Dobrowolnie zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko

Dobrowolnie zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko

Pozwany nie ma innych dzieci na utrzymaniu.. w Wałbrzychu, ul. Młynarska 7/1 Pozwany: Alicja Kot zam.. Obecnie pełnoletnie dziecko nie może liczyć na alimenty od rodziców jeśli: płacenie alimentów wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica,§ Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko.. Przewidują to przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jednakże nie jest to kwestia prosta ani oczywista.. Nie zapominaj jednak o tym, że w takich sytuacjach można zabiegać o wypłacenie pozostałej części alimentów przez kolejne osoby zobowiązane do alimentacji dziecka, czyli np. przez babcię czy dziadka.Zmiana dotyczy alimentów na pełnoletnie dzieci.. Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-03-21 .. Zwłaszcza chodzi o podjęcie i wyrażenie na piśmie decyzji co do następujących okoliczności: rezygnacja z domagania się alimentów na przyszłość, ewentualne zwolnienie z długu co do świadczeń dotychczas .Jak napisać pismo o rezygnacji z alimentów?. Partnerka po 3 dniach po urodzeniu dziecka wyrzuciła syna oznajmiając że ma nowego bogatego partnera.prawa dla ochrony dzieci z drugiego małżeństwa ,art. 133.p1 krio oraz korzystania z art.133 p3 krio w związku z naruszeniem art. 816 kpc przez Komornika i nie wykonanie czynności ,art.824.,825 kpc, to nie są moje wywody ,ale obowiązujący stan prawny od 13 czerwca 2009r z chwilą wejścia nowelizacji KriO .Takie porozumienia prowadziłyby do obejścia zakazu zrzeczenia się roszczeń alimentacyjnych przez dziecko i jako czynności w celu obejścia prawa byłyby nieważne..

We wrześniu obroniłam tytuł magistra i tym samym ukończyłam studia wyższe.. Podjęłam jednak studia podyplomowe, dodatkowo spłacam kredyt studencki (ok. 300 zł miesięcznie).. Witam, mam 24 lata i otrzymuję alimenty – 300 zł miesięcznie.. Wzory pozwów.. Pozwy – serwis poradniczy o pozwach..

Formalna rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko nie jest złożoną ani kosztowną procedurą, warto ją jednak przeprowadzić, by uniknąć w przyszłości ewentualnych roszczeń i sporów.. Opiekun składa pozew w imieniu dziecka, które jest niepełnoletnie.WZORY DOKUMENTÓW.. 4.Nie jestem w stanie podać kwoty jego dochodu..

Duplikaty legitymacji szkolnej, karty rowerowej, świadectwa szkolnego ; Załącznik nr 1; Załącznik nr 2.. Jeśli powodem składania pozwu o uchylenie alimentów jest pogorszenie się sytuacji zarobkowej i majątkowej zobowiązanego, wówczas sąd zwraca również uwagę na to czy nie nastąpiło ono z jego winy.Ponowny wniosek o alimenty po rezygnacji?.

Rodzice będą mogli się uchylić od płacenia alimentów na swoje pełnoletnie dzieci, nawet jeśli alimenty zostały orzeczone przez sąd.. Zgoda rodziców na ponoszenie konsekwencji działań dziecka.. Bardzo proszę o pomoc, ewentualnie o jakiś wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów.

Jeśli sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych zmieniła się na tyle, że już ich zupełnie nie potrzebuje (np. podjęła wysokopłatną pracę) – zobowi..

Wzory pozwów i wniosków.Uprawniony (czyli dziecko) ma jednak prawo nigdy nie dochodzić zasądzonych dla niego alimentów.. Nr 144, poz. 1204) na podany przy rejestracji adres poczty elektronicznej.Znaleziono 0 interesujących stron dla frazy wzór wniosek rezygnacja z alimentów w serwisie Forum Money.pl..

Przepisy stanowią, iż w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.Uchylenie obowiązku alimentacyjnego z reguły odbywa się z datą wyrokowania, ale udało mi się również doprowadzić do uchylenia alimentów wstecz, chociaż muszę zaznaczyć, że są to sytuacje wyjątkowe..

Zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko może nastąpić zarówno w sprawie sądowej wynikłej na skutek złożonego przez zobowiązanego do alimentacji pozwu, jak .Podjęcie pracy przez dorosłe dziecko a obowiązek alimentacyjny wobec niego..

