Co zrobić aby nie doszło do rozwodu?

Wiedza na temat tego, jak naprawić związek i nie dopuścić do rozwodu to wiedza, którą powinna posiąść każda para, i ta z długoletnim stażem, ta świeżo po ślubie i ta, która dopiero planuje związać się węzłem małżeńskim. 

Kiedy młoda para przeżywa swój ślub a potem bawi się na wspaniałym przyjęciu weselnym, serca obojga nowo zaślubionych małżonków przepełnione są miłością, która ich unosi i co do której są przekonani, że ich nie opuści „dopóki śmierć ich nie rozdzieli”.

Niestety, nie zawsze to przekonanie w nich pozostaje, kiedy już skończy się miesiąc miodowy i zaczyna się rutyna codzienności, a szara rzeczywistość daje porządnie w kość. Różnice pomiędzy małżonkami zaczynają narastać, stając się coraz bardziej zauważalne i dotkliwe.

Bardzo często ochrona własnego ego oraz kłótnie i nieporozumienia z tego wynikające, prowadzą do rozwodu.

Dzieje się tak wówczas, kiedy małżonkowie zaczynają zdawać sobie sprawę, że miłość to nie jedyna rzecz, która jest konieczna, aby utrzymać małżeństwo.

Tymczasem wiele małżeństw, które kończą się z powodu różnic między małżonkami i braku porozumienia, można uchronić przed rozpadem, jeśli się im trochę pomoże.

Dlatego, jeśli ty i twoja małżonka znajdujecie się w sytuacji, w której wydaje się wam, że nie możecie być już dalej razem, ważne jest, abyście dowiedzieli się, czy i jak można uniknąć rozwodu w waszym przypadku.

Kompromis w związku

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie rozwodu jest dowiedzenie się, jakie rzeczy sprawiają, że małżeństwo jest trwałe. Mimo, że każda para ma inny przepis na szczęśliwy związek, istnieją pewne podstawowe rzeczy, które są wspólne dla wszystkich.

Trzeba zrozumieć, że kompromisy są częścią związku i nie ma nic złego w zapomnieniu o własnym ego i wysłuchaniu, co do powiedzenia ma partner. Istotna jest tutaj wzajemna akceptacja.

Jeśli brałeś ślub w wierze, że twoja partnerka zmieni się lub że będziecie w stanie zniwelować różnice między wami po ślubie, to byłeś w błędzie.

Jak można uratować związek?

Kiedy twoje małżeństwo znajdzie się na krawędzi rozwodu, bardzo ważne jest, aby dać mu ostatnią szansę. Jest to istotne, bo koszty emocjonalne związane z rozwodem są bardzo duże, nawet jeśli wasze rozstanie jest wynikiem wzajemnego porozumienia.

W większości przypadków w grę wchodzą również dzieci, które muszą ponieść tak wielką karę, chociaż nie popełniły żadnego błędu. Dlatego gruntowne przemyślenie tej decyzji i dołożenie starań  w poszukiwaniu innych rozwiązań może uratować związek.

Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować.

Kryzys w związku a poradnia małżeńska

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, kiedy twoje małżeństwo znajdzie się w kryzysie, to poszukanie pomocy w poradni małżeńskiej. Gdy dwoje ludzi nie jest w stanie utrzymać małżeństwa, udział osoby trzeciej może pomóc w rozwiązywaniu problemów małżeńskich. Doradca pomoże tobie i twojej małżonce nakreślić pozytywne powody, dla których powinniście pozostać w związku.

Oprócz poradnictwa małżeńskiego, możesz również skonsultować się z księdzem,  który z zupełnie innej strony pokaże wam sens waszego związku i podsunie rozwiązania wielu problemów.

Ponadto, istnieje wiele książek na ten temat, wiele wydawnictw, warsztatów itp., które mogą być  pomocne w ocaleniu waszego małżeństwa. Pomoc z zewnątrz może dopomóc w rozwiązaniu kwestii dzielących małżonków i ostatecznie ocalić ich związek. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie trud i zapoznaj się z innymi poradami, jak naprawić związek i uniknąć rozwodu.

Brak rozmowy w związku

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których kończą się małżeństwa, jest zła komunikacja między małżonkami lub po prostu brak rozmowy.

W dzisiejszym świecie, gdy zarówno mąż jak i żona są zajęci swoją pracą, dobra komunikacja i wspólne spędzanie czasu schodzą na dalszy plan.

Czasami ludzie zaczynają traktować się zbyt powierzchownie i bezkompromisowo, co może powodować frustrację, będącą jednym z głównych powodów, dla których pary zaczynają myśleć o rozwodzie.

Wprowadzenie otwartej komunikacji między wami jest jednym z najważniejszych kroków zmierzających do uniknięcia rozwodu. Słuchaj opinii swojej małżonki i staraj się je zrozumieć, stawiając siebie na jej miejscu. Kiedy zaczniesz starać się zrozumieć swoją żonę, ona odwdzięczy ci się tym samym, a to obojgu wam pomoże znaleźć harmonię w związku.

Bycie romantycznym

Romantyzm jest jednym z najważniejszych czynników, które sprawiają, że małżeństwo będzie trwałe. Jednak przy naszym życiu w biegu, napiętych harmonogramach i zapełnionych kalendarzach na romantyzm zwykle już nie starcza czasu i zapału.

Już w kilka lat po ślubie większość par małżeńskich rozmawia tylko o dzieciach, sprawach domowych, finansowych itp. Może to sprawić, że wasz związek staje się nudny, a więc ważne jest urozmaicenie i dodanie mu więcej wigoru.

Pamiętaj też, że Walentynki są dobrą okazją na wprowadzenie takich urozmaiceń, ale nie jest to jedyna romantyczna rzecz, którą możesz zrobić dla żony.

Wręczanie prezentów bez żadnego powodu, mały gest miłości, szczere docenienie i komplement i tym podobne drobne i miłe zachowania mogą uczynić cuda dla twojego małżeństwa.

Szukaj informacji

Dowiedz się więcej na powyższe tematy (wiele z nich znajdziesz w facetpo40.

pl), szukaj na własną rękę wskazówek dotyczących zdrowego małżeństwa, dowiedz się, dlaczego małżeństwa się rozpadają i jak odbudowywać relacje w związku.

