Były mąż nie płaci alimentów – co zrobić?

Witam serdecznie, chodzi o nieterminowe płacenie alimentów, jestem po rozwodzie, 10 lat były mąż ma zasądzone alimenty na córkę do 15 każdego miesiąca wraz z odsetkami za opóźnienie, jednak nigdy na czas tych alimentów nie płaci tylko 22 – 28-tego.

Zdarza się, że czasem nawet płaci alimenty z miesięcznym opóźnieniem, a dwa razy z dwu miesięcznym. Czy mogę gdzieś zgłosić te spóźnione alimenty? bo w tym przypadku muszę pożyczać od rodziny, bo nie starcza na życie…

Alimenty są w kwocie 500 zł, były mąż pracuje w Niemczech, ma własną firmę, za 3 miesiące mam sprawę o podwyższenie alimentów na 1000 zł, jak liczyć i wyegzekwować odsetki za alimenty? Proszę o poradę.

Spóźnione alimenty i komornik a prawo

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Nieterminowe płacenie alimentów, to problem dotyczący wielu rodziców samotnie wychowujących dzieci. W Polsce najczęściej są to jednak kobiety, bo ponad 90%. Dzieje się tak niestety, ponieważ wielu panom z trudem przychodzi dostosowanie się do wyroku sądu.

Wielu z nich czuje słabość byłej partnerki i śmiało ze swej wyższości korzysta. Część mężczyzn nie liczy się wcale ze swym obowiązkiem względem dzieci.

Są też tacy panowie, którzy pragną dokuczyć matce swojego dziecka, celowo spóźniając się z alimentami. Spotkałam się również ze stanowiskiem ojca, któremu wydawało się, że płacenie na własne dziecko alimentów w kwocie 300 zł miesięcznie jest jego wielką krzywdą.

Twierdził on, że z tych pieniędzy utrzymuje się cała rodzina matki dziecka, łącznie z jej obecnym partnerem.

Jak wyegzekwować terminowe wpłaty alimentów?

Wyegzekwowanie terminowych wpłat alimentów jest bardzo ciężkie, bo tak naprawdę niewiele można zrobić. Ja już zastanawiałam się nad tym problemem i uważam, że najskuteczniejszym bodźcem do zapłaty alimentów w terminie będzie konsekwencja finansowa.

Odsetki za spóźnione alimenty

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Aby poczuł ją twój były partner, możesz zacząć liczyć mu odsetki za spóźnione alimenty od każdego dnia spóźnienia. Nie jest to jednak sposób prosty, bo wymaga od ciebie większego zaangażowania, a ja przypuszczam, że jesteś już zmęczona sprawami, które łączą cię z byłym partnerem przede wszystkim w przypadku, kiedy podchodzi on do nich z tak dużą lekkością.

Przy okazji zachęcam do skorzystania z usługi obliczania alimentów, po zakupie usługi wystarczy tylko podać daty, w jakich alimenty nie były płacone, oraz ich wysokość. Czas realizacji zlecenia to 24 godziny.

Odsetki od alimentów – Usługa obliczania

Nie znaleziono Pobrania

Egzekucja zaległych alimentów przez komornika

Chcę jednak zaznaczyć, że wyrok sądu nakazujący uiszczanie świadczeń alimentacyjnych w konkretnym dniu miesiąca jest dla ojca dziecka wiążący. To właśnie we wskazanym przez sąd dniu – w waszym przypadku – 15 dnia każdego miesiąca pieniądze na dziecko powinny znaleźć się na twoim koncie.

Każde opóźnienie daje ci możliwość naliczania odsetek, ale również prawo złożenia do komornika wniosku egzekucyjnego o wszczęcie egzekucji alimentów, którego wzór zamieszczam poniżej:

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Ty nie musisz czekać, aż opóźnienie w alimentach przybierze rzeczywiście długi okres. Wystarczy, że twój były partner nie wywiąże się z nałożonego przez sąd obowiązku – nie dokona wpłaty świadczenia w wyznaczonym terminie, by już następnego dnia mogła złożyć wniosek egzekucyjny.

 • Z pewnością „trudy” i koszty postępowania komorniczego ojciec dziecka odczuje bardzo szybko i o wiele bardziej dotkliwie niż twoje głuche prośby o wpłatę alimentów o czasie.
 • Komornik nałoży na twojego byłego partnera obowiązek pokrycia kosztów postępowania, zajmie mu konto bankowe, wyśle korespondencję o wszczętej egzekucji na jego adres w Polsce – kolokwialnie mówiąc: sprawa pójdzie w eter.
 • I to na co watro zwrócić uwagę, komornik może prowadzić egzekucję do czasu, aż ty nie cofniesz wniosku egzekucyjnego, nawet jeśli dłużnik zacznie w końcu alimenty płacić o czasie.
 • Myślę, że wniosek egzekucyjny może korzystnie wpłynąć na możliwości finansowe ojca dziecka i będzie dla niego prawdziwie mobilizujący.

Jeśli chcesz, to uprzedź byłego partnera o możliwości skierowania sprawy do komornika, jeśli ten nie zacznie płacić alimentów terminie. Być może samo upomnienie „tatusia” przyniesie owoc.

