Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Adobe Stock

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna, poza paszportem lub dowodem osobistym, gdy dziecko wyjeżdża w zagraniczną podróż z innym opiekunem lub tylko z jednym z rodziców. Warto sporządzić ją w języku polskim, a także w języku państwa, do którego wyjeżdża maluch.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę to pisemny dokument, będący potwierdzeniem uzyskania zgody od rodzica lub opiekuna prawnego dziecka na zagraniczną podróż malucha pod opieką innej osoby.

 Taki dokument można przygotować zarówno na jednorazową podróż dziecka, jak i na wszystkie inne, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna być udzielana w osobnym dokumencie dla każdego dziecka.

Dziecko, by przekroczyć granicę, musi posiadać jedynie dowód osobisty (na terenie Unii Europejskiej) lub paszport (jest on potrzebny w pozostałych krajach). Zdarzają się jednak kontrole, podczas których urzędnicy oczekują wykazania przez opiekuna odpowiedniej zgody rodziców dziecka na taką podróż. 

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę przyda się podczas:

 • kontroli dokumentów na lotnisku,
 • kontroli dokumentów na granicy,
 • wylegitymowania przez służby do tego uprawnione (np. policję).

Pracownicy lotnisk i straży granicznej są bardzo wyczuleni na dzieci, które podróżują bez rodziców. Wynika to ze zdarzających się przypadków uprowadzania dzieci. Ze względu na „uprowadzenia rodzicielskie”, taką zgodę powinien posiadać też rodzic, który samotnie wybrał się w zagraniczną podróż z dzieckiem.

Dziecko nie może przebywać za granicą tylko z jednym z rodziców bez zgody drugiego, który ma prawo współdecydowania o nim. By dziecko mogło wyjechać za granicę, potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy:

 • jeden z rodziców został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej,
 • władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w tym zakresie.

Jeżeli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wyjazd – drugi powinien wystąpić do miejscowego organu władzy opiekuńczej (zazwyczaj jest to sąd odpowiedni do miejsca stałego pobytu dziecka) o zgodę na zmianę miejsca stałego pobytu dziecka, a co za tym idzie – jego wyjazd za granicę.

Wyjazd z dzieckiem za granicę, bez zgody drugiego rodzica może być rozpatrywany (na wniosek drugiego rodzica) jako uprowadzenie dziecka. To z kolei zgodnie z art. 211 Kodeksu Karnego stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. 

Decyzję o podróży dziecka za granicę rodzice muszą podjąć wspólnie. Konieczna jest zgoda ich obojga. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna być wyrażona na piśmie lub w formie aktu notarialnego. Uwaga! W niektórych państwach wymagana jest zgoda rodzica w formie aktu notarialnego – oznacza to, że zwykła forma pisemna nie wystarczy.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna zawierać:

 • datę i miejsce sporządzenia zgody na wyjazd,
 • treść właściwą, czyli wyrażenie zgody na wyjazd,  
 • dane dziecka (imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego/ paszportu, PESEL dziecka),
 • dane rodziców (imię i nazwisko oraz numer i seria dowodu osobistego/ paszportu rodzica/opiekuna prawnego), 
 • dane opiekuna na wyjazd (imię i nazwisko, numer i seria dowodu tożsamości/ paszportu, PESEL opiekuna na wyjazd),
 • czytelne podpisy rodziców dziecka. 

Rodzice mogą też dodać zapis, że wyrażają zgodę na podejmowanie decyzji dotyczących ewentualnego leczenia dziecka na wakacjach i pobytu w zakładach opieki zdrowotnej.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę: wzór

Przedstawiamy wzór zgody na wyjazd dziecka za granicę. Wystarczy kliknąć w zdjęcie i pobrać dokument, a następnie uzupełnić druk odpowiednimi danymi.

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Adobe Stock

Zobacz także: 

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Adobe Stock

Na co zaszczepić dziecko przed wyjazdem? (także przed wakacjami w Polsce!)