Ważne, aby zrozumieć, że małżeństwo nie odniesie sukcesu samo z siebie. Miłość, szacunek, zaufanie, determinacja i ciężka praca to kluczowe czynniki, które oddalają perspektywę rozwodu.

Witold Kowalczyk

A wystarczy czasami jedna rzecz, aby nie dopuścić do rozwodu

Na wstępie od razu zaznaczę, że mój blog to nie poradnia leczenia złamanych serc i miejsce, w którym ktokolwiek kiedykolwiek znajdzie receptę na swoje nieudane związki. Choćbym chciała pomóc, to często nie potrafię.

Po pierwsze, nie mam wiedzy psychologicznej, aby zbadać te ukryte meandry ludzkiej psychiki. A po drugie, nie mam recepty na szczęście. Dlaczego nie mam? Bo ja sama wielokrotnie dostaję po tyłku i w ten sposób się uczę. Momentami mogę być bardziej doświadczona, np.

w tematach damsko-męskich, bo jako dawna zapalona randkowiczka i specjalistka od łamania męskich serc 😉 mogłam nabyć doświadczenie poprzez praktykę. W chwili obecnej jestem jednak typem przykładnej żony, która ustabilizowała się i zacumowała w pięknym, słonecznym porcie.

Dorobiła się statku „matki” i dwóch małych jachtów, które za nami podążają. I tyle w temacie 😉

Dlaczego więc poruszam dzisiaj temat tego jednego, jedynego aspektu, który jest kluczowy, w tym, aby nigdy nie musieć mierzyć się z paskudnym rozwodem, który jest koniecznością dla wielu par?

Pomijając przypadki, w których doszło do małżeństwa przez totalną pomyłkę i rozwód był jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Albo dlatego doszło do rozwodu, że jedna ze stron doszła do wniosku, że w dupie ma wierność i uczciwość, a także całą resztę niezbędnych przymiotów.

I abstrahując od tych sytuacji, w których okazuje się, że partner jest jednak homoseksualny, a nie jak zapewniał, że jest typem hetero – tak, również takie kwiatki dostaję na maila.

To oprócz tego typu przykładów jak powyższe, jest jedna, cholernie ważna rzecz, dzięki której najprawdopodobniej nigdy nie dojdzie do rozwodu, bo nie będzie ani takiej potrzeby ani konieczności.

To jest jedna z tych rzeczy, dzięki której prawdopodobnie nie będziemy musieli wychodzić z rzeki małżeństwem zwanej, bo w tej rzece będzie nam po prostu dobrze, a może i nawet zajebiście!

O tej jednej rzeczy za moment, zaraz po tym jak przytoczę Wam zdanie mojej starej znajomej, która właśnie złożyła w sądzie papiery rozwodowe i czeka na rozwój wydarzeń. Na potrzeby tego postu nazwijmy moją koleżankę Agnieszką.

Aga nie ma dzieci. „Na całe szczęście” – dodała niedawno. Ma natomiast męża, którego nazywa „Panem Pomyłką.” Żeby było ciekawiej siebie nazywa „Panią Pomyłką.” i zupełnie nie krępuje się stwierdzać, że oboje byli głupi i naiwni sądząc, że po ślubie poznają się i dotrą niczym plastelina.

Aga napisała mi ostatnio na Messengerze coś, co postanowiłam zapisać w głowie. A ponieważ pozwoliła mi podzielić się swoimi przemyśleniami publicznie, jedynie zapewniając jej anonimowość, to właśnie to czynię.

Nasza wymiana zdań to kilkugodzinne maglowanie tematu, jednak jeden fragment utkwił mi szczególnie.

Ja co prawda nigdy tego sobie głośno nie wizualizowałam, ale zanim powiedziałam mojemu mężowi „TAK”, to upewniłam się, że koleś, który ma być moim mężem myśli i chce podobnych rzeczy do mnie:

„Magda, gdyby mężczyzna i kobieta określili swoje oczekiwania względem życia zanim zdecydują się na małżeństwo, to nie musieliby się teraz wkurwiać na siebie i latać po sądach, jak ja z Antkiem (imię zmyślone).

Gdybyśmy wcześniej powiedzieli sobie czarno na białym, że dzieci chcemy lub ich nie chcemy, albo że całe życie chcemy podróżować stopem zamiast ciułać na pięciogwiazdkowe hotele, to nie musielibyśmy spinać się o to w trakcie małżeństwa! […]

Gdybym od razu zaznaczyła, że nie chcę mieć za faceta kanapowca, a chcę mieć kogoś, kto będzie mnie wspierał i motywował, to nie musiałabym teraz przechodzić tej rozwodowej męki pańskiej!

Gdybym mu od razu powiedziała, że moim marzeniem nie jest patrzeć jak gra w Play Station całymi nocami, a marzy mi się czwórka dzieci, które będziemy wychowywać wspólnie, to nie musiałabym teraz wkurwiać się na kolesia, który stwierdził, że on dzieci w sumie to nie chce, nie lubi i woli kupić nam kota i papużki faliste na Wielkanoc. […]

See also:  Obowiązek alimentacyjny wobec żony po 5 latach od rozwodu

Gdybym pokazała facetowi dobitnie, że nasze życie nie będzie wyglądało, jak życie jego rodziców, gdzie jego matka zapier..ala ze ścierką, gotuje, pracuje i prasuje facetowi skarpetki, a sześćdziesięciolatek leży na kanapie i czyta Gościa Niedzielnego, to nie musiałabym teraz pisać tych bzdur i szlochać Ci w rękaw!

Kur…wa, Magda. Co mam Ci powiedzieć? Ty dobrze trafiłaś, a właściwie dobrze wybrałaś.

Ale życzyłabym sobie i innym kobietom, abyśmy nie patrzyły maślanymi oczkami na naszych potencjalnych przyszłych mężów i nie łudziły się, że ten materiał to będzie kiełbasa pierwszego sortu.