Syn posiadał bowiem wyuczony zawód, świadczył pracę oraz pobierał alimenty egzekwowane przez komornika z wynagrodzenia za pracę jego ojca.Zostaliśmy z mężem pozwani o alimenty na wnuczkę po 750 zł każdy przez partnerkę naszego syna..

Przygotowałam dla Ciebie wzór pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, który możesz pobrać poniżej.Wówczas jeśli będziesz starać się o podniesienie alimentów z 500zł do 1000zł sąd zasądzić może alimenty na poziomie np. 750zł..

2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.. Wniosek o zabezpieczenie powództwa.. K liknij we wzór pozwu o alimenty na dziecko, aby go wydrukować i na jego podstawie stworzyć własny dokument do sądu:.. w Wałbrzychu, ul.

Basztowa 88/23, zastępowana przez matkę Krystynę KotUchylenie alimentów przez rodzica na pełnoletnie dziecko jest możliwe.. – napisał w Sprawy rodzinne: Witam Moje dorosłe już dzieci (21 i 23 lata) wniosły do komornika o umorzenie płacenia alimentów zaległych jak i bieżących.. Mam 23 lata, od kilku miesięcy mam stałą pracę, dodatkowo studiuję dziennie..

1 strona wyników dla zapytania wzór wniosek rezygnacja z alimentów przez: olaf22 | 2011.9.15 11:52:11 Czy w sytuacji kiedy ojciec zrzekł się praw rodzicielskich, a matka za to zrezygnowała z alimentów, to czy taka rezygnacja z alimentów jest trwała?Strona 1 z 2 – Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego po umorzeniu komorniczym..

Jeżeli masz problem z napisaniem pozwu, możesz skorzystać z gotowego modelu.. Po pierwsze co prawda matka nie może zrzec się alimentów na dziecko, ale powstaje pytanie, czy może zrzec się alimentów na siebie.Email; Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp..

Ponadto, dziecko pełnoletnie jako wierzyciel może złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji (o ile egzekucja jest prowadzona) albo wycofanie żądania „potrącania alimentów” przez organ emerytalny.Podsumowując..

Cztery lata temu podałam sprawę do sądu o alimenty i od tej pory mój tata płaci je regularnie.Jeśli chodzi o kwotę alimentów, której można się domagać, to jej wysokość uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego (należy uwzględnić wydatki wynikające z wieku dziecka, np.

opłaty za żłobek, opiekunkę, przedszkole, wydatki szkolne, na odzież, wyżywienie, aktywność dziecka np. karnety na basen jeśli .

To warto wiedzieć, gdy mamy dorosłe dzieci Osoba dorosła (to znaczy pełnoletnie dziecko) może złożyć pozew o alimenty samodzielnie – wraz z uzasadnieniem swoich potrzeb finansowych i wykazaniem, w miarę możliwości, sytuacji finansowej pozwanego rodzica..

Nigdy nie została ustalona kwota alimentów, ponieważ od narodzin dziecka kontakt z pozwanym jest praktycznie niemożliwy.Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko.. Mieszka wraz ze swoim bratem w mieszkaniu po rodzicach.. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust..

Z definicji obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka (utrzymanie i wychowanie) wynika, że obowiązek ten ustaje dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej.

See also:  Dom po rozwodzie, czyli podział majątku

Rezygnacja z alimentów – napisał w Sprawy rodzinne: Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nie mogę nigdzie znaleźć satysfakcjonującego mnie rozwiązania.. Do .WZÓR NR 34 – POZEW O OBNIŻENIE ALIMENTÓW Wałbrzych, 11 marca 2009 r. Do Sądu Rejonowego Wydział IV Rodzinny i Nieletnich w Wałbrzychu Powód: Jan Kot zam.. Pozwy cywilne, rodzinne, pracownicze..

We wrześniu obroniłam tytuł magistra i tym samym ukończyłam studia wyższe.. Nie znamy dziecka nie utrzymujemy kontaktów.. Czy w takim przypadku mogę (z sukcesem) wnioskować do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego?Uchylenie obowiązku alimentacyjnego – dorosłe dziecko zaniedbuje naukę.. Podjęłam.