Egzekucję alimentów można zatrzymać w dowolnym terminie, a służy temu poniższe pismo:

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego – konsekwencje karne

W twoim przypadku nie ma mowy o uporczywym uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego, choć bezspornie fakt, że wpłaty dokonywane są w różnych terminach, może prowadzić do trudności finansowych, z którymi musisz się wówczas zmagać.

Art.

209 kodeksu karnego, który mówi o karze za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego stanowi, że kto uchylana się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego jeżeli łączna wysokości powstałych wskutek zaległości stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia wynosi co najmniej trzy miesiące podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku.

Jeżeli więc w przyszłości doszłoby do sytuacji, że ojciec twojego dziecka pozostawałby w zwłoce z zapłatą należnych alimentów przez czas dłuży niż trzy miesiące lub jego dług alimentacyjny wyniósłby więcej niż należność za trzy miesiące, masz prawo złożyć wniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów – wzór takiego gotowego wniosku zamieszczam poniżej:

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji wzór

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Alimenty z opóźnieniem

Aktualnie myślę, że wniosek do komornika o egzekwowanie na byłym mężu alimentów – przyniesie oczekiwany skutek. Jeśli jednak komornik nic nie wskóra, złóż zawiadomienie/wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa niealimentacji.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki również za korzystne rozstrzygnięcie sprawy o podwyższenie alimentów!

Wzory pism, które mogą ci się przydać:

Pozew o uchylenie alimentów

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł: (2 votes, average: 4,50

Kiedy dłużnik alimentacyjny nie płaci alimentów

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?Dłużnikiem alimentacyjnym może być zarówno ojciec jak i matka dziecka. Kiedy jedna ze stron poda drugą o alimenty, sprawa trafia do sądu. To on rozpatruje komu je przyznać i w jakiej kwocie. Najczęściej alimenty są przyznawane dzieciom, którymi opiekuje się matka i w tym artykule skupimy się właśnie na kobietach, które mają problem, bo ich mąż lub były mąż nie płaci alimentów.

Czy dłużnik alimentacyjny jest bezkarny?

Do niedawna można powiedzieć, że tak było, ale od 2017 roku wg. prawa, dłużnik alimentacyjny może trafić nawet do więzienia. Dzięki nowej nowelizacji, Państwo Polskie powiedziało STOP dłużnikom alimentacyjnym. Wysokie kary grzywny czy ograniczenie wolności są ostrzeżeniem dla mężów, którzy nie płacą alimentów. 

Kobiety nie otrzymują pieniędzy od ich ojca dziecka często myślą, że pomoże im pożyczka bez bik. Jest to jeden ze sposobów na zwiększenie budżetu domowego, jednak należy uważać aby bo jest to pewien rodzaj ryzyka – jak każde pożyczanie pieniędzy. Nie warto się poddawać i trzeba dochodzić swoich praw.

Jak odzyskać zaległe alimenty? – kilka porad

Alimenty tak samo jak pożyczki online lub kredyty, mogą powodować nieprzyjemności w postaci wizyty komornika. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku spłacenia swoich zobowiązań finansowych. Istnieje wiele sposobów na odzyskanie zaległych alimentów. Poniżej opisaliśmy poradnik co należy zrobić kiedy mąż nie płaci alimentów na dzieci.

Egzekucja komornicza a alimenty

W momencie kiedy Twój mąż opóźni się w spłacie alimentów choćby jeden dzień, masz prawo wystosować odpowiedni wniosek do komornika, aby ten wszczął egzekucję komorniczą. Jeden wniosek wystarczy, a resztą zajmie się komornik.

Jeśli posiadasz informację: gdzie aktualnie pracuje Twój mąż, skąd ma środki do życia, to ta wiedza pewnością przyspieszy cały proces. Komornik sam to może wszystko sprawdzić bez Twojej pomocy. Może się zdarzyć sytuacja, w której Twój mąż dowie się o owym piśmie, które zostało wysłane do komornika.

Z obawy o większe konsekwencje, zacznie płacić Ci należne pieniądze na dzieci.

Jeśli egzekucja komornicza nie jest skuteczna na własną rękę możemy złożyć wniosek do sądu o to aby wyjawić majątek dłużnika alimentacyjnego. Cały proces odbywa się w sali sądowej, gdzie dłużnik musi się stawić.

Przed sądem wykazuje on rzeczy które należą do niego, skąd ma wpływy i ile ma oszczędności. Dzięki temu procesowi można ustalić majątek dłużnika alimentacyjnego, z którego następnie komornik może wszcząć egzekucję.

Kiedy dłużnik alimentacyjny nie ma majątku

W drodze postępowania sądowego, może się okazać że dłużnik alimentacyjny nie posiada żadnego majątku. W takim przypadku możemy złożyć pismo o przyznanie alimentów uzupełniających, oznacza to że członkowie rodziny dłużnika będą spłacać jego długi.

See also:  Ograniczenie praw rodzicielskich ojcu mieszkającemu za granicą

Najczęściej są to rodzice dłużnika alimentacyjnego lub jego rodzeństwo. Jeśli matka wykaże, że jej dziecko żyje w trudnych warunkach a teściowie mają dużo pieniędzy, to istnieje szansa na pociągniecie ich do odpowiedzialności spłaty alimentów.