My mamy ten towar najpierw przebrać i wybrać świeży, nie spleśniały i taki, który nie udaje szynki extra 100%, tymczasem tak naprawdę to jest konserwową po terminie. „

Reasumując – mówmy, czego oczekujemy od faceta! Przebierajmy kolokwialnie to nazywając „towar”. Nie uczepiajmy się przecen, które niekoniecznie są tym, czego szukamy. Nie bójmy się wychowywać i głośno mówić o naszych oczekiwaniach. Stawiajmy sprawę jasno i wymagajmy tego samego od drugiej strony. I oczywiście, że vice versa, żeby nie było, że uczepiłyśmy się tych biednych panów.

Życie, cholera, jest zbyt krótkie, aby męczyć się z podróbką, która tylko z zewnątrz imituje coś, za co próbuje się podawać. O ile łatwiej żyje się nie musząc zakładać na nos różowych okularów.

Słowo klucz: mówienie głośno o swoich oczekiwaniach i potrzebach, i określanie ram, w których będziemy się wspólnie poruszać. To myślę zaoszczędziłoby nam nerwów i niedomówień na przyszłość. Sama „miłość”, to chyba zbyt mało, aby móc budować trwały, stabilny, współpracujący i kochający się duet.

Czas skończyć z tezą, że ktokolwiek się domyśli, że my mieliśmy coś na myśli 😉

P.S.

Jak przygotować się do rozwodu – 10 praktycznych wskazówek

Jeśli trafiłaś (trafiłeś) na tę stronę, to zapewne zastanawiasz się nad rozwodem. Masz przekonanie, że w twoim małżeństwie od pewnego czasu się nie układa i to nie jest tylko chwilowy kryzys. Być może nadeszła pora, żeby zastanowić się, czy tak poważna decyzja jak rozwód to odpowiedni krok dla ciebie.  

Musisz wiedzieć, że rozwód to proces, do którego należy się bardzo
dobrze przygotować. Nikt nie chce być przecież zaskakiwany przebiegiem rozprawy
sądowej lub posunięciami strony przeciwnej.

Czasami może się wydawać, że złożenie pozwu rozwodowego to pierwszy krok, który powinniśmy wykonać, aby rozpocząć sprawę rozwodową. I tak, i nie… Jeśli patrzymy na to od strony procedur,
to faktycznie złożenie pozwu o rozwód uruchamia proces sądowy. Nie zapominajmy
jednak, że sprawa o rozwód zaczyna się tak naprawdę o wiele wcześniej.

Z mojego
doświadczenia wynika, że wiele osób przychodzi do prawnika po poradę krótko po tym jak podjęły decyzję o rozstaniu z małżonkiem albo nawet jeszcze wcześniej,
gdy np. odkryły zdradę i nie wiedzą jeszcze czy to już aby na pewno koniec, czy może jeszcze warto wybaczyć.

Wiele osób na początek chce się zorientować z czym
wiąże się rozwód, ile trwa, jak go uzyskać i jak wygląda sprawa w sądzie.

Ten wpis chcę poświęcić tematyce poprzedzającej złożenie pozwu do sądu. Znajdziesz tu 10 praktycznych wskazówek jak należy przygotować się
do rozwodu przed sądem.

1.
Zastanów się czy to już na pewno koniec

W wielu przypadkach, gdy małżonkowie
podejmują decyzję o rozwodzie są do siebie tak negatywnie nastawieni, że nie
pamiętają już dobrych chwil w swoim małżeństwie. Co więcej, być może żadne z nich już nie pamięta kiedy i z jakiego powodu przestało się im układać.

Planując sprawę rozwodową trzeba nieco
sięgnąć w przeszłość, aby przygotować się na pytania sądu:

 • czy małżeństwo
  zostało zawarte z miłości?
 • od kiedy w waszym
  małżeństwie przestało się układać?
 • z jakiego powodu
  relacja małżeńska zaczęła się psuć?
 • czy podjęliście
  terapię małżeńską dla ratowania związku?
 • czy nie widzisz już
  szans na powrót do męża lub żony?

Sąd zadaje te pytania, ponieważ musi
sprawdzić czy jesteście przekonani o słuszności rozwodu, dobrze przemyśleliście
tę decyzję i upłynął odpowiedni okres czasu, aby mówić o tym, że rozstanie jest
definitywne.

Sąd sprawdza czy jesteście przekonani o do rozwodu, dobrze przemyśleliście decyzję o rozstaniu i upłynął odpowiednio długi czas, aby mówić o rozwodzie.

mec. Marta Socha-Skrzypiec

Jeśli nie jesteś do końca przekonana
(przekonany), że nastąpił koniec twojego małżeństwa i nadszedł czas na rozwód,
ostatnią deską ratunku może się okazać terapia małżeńska.

Jeśli często się
kłócicie lub macie wrażenie, że zobojętnieliście względem siebie, to być może
terapeuta pomoże wam dotrzeć do źródła waszych konfliktów i wypracować drogę do porozumienia. Wiedz, że terapia to proces długotrwały, nie oczekuj cudów już po pierwszym spotkaniu.

Dajcie sobie więcej czasu na ewentualną naprawę relacji.
Dopiero jeśli to nie przyniesie efektów czyńcie dalsze kroki w stronę rozwodu.

2. Zastanów się czy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia

Warunkiem orzeczenia rozwodu jest wystąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że pomiędzy mężem i żoną ustały wszystkie więzi tworzące małżeństwo, tj.

 duchowa, fizyczna oraz gospodarcza (rozkład zupełny).

Dodatkowo stan zupełnego rozkładu powinien istnieć już na tyle długo, że sąd orzekający rozwód nabierze przekonania, że nie ma już możliwości naprawy relacji małżeńskiej (rozkład trwały).

Nie istnieje przepis prawa, który stanowiłby, jak długo musi istnieć zupełny rozkład pożycia, aby mówić o jego trwałości. Jedynie średnio przyjmuje się, że są to minimum 3 miesiące.

Nie bez znaczenia w tym względzie jest czas.

Jeśli od waszego
rozstania minęło zaledwie kilka tygodni, może się okazać, że okres ten jest
zbyt krótki, aby mówić o rozpadzie małżeństwa, a kryzys powstały między żoną i mężem można jeszcze zażegnać.

Czasem wydaje się, że nastąpił zupełny rozkład
pożycia, bo np. małżonek zdradził, ale trzeba się zastanowić, czy nie ma szans na wybaczenie i naprawienie relacji małżeńskiej i rodzinnej.

