, gdy dziecko zamieszkuje na terenie innego państwa niż rodzic), a wiele osób nie wie, czy zmiana miejsca zamieszkania dziecka i jego wyjazd za granicę w celu stałego tam pobytu wiąże się z utrzymaniem czy uchyleniem tego obowiązku.

Zakres obowiązku alimentacyjnego

Już na samym początku należy wskazać, że to, czy na rodzicu ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, nigdy nie jest uzależnione od miejsca pobytu tego ostatniego. Fakt ten oznacza, że nawet wyjazd dziecka za granicę nie stanowi powodu, dla którego owy obowiązek ulegnie uchyleniu. Powinność zapewnienia potomkowi właściwych warunków do życia i rozwoju wynika po prostu z bycia rodzicem.

Orzeczenia polskich sądów

Jeżeli sprawa alimentacyjna została rozpatrzona przez sąd orzekający na terytorium Polski, to skutkiem tego osoba, która w wyniku wydanego orzeczenia została zobowiązana do świadczenia alimentów na rzecz dzieci, powinna wypełniać ten obowiązek niezależnie od tego, czy dzieci te przebywają w kraju czy nie.

Nawet, jeśli potomek zamieszkuje na stałe w państwie, w którym obowiązuje inny system prawny (na przykład w UK, gdzie panuje system anglosaski), to jest on uprawniony do tego, aby na mocy wyroku polskiego sądu otrzymywać alimenty od rodzica. Wiele osób pozostaje w błędnym przekonaniu, że przeprowadzka dziecka do obcego państwa sprawi, że polski wyrok utraci moc.

Nie jest to jednak prawdą, a wynikające z tego ostatniego obowiązki nadal ciążą na zobowiązanym.

Podwyższenie alimentów

O podwyższenie alimentów zasądzonych przez sąd polski można, w określonych przypadkach, starać się również za granicą. Jeżeli powodowi bądź jego przedstawicielowi (w przypadku dziecka małoletniego) uda się wykazać, że owe podwyższenie jest zasadne, to wraz w wydanym orzeczeniem polski wyrok utraci moc.

Garść informacji na temat obowiązku alimentacyjnego

Na koniec należy również wspomnieć, że ciążący na rodzicach obowiązek alimentacyjny to wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko zobowiązanie do świadczeń pieniężnych na rzecz dziecka, które nie pozostaje pod ich opieką, ale także wszelkie starania o charakterze osobistym, które maja na celu zapewnienie potomkowi należytego wychowania i utrzymania. Warto o tym pamiętać i nie ograniczać się wyłącznie do świadczeń pieniężnych.

Jeżeli jesteśmy uczestnikiem sprawy alimentacyjnej o charakterze transgranicznym, to zastanówmy się nad skorzystaniem z pomocy wykwalifikowanego prawnika. Tego rodzaju postępowania są z reguły wysoce skomplikowane. Z tego powodu wsparcie fachowca nierzadko okazuje się niezbędne

See also:  Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów

Transgraniczne obowiązki alimentacyjne w UE – Your Europe

Na tej stronie

Ostatnio sprawdzono: 02/05/2022

Przepisy dotyczące zobowiązań alimentacyjnych różnią się zależnie od kraju UE, a poziom wsparcia nie wszędzie jest taki sam. Jednak w sytuacji, gdy świadczenia alimentacyjne są wypłacane w jednym kraju UE, a otrzymywane w innym, zastosowanie mają przepisy unijne.

W którym kraju można wnieść sprawę o alimenty?

Sprawę dotyczącą świadczeń alimentacyjnych można wnieść głównie do sądów:

 • w kraju, w którym mieszka były partner lub krewny, którego dotyczą roszczenia
 • w kraju, w którym mieszka osoba dochodząca roszczeń alimentacyjnych
 • do sądów właściwych w sprawach związanych ze stanem cywilnym (np. rozwód) lub władzą rodzicielską – o ile kwestia alimentów jest powiązana z takimi sprawami.