Jeśli dziadkowie nie mają z czego spłacać, sprawa trafia na konto rodzeństwa i ich sytuacja materialna jest sprawdzana.

Oczywiście sprawa nie jest taka prosta jak może się wydawać. Cały proces może być prowadzony bardzo długo, ponieważ wykazanie majątków rodziny dłużnika wymaga wiele czasu. Wszelka nasza pomoc z wykazie ile pieniędzy mają członkowie rodziny męża mogą pomóc w całej sprawie.

Fundusz alimentacyjny

Kolejnym sposobem na zaległe alimenty jest Fundusz Alimentacyjny. Każda kobieta może zgłosić się do gminy w celu przyznania jej środków pieniężnych z Funduszu Alimentacyjnego. Jednak aby dostać pieniądze, trzeba spełnić poniższe warunki:

 • dzieci, na które przyznane są alimenty nie są pełnoletnie lub są z przedziału wiekowego 18-25 lat ale uczą się;
 • dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł w skali miesiąca.

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?Pomoc policji lub prokuratury

Jedna z najskuteczniejszych metod, która wiążę się z dużymi konsekwencjami prawnymi dłużnika alimentacyjnego. Jeśli były partner lub mąż w dalszym ciągu nie płaci alimentów, należy taką sprawę zgłosić na policję lub bezpośrednio do prokuratury. W świetle obowiązujących praw, osobie która uchyla się od obowiązku płacenia alimentów grozi:

Taki sposób na odzyskanie zaległych alimentów z pewnością skutecznie ,,wytłumaczy” mężowi, że jednak warto wywiązywać się z zobowiązań. Mało kto chciałby iść do więzienia za długi, a dzisiaj jest to realne.

Kiedyś wystarczyło wpłacić na konto żony 20zł i to było dowodem że mąż płaci alimenty. Nie w takiej kwocie jaką musi, ale jednak ,,coś robi”. Dzisiaj już nie ma tak prosto.

Albo płaci tyle ile mu sąd nakazał oraz w wyznaczonym terminie, ale musi się liczyć z konsekwencjami.

Jeśli zgłosimy sprawę na policję lub do prokuratury musimy liczyć się, że wszystkie czynności będą trochę trwały. Jeśli uzbroimy się w cierpliwość z pewnością efekt finalny będzie po naszej stronie. Policja może wstrzymać swoje działania, jeśli mąż zacznie płacić alimenty na dzieci.

Baza dłużników – dodatkowy element

Ten punkt nie pomoże Ci odzyskać pieniędzy, jednak warto dłużnika zgłosić do Biura Informacji Gospodarczej. Jeśli w ręku mamy wyrok z sądu, to mamy prawo do zawiadomienia odpowiednich instytucji o tym, że dana osoba nie spłaca zobowiązań.

Konsument, który posiada negatywny wpis w BIG ma problemy w przyszłości jeśli chcę zaciągnąć kredyt w banku – szansa na jego otrzymanie będzie bardzo mała. Również w przypadku starania się o telefon na abonament, osoba zadłużona może spotkać się z odmową.

Cierpliwość przede wszystkim

Wszystkie opisane wyżej elementy jak odzyskać zaległe alimenty od dłużnika alimentacyjnego, są to czynności które nie wykonujemy w jeden dzień. Każde pismo, każda praca organu wymaga czasu.

Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, a na pewno uzyskamy to czego chcemy. Należy jednak pamiętać, żeby nie stać w miejscu i nie czekać aż sprawa sama się rozwiąże. Warto wykonać kroki z naszego poradnika, aby przyspieszyć cały proces.

Dłużnik alimentacyjny nie jest bezkarny!

Kary za niepłacenie alimentów – co grozi dłużnikowi?

Autor

Alimenty trzeba płacić w terminie i w pełnej wysokości. Nie tylko wyrok sądu i komornik mogą być uciążliwością dla dłużnika, który nie płaci. Można też zastosować sankcje administracyjne i karne, które mają zmobilizować dłużnika do płacenia alimentów. Jakie są kary za niepłacenie alimentów?

Kary za niepłacenie alimentów – jakie?

Za niepłacenie alimentów dłużnikowi grozi szereg konsekwencji. O możliwości zajęcia wynagrodzenia za pracę na poczet alimentów można przeczytać w artykule: Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia za pracę.

W powyższym artykule opisujemy, jakie kary za niepłacenie alimentów może zastosować wobec dłużnika wójt (burmistrz, prezydent miasta), na wniosek osoby uprawnionej do alimentów. Wskazujemy też, jakie kary może zastosować sąd, gdy niepłacenie alimentów uzna za przestępstwo.

Kiedy niepłacenie alimentów to przestępstwo?

W pewnych sytuacjach kary za niepłacenie alimentów mogą oznaczać więzienie – bo niepłacenie alimentów to przestępstwo. Przestępstwo niealimentacji (art. 209 Kodeksu karnego) popełnia ten, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego np. orzeczeniem sądowym czy umową.