Nie istnieje przepis prawa, który stanowiłby, jak długo musi istnieć zupełny rozkład pożycia, aby mówić o jego trwałości. Jedynie średnio przyjmuje się, że są to minimum 3 miesiące.

3.
Porozmawiaj o rozwodzie z małżonkiem

Zwłaszcza, gdy myślisz o rozwodzie bez orzekania o winie, dobrym
rozwiązaniem jest poinformowanie małżonka o swojej decyzji. Bardzo wiele spraw
można spróbować omówić i ustalić na spokojnie w rozmowie z żoną lub mężem.
Dzięki temu sprawa rozwodowa będzie w zasadzie formalnością.

Spróbujcie ustalić zasady rozstania:

 • czy decydujecie się na rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o niej,
 • jeśli macie wspólne
  dzieci:
 • ustalcie z kim zamieszkają po waszym rozwodzie i jak często drugi rodzic
  będzie się mógł z nimi widywać,
 • jaka kwota alimentów będzie odpowiednia dla zaspokojenia potrzeb waszych
  dzieci,
 • jak będziecie decydować w przyszłości o sprawach dzieci,
 • jak widzicie podział
  majątku po rozwodzie.

Jeśli uda się wam omówić powyższe kwestie i dojść do porozumienia, wasz rozwód przebiegnie szybciej i sprawniej.

Jeśli uda się wam omówić powyższe
kwestie i dojść do porozumienia, wasz rozwód przebiegnie szybciej i sprawniej.
Pozwoli wam to też na zachowanie lepszych wzajemnych relacji w przyszłości.

4.
Poinformujcie dzieci o rozwodzie

Jest to szczególnie ważne, gdy macie wspólne małoletnie dzieci (poniżej 18. roku życia). Jeśli nie uprzedzicie dzieci o rozstaniu i ich do niego odpowiednio nie przygotujecie – możecie nawet nie dostać rozwodu.

Wynika to z tego, że wskutek rozstania rodziców nie może ucierpieć dobro ich małoletnich dzieci. Nie mogą być one zaskoczone rozwodem rodziców, trzeba je poinformować o zmianach w rodzinie i na nie przygotować.

Jeśli w toku postępowania dowodowego okaże się, że rozwód rodziców nie wpłynie negatywnie na dzieci i oswoiły się one z nową sytuację życiową, sąd wyda wyrok rozwiązujący małżeństwo.

Pamiętaj, że nie ukryjesz przed sądem tego, że dziecko nie wie o rozwodzie lub źle przyjęło tę informację – sąd może wysłać do ciebie kuratora, który to sprawdzi.

Pamiętaj, że nie ukryjesz przed sądem
tego, że dziecko nie wie o rozwodzie lub źle przyjęło tę informację. Sąd może
skierować do twojego domu kuratora, który ma za zadanie m.in. porozmawiać z dzieckiem i ustalić czy rozwód nie sprzeciwia się jego dobru. Jeśli kurator nabierze
wątpliwości co do gotowości dziecka na rozwód, przekaże to w swoim sprawozdaniu
sądowi.

5.
Zastanów się nad sprawami dotyczącymi dzieci

Jeśli macie wspólne małoletnie dzieci
sąd w wyroku rozwodowym nie może się ograniczyć tylko do rozwiązania waszego
małżeństwa. Jest zobowiązany także rozstrzygnąć o sprawach dotyczących waszych wspólnych
małoletnich dzieci takich jak: władza rodzicielska, kontakty oraz alimenty.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska to możliwość
decydowania o sprawach dziecka. Najczęściej w sprawach rozwodowych spotykamy
się z dwoma modelami sprawowania tej władzy:

 • pozostawienie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej w dotychczasowym zakresieoznacza to, że rodzice mimo rozwodu nadal wspólnie będą podejmowali wszystkie decyzje odnośnie do spraw dziecka; ma to miejsce, gdy rodzice mimo rozstania są równym stopniu zainteresowani dzieckiem i jego wychowaniem oraz są w stanie porozumieć się w tym zakresie
 • powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i ograniczenie jej drugiemu do współdecydowania o istotnych sprawach dzieckaoznacza to, że rodzic będzie mógł podejmować decyzje w określonych w wyroku sprawach dziecka wspólnie z drugim rodzicem (np. wybór szkoły, operacje medyczne, wyjazdy zagraniczne), a w innych kwestiach nie będzie pytany o zdanie (np. wybór zajęć dodatkowych).

Zastanówcie się, czy rodzic, który na co dzień nie będzie mieszkał z dzieckiem:

 • interesuje się sprawami dziecka (pyta o jego
  zdrowie lub postępy w nauce),
 • uczestniczy w kosztach utrzymania dziecka,
 • spędza czas z dzieckiem lub zabiega o kontakty z nim.

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania
brzmi „tak”, a do tego potraficie się porozumieć, gdy przychodzi do podejmowania decyzji w sprawach dziecka, to sąd najpewniej pozostawi wam obojgu
władzę rodzicielską.

Jeśli z kolei jedno z rodziców
zaniedbuje relację z dzieckiem, rzadko interesuje się jego sprawami lub nie
łoży na jego utrzymanie, być może zasadnym będzie ograniczenie jego władzy
rodzicielskiej względem dziecka.

See also:  Wniosek o alimenty

Kontakty

Przygotowując się do rozwodu trzeba się zastanowić,
jaka ma być częstotliwość i forma kontaktów rodzica niemieszkającego na co
dzień z dzieckiem.

Czy będzie się widywał z dzieckiem tylko w weekendy, czy dodatkowo także w tygodniu, a ponadto jak każde z was będzie spędzać czas z dzieckiem w święta, wakacje i ferie.

Wreszcie trzeba przeanalizować czy nic nie
stoi na przeszkodzie, aby rodzic widywał się z dzieckiem sam poza miejscem
zamieszkana syna lub córki.

Pisząc pozew rozwodowy w zakresie
kontaktów zastanów się:

 • jak te kontakty przebiegały do tej pory,
 • jaki jest system pracy rodzica, który na co dzień
  nie mieszka z dzieckiem (jeśli kończy pracę np. o godz. 16:00 w tygodniu, to
  nie proponuj kontaktów w środę o godz. 15:30),
 • jak wygląda plan zajęć szkolnych dziecka (czy
  rodzic może je odbierać ze szkoły po zakończonych lekcjach),
 • w jakich godzinach odbywają się zajęcia
  dodatkowe uczęszcza dziecko (czy w dniu tych zajęć istnieje możliwość
  spotkania),
 • w jaki sposób dziecko może spędzić z rodzicem
  wakacje, ferie, święta.