Przed wakacjami warto zaszczepić dziecko, żeby nie narazić go na zakażenie groźnymi chorobami. Szczepienia dodatkowe zaleca się nawet przed wyjazdem nad polskie jeziora czy w góry.

Warto pomyśleć o szczepieniach, gdy planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę, chcesz posłać dziecko na kolonie lub po prostu na wakacje w Polsce. Podczas urlopu dzieci spędzają czas w nowych miejscach i często w zupełnie inny sposób niż na co dzień, a to niesie ryzyko zarażania się chorobami zakaźnymi.

  Szczepienia przed wyjazdem: kiedy warto je zrobić? Przed wakacjami, nie tylko za granicą, upewnij się, że dziecko ma wykonane wszystkie szczepienia obowiązkowe . To ważne szczególnie w przypadku starszych dzieci, którym szczepienia robi się rzadziej i łatwiej przeoczyć termin podania kolejnej dawki.

„Zwracam uwagę na szczepienie przeciwko tężcowi , które trzeba ponowić, a które chroni przed rozwojem poważnej choroby w razie zranienia” − radzi dr Grzegorz Wasążnik, pediatra.

Jeśli zastanawiasz się, czy trzeba zaszczepić dziecko przed wyjazdem, weź pod uwagę: miejsce wyjazdu (jedziecie na wakacje w krajach tropikalnych czy w Polsce?) okres, w jakim planowane są wakacje czas pobytu dziecka poza domem wiek dziecka i ogólny stan jego zdrowia Szczepienia zalecane przed wakacjami w Polsce Poza uzupełnieniem szczepień obowiązkowych rozważ zaszczepienie dziecka na: żółtaczkę pokarmową (tzw. chorobę brudnych rąk) − wystarczy podanie jednej dawki odkleszczowe zapalenie opon mózgowych  (zwłaszcza gdy dziecko jedzie na Mazury , w Bieszczady lub na Suwalszczyznę) − ochronę dają już dwie dawki Szczepienia zalecane przed wyjazdem za granicę Jeśli dziecko wybiera się na wakacje do jednego z krajów europejskich, zadbaj, by miało wykonane wszystkie te szczepienia, które warto zrobić w Polsce, dodatkowa ochrona nie jest wymagana. Z kolei przed wyjazdem do niektórych krajów egzotycznych obowiązkowo trzeba wykonać szczepienia dodatkowe, np. na żółtą gorączkę. Poza tym warto zaszczepić się na:…

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Adobe Stock

Podróż z niemowlakiem – jak się do niej przygotować?

Kiedy można wybrać się z niemowlakiem w dłuższą podróż? Jak się do niej przygotować? Czy lepiej podróżować samochodem, samolotem czy pociągiem? Na pytania odpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Kiedy można odbyć pierwszą podróż z dzieckiem? W jakim wieku powinno być dziecko? Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury, wilgotności powietrza.

Wiele osób pewnie powie, że podróż z tak małym dzieckiem jest ryzykowna… Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować.

  Spa – Akademia Młodych Rodziców   Jak się przygotować do takiej podróży? Agnieszka Pawłowska-Wypych:  Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą.

Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować. Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy.

W trakcie długich podróży, należy pamiętać o częstej zmianie pieluchy , aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko.

Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną , należy pamiętać o podaniu przed wyjazdem odpowiednich środków zapobiegawczych. W momencie, kiedy jest to pierwsza trasa malucha, warto zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy . Warto wiedzieć: Jak latać samolotem z…

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem: o czym trzeba pamiętać?

Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne podróżowanie. Dobry fotelik to podstawa. Co jeszcze warto wiedzieć, by zagwarantować dziecku bezpieczną podróż?