Nie każda zaległość w płaceniu alimentów oznacza popełnienie przestępstwa. Łączna wysokość zaległości musi stanowić równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych (z reguły są to 3 miesiące) albo wynosić co najmniej 3 miesiące (w sytuacji, gdy chodzi o opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe).

Jakie grożą kary za niepłacenie alimentów? Sprawca wspomnianego przestępstwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jeśli dłużnik alimentacyjny naraża osobę uprawnioną do alimentów na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, jego odpowiedzialność jest bardziej surowa – podlega wówczas grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 • Sprawca może uniknąć kary za niepłacenie alimentów, jeśli w terminie 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego zapłaci w całości zaległe alimenty.
 • Przykład 1.

Ojciec dziecka przestał płacić alimenty określone w wyroku rozwodowym. Zaległość w płatnościach to równowartość blisko 5 miesięcznych rat alimentacyjnych. W takiej sytuacji dłużnik może być skazany za przestępstwo.

Bez znaczenia dla istnienia tego przestępstwa będzie fakt, że dziecko miało środki do życia, bo jego matka ma duże dochody.

Kary za niepłacenie alimentów byłaby surowsze, jeśli niepłacenie alimentów przez dłużnika we wspomnianych okolicznościach doprowadziło do tego, że istniało ryzyko, że dziecko nie będzie mieć zapewnionych podstawowych życiowych potrzeb (np. zabraknie pieniędzy na jedzenie czy zakup niezbędnej odzieży).

Ściganie za przestępstwo niealimentacji zasadniczo następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Aby zatem prokuratura podjęła czynności, wymaga się działania ze strony wspomnianych osób.

W sytuacji, gdy pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów (czyli świadczenie z tzw.

Funduszu alimentacyjnego), wówczas wniosku o ściganie nie potrzeba, gdyż następuje to z urzędu.

Sankcje administracyjne za niepłacenie alimentów – jakie?

Wobec osoby niepłacącej alimentów można też zastosować sankcje administracyjne wynikające z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Administracyjne kary za niepłacenie alimentów są stosowane przez organ samorządu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

Zanim jednak będzie można po nie sięgnąć, konieczne jest przeprowadzenie sprawy w sądzie cywilnym i podjęcie próby wyegzekwowania należności od dłużnika. Celem sprawy sądowej jest wydanie orzeczenia, w którym określona zostaje wysokość alimentów. Jest to tzw. tytuł egzekucyjny.

Można zastosować sankcje administracyjne, jeśli z wnioskiem w tej sprawie wystąpi osoba uprawniona do alimentów.

Osobę taką jest uprawniony do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Wcześniej sąd musi nadać tytułowi egzekucyjnemu (np. wyrokowi sądu) tzw. klauzulę wykonalności i należy skierować sprawę do komornika. 

Wśród sankcji administracyjnych wyróżnia się:

 • przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego u dłużnika,
 • przekazanie danych dłużnika i informacji o zaległościach do biura informacji gospodarczej,
 • zobowiązanie dłużnika do zarejestrowania się jako bezrobotny (gdy nie pracuje),
 • zobowiązanie do podjęcia pracy zaproponowanej przez właściwy urząd (gdy nie pracuje),
 • zatrzymanie prawa jazdy.

POLECAMY

Ogłoszenia o pracę z całej Polski

 • Poznaj wybrane oferty pracodawców
 • Podziel się opinią
 • Weź udział w rekrutacji

zobacz ogłoszenia

Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Sankcje administracyjne za niepłacenie alimentów – kiedy?

Co musi się stać, aby nałożyć sankcje administracyjne za niepłacenie alimentów? Konieczne jest:

 • określenie alimentów na dziecko w orzeczeniu sądowym (albo ugodzie sądowej) – tytuł egzekucyjny,
 • nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności i skierowanie sprawy do komornika,
 • wystąpienie stanu bezskuteczności egzekucji.

Sięgnięcie po administracyjne kary za niepłacenie alimentów możliwe będzie wtedy, gdy wystąpi stan bezskuteczności egzekucji. Bezskuteczność egzekucji oznacza m.in.:

 • egzekucję komorniczą, w wyniku której w okresie ostatnich 2 miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących alimentów,
 • niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Polski, w szczególności z powodu braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika za granicą.

Przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego u dłużnika

Po otrzymaniu wniosku, organ przeprowadza u dłużnika wywiad alimentacyjny. Jego celem jest ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentów. Dłużnik pod rygorem odpowiedzialności karnej musi złożyć oświadczenie w powyższej sprawie.

Przekazanie informacji do rejestru dłużników

Organ  informuje dłużnika o przekazaniu do biura informacji gospodarczej informacji o zobowiązaniu lub zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego związanych z należnościami z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej, do których zwrotu zobowiązany jest dłużnik. Taka informacja może być ujawniona tylko w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

See also:  Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Zobowiązanie do zarejestrowania w urzędzie pracy

W przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ:

 • zobowiązuje dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się w ciągu 30 dni jako bezrobotny albo jako poszukujący pracy (w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny), oraz
 • informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika.