Alimenty na dziecko

Pozew o rozwód musi zawierać wniosek o zasądzenie alimentów na dziecko. W Polsce nie ma ujednoliconych stawek
alimentacyjnych dla dzieci, które zależałyby np. od ich wieku. Aby określić wartość
alimentów należnych dla twojego dziecka skalkuluj koszty jego utrzymania i wychowania:

 • dowiedz się, jakie są podstawowe wydatki na twoje
  dziecko (np. na mieszkanie, odzież, wyżywienie),
 • zorientuj się, ile kosztują zajęcia dodatkowe, na które uczęszcza dziecko (zajęcia sportowe, językowe, muzyczne),
 • sprawdź, jakie są wydatki związane ze zdrowiem
  twojego dziecka (np. wizyty u specjalistów, aparat ortodontyczny),
 • ustal, ile mają kosztować kolonie lub zimowiska, na które planujecie wysłać dziecko.

Pamiętaj, że jeśli napotykacie trudności we wzajemnym porozumieniu się odnośnie do spraw dziecka i jest to podyktowane wzajemną niechęcią, zawsze możecie skorzystać ze wsparcia terapeuty.

Pamiętaj, że jeśli napotykacie trudności
we wzajemnym porozumieniu się odnośnie do spraw dziecka i jest to podyktowane
wzajemną niechęcią, zawsze możecie skorzystać ze wsparcia terapeuty.

Być może
to pomoże wam odnaleźć się w nowej sytuacji, w której już nie będziecie
małżeństwem, ale nadal będziecie rodzicami waszego dziecka.

Dobro dziecka
powinno być dla was najwyższą wartością, dla której powinniście ze sobą
współpracować.

6. Zbierz dowody dotyczące winy za rozwód

Jeśli decydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie pamiętaj, że należy ją przed sądem wykazać odpowiednimi dowodami. Sąd może nie uwierzyć ci na słowo, zwłaszcza jeśli małżonek nie przyznaje się do winy.

Winę małżonka trzeba przed sądem udowodnić.

Dla przykładu przyjmijmy, że do rozpadu małżeństwa doprowadziła niewierność małżonka. Winę w tym zakresie można wykazywać wszelkimi dostępnymi dowodami, np.:

 • zeznaniami świadków, którzy potwierdzą, że widzieli małżonka z kochanką/kochankiem,
 • wydrukami wiadomości sms lub z komunikatorów zawierających miłosne treści, kierowanymi do kochanki/kochanka,
 • ich wspólnymi zdjęciami,
 • raportem detektywa, zawierającym opis schadzki oraz ilustrujący ją materiał zdjęciowy.

7.
Zbierz dowody dotyczące kwestii spornych

Gdy nie zgadzasz się z mężem lub żoną co do wyboru modelu władzy rodzicielskiej, częstotliwości kontaktów lub wysokości alimentów na dziecko, zapewne czeka was batalia sądowa o te sprawy. Aby się do niej przygotować musisz zgromadzić dowody, które potwierdzą twoją wersję. Najczęściej w postępowaniu rozwodowym jako dowód służą:

 • zeznania świadków, którzy mają wiedzę na dany
  temat (np. członkowie rodziny, znajomi, wychowawca dziecka),
 • wydruki wiadomości e-mail, sms, rozmów z komunikatorów,
 • nagrania audio lub zdjęcia,
 • dokumenty (np. faktury, zaświadczenia),
 • opinia z badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych
  Specjalistów (OZSS).

Jeśli spodziewasz się walki o sprawy dotyczące dzieci musisz zgromadzić dowody, które potwierdzają twoja wersję.

Jeśli podejrzewasz, że walka będzie się toczyć o władzę
rodzicielską musisz zebrać dowody na okoliczność czy rodzic:

 • interesuje się dzieckiem,
 • orientuje się w jego sprawach,
 • chodzi z nim do lekarza, uczęszcza na wywiadówki.

W sytuacji, gdy nie potraficie się porozumieć co do kontaktów z dzieckiem zgromadź materiał dowodowy, z którego wynika, że:

 • zabiegasz o kontakt z dzieckiem, ale małżonek
  nie wyraża na niego zgody
 • zachęcasz małżonka do kontaktu z dzieckiem, ale ten to ignoruje
 • czynicie ustalenia co do pory kontaktów, ale jedna ze stron się z tych ustaleń nie wywiązuje.

Jeśli chodzi o władzę rodzicielską lub kontakty sąd może
skierować was oraz dziecko na badanie pedagogiczno-psychologiczne prowadzone przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów.

Jeśli osią waszego sporu w rozwodzie będzie wysokość alimentów na dziecko, musisz przygotować się do odpierania zarzutów drugiej strony. W tym celu trzeba się przede wszystkim orientować, jakie są potrzeby dziecka i ile kosztuje ich pokrycie.

8.
Zasięgnij porady prawnika

Bez względu na to, na jakim etapie przygotowań do sprawy
rozwodowej jesteś, zawsze możesz skonsultować się z prawnikiem. Najlepiej
przyjść jednak do prawnika jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego w sądzie. Jeżeli popełnisz błąd pisząc pozew, to prawnik wyłapie go, zanim trafi on do sądu.

Do specjalisty warto się zwrócić, gdy masz jakiekolwiek
wątpliwości odnośnie do swojej sprawy rozwodowej, np.:

 • czy w twoim przypadku doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia,
 • jaki wariant sprawowania władzy rodzicielskiej
  jest odpowiedniejszy w twojej sytuacji,
 • jakie koszty utrzymania dziecka składają się na alimenty,
 • jakie są szanse uzyskania rozwodu z wyłącznej
  winy twojego małżonka.

Do prawnika najlepiej przyjść jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego w sądzie.

Pamiętaj, że nawet jeśli ktoś z twojego otoczenia ma za sobą
już rozwód i udziela ci rad dotyczących procedur rozwodowych, może okazać się to zgubne. Nawet jeśli wasze
sytuacje są podobne, mogą je różnić szczegóły, które w rzeczywistości sądowej
mogą mieć duże znaczenie dla twojej sytuacji.