Zasad bezpieczeństwa w podróży z dzieckiem należy bezwzględnie przestrzegać. Wystarczy pamiętać, że rocznie w wypadkach samochodowych ginie lub doznaje poważnych obrażeń więcej dzieci niż z powodu wszystkich ciężkich chorób dziecięcych. Aby zapewnić dziecku bezpieczną podróż, musi ono być dobrze zapięte w odpowiednio dopasowanym i zamontowanym foteliku .

Dzieci, które od samego początku jeżdżą w fotelikach, lepiej zachowują się w czasie jazdy w przyszłości.

Co powinnaś wiedzieć na temat bezpiecznej podróży samochodem z dzieckiem? Podróż samochodem: bezpieczeństwo dziecka Oto ważne zasady, o jakich powinnaś pamiętać, wybierając się w podróż z dzieckiem : niezależnie od tego, jak daleko jedziecie, dziecko zawsze powinno być przypięte w foteliku ; za każdym razem sprawdzaj umocowanie fotelika : nie może się on kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać; wybierz fotelik tyłem do kierunku jazdy , najlepiej do skończenia przez dziecko czwartego roku życia; o ile to możliwe, umieszczaj fotelik na środku tylnego siedzenia , gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie; dziecko nie może podróżować na przednim siedzeniu w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy, jeśli poduszka powietrzna jest włączona; dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wielkości dziecka, nie mogą być one skręcone; pasy muszą być odpowiednio napięte , nie może być luzu między nimi a ciałem dziecka; zawsze zdejmuj dziecku kurtkę przed zapięciem go w foteliku; ubieraj niemowlę tak, by nie było kłopotów z przełożeniem pasów między jego nóżkami; upewnij się, że ciężkie przedmioty , tj. torby, głośniki, są dobrze zamocowane i zabezpieczone i w razie nagłego hamowania nie zmienią swojego miejsca i nie zrobią krzywdy pasażerom (jeśli trudno ci spakować wszystkie rzeczy do bagażnika z tyłu auta, zainwestuj w bagażnik na dach );…

Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów

Życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka: proste rymowanki, śmieszne, wzruszające, poważne

Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy

Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!

See also:  Utrudnianie kontaktu z wnuczką

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]

Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie

Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 

Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)

Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę – Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Wyśnione zagraniczne wakacje z dzieckiem są czasem, o którym marzy każdy rodzic. Aby jednak stały się one możliwe, konieczne jest dojście w tym zakresie do porozumienia przez obu opiekunów osoby małoletniej.  Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy zgody  drugiego rodzica na taki wyjazd? Czy istnieje procedura, która pozwala pomimo tego na odbycie zaplanowanej podróży?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • zgoda na wyjazd dziecka za granicę – jak ją uzyskać?
 • czy zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę zawsze jest niezbędna?
 • kiedy nie trzeba się ubiegać o otrzymanie zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka?
 • wyjazd dziecka za granicę – czy może nastąpić jedynie na wniosek drugiego rodzica?

Komu przysługuje władza rodzicielska?

Wbrew pozorom, tak sformułowane pytanie wcale nie jest absurdalne. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, co do zasady, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom (art. 93 krio).  Jednak w praktyce często zdarza się, że spoczywa ona wyłącznie na jednym z nich.

Tak się dzieje w sytuacji, kiedy jedno z rodziców nie żyje, nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. Zostało pozbawione władzy rodzicielskiej bądź doszło do zawieszenia jej wykonywania. Istnieją też przypadki, kiedy zakres władzy rodzicielskiej jednego z rodziców został znacząco ograniczony.

Przypomnieć trzeba, że jeżeli jeden z rodziców zupełnie nie interesuje się losem swojego dziecka. Nie uczestniczy w procesie jego wychowywania. Nie wypełnia swoich obowiązków względem niego bądź rażąco nadużywa swojej władzy opiekuna. Wówczas drugi z nich może wystąpić z wnioskiem o ograniczenie.