Utrata prawa jazdy

Co w sytuacji, gdy dłużnik nie chce zastosować się do poleceń otrzymanych z urzędu? Tj. gdy:

 • uniemożliwił przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego,
 • odmówił np. złożenia oświadczenia majątkowego,  
 • odmówił zarejestrowania się jako bezrobotny albo poszukujący pracy w oznaczonym terminie,
 • bez uzasadnionej przyczyny odmówił przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych.

W takim przypadku organ wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika za uchylającego się od alimentów. Taka decyzja pozwala nałożyć na dłużnika kary za niepłacenie alimentów, włącznie z odebraniem prawa jazdy.

Kiedy nie można uznać dłużnika za uchylającego się od alimentów? Decyzji w tej sprawie nie wydaje się wobec dłużnika alimentacyjnego, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ:

 • składa wniosek o ściganie za tzw. przestępstwo niealimentacji,
 • kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika.

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?

Nieterminowe płacenie alimentów

To, że sąd nałoży na rodzica obowiązek płacenia alimentów niestety nie zawsze jest równoznaczne z tym, że dziecko je otrzyma. Dość często bowiem zdarza się, że obowiązany uchyla się od obowiązku płacenia świadczenia bądź robi to nieterminowo.

Płacenie alimentów zgodnie z wyrokiem

Sąd przyznając alimenty uprawnionemu nadaje wyrokowi klauzulę wykonalności, co oznacza, że obowiązany musi jak najszybciej podporządkować się zapisom znajdującym się w orzeczeniu sądowym. Zazwyczaj w dokumencie tym wskazana jest dokładna data płacenia alimentów np. do 10 dnia każdego miesiąca. Data ta jest najczęściej ustalana zgodnie z możliwościami płatniczymi zobowiązanego.

Gdy alimenty nie przychodzą

Jeśli zobowiązany do płacenia alimentów rodzic nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, wówczas należy udać się do komornika z wyrokiem sądu posiadającym klauzulę wykonalności. Na tej podstawie komornik rozpoczyna działania mające na celu egzekucję alimentów.

Warto wiedzieć, że uprawniony nie ma obowiązku wskazywać na źródło dochodu zobowiązanego, ponieważ ustalenie tego faktu znajduje się w gestii działań komorniczych.

Jeśli samemu komornikowi nie udaje się dotrzeć do informacji majątkowych pozwanego wówczas może on skorzystać z pomocy policji.

Egzekucja komornicza

Osoba nie płacąca alimentów może być również pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Zgodnie z zapisami Kodeksu Karnego za uchylanie się od wypełniania tego obowiązku można zostać ukaranym grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Aby została wszczęta procedura karna w stosunku do obowiązanego uprawniony lub jego przedstawiciel prawny musi złożyć wniosek o ściganie. Dalej procedura toczy się z urzędu.

Odpowiedzialność karna

Były mąż nie płaci alimentów - co zrobić?Dość często zdarza się, że mimo zasądzonych od jednego z rodziców alimentów, drugi nie może się ich doczekać. Należy wtedy wszcząć procedurę egzekucji komorniczej składając stosowny wniosek i dołączając do niego orzeczenie sądu dotyczące obowiązku świadczeń na rzecz dziecka. Jeżeli egzekucja okaże się nieskuteczna, można wystąpić o alimenty z funduszu alimentacyjnego. Jednak przyznanie prawa do świadczeń z tegoż funduszu jest uzależnione od kryterium dochodowego.

Warto wiedzieć!

 • Jeśli procedury egzekucji komorniczej nie przynoszą skutku, a świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie może być wypłacone, wówczas można starać się o alimenty od innych członków rodziny dziecka np. dziadków lub dorosłego rodzeństwa.
 • Osobę uchylającą się od terminowego płacenia alimentów można umieścić w powszechnie dostępnych bazach danych dłużników. Taki wpis utrudni obowiązanemu zaciąganie pożyczek czy zakup sprzętu na raty. Utrudnienia związane z takim wpisem są dla wielu niepłacących alimenty skutecznym bodźcem do zmiany podejścia do obowiązku alimentacyjnego.

Jak odzyskać zaległe alimenty egzekucja alimentów sposoby

Długi alimentacyjne w Polsce to prawdziwa plaga. Niestety liczba niepłacących alimenciarzy z roku na rok rośnie. A pandemia jeszcze pogłębiła to zjawisko. Jak skutecznie dochodzić płacenia alimentów? Sprawdź.

 • Z tekstu dowiesz się:
 • Kim jest dłużnik alimentacyjny?
 • Czy niepłacenie alimentów to przestępstwo?
 • Co możesz zrobić, by odzyskać alimenty?
 • Sprawdź, jak skutecznie dochodzić alimentów.
 • Co grozi za niepłacenie alimentów?

Alimenty to świadczenia pieniężne przysługujące dziecku po rozwodzie rodziców, uzgodnione na podstawie wyroku sądu lub ugody alimentacyjnej. Należy je płacić co miesiąc.

Prawo alimentacyjne w Polsce regulowane jest Ustawą Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dział III tej ustawy dotyczy obowiązku alimentacyjnego – to artykuły od 128 do 144. Jeżeli zasądzona kwota nie jest regulowana przez dłuższy czas, narasta dług alimentacyjny.