Należy wpierw przypomnieć, że obowiązek płacenia alimentów zgodnie z kodeksem nałożony jest na rodziców dziecka, które nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się, za wyjątkiem, gdy majątek dziecka pozwala opiekunom pokryć koszty zarówno jego wychowania i utrzymania – adwokat Wrocław.Natomiast gdy dziecko jest już pełnoletnie możliwość uchylenie obowiązku .Wzór pozwu o alimenty.. Wraz z pozwem warto złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa.Na marginesie tylko zaznaczę, że w przypadku alimentacji dzieci przez rodziców, niskie dochody rodziców nie zwalniają ich od obowiązku świadczenia alimentów na rzecz dziecka (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2000 r., I CKN 1077/99, niepubl., wyrok z 24 marca 2000 r., I CKN 1538/99, niepubl..

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Plik pobrano już 211 razy! Pobierz już teraz plik oświadczenie_o_rezygnacji_z_alimentów_wzór w jednym z formatów – PDF, DOC, ODT.

Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Microsoft Office, Libre Office, OpenOffice, OfficeSuite i innych podobnych!Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!Plik jest aktualny na dzień: 15/06/2022

  • Łatwa edycja oraz drukowanie
  • Gwarancja bezpieczeństwa
  • Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
  • Dowolny oraz nielimitowany użytek

Czy mogę napisać oświadczenie o rezygnacji z alimentów? jestem dorosły, pracuję, oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf.Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór — oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf. Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór.Jak napisać oświadczenie o rezygnacji z zasądzonych alimentów? pismo powinno zawierać w swojej treści kilka niezbędnych elementów, aby było skuteczne i. Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór — oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-pdf-doc. Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór.Wzory dokumentów. Na stronie twojealimenty.pl znajdziecie Państwo szereg niezbędnych informacji obejmujących problematykę alimentów i ich egzekucji.

Wzór pisma o rezygnacji z alimentów

POZEW O WYGAŚNIĘCIE OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO – WZÓR. Legionowo, dnia ……………………………. Sąd Rejonowy w Legionowie. na której rzecz zostały zasądzone alimenty).Czy mąż musi złożyć w sądzie wniosek o anulowanie alimentów i jeżeli tak, to w jakim sądzie (przyporządkowanym adresem do syna czy ojca)?.Jak napisać pismo o rezygnacji z alimentów?.

Partnerka po 3 dniach po urodzeniu dziecka wyrzuciła syna oznajmiając że ma nowego bogatego. Czy matka może zrzec się alimentów w imieniu dziecka?. 1 strona wyników dla zapytania wzór wniosek rezygnacja z alimentówWzór pisma. Pozew o uchylenie alimentów.

Jeśli sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych zmieniła się na tyle, że już ich zupełnie nie potrzebuje (np. podjęła.

Oświadczenie o zrzeczeniu się alimentów wzór

W przypadku tej strony informacje nie są dostępne.Takie porozumienia prowadziłyby do obejścia zakazu zrzeczenia się roszczeń alimentacyjnych przez dziecko i jako czynności w celu obejścia prawa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – nie można zrzec się prawa do alimentów.Taka umowa nie jest ważna, podobnie jak oświadczenie córki o zrzeczeniu się prawa do świadczenia.

Oświadczenie jest natomiast dowodem na to, Dobrowolne zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko – czy możliwe? Poruszaliśmy już wcześniej temat alimentów z perspektywy rodzica, który chciał.

Wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów

każdego miesiąca, 2. zasądzenie od pozwanej na rzecz powoda kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych. Uzasadnienie.Obecnie pełnoletnie dziecko nie może liczyć na alimenty od rodziców. ewentualnie o jakiś wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów.

Przygotowany przez nas wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów zawiera w sobie wszystkie informacje, które pozwolą wam w sposób polubowny zakończyć. Pozwy cywilne, rodzinne, pracownicze. Pouczenie zawarte przy wzorze o alimenty jest aktualne także w sprawie o .pozwanego są większe od niż.

Jak napisać oświadczenie o rezygnacji z alimentów? Umowa o wygaśnięciu obowiązku alimentacji zawarta między dzieckiem a rodzicem zobowiązanym do płacenia.

Ugoda alimentacyjna z dorosłym dzieckiem wzór

które same chcą wystąpić przed sądem w sprawie o alimenty dla dziecka. przyszłości Państwa dorosłe dzieci będą chciały wiedzieć w którym roku.POZEW O WYGAŚNIĘCIE OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO – WZÓR. Legionowo, dnia ……………………………. Sąd Rejonowy w Legionowie. III Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Pilnie poszukuję wzór wniosku o ugodę alimentacyjną, nie mieszka) na rzecz Uprawnionego (którym może być dziecko lub osoba dorosła), Jak zatwierdzić porozumienie między ojcem a synem o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego? — Proszę postarać się o to zatwierdzenie ugody przez sąd.Ugoda alimentacyjna może być zawarta między stronami na 6 sposobów:.

a kieszonkowe dla dziecka, Alimenty dla byłej żony i dorosłego syna,

Dobrowolne zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko – czy możliwe?