Jeżeli Twój były współmałżonek lub krewny wyrazi na to zgodę, pod pewnymi warunkami możecie wspólnie wybrać, który sąd ma orzekać w Waszej sprawie. Nie ma jednak takiej możliwości, jeżeli spór dotyczy obowiązku alimentacyjnego względem dziecka poniżej 18. roku życia.

Które przepisy mają zastosowanie do mojej sprawy alimentacyjnej?

 • W sprawach z udziałem dwóch lub większej liczby krajów UE prawem regulującym zobowiązania alimentacyjne wcale nie musi być prawo kraju, w którym możesz złożyć wniosek.
 • Dowiedz się, które przepisy mają zastosowanie do Twojej sprawy alimentacyjnej, co można poradzić, jeśli sprawa jest powiązana z prawem różnych państw, i jakich skutków możesz się spodziewać.
 • Urząd do spraw alimentacyjnych w kraju UE, w którym mieszkasz, może pomóc Ci złożyć za granicą wniosek o alimenty: wyszukaj właściwy urząd.

Wykonanie wyroku zasądzającego alimenty za granicą

Orzeczenie w sprawie alimentów wydane i objęte zezwoleniem na wykonanie w jednym kraju UE będzie też podlegało wykonaniu w innym kraju UE.

Wyjątek: Dania

W przypadku orzeczeń wydanych w Danii istnieje uproszczona procedura stwierdzenia wykonalności wyroku zasądzającego alimenty.

Urząd do spraw alimentacyjnych w kraju UE, w którym mieszkasz, może pomóc Ci w dochodzeniu alimentów: wyszukaj właściwy urząd.

Zapoznaj się z informacjami krajowymi na temat środków egzekucyjnych, uproszczonej unijnej procedury dotyczącej wykonywania orzeczeń w sprawie alimentów oraz właściwych organów w interesującym Cię kraju.

Wybierz kraj:

 • Austriaatpl
 • Belgiabepl
 • Bułgariabgpl
 • Chorwacjacrpl
 • Cyprcypl
 • Czechyczpl
 • Daniadken
 • Estoniaeepl
 • Finlandiafipl
 • Francjafrpl
 • Niemcydepl
 • Grecjagrpl
 • Węgryhupl
 • Irlandiaiepl
 • Włochyitpl
 • Łotwalvpl
 • Litwaltpl
 • Luksemburglupl
 • Maltamtpl
 • Niderlandynlpl
 • Polskaplpl
 • Portugaliaptpl
 • Rumuniaropl
 • Słowacjaskpl
 • Słoweniasipl
 • Hiszpaniaespl
 • Szwecjasepl

Masz więcej pytań?

Portal Orzeczeń
Sądu Rejonowego w Złotoryi

 • Dnia, 24 lutego 2015 r.
 • Sąd Rejonowy w Złotoryi III Wydział Rodzinny i Nieletnich w składzie następującym:
 • Przewodniczący: SSR Kazimierz Leżak
 • Protokolant : Elżbieta Juszczyk
 • po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2015 roku w Złotoryi na rozprawie sprawy

z powództwa M. S. działającej w imieniu małoletniego K. S.

przeciwko K. M.

o alimenty

I oddala powództwo w całości,

II nie obciąża małoletniego powoda K. S. obowiązkiem zwrotu kosztów procesu na rzecz pozwanego K. M..

Pozwem z 3 września 2014 r., który wpłynął do Sądu 8 września 2014 r. (data wpływu), M. S., działająca w imieniu małoletniego K. S., poprzez swojego pełnomocnika wniosła o zasądzenie od pozwanego K. M.

– dziadka małoletniego – alimentów w kwocie po 950 zł miesięcznie, płatnych z góry do dnia 10-go każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat.

Nadto, wniosła o zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów procesu.