Kim jest dłużnik alimentacyjny?

Jest to osoba, która nie płaci alimentów i tym samym zalega z płatnościami wierzycielowi alimentacyjnemu. Może być nim dziecko czy małżonek, któremu dłużnik nie opłaca świadczeń regularnie.

Niekiedy zadłużenie sięga kilkunastu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto podkreślić, że spłacają je wszyscy, ponieważ Fundusz Alimentacyjny jest finansowany z budżetu państwa.

Tymczasem środki z alimentów służą zapewnieniu dziecku często podstawowych potrzeb. Dlatego brak wpłat uderza bezpośrednio w osobę najbliższą – potomstwo.

Czy niepłacenie alimentów to przestępstwo?

Nieregulowanie zobowiązań alimentacyjnych to problem całej Polski i na dodatek nie jest on czymś nowym. Stąd zostały wprowadzone takie prawne mechanizmy, które z jednej strony mają wesprzeć wierzycieli w dochodzeniu długu alimentacyjnego, a z drugiej ułatwić ściąganie alimentów.

Najważniejszą zmianę w Kodeksie Karnym wprowadzono w 2017 roku. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest traktowane jako przestępstwo, co w praktyce oznacza, że dłużnik alimentacyjny może trafić nawet do więzienia.

Co możesz zrobić, by odzyskać alimenty?

Choć odzyskanie zobowiązania od dłużnika alimentacyjnego nie jest łatwe, to jednak z prawnego punktu widzenia istnieje wiele możliwości dochodzenia swoich praw. Możesz skorzystać z pomocy wielu instytucji państwowych, m.in. zgłosić się do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Kiedy zwrócić się do sądu?

Jeżeli dłużnik nie stawi się w celu złożenia wyjaśnień i nie przedstawi stosownych dokumentów, oznacza to, że nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Wówczas możesz zwrócić się z wnioskiem do sądu o wyjawienie majątku byłego partnera.

Dłużnik będzie musiał odpowiedzieć na wszystkie pytania, a przede wszystkim przedstawić wykaz majątku stanowiącego jego własność oraz gdzie się znajduje. Możesz także zgłosić się na policję o ściganie dłużnika alimentacyjnego i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Kto nie jest karany za niepłacenie alimentów?

Ostatni przykład to jeden z najbardziej skutecznych sposobów odzyskania wierzytelności. Karane nie są jedynie te osoby, które nie płacą alimentów z powodów od siebie niezależnych, np. ubóstwa, poważnej choroby albo zaniedbali ten obowiązek jednorazowo.

Zobacz, jak możesz skutecznie dochodzić alimentów:

 • Zgłoś sprawę do komornika

Wystarczy jeden dzień opóźnienia w płatności alimentów, byś mógł/ mogła sprawę skierować do egzekucji komorniczej. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej, bo udaremnisz próbę wyzbycia się formalnie majątku na rzecz innych osób.

 • Złóż wniosek do Funduszu Alimentacyjnego

Po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji alimentów można zgłosić się do urzędu gminy z wnioskiem o ustalenie prawa do uzyskania świadczeń z Funduszu. Musisz udowodnić, że ojciec lub matka dziecka nie płaci alimentów. Stąd konieczne jest np. zaświadczenie o braku możliwości przeprowadzenia skutecznej egzekucji komorniczej.

W międzyczasie urzędnicy sprawdzą sytuację materialną dłużnika, by zmusić go do regulowania zobowiązań. Jeśli jest bezrobotny, otrzyma wezwanie do zarejestrowania się w Urzędzie Pracy.

Po uzyskaniu prawa do świadczeń z Funduszu będziesz otrzymywać miesięcznie 500 zł. To maksymalna kwota. Jeżeli zasądzona wysokość alimentów jest wyższa, niestety nie dostaniesz wyrównania.

Komu przysługują pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego?

 • dziecku do ukończenia 18 lat,
 • dziecku uczącemu się lub studiującemu (do ukończenia 25 lat),
 • dziecku, które posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (bez względu na wiek).

Pamiętaj, że środki z Funduszu przysługują tylko w sytuacji, kiedy miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł.

Rodzic nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego, jeżeli:

 • dziecko przebywa w domu pomocy społecznej, domu dziecka lub rodzinie zastępczej,
 • dziecko ma swoje własne dziecko i jest pełnoletnie,
 • dziecko zawarło związek małżeński.
See also:  Przyczyny niepodjęcia mediacji przy rozwodzie

Warto dodać, że gmina ma prawo wystąpić o przejęcie obowiązku płacenia alimentów na dziecko przez jego dziadków.

 • Zgłoś dłużnika alimentacyjnego do jednego z rejestrów

Wystarczy wysłać listem poleconym lub osobiście dostarczyć dłużnikowi pismo
z ostrzeżeniem przekazania danych do rejestru. Wówczas ma on 14 dni, żeby spłacić zobowiązanie.

Jeśli tego nie zrobi, masz prawo wpisać go na listę osób zadłużonych. To oznacza dotkliwe konsekwencje, m.in. problem z zaciągnięciem kredytu, podpisaniem umowy na telefon, Internet, itp.