Poruszaliśmy już wcześniej temat alimentów z perspektywy rodzica, który chciał uchylić się od obowiązków płacenia alimentów. Dziś przyjrzymy się jak prawo traktuje odwrotną sytuację, gdy to dorosłe dziecko bierze pod uwagę zrzeczenie się alimentów.

Kancelaria prawna Wrocław  zwraca uwagę, że w świetle polskiego prawa nie może dojść do dobrowolnego zrzeczenia się alimentów, ponieważ jest to obowiązek wynikający z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o). Jednakże zgodnie z art.

133§3 tego kodeksu rodzic ma prawo uchylić się od obowiązku łożenia świadczeń wynikających z alimentów.

Jest to uzasadnione w przypadku, gdy dopełnienie obowiązku alimentacyjnego wiązałoby się z nadmierną stratą lub w sytuacji, gdy dziecko nie dąży do utrzymania się na własną rękę, choć ma już takie możliwości.

Należy wpierw przypomnieć, że obowiązek płacenia alimentów zgodnie z kodeksem nałożony jest na rodziców dziecka, które nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się, za wyjątkiem, gdy majątek dziecka pozwala opiekunom pokryć koszty zarówno jego wychowania i utrzymania – adwokat Wrocław. Natomiast gdy dziecko jest już pełnoletnie możliwość uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest określona w dwóch wypadkach: gdy alimentacja jest związana z wymiernym uszczerbkiem rodzica lub dziecko nie dąży do uzyskania samodzielności i łożenia na siebie.

Adwokat Wrocław dodaje, że na podstawie art. 138 k.r.o w wypadku zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy o obowiązku alimentacyjnym.

Prawnie istnieje możliwość zażądania zwiększonych opłat świadczenia alimentacyjnego jednocześnie daje możliwość zniesienia tego obowiązku w wypadku wystąpienia odpowiednich przesłanek.

See also:  Alimenty na dziecko od partnera - w jakiej wysokości?

Taką przesłanka jest właśnie osiągnięcie pełnoletniości i samodzielności przez dziecko.

Pewną formą uchylenia przedmiotowego obowiązku alimentacyjnego jest wniesienie pozwu przez rodzica o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka. Powodem może być uzyskanie przez pozwanego wieku oraz pracy umożliwiającej mu samodzielne życie.

W tym wypadku należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające jak zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach pozwanego. Możliwa jest również ugoda za porozumieniem obu stron, nie ma ona jednak mocy sprawczej wyroku sądowego dlatego warto rozważyć zawarcie jej przed sądem lub mediatorem.

Zachęcamy do skorzystania z porad prawnych w naszej Kancelarii Prawnej Wrocław. Doświadczony adwokat udzieli wszelkich niezbędnych informacji, które pozwolą na podjęcie ostatecznej decyzji.

CZY MOŻLIWE JEST ZRZECZENIE SIĘ „ALIMENTÓW” MIĘDZY BYŁYMI MAŁŻONKAMI?

Instytucję obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami reguluje art. 60 KRO. Alimenty mogą zostać zasądzone na rzecz małżonka niewinnego rozkładu pożycia małżeńskiego jak i też współwinnego rozkładu pożycia. Jedynie w przypadku osoby uznanej za wyłącznie winną rozpadu pożycia małżeńskiego – takiej osobie w żadnym wypadku nie przysługują alimenty od drugiej strony.

W przypadku orzekania rozwodu bez winy stron lub orzeczenia o wspólnej winie obowiązek alimentacyjny uaktualnia się w przypadku znajdowania się jednej ze stron w niedostatku.

W takim przypadku obowiązek dostarczania środków utrzymania zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowym zobowiązanego. Obowiązek orzeczony na podstawie art.

60 § 1 KRO wygasa w przypadku zawarcia przez uprawnionego nowego związku małżeńskiego, ale także po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu gdy zobowiązanym jest małżonek niewinny, chyba, że sąd na żądanie uprawnionego przedłuży termin 5 letni.