W pozwie podniesiono, że od chwili nałożenia na ojca małoletniego obowiązku alimentacyjnego wyrokiem SR w Lubinie z 9.12.2003 r. w sprawie(…)nie wywiązuje się on należycie z tego obowiązku. Okazjonalnie uzyskiwał wynagrodzenie, które przeznaczał na własne potrzeby. Popadał w konflikty z prawem. W 2012 r.

został skazany w Wielkiej Brytanii za rozprowadzanie narkotyków. Został deportowany do Polski. W Polsce został tymczasowo aresztowany. Z tych względów nie jest możliwe uzyskanie świadczeń alimentacyjnych od ojca dziecka. Matka dziecka przebywa i pracuje w Anglii.

Otrzymywane przez nią wynagrodzenie nie zapewnia jej i jej dziecku utrzymania nawet na poziomie minimum socjalnego. Otrzymuje z tego powodu zasiłek. Pozwany jest dziadkiem małoletniego powoda, emerytowanym górnikiem i będzie w stanie podołać obowiązkowi alimentacyjnemu.

Ponadto, potrzeby małoletniego istotnie wzrosły, a kaszty utrzymania w Anglii są znacznie wyższe niż w Polsce.

Pełnomocnik pozwanego w odpowiedzi na pozew z 21 listopada 2014 r. (która wpłynęła do tut. Sądu 25 listopada 2014 r.) wniósł o oddalenie powództwa w całości i zasadzenie od powoda na rzecz pozwanego kosztów procesu.

W odpowiedzi na pozew podniesiono, że ojciec małoletniego powoda jest osobą zdrową, nie posiada orzeczenia o niezdolności do pracy, zakazu pracy. Przez wiele lat pracował jako kierowca TIR-a. Możliwe jest otrzymanie świadczeń alimentacyjnych od ojca oraz zdyscyplinowanie go na podstawie art.

209 k.k. do wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Matka dziecka do dziś tego nie uczyniła. Małoletni wraz z matką od wielu lat przebywają z matką w Anglii, matka prowadzi własną działalność gospodarczą i otrzymuje zasiłki. Są to wysokie kwoty. Pozwany od 1999 r.

pozostaje w związku małżeńskim, ma na utrzymaniu niepracującą żonę. Ponadto rodzice matki dziecka istotnie pomagają jej finansowo, finansują ferie i wakacje wnuka. Wskazano, iż brak jest przesłanek do nałożenia obowiązku alimentacyjnego na pozwanego, określonych w art. 133 § 2 k.r.o.

Małoletni powód nie pozostaje bowiem w niedostatku.

Na rozprawie reprezentująca małoletniego powoda M. S. podała, że ze swojej działalności gospodarczej uzyskała dochód w wysokości 7.033 (…) za rok 2013/2014, rok rozliczeniowy w Anglii jest od kwietnia do kwietnia. W Anglii płaca minimalna to 6.75 (…) za godzinę. Wydaje jej się, że minimalna roczna pensja to 16 tyś. (…) netto.

Taką kwotę widzi w gazetach w ogłoszeniach. Jej dochody są kwalifikowane poniżej minimum. Otrzymuje pomoc ze strony państwa w związku z tym, że jej wynagrodzenie nie jest wystarczające na utrzymanie się. Jest to kwota 131 (…) netto tygodniowo, w tej kwocie jest również dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Dostaje dofinansowanie do mieszkania, bo jej mieszkanie kosztuje 1250 (…) miesięcznie. Zgodnie z wymogiem ma 2-pokojowe mieszkanie, dostaje 774 funty miesięcznie dodatku do czynszu za mieszkanie. Otrzymuje też rodzinne na dziecko w kwocie 82 (…) miesięcznie. Otrzymuje również dochód z tytułu wynajmu pokoju w mieszkaniu w kwocie 70 (…) tygodniowo.