Z bazy zostanie wykreślony dopiero po spłacie całkowitego zadłużenia.

Jeżeli były mąż/ żona lub partner, w celu uniknięcia płacenia alimentów przepisał majątek na inną osobę, np. rodziców, możesz zwrócić się do sądu z tzw. skargą pauliańską. Niestety trzeba udowodnić w sądzie dwie ważne kwestie, że:

 • były partner podarował lub odsprzedał majątek po preferencyjnej cenie,
 • były partner zrobił to celowo, działając na szkodę wierzyciela alimentacyjnego.

Trzeba udowodnić także, że osoba, na którą przepisano dobra materialne wiedziała, w jakim celu dłużnik ich się zbywa. Pozytywne rozpatrzenie skargi spowoduje odebranie twojej należności z nieruchomości lub przedmiotów, które zostały zbyte na osobę trzecią. Termin na złożenie skargi wynosi 5 lat od daty przepisania lub odsprzedania majątku.

Co grozi za niepłacenie alimentów?

Kiedy nie można wyegzekwować długu co najmniej przez dwa miesiące, wówczas do sprawy włącza się gmina.

Ta ma prawo wystąpić z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego, a wierzyciel może złożyć wniosek o wypłatę środków z Funduszu Alimentacyjnego. Spłata co najmniej 50 proc.

zasądzonej kwoty za ostatnie pół roku lub poddanie się wywiadowi alimentacyjnemu skutkuje zwrotem prawa jazdy.

 • Wpisanie na listę dłużników

Jeżeli zaległości z tytułu niepłacenia alimentów przekraczają okres sześciu miesięcy, gmina w takiej sytuacji ma prawo wpisać dłużnika do rejestru. Taki rodzic nie uzyska kredytu ani nie kupi nic na raty.

Jeśli rodzic nie płaci alimentów, z pewnością zgłosi się do niego komornik z nakazem egzekucji, który może zająć:

 • 3/5 wynagrodzenia przy umowie o pracę,
 • rentę lub emeryturę, w wysokości 3/5 świadczenia,
 • w całości niektóre składniki wynagrodzenia, jak np. dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Warto dodać, że ściągane są nie tylko zaległe pieniądze, ale gmina z pewnością naliczy karne odsetki aż do dnia, w którym komornik podejmie skuteczną egzekucję długu.

Pracodawca może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych również bez postępowania egzekucyjnego, a jedynie na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Wypłacanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego oznacza, że rodzic – dłużnik alimentacyjny ma zobowiązanie wobec gminy. Możliwe jest ściąganie tej należności nawet po zakończeniu okresu, w którym dziecko było do alimentów uprawnione.

Te roszczenia nie ulegają przedawnieniu. Gmina wystawia tytuł wykonawczy, a urząd skarbowy ściąga zaległości wraz z odsetkami.

 • Wyrok, a nawet kara więzienia

Zgodnie z art. 209 kodeksu karnego, uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego podlega:

 • karze grzywny,
 • ograniczenia wolności,
 • pozbawienia wolności do dwóch lat.

Dłużnik ścigany jest wówczas na wniosek organu państwowego. Może nim być:

 • gmina,
 • instytucja pomocy społecznej,
 • wierzyciel albo z urzędu.

Sposobów na ściągnięcie długu alimentacyjnego jest w polskim prawie sporo. Niestety mimo tak wielu zabezpieczeń i wprowadzanych nowych zapisów, problem nieregulowania tych zobowiązań ciągle rośnie.

Problem jest poważny, a jego skutki bezpośrednio odczuwają dzieci. Wydaje się, że zaostrzenie sankcji to jedyna droga.

Poprzednie artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Chcesz wyjść z długów? Przygotuj odpowiedni plan działania. Podpowiadamy jak
Nie uciekaj przed windykatorem. Dlaczego warto współpracować?
Firma windykacyjna a komornik. Jakie są różnice?

Alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci

Sytuacja kiedy były mąż lub partner uchyla się od obowiązku płacenia zasądzonych alimentów na rzecz swojego potomstwa jest niestety bardzo dobrze znana wielu kobietom samotnie wychowującym swoje dzieci. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w tej sytuacji całkowicie bezradne, a zaległe alimenty możemy dosyć skutecznie egzekwować – na kilka możliwych sposobów.

Obowiązek alimentacyjny w Polsce

W prawie polskim przepisy regulujące obowiązek płacenia alimentów zawarte zostały w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

W świetle tych przepisów obowiązkiem rodziców jest utrzymywanie swoich dzieci, aż do momentu uzyskania przez nie zdolności do samodzielnego utrzymania się, bądź w przypadku osób uczących się lub studiujących obowiązek ten został wydłużony do uzyskania przez dziecko 26 roku życia.

Obowiązek płacenia alimentów ciąży także na rodzicu, który w sposób bezpośredni nie uczestniczy w wychowaniu swojego potomstwa – co ma miejsce bardzo często w przypadku rozstania lub rozwodu rodziców.  Zwykle rodzicem, który opuszcza rodzinę jest ojciec i to właściwie ojcowie w zdecydowanej większości są osobą, która płaci alimenty na rzecz swoich dzieci.