W orzecznictwie przyjmuje, że przedłużenie takiego terminu może nastąpić po upływie pierwotnego 5 letniego (uchwała SN z 15 września 1978 r., OSNCP 1979, poz. 66; jednak szczególne okoliczności stanowiące podstawę przedłużenia muszą istnieć już w chwili upływu pięcioletniego terminu.

W przypadku orzekania o winie wyłącznej rozpadu pożycia istnieje możliwość orzeczenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego na czas nieokreślony.

Orzeczenie takich alimentów jest fakultatywne, przy założeniu spełnienia przesłanki istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego na skutek rozwodu.

W takim przypadku małżonek wyłącznie winny jest obowiązany przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, bez badania kwestii niedostatku małżonka niewinnego. Ustanie obowiązku orzeczonego na podstawie art.

60 § 2 KRO okazuje się być dla małżonka zobowiązanego bardzo problematyczne, gdyż poza śmiercią obowiązanego lub uprawnionego, powtórnym małżeństwem uprawnionego, pozostaje jedynie droga sądowa uchylenia obowiązku alimentacyjnego na podstawie art. 138 KRO.

Często w takich przypadkach pojawia się pytanie o możliwość zrzeczenia się alimentów. W zakresie zrzeczenia się prawa do alimentów na przyszłość trzeba wskazać, że przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą, co oznacza, że nie można dowolnie kształtować zasad dotyczących ustania takiego obowiązku.

Zgodnie z poglądami orzecznictwa roszczenia alimentacyjne należą do kategorii roszczeń, których zrzec się nie można, stąd jakiekolwiek zrzeczenie się alimentów na przyszłość w umowie czy wciągnięte do protokołu rozprawy rozwodowej jest nieważne (Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 1 marca 1952 r., sygn. akt C 751/51, NP 1953, nr 8-9, s.

154; orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 14 października 1961 r.,sygn. akt 4 CR 86/61, OSNCP 1963, z. 5, poz. 98 oraz postanowienie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 27 października 2006r., sygn. I ACz 794/06). Odmienne poglądy w zakresie alimentów orzeczonych na podstawie art. 60 § 2 KRO prezentuje J. Gwiazdomorski (Alimentacyjny obowiązek między małżonkami, s.

179), który przyjmuje, że strona może zrzec się – odpłatnie, a także nieodpłatnie – swych roszczeń z art. 60 § 2 KRO.

Z kolei zapewnienie świadczeń dalej idących niż minimum ustawowe – zarówno w czasie jak i ich wysokości orzecznictwo przyjmuje za ważne i skuteczne (orzeczenie SN z dnia 1 grudnia 1955 r., IV CO 46/55, OSN 1957, poz. 72; z dnia 2 marca 1957, III CO 2/57, OSN 1958, poz. 25; OSPiKA 1957, poz.

67 z glosą Z. Wiszniewskiego). Z kolei umowę o alimenty ustalającą świadczenia w wysokości zbyt niskiej lub na czas krótszy w stosunku do przepisów ustawy należałoby uważać za nieważną, gdyż z istoty swej obejmowałaby ona częściowe zrzeczenie się alimentów (uchwała SN z dnia 1 grudnia 1955 r.

, 4 CO 46/55, LexPolonica nr 367526; J. Ignatowicz, glosa do orzeczenia Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy z dnia 15 kwietnia 1959 r., Cr 511/59, OSPiKA 1961, poz. 121; B. Dobrzeński, Glosa do orzeczenia SN z dnia 12 sierpnia 1965 r., II CR 214/65, OSPiKA 1966, poz.

104, tenże, KRO Komentarz 1975, s. 762).

Wobec powyższych rozważań dopuszczalne jest, aby np. w wyroku rozwodowym bez orzekania o winie zobowiązać się do alimentów na rzecz drugiego małżonka w czasie dłuższym niż lat 5 – takie orzeczenie nie jest sprzeczne z prawem. Można w ten sam sposób zobowiązać się do powyższego umownie.

Nie można jednak zrzec się prawa do domagania się alimentów na przyszłość. Takie postanowienia umowne czy innego rodzaju oświadczenia są nieważne. Można jedynie zaniechać zgłaszania tych roszczeń w toku procesu, albo nie występować z nimi po orzeczeniu rozwodu.

Bardziej niebezpieczne dla zobowiązanego wydaje się ustalenie takiego obowiązku w wyroku oraz ustne zobowiązanie, że uprawniony egzekwować alimentów nie będzie.