A nawet pozbawienie go władzy rodzicielskiej do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego i nieletnich. Także w wyroku rozwodowym, sąd, biorąc pod uwagę dobro dziecka, ma obowiązek zdecydować o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej przez rodziców.

W efekcie może on zdecydować o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców i jednocześnie albo całkowicie pozbawić, albo ograniczyć władzę rodzicielską drugiego z nich jedynie do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.

W tym na przykład ustalić, że nie ma on prawa decydować o takich sprawach jak na przykład wakacyjny wyjazd dziecka za granicę.

Podczas trwania postępowania rozwodowego, do czasu wyjaśnienia statusu dziecka. Wypowiedzenia się przez sąd co do sprawowania władzy rodzicielskiej i ustalenia miejsca stałego pobytu dziecka u któregoś z rodziców. Oboje rodziców musi wyrazić zgodę na wakacyjną podróż poza granice kraju. W przeciwnym razie, każde z rodziców może dochodzić powrotu dziecka do Polski.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę – jak uzyskać?

W świetle powyższych rozważań, stwierdzić trzeba, iż jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Bądź też w stosunku do jednego z nich została ona jedynie ograniczona. Bez wyraźnego zastrzeżenia, że nie ma on prawa decydować w tym przedmiocie.

Wówczas aby możliwy był wyjazd dziecka za granicę Rzeczypospolitej Polskiej, konieczna jest zgoda obojga rodziców. Zgodnie bowiem z prawem rodzinnym o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie (art. 97 § 2 krio).

Sąd Najwyższy stwierdził nawet, iż na wyjazd dziecka za granicę na pobyt stały wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego. Jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.

Warto wiedzieć również, że ponieważ ojczym bądź macocha są osobami niebędącymi rodzicami dziecka. Ich zgoda na wyjazd dziecka za granicę nie jest konieczna.

Wyjazd dziecka za granicę- w jakiej formie powinna być udzielona zgoda?

Podkreślenia wymaga fakt, iż wyrażenie zgody na wyjazd dziecka za granicę może zostać wyrażona w całkowicie dowolnej formie, jednakże dla celów dowodowych, w tym konieczności przedstawienia takiego dokumentu w urzędzie paszportowym czy na lotnisku, najlepiej, aby nastąpiło to chociaż w zwykłej formie pisemnej. Kiedy sąd przyznał drugiemu rodzicowi prawa rodzicowi prawa rodzicielskie na wyłączność, wówczas rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie ma prawa decydować o sprawach dziecka. W takim przypadku oczywiście jego zezwolenie nie jest potrzebne.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę – orzeczenie sądowe

Jeżeli rodzice w przedmiocie wyjazdu dziecka za granicę nie mogą dojść do porozumienia, wówczas rozstrzygnięcie podejmuje sąd opiekuńczy, przy czym właściwy jest sąd rejonowy – wydział rodzinny i nieletnich, miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka.

W sprawie tego rodzaju jeden z rodziców występuje jako wnioskodawca. Drugi z nich ma status uczestnika, tak samo jak dziecko, które ukończyło 13 lat i nie jest ubezwłasnowolnione. Chyba, że sąd ograniczy lub wyłączy osobisty udział takiego małoletniego w postępowaniu, ponieważ przemawiają za tym względy wychowawcze.

Wskazać trzeba, iż przedmiotowy wniosek sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym na posiedzeniu jawnym.

Kończy się ono wydaniem postanowienia, w którym sąd, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka, bądź wyraża zgodę na wyjazd dziecka poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, co zastępuje w całej pełni zgodę rodzica, bądź też oddala wniosek złożony przez jednego z rodziców.