9.
Skompletuj niezbędne dane i dokumenty

Do pozwu rozwodowego należy dołączyć odpisy
aktów stanu cywilnego:

 • aktu małżeństwa
 • aktów urodzenia
  wspólnych małoletnich dzieci.

Pamiętaj, że do złożenia pozwu będzie ci
też potrzebny aktualny adres zamieszkania pozwanego (pozwanej). Jeśli chcesz, aby sąd przeprowadził w sprawie dowód z przesłuchania świadków musisz podać ich
adresy zamieszkania, aby sąd mógł ich wezwać na rozprawę.

Opłata sądowa od pozwu rozwodowego to 600 zł.

Złożenie pozwu o rozwód wiąże się z koniecznością dokonania opłaty sądowej w kwocie 600 zł. Do pozwu należy dołączyć dowód przelewu opłaty lub kwit z kasy sądu potwierdzający wpłatę lub nakleić wydruk e-znaku sądowego.

10.
Napisz pozew o rozwód

Jeśli przemyślałeś już wszystkie kwestie związane z twoim rozwodem możesz zacząć pisać pozew. Sprawy rozwodowe rozpoznają sądy okręgowe, więc to tam powinieneś skierować swój pozew. W treści pozwu musisz określić powoda i pozwanego, napisać o co wnosisz i jak uzasadniasz swoje żądanie. Pozew należy podpisać i złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach.

 • Mam nadzieję, że któreś z tych porad okazały się dla Ciebie pomocne.
 • Chciałabym od Ciebie usłyszeć: o której z tych rzeczy do tej pory nie myślałaś (myślałeś)?
 • Czy była to rozmowa z małżonkiem?
 • A może sprawy związane z dowodami?
 • Napisz o tym w komentarzu, może uda mi się coś Ci jeszcze podpowiedzieć.

Argumenty do rozwodu – Adwokat Marlena Słupińska

W czasie moich konsultacji regularnie padają pytania o argumenty do rozwodu. Małżonkowie często zastanawiają się, czy zachodzące u nich okoliczności są wystarczające, aby uzyskać rozwód. Dlatego zapraszam do przeczytania artykułu „Argumenty do rozwodu„.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości związane z Twoja sytuacją, to możesz skorzystać z mojej pomocy. Udzielam konsultacji dla klientów z całej Polski, w tym także online i telefonicznych. Zapraszam do odwiedzenia mojej strony (adwokat od rozwodów Poznań) oraz do kontaktu!

Argumenty do rozwodu z orzeczeniem o winie

Katalog argumentów przemawiających za orzeczeniem rozwodu jest zasadniczo nieograniczony. Muszą to być jednak okoliczności mające bezpośredni wpływ na sposób funkcjonowania danego małżeństwa.

Oznacza to, że jeśli dana przesłanka występowała już zanim doszło do erozji związku i nie przeszkadzała w szczęśliwym pożyciu, to może ona okazać się niewystarczająca do wykazania winy małżonka.

Przykład:

Żona przez lata żyła z mężem nadużywającym alkoholu. Ten stan nie przeszkadzał w kontynuowaniu pożycia małżeńskiego. Sytuacja zmieniła się, gdy żona poznała nowego „przyjaciela”. Wówczas zapadła decyzja o rozwodzie. W tym stanie rzeczy między małżonkami doszłoby do zaciekłego sporu, o to co było przyczyną rozpadu związku: alkoholizm męża czy romans żony.

Znaczenie dobrania odpowiednich argumentów do rozwodu jest szczególnie istotne w przypadku orzekania o winie w rozpadzie pożycia. Dlatego przygotowałam listę najczęściej występujących przesłankach rozwodowych.

argumenty do rozwodu

Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu jest częstym powodem rozwodów. Nic dziwnego, człowiek, który zmaga się z alkoholizmem, nierzadko nie jest w stanie zadbać o dobro rodziny w sposób prawidłowy.

Ponadto uzależnienie od alkoholu często wiąże się również z innymi problemami, na przykład z przemocą w rodzinie, czy też niewłaściwym gospodarowaniem środkami finansowymi.

Alkoholizm jednego z małżonków często stanowi jedyną i wystarczającą przesłankę do orzeczenie rozwodu z winy uzależnionego małżonka.

Inne nałogi (narkomania, hazard)

Podobnie jak alkoholizm, również inne nałogi mogą stanowić podstawę do orzeczenia rozwodu. Najczęściej występujące to narkomania, hazard, a nawet uzależnienie od Internetu.

Tego typu zachowania także mogą stanowić poważne zaburzenie prawidłowego funkcjonowania małżeństwa. Osoba, która jest uzależniona, poświęca bowiem zdecydowanie więcej czasu swoim zainteresowaniom niż potrzebom rodziny.

hazard a rozwód

Przemoc fizyczna

Stosowanie przez któregoś z małżonków przemocy fizycznej wobec pozostałych członków rodziny zawsze stanowi poważne nadużycie, jak również zagrożenie jej bezpieczeństwa.

Nie jest bowiem dopuszczalne ani społecznie akceptowalne, aby jeden z małżonków wraz z dziećmi żył w strachu przed ewentualną agresją ze strony drugiego. Stąd też sądy często orzekają rozwód, jeżeli ktoś dopuszcza się przemocy wobec członków swojej rodziny.

W takich przypadkach w sukurs często przychodzą dowody z interwencji Policji lub z tzw. „niebieskiej karty”.

Przemoc psychiczna

Równie niebezpieczna, jak przemoc fizyczna, jest przemoc psychiczna. Poniżanie, zastraszanie, czy też izolowanie od innych to zachowania, które jak najbardziej godzą w dobro rodziny. Z tego też względu stanowią one niezwykle istotną okoliczność w toku postępowania rozwodowego. Sąd z całą pewnością weźmie je pod uwagę, jeżeli zachodzą one w danej sprawie.

przemoc psychiczna

Zdrada jako argument do rozwodu

Królowa wszystkich argumentów rozwodowych. Statystycznie najczęstsza, społecznie najbardziej destruktywna.