Wydaje się, że w obecnym stanie prawnym jedynie oświadczenie o zrzeczeniu się już wymagalnych rat alimentacyjnych jest ważne i skuteczne.

Autorem artykułu jest adwokat Agnieszka Kaczor.

Czy zrzeczenie się alimentów na dzieci lub małżonka jest skuteczne?

Wielokrotnie Klienci pytają nas, czy przykładowo, mogą zawrzeć – jako rodzic z drugim rodzicem – umowę o zrzeczeniu się alimentów na małoletnie wspólne dzieci.

Takie pytania, dotyczące możliwości zrzeczenia się alimentów, pojawiają się również w kontekście wyrażenia zgody na orzeczenie rozwodu przez jednego z małżonków w zamian za zrzeczenie się alimentów od tego małżonka, który taką zgodę miałby wyrazić.

Czy w świetle prawa zrzeczenie się obowiązku alimentacyjnego przez rodzica bądź dziecko jest skuteczne?

Zgodnie z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Świadczenie alimentacyjne jest jednym z wielu obowiązków ciążących na obojgu rodziców.

Obok troski o fizyczny i duchowy rozwój dziecka do tego katalogu należy dołączyć pomoc finansową. Obowiązek alimentacyjny dotyczy dzieci pochodzących z małżeństwa jak również ze związków pozamałżeńskich. Ustawodawca nie przewidział jego ograniczenia czasowego, znaczy to, że nawet osiągnięcie pełnoletniości przez dziecka nie skutkuje wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego.

Na podstawie obowiązujących przepisów prawa obowiązany i uprawniony do świadczenia alimentacyjnego nie ma prawa zrzeczenia się obowiązku alimentacyjnego.

Ustawodawca przewidział jednak dopuszczalność uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Tak skonkretyzowana norma prawna dopuszcza takie działanie jedynie wobec dziecka pełnoletniego przy jednoczesnym zaistnieniu uszczerbku majątkowego po stronie rodzica, spowodowanego uiszczaniem cyklicznego świadczenia alimentacyjnego. Uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych może również być zasadne z uwagi na fakt, że żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 144¹ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się świadczenia alimentacyjnego ze strony uprawnionego bądź zobowiązanego małżonka?

Z kolei w odniesieniu do świadczenia alimentacyjnego względem małżonka jako podstawę należy wskazać na art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W tym przypadku dostarczanie środków utrzymania dotyczy małżonków, których małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód a także tych w stosunku do których małżeństwo zostało unieważnione.

Obowiązek alimentacyjny odnosi się do małżonka ponoszącego winę rozkładu pożycia wobec: małżonka, której tej winy nie ponosi jak również wobec małżonka, wobec którego orzeczono winę za rozkład pożycia i jednocześnie znajduje się on w niedostatku.

Należy pamiętać, że orzeczenie o winie, które determinuje przedmiotowe świadczenie musi być zamieszczone w sentencji wyroku rozwodowego. Dodatkowo, obowiązany do świadczenia alimentacyjnego jest małżonek nieponoszący winę rozkładu pożycia jedynie wobec małżonka, który również nie ponosi tej winy.

Ustanie obowiązku alimentacyjnego wygasa w przypadku zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego. Dodatkowo w przypadku małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia obowiązek ten wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Sąd może ten termin przedłużyć na wniosek uprawnionego. Śmierć uprawnionego bądź zobowiązanego również jest jedną z podstaw wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Zgodnie więc z obowiązującą literą prawa rozwiedziony małżonek nie ma prawa zrzeczenia się świadczenia alimentacyjnego. Istnieje możliwość uchylenia się od wykonania obowiązku alimentacyjnego z uwagi na art. 144¹ zd. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Sprzeczne z zasadami współżycia społecznego jest zachowanie rażąco niewłaściwe ze strony uprawnionego.

Uszczegóławiając jest to: zachowanie godzące w życia lub zdrowia członka rodziny, zachowanie naruszające godność, dobre imię i inne dobra osobiste człowieka, zawinione popadnięcie w niedostatek lub umyślne wywołanie sytuacji prowadzącej do żądania alimentów (VIII Wytyczne Sądu Najwyższego z 1987 roku).

Podsumowując, w polskim systemie prawnym nie istnieje możliwość zrzeczenia się świadczenia alimentacyjnego. Jakakolwiek umowa pomiędzy uprawnionym a zobowiązanym w przedmiocie wygaśnięcia obowiązku dostarczania środków utrzymania jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych.