Zasądzone alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci?

Bardzo często bywa tak, że wiele kobiet wciąż odczuwa opory oraz skrępowanie przed skierowaniem sprawy do sądu i uzyskaniem zasądzonych alimentów na rzecz swojego dziecka lub dzieci, dlatego postanawiają one ,,dogadać” się ze swoim byłym parterem lub małżonkiem odnośnie dzielenia kosztów utrzymania wspólnego dziecka lub dzieci.

Takie postępowanie w wielu przypadkach jednak się nie sprawdza, bowiem panowie często uchylają się od dostarczania słownie ustalonej kwoty pieniędzy w umówionym terminie oraz ustalonej wysokości.

Bardzo często kobieta samotnie wychowująca dziecko lub też dzieci musi stale przypominać byłemu partnerowi o pieniądzach jakie powinien on przekazać z tytułu pokrycia potrzeb związanych z zapewnieniem utrzymania wspólnemu potomstwu i cała sprawa w rezultacie i tak trafia w ręce sądu.

 Gotowy wniosek pozwu o alimenty znaleźć można na stronie https://wzoryrodzinne.pl/kategoria-produktu/pozew-o-alimenty-wzor/

Bardzo często dochodzi także do sytuacji, w której pomimo tego, że świadczenie mamy już zasądzone – wraz z nadaną im klauzulą wykonalności – a nasz były partner lub małżonek wciąż nie dotrzymuje terminów płatności( ustalonych wraz z porozumieniem z sądem) lub też wysyła nam niepełne kwoty  świadczenia jakim są alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci? Niestety jest to dosyć częsta sytuacja, która bywa bardzo stresująca zarówno dla nas jak i naszych dzieci, na które nasze nienajlepsze relacje z ich ojcem – wpływają bardzo negatywnie.

Poniżej przedstawiono kilka bardzo przydatnych rozwiązań, jeżeli ojciec nie płaci zasądzonych alimentów:

 1. Skierowanie sprawy do komornika sądowego. Dzięki temu, że nasz wyrok w sprawie alimentów posiada nadaną tak zwaną klauzulę wykonalności – to w przypadku uchylania się od płacenia alimentów komornik sądowy ma prawo egzekwować należność od naszego dłużnika.

  Najczęściej robi to poprzez kontakt z pracodawcą dłużnika oraz zajęcie jego wynagrodzenia za pracę w ramach pokrycia długu wobec dzieci.

 2. Kolejną możliwością egzekwowania alimentów- jeżeli ojciec nie płaci oraz celowo uchyla się od wykonywania pracy na umowę o pracę – w taki sposób, aby nie możliwe było zajęcie jego wynagrodzenia przez komornika sądowego  jest wystąpienie z pozwem alimentacyjnym wobec dziadków, czyli jego rodziców.

  Jeżeli dziadkowie naszego dziecka lub dzieci posiadają stabilne zatrudnienie, lub też wypracowaną emeryturę to uzyskanie od nich alimentów jest jak najbardziej możliwe.

 3. Notoryczne oraz regularne uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów na rzecz swoich dzieci to w świetle prawa polskiego przestępstwo, dlatego jeżeli nasz były parter lub małżonek zalega z płatnościami za okres ostatnich trzech miesięcy, lub dłużej – mamy prawy złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – ,,niealimentacji”.

   Uruchamia to wszczęcie wobec dłużnika postępowania karnego, którego większość z nich pragnie za wszelką cenę uniknąć, bowiem posiadanie statusu osoby karanej bardzo negatywnie wpływa na to jak są oni postrzegani przez otoczenie oraz potencjalnych pracodawców.

    Często zatem po pierwszym przesłuchaniu w prokuraturze – dłużnicy alimentacyjni decydują się spłacić zaległe świadczenia wobec swoich dzieci.

 4. Możliwość wystąpienia o pieniądze z funduszu alimentacyjnego – to rozwiązanie w przypadku kiedy egzekucja komornicza lub postępowanie karne nie przyniosły oczekiwanych skutków – a my same nie jesteśmy w stanie utrzymać rodziny. Niestety kryteria dochodowe jakie należy spełnić, aby móc otrzymać takie świadczenie są stosunkowo niskie  – bowiem dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć kwoty 752 złotych, a maksymalna suma na jaką możemy liczyć wynosi 500 złotych- jednak w sytuacji kryzysowej zawsze warto pamiętać o możliwości uzyskania takiego świadczenia.

Należy pamiętać, że każda sytuacja jest kwestią indywidualną, zatem możliwości znalezienia optymalnego  rozwiązania będą odmienne dla każdego pojedynczego przypadku. Mamy jednak nadzieję, że powyżej przedstawione sposoby – rozwiązania kwestii, związanej z zagadnieniem dotyczącym świadczenia jakim są alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci – okazały się pomocne dla jak największej grupy mam.

Katarzyna

ALIMENTY – JAKIE KROKI PODJĄĆ, GDY OJCIEC DZIECKA BĘDZIE STARAŁ SIĘ O ICH OBNIŻENIE?

Leave a Reply

Your email address will not be published.