See also:  Podział majątku w przypadku separacji

Zdrada małżeńska jest niezwykle poważnym ciosem, dla każdej osoby, która jej doświadczyła. To mocny cios psychiczny, po którym życie małżeńskie często diametralnie się zmienia.

Co więcej, wiele osób, które doświadczyły zdrady, nie wyobraża sobie dalszego trwania w związku z kimś, kto się jej dopuścił.

Z tego powodu osoby zdradzone nierzadko decydują się na rozwód z winy zdradzającego małżonka.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Prawne konsekwencje zdrady małżeńskiej„.

Pozory zdrady małżeńskiej

Czyli prawie zdrada, ale jeszcze nie zdrada. Pozory zdrady małżeńskiej to działania, które formalnie nie stanowią zdrady, ale pod wieloma względami bardzo ją przypominają.

Zbliżenie się do innej osoby, utrzymywanie regularnych, bardzo bliskich kontaktów, liczne telefony i sms-y, połączone z oddaleniem się od rodziny.

Pozory zdrady małżeńskiej stanowią w oczach sądów argument do rozwodu z wyłącznej winy.

Seksoholizm

Seksoholizm

Coraz częściej spotykaną przyczyną rozwodów jest uzależnienie od seksu. Wiele osób prowadzi rozwiązły tryb życia, ukrywając ten fakt przed swoim małżonkiem.

Kiedy jednak prawda wyjdzie na jaw, wówczas okazuje się, że może być ona wręcz przytłaczająca.

O seksoholizmie może świadczyć niepohamowana potrzeba poszukiwania nowych kochanek, korzystania z prostytutek, regularnego oglądania pornografii, a nawet zmuszania małżonka do nietypowych praktyk seksualnych.

Osoba, która dowiaduje się o takim problemie swojego małżonka, nierzadko jest tak zszokowana, że jedynym rozwiązaniem, jakie przychodzi jej do głowy, jest wystąpienie z pozwem rozwodowym. Sądy chętnie przychylają się do takiego stanowiska.

Zaniedbywanie domu, małżonka lub dzieci

Zaniedbywanie obowiązków domowych, małżonka czy też dzieci stanowi poważne nadużycie w każdym związku. Jeżeli jeden z małżonków unika domowych obowiązków, takich jak na przykład robienie zakupów, sprzątanie czy przygotowywanie posiłków, wówczas drugi może czuć się wykorzystywany. Co więcej, taka postawa może negatywnie wpłynąć również na inne aspekty życia małżeńskiego.

Podobnie wygląda kwestia zaniedbywania potrzeb członków rodziny. Na przykład niedbanie o zdrowie dziecka może być nie tylko przyczyną rozpadu małżeństwa, ale również ograniczenia, a nawet pozbawienia władzy rodzicielskiej.

unikanie pracy

Wymówki od pracy jako argumenty do rozwodu

Nie ulega wątpliwościom, że każda rodzina potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania środków finansowych. Z tego też względu małżonkowie są zobligowani do dostarczania pieniędzy niezbędnych na utrzymanie i prowadzenie gospodarstwa domowego, a także wychowywania dzieci.

Jeżeli któryś z nich uchyla się od tego obowiązku i świadomie oraz celowo unika podjęcia pracy, wówczas poważnie szkodzi on swoim najbliższym, ponieważ pozbawia ich niezbędnych środków.

Oczywiście istnieją małżeństwa, w których pracuje tylko jeden z małżonków, a drugi zajmuje się domem, jednakże wynika to zwykle z porozumienia pomiędzy nimi.

Świadome unikanie pracy stanowi argument do rozwodu z orzeczeniem o winie.

Argumenty do rozwodu bez orzekania o winie

Również w przypadku rozwodu bez orzekania o winie niezbędne są odpowiednie argumenty na poparcie wniosku zawartego w pozwie. Podobnie jak w sytuacji omówionej powyżej, chodzi tutaj o wykazanie okoliczności, które istotnie godzą w pożycie małżeńskie, a co za tym idzie, sprawiają one, że małżonkowie decydują się na rozstanie.

Stracenie zainteresowania sobą

Wiele par po pewnym czasie od rozpoczęcia związku traci zainteresowanie sobą nawzajem. Po prostu, związek się wypala.

Wynika to z wielu powodów, jednak najczęstszym z nich jest rutyna. W wielu małżeństwach wszystkie dni wyglądają bowiem tak samo – praca, obowiązki domowe, zajmowanie się dziećmi. Niektórzy w takim kołowrotku tracą zainteresowanie swoim współmałżonkiem, co też nierzadko prowadzi do rozwodu. Trudno tu upatrywać się winy kogokolwiek.

niezgodność charakterów

Niezgodność charakterów

Niedopasowanie i niezgodność charakterów są bardzo często przywoływane jako argumenty do rozwodu. Statystycznie, to wręcz najczęściej podawane przyczyny rozpadu małżeństwa, szczególnie w przypadku rozwodów bez orzekania o winie.

Zwykle przejawia się to w występowaniu konfliktów przy wykonywaniu obowiązków domowych, opiece nad dziećmi, spędzania wakacji, czy wypełniania czasu wolnego. Małżonkowie nie potrafią się porozumieć w stosunkowo prostych sprawach, co niestety przekłada się na jakość relacji między nimi.

Brak miłości

Miłość powinna być fundamentem każdego związku małżeńskiego. W praktyce różnie z tym jednak bywa. Niekiedy z czasem uczucie to wygasa i pojawiają się poważne problemy. Ludzie, którzy wcześniej byli zdolni do rozmaitych poświęceń dla siebie nawzajem, teraz nie interesują się swoimi potrzebami.

W związku z tym nierzadko pojawia się myśl o ewentualnym rozstaniu. Podjęcie decyzji o rozwodzie staje się jeszcze łatwiejsze, jeżeli któryś z małżonków wszedł w nieformalną relację z osobą trzecią. W tym ostatnim przypadku niebezpiecznie wchodzimy na grunt rozwodów z orzekaniem o winie.

Brak współżycia fizycznego

Współżycie fizyczne jest niezwykle istotnym elementem każdego małżeństwa. W świetle nauki prawa, małżeństwo jest wspólnością „stołu i łoża”.

Dlatego brak czułości ze strony obojga małżonków może stanowić powód orzeczenia rozwodu.