Niezależnie jednak od powyższego, spotykam się z praktyką, w odniesieniu do małżonka winnego rozkładu pożycia, że do protokołu rozprawy strona powodowa składa oświadczenie, że nie będzie domagać się alimentów od strony przeciwnej i że jej sytuacja wskutek rozwodu nie ulegnie pogorszeniu. Choć takie oświadczenie zawarte w protokole rozprawy nie jest skuteczne, to jednak w ew. procesie o alimenty, może stanowić dodatkowy dowód do obrony.

Czy można zrzec się alimentów? | Adwokat Rodacki – Blog

Jakiś czas temu w mojej kancelarii pojawił się klient, który pokazał mi pisemnie sporządzoną umowę ze swoją partnerką. Było w niej napisane m.in. że ojciec uzna ojcostwo dziecka, ale matka zobowiązuje się do niewnoszenia spraw o alimenty.

Czy prawo rodzinne dopuszcza tego typu ustalenia między rodzicami?

Odpowiedź jest jedna i brzmi „NIE”. Roszczenia alimentacyjne na przyszłość służą zaspokojeniu podstawowych potrzeb członków rodziny i nie mogą podlegać obrotowi. Tym bardziej nie można się ich zrzec. Wszelkie zapisy umowne dotyczące zrzeczenia się dochodzenia alimentów na przyszłość są więc bezwzględnie nieważne.

Zrzeczenie się alimentów w drodze umowy?

Oczywiście nie da się wykluczyć nieformalnych negocjacji między małżonkami co do kwestii „niewnoszenia spraw o alimenty”. Być może nawet małżonkowie osiągną porozumienie. Być może nawet je sobie spiszą.

Niemniej jednak strony takiej „umowy” muszą w takiej sytuacji pamiętać, że polegają wyłącznie na zaufaniu do drugiej osoby.

Z punktu widzenia prawnego nie powstaje bowiem żadne zobowiązanie i małżonek jako rodzic dziecka będzie zawsze uprawniony do dochodzenia alimentów od drugiego rodzica, który nie zamieszkuje z dzieckiem.

Podobnie rzecz wygląda jeśli chodzi o alimenty między małżonkami. Tutaj również nie ma miejsca na zrzeczenie się na przyszłość uprawnienia do dochodzenia alimentów.

Jeśli przykładowo po rozwodzie małżonek popadnie w stan niedostatku, to będzie miał pełne prawo do wniesienia pozwu o alimenty od drugiego małżonka, pomimo iż w trakcie rozwodu bez orzekania o winie strony ustaliły, że nikt nie będzie otrzymywał alimentów.

Oczywiście na marginesie przypomnę, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie zawsze trzeba mieć jeszcze na uwadze dodatkowe ograniczenie w postaci pięcioletniego terminu.

Tylko w tym okresie po orzeczeniu rozwodu strony mogą domagać się od siebie alimentów. Sąd może ten termin przedłużyć w „wyjątkowych okolicznościach” (np.

przewlekła choroba jednego z małżonków), ale w praktyce jest to spotykane bardzo rzadko.

Sąd ma obowiązek zawsze badać aktualną sytuację stron. Zmiany w zakresie możliwości zarobkowych czy stanu zdrowia mają znaczenie w ukształtowaniu obowiązku alimentacyjnego, nawet jeśli wzajemne ustalenia stron były kiedyś inne.

Prawo rodzinne jest specyficzną dziedziną i tym różni się np. od prawa gospodarczego, że nie wszystko można uregulować  w drodze umowy. Jeśli więc ktoś zawiera porozumienia dotyczące dochodzenia alimentów na przyszłość, to zawsze czyni to wyłącznie na własne ryzyko.

Na marginesie zaznaczę, że można oczywiście wysokość alimentów uregulować w drodze umowy między stronami (np. przed notariuszem). Nie jest tutaj konieczna droga sądowa.

Podobnie należałoby uznać, że raty alimentów już wymagalne (czyli za poprzednie miesiące) mogłyby być przedmiotem obrotu.

Nie można natomiast zrzec się samego uprawnienia do dochodzenia alimentów w przyszłości, gdyż taki zapis nie wywoła żadnych skutków prawnych.

  • ***
  • Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.
  • tel: 693 253 807
  • e-mail: [email protected]

Podobne artykuły:

Leave a Reply

Your email address will not be published.