Posiada mieszkanie z 2 sypialniami. Wzięła z byłym mężem Ł. S. kredyt gotówkowy w Anglii na kwotę 12.000 (…). Sama spłaca ten kredyt. Pieniądze są pobierane od początku z jej konta, tj. 237 (…) miesięcznie. Kredyt wzięli w 2009 roku. Z tego kredytu 3000 (…) zostało przeznaczone na zadłużenie mieszkania, za resztę pieniędzy Ł. S.

kupił samochód do celów firmowych – samochód typu V.. Po jakimś czasie Ł. nie płacił mandatów i komornik zajął samochód. Aby odzyskać samochód należało wpłacić kaucję 1000 (…). Ł. tego nie zrobił i samochód przepadł. Do spłaty zostało jeszcze 4 tyś. (…). Całkowity koszt kredytu to prawie 20 tyś (…). Będzie go jeszcze spłacać ok. 3 lat.

Były mąż nie deklarował pomocy w spłacie kredytu. Sama go spłaca od samego początku.

Na pytania M. S. podała, że od kiedy przyjechała do Anglii to cały czas tam pracuje, tj. od 2004 roku. Zawsze miała pracę i dochody. Nie było tak, że tylko były mąż pracował.

Jej dochody od 2004 roku sytuują się na tym samym poziomie. W Anglii przez pierwsze 8 miesięcy pracowała w kawiarni bez umowy, potem przez rok czasu na lotnisku, z płacą około 250 (…) tygodniowo. Potem do 2006 r. pomagała byłemu mężowi w firmie budowlanej, ich dochody były łączne, nie była zatrudniona w tej firmie.

Od 2006 roku prowadzi własną firmę. To jest jednoosobowa firma. Obecnie podnosi swoje kwalifikacje, robi kurs na księgową. Za roczny kurs zapłaciła 2 tys. (…). Pieniądze wzięła z kredytu. Po zakończeniu kursu nie ma gwarancji znalezienia lepszej pracy. Ale robi ten kurs żeby tak się stało. Raz w tygodniu chodzi na bezpłatne praktyki do biura.

Nie wiedziała, że ojciec K. pracuje w Polsce na umowę o pracę. Nie deklarował on w ostatnim okresie, że będzie realizował obowiązek alimentacyjny. Nie mieli kontaktu. Zdecydowała się na lokatora w mieszkaniu (…) lata temu, gdy ojciec dziecka wylądował w więzieniu. Jest to kolega jej koleżanki. Nie pozostaje z tą osobą w związku partnerskim.

Otrzymuje od tej osoby wyłącznie pieniądze tytułem czynszu za wynajem. Brakuje jej miesięcznie 92 (…). Zrobiła takie zestawienie gdzie uwzględniła wszelkie koszty syna, jej koszty oraz koszty mieszkania, atakże uwzględniła wszelkie dochody i wyszło jej, że brakuje właśnie 93 (…) miesięcznie. Wydatki na syna to koszt 342 (…

See also:  Mieszkanie wykupione z bonifikatą a podział majątku

) miesięcznie, jest to koszt szkoły, utrzymania syna. Chciałaby syna zapisać na jakieś dodatkowe zajęcia po szkole, które są płatne. Chciałaby zapisać go na korepetycje. Syn nie jeździ na wycieczki szkolne, to koszt 600 (…) na tydzień za wyjazdy za granicę. Takie wycieczki są zazwyczaj pod koniec roku szkolnego.

Ostatnio był wyjazd tematyczny z geografii, to było w kwietniu (…) Syn będzie kończył odpowiednik polskiego gimnazjum w 2016 r. Część egzaminów końcowych będzie zdawał w 2015 r. Chciałaby żeby syn miał korepetycje z chemii i fizyki. Płaci tygodniowo 35 (…) za korepetycje z matematyki.