Jeśli niechęć do współżycia jest okazywana przez tylko jednego z małżonków, to takie zachowanie może przełożyć się na przypisanie temu małżonkowi winy za rozpad związku.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Brak współżycia w małżeństwie a rozwód„.

Brak współżycia fizycznego

Karalność

Skazanie kogoś za przestępstwo może stanowić poważną rysę na jego życiorysie, a co za tym idzie, jego małżonek może nie wyobrażać sobie dalszego trwania w związku.

Wiele zależy oczywiście od danego przypadku, od tego, jaki czyn stanowił podstawę skazania, a także od relacji w małżeństwie.

Niemniej jednak dla wielu osób sam fakt, że druga strona została skazana, może stanowić podstawę do zakończenia relacji małżeńskiej. Szczególnie, jeśli skazanie wiąże się z koniecznością odbycia kary więzienia.

Złe relacje z rodziną małżonka

Fatalne relacje między małżonkiem a rodziną drugiego małżonka często sprawiają, że małżeństwo nie jest możliwe do utrzymania.

Jeśli niechęć do powinowatych (członków rodziny drugiego małżonka) jest obustronna, wówczas prowadzi to do rozwodu bez orzekania o winie.

Jeśli niechęć jest inicjowana i okazywana jedynie przez jednego z małżonków, wówczas możliwe jest nawet wnioskowanie o orzeczenie winy tego małżonka. Złe relacje z rodziną są więc bardzo uniwersalnym argumentem do rozwodu.

Nieporozumienia na tle finansowym

W każdym małżeństwie zdarzają się nieporozumienia oraz kłótnie. Konflikty dotyczące wspólnych finansów bywają jednak szczególnie problematyczne.

Małżonkowie dysponują zazwyczaj wspólnym budżetem, z którego muszą zaspokajać potrzeby rodziny oraz regulować zaciągnięte zobowiązania. Czasami jednak każde z małżonków ma inną wizję dysponowania wspólnymi finansami.

Kiedy jeden z nich chce wydawać, a drugi oszczędzać, taka sytuacja musi zakończyć się konfliktem, który może doprowadzić nawet do rozwodu.

Rozłąka

Rozłąka a rozwód

Niektóre małżeństwa podejmują decyzję o życiu w tzw. „separacji faktycznej”. Wynika ona z różnych powodów, choć w Polskich realiach najczęściej z konieczności emigracji zarobkowej.

W takiej sytuacji małżonkowie, oddzieleni od siebie nawet tysiącami kilometrów, niekiedy próbują sobie znaleźć pocieszenie w postaci nieformalnego związku z kimś, kto jest blisko. Zresztą wcale nie trzeba emigrować, aby rozłąka stała się przyczyną rozwodu.

Separacja faktyczna polegająca na osobnym mieszkaniu stanowi okoliczność, która może być istotna z punktu widzenia sprawy rozwodowej.

Różne temperamenty seksualne jako argumenty do rozwodu

Powodem rozwodu mogą być również różne temperamenty seksualne. Niedopasowanie w tym zakresie może bowiem powodować rozmaite frustracje oraz niezadowolenie.

Szczególnie w przypadku młodych małżonków są one niezwykle przykre. Niemniej zdarzały mi się sprawy, w których różnice w temperamentach ujawniały się wraz z długim pożyciem.

Brak oczekiwanego współżycia może więc doprowadzić nawet do rozpadu rodziny, czyli orzeczenia rozwodu przez sąd.

Różne cele życiowe

Każdy człowiek ma jakieś cele i oczekiwania wobec swojego życia. Może to być szczęśliwe życie rodzinne, zarabianie pieniędzy bądź też spokojne życie z dala od wielkiego miasta.

Oczekiwania te mogą być jednak przeciwstawne dla niektórych małżonków. Przykładowo mąż może cenić sobie życie na prowincji blisko natury, podczas gdy żona lubi prowadzić bogate życie towarzyskie.

W takiej sytuacji czasami łatwiej jest wypracować rozwód niż kompromis.

Co nie powinno być argumentem do rozwodu?

Istnieją także okoliczności, które nie powinny stanowić argumentów za orzeczeniem rozwodu. Wynika to z faktu, iż stoją one w sprzeczności z normami prawnymi oraz zasadami współżycia społecznego. Co ważne, nie ma żadnego katalogu, w którym zostałyby one wyliczone w sposób zupełny. Kilka z nich, które są najczęściej spotykane, zostanie omówionych pokrótce poniżej.

Choroba jednego z małżonków

Choroby mają to do siebie, że nie wybierają i mogą dotknąć absolutnie każdego.

Jeżeli więc jeden z małżonków musi zmagać się z jakąś dolegliwością, szczególnie poważną, wówczas powinien mieć wsparcie w drugiej stronie.

W przeciwnym razie dochodzi do sytuacji, która jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i sąd na pewno spojrzałby na nią bardzo krytycznie w przypadku wniesienia pozwu o rozwód.

niepelnosprawnosc-jako-argument-do-rozwodu

Utrata pracy

Podobnie wygląda kwestia niezawinionej utraty pracy. Może się ona przytrafić każdemu, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy i powinni się wspierać w trudnych sytuacjach, tym bardziej że pozostawanie bez pracy jest zazwyczaj stanem przejściowym.

Nie można więc czynić z utraty zatrudnienia argumentu za orzeczeniem rozwodu.

Obniżenie poziomu życia

Spadek poziomu życia może być spowodowany wieloma sytuacjami – na przykład chorobą, utratą pracy, niezaradnością, czy też ogólną sytuacją na rynku.

Jeżeli jest on niezawiniony przez małżonka, nie można czynić z niego argumentu za orzeczeniem rozwodu.

Gdyby jednak był on spowodowany celowym działaniem danego małżonka, wówczas sprawa wyglądałaby inaczej i mogłaby to być okoliczność przemawiająca za rozpadem pożycia.

Dziękuję za przeczytanie artykułu „Argumenty do rozwodu”. Zapraszam do przeczytania także innych wpisów na moim blogu.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu.

Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn.

Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, ChełmnoTuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

 • Adwokat
 • Marlena Słupińska-Strysik
 • e-mail: [email protected]
 • tel. 61 646 00 40
 • tel. 68 419 00 45
 • tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published.