Stara się żeby syn nie odczuwał, że jest w gorszej sytuacji finansowej niż inni. Ostatnio syn powiedział, że nie chce prezentu pod choinkę bo wie, że nie mamy pieniędzy. Nie chodzi na płatne zajęcia po szkole. Jak przyjadą do Polski to zostają u rodziców. Płacą jedynie za przelot.

Jej mama czasami pomoże jej finansowo jak widzi, że jej bardzo ciężko. Rodzice nie pomagają jej regularnie. Nie chce wracać do Polski, nie ma tu pracy. Syn tam ma szkołę, przyjaciół, nie chce wracać do Polski.

W jej ocenie K. nie znajduje się w niedostatku. Nie chodzi brudny, nie chodzi głodny, ma dach nad głową. Nie jest właścicielką w Polsce lub za granicą. Jej rodzice pożyczyli jej 5 tyś. (…), gdy była jeszcze związku z Ł.. To były pieniądze na zaległości czynszowe. Jak ostatnio była w Polsce na wakacjach to mama dała jej 200 (…).

Jak jest w Polsce to mama daje jej też 200-300 zł żeby sobie coś kupiła. Składała raz wniosek o egzekucję alimentów od ojca dziecka. To było bardzo dawno temu, zanim wyjechali z mężem do Anglii. Obecnie nie dochodzi alimentów od ojca dziecka w trybie egzekucyjnym. Ojciec dziecka deklarował, że będzie płacił alimenty.

Przypomniała sobie, że chciała złożyć sprawę do komornika, ale nie mogła znaleźć tytułu wykonawczego. Złożyła wniosek do sądu o wydanie kolejnego tytułu i uzyskała go przed wakacjami 2014r. Okazało się jednak, że wyrok był cały czas u komornika. Nie pamięta kiedy on się znalazł. Obecnie nie toczy się egzekucja alimentów od ojca dziecka.

Potem czekała z egzekucją do czasu przyjazdu do Polski, zwłaszcza że Ł. zapewnił, że będzie płacił alimenty. Okazało się jednak w lipcu 2014 r., że Ł. jest w więzieniu. Wtedy postanowiła zasięgnąć porady prawnej. Nie składała zawiadomienia o przestępstwie uporczywej niealimentacji przez ojca powoda.

Faktycznie było tak, że poprosiła matkę byłego męża, która jest w Anglii, o sfinansowanie połowy kosztów za aparat ortodontyczny dla K.. Innej pomocy nie dostaje.

Nie utrzymuj ścisłych kontaktów z pozwanym. Nie widuje się z nim, nie dzwonią do siebie. Jak spotkają się w Polsce to pozwany zapyta „czy wszystko dobrze„, „czy K. przyjedzie do niego”. Nigdy nie zwracała się do pozwanego o pomoc np. w zakresie finansowania potrzeb K.. K. był zadowolony z wizyt u pozwanego – jego dziadka.

Pracuje 4 dni w tygodniu. Zarabia 7-8 (…) na godzinę. Pracuje 26 godzin tygodniowo.

Na rozprawie pozwany podał, że Ł. S. to jego syn, a ojciec K. S.. Na temat realizowania obowiązku alimentacyjnego jego syna Ł. S. względem wnuka K. S. wie, że od 2003 roku ma on zasądzone alimenty w kwocie po 450 zł miesięcznie. Wie to z akt sprawy. Wie, że po zasądzeniu alimentów syn mieszkał razem z matką K..

Oni byli małżeństwem i do 2011 roku mieszkali razem w Anglii. Nie interesował się ich finansami. Syn potwierdził mu ostatnio, że dokonywał wpłat, o których mówił na rozprawie. Mówił też o innych wpłatach, ale nieprecyzyjnie. Podczas Świąt Bożego Narodzenia syn wydrukował dowody przelewów na łączną kwotę 460 (…), które pełnomocnik przedłożył do akt.

Są to inne daty wpłat niż te, o których mówiła powódka. Nie interesował się tym jak syn realizuje obowiązek alimentacyjny. Z jego obliczeń wynika, że syn przekazał powódce od 2011roku łączną kwotę 22 tyś zł, co zaspokaja roszczenia alimentacyjne od tego czasu na kolejne 50 miesięcy. Synowa nigdy mu się nie żaliła, że Ł. jej nie płaci alimentów.

Wie, że syn był w areszcie przez 3 miesiące. Wcześniej pracował. Po wyjściu z aresztu też pracuje. Syn cały czas pracuje. On założył działalność gospodarczą, aby samemu realizować zamówienia. Ostatnio powódka miała założyć konto specjalnie na alimenty, bo wysłanie 100 zł alimentów kosztuje 30 zł opłat. Ten przelew na 100 zł z 16 grudnia 2014 r.

w takiej wysokości wynika z tego, że syn dostał tygodniówkę.

Na pytania pozwany podał, że syn wynajmuje mieszkanie w Anglii, opłaca je. Syn mieszka w Polsce w I.. W obecnej chwili sytuacja syna jest nienajlepsza. Jeśli pracodawca mu nie wypłaci pieniędzy to on też nie ma. On otworzył działalność gospodarczą, aby samemu wykonywać zlecenia i je rozliczać. Poza emeryturą pozwany nie osiąga innych dochodów. P.

dodatkowo do grudnia 2013 r. W 2014 roku zostawił żonie mieszkanie i wyjechał. Nie było żadnego podziału majątku między nim a żoną. Żona pomogła mu finansowo w kwocie 4000 zł przez 4 miesiące w 2014 r. To wpłaty z 4 ostatnich miesięcy roku. Z powodów atmosfery w pracy zrezygnowałem z dodatkowej pracy.

Jego pierwsza żona mieszka w Anglii i od niej otrzymałem te pieniądze.

Jego syn jest osobą zdrową psychicznie i fizycznie. Nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Ostatnio syn nie przekazywał mu informacji, aby przeciwko niemu toczyła się egzekucja alimentów. Na utrzymaniu pozwany ma niepracującą żonę. Stałe miesięczne wydatki związane z utrzymaniem jego i żony wynoszą łącznie 2779 zł.

Kredyt na mieszkanie to 1150 zł miesięcznie, energia to 140 zł miesięcznie, zarządzanie mieszkaniem to 180 zł miesięcznie, śmieci to 24 zł. Miesięcznie telewizji i internet to 200 zł, polisy ubezpieczeniowe jego i żony to 110 zł miesięcznie, gaz to 20 zł miesięcznie, ogrzewanie to 250 zł miesięcznie. Na leki jego i żony wydaje 200 zł miesięcznie.

Na wyżywienie i inne wydatki zostaje im 1000 zł miesięcznie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

Ojcem małoletniego powoda jest Ł. S.. M. S. i Ł. S. pozostają małżeństwem od 17 lipca 1999 r.

Dowód: – akt małżeństwa, k. 7,

– akt urodzenia małoletniego powoda, k. 6,

Rodzice małoletniego powoda żyją w rozłączeniu od lipca 2011 r. Ł. S.na mocy wyroku zaocznego Sądu Rejonowego w Lubinie z 9.12.2003 r. w sprawie (…) zobowiązany jest do łożenia na rzecz syna Ł. S.alimentów w kwocie po 450 zł miesięcznie.

Dowód: – zeznania świadka M. M., k. 67,

– akta SR w Lubinie (…),

Ł. S. pracował zarobkowo podejmując prace bez umowy o pracę. Od lipca 2014 r. pracował w ramach umowy o pracę na czas określony do 10.02.2015 r. Zarabiał ok. 2.000 zł. Od stycznia 2015 r. prowadzi własną działalność gospodarczą.

Dowód: – zaświadczenie o zatrudnieniu Ł. S., k. 75,

– zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej, k. 101,

– zeznania Ł. S., k. 66v-67,

Leave a Reply

Your email address will not be published.