Od przedmiotowego postanowienia strony mogą wnieść apelację do sądu drugiej instancji, a więc sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu  pierwszej instancji, który wydał zaskarżane rozstrzygnięcie. Zaznaczyć jednak trzeba, że od orzeczenia sądu drugiej instancji, nie przysługuje już skarga kasacyjna (art. 5191 §2 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Masz ograniczoną władzę rodzicielską, ale pomimo tego chciałbyś zabrać swoje dziecko na wakacje? Nie wiesz, co zrobić w sytuacji, w której niepełnoletnie dziecko wyjeżdża z drugim rodzicem bez Twojej zgody? A może chcesz uzyskać wyłączną pełnię władzy rodzicielskiej, w związku z tym, iż drugi rodzic nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i zastanawiasz się nad tym, czy powinien zostać całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej? Co, jeśli pomimo przysługujących Ci praw, drugi rodzic nie wyraża zgody na wyjazd za granicę?

Kwestie prawne związane ze sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej przez rodziców dziecka zaliczają się do spraw, które należy poprowadzić z najwyższą starannością. Ich często bardzo osobisty oraz delikatny charakter może powodować, iż całe postępowanie będzie przebiegać w bardzo nerwowej atmosferze.

Stając się dla rodziców dziecka istną drogą przez mękę. Sąd bowiem decyduje o licznych wrażliwych kwestiach. W tym o miejscu zwykłego pobytu dziecka. Podziale opieki nad małoletnim czy kwestiom związanym ze spędzaniem wakacji, ferii oraz dni świątecznych.

Tego rodzaju sprawy mają ogromny wpływ na obie strony postępowania. A przede wszystkim na nieletniego, dlatego istotne jest, aby zostały rozwiązane w sposób możliwie bezkonfliktowy, bezbolesny i szybki. Doświadczony adwokat, specjalizujący się w prawie rodzinnym jest w stanie znacznie usprawnić cały proces.

Zapewniając profesjonalną obsługę prawną i służąc niezbędną radą oraz pomocą.

 • Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?
 • Przeczytaj także:
 • Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Wywiad z adwokatem Michałem Dziedzicem

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Tak, powinniśmy dać zgodę na wyjazd dziecka za granicę, która powinna być sporządzona w formie pisemnej i może się ona przydać w kilku sytuacjach. Zazwyczaj biura podróży sygnalizują o konieczności takiej zgody, ale także, gdy jest to wyjazd organizowany samodzielnie, warto dać opiekunom dziecka taki dokument. 

Co w sytuacji, kiedy dziecko wyjeżdża z jednym z rodziców?

Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i każdy z rodziców jest zobowiązany i uprawniony do jej wykonywania.

Zatem możliwe jest, by rodzic wyjeżdżający z dzieckiem samodzielnie, wybrał się bez zgody drugiego z rodziców. Jednakże z uwagi na występowanie tzw.

porwań rodzicielskich  i wrażliwość odpowiednich służb na sytuacje, gdy jedno z rodziców podróżuje z dzieckiem, z ostrożności zalecam przygotowanie zgody.

Jak wyglądają formalności związane ze sporządzeniem takich dokumentów?

Warto, by zgoda na wyjazd dziecka była sporządzona w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. Poświadczenie podpisu można uzyskać w kancelarii notarialnej.

Mimo że nie jest to czynność notarialna zajmująca dużo czasu proponuję, by uprzednio skontaktować się telefonicznie z notariuszem i ustalić konkretny termin na jej dokonanie. 

Należy zgłosić się do  kancelarii z napisanym, lecz nie podpisanym, dokumentem. Następnie notariusz sprawdzi tożsamość rodzica (należy mieć zatem ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport) i poprosi go o złożenie podpisu.

Fakt, że podpis złożono w obecności notariusza, zostanie odnotowany na oddzielnej karcie podpisanej przez notariusza i opatrzonej urzędową pieczęcią notariusza (z godłem), która zostanie połączona z dokumentem.

Ta czynność będzie miała nadany swój niepowtarzalny numer w rejestrze nazywanym Repertorium A notariusza.

Jaki jest koszt sporządzenia dokumentów?

Koszt poświadczenia podpisu pod zgodą to 20 zł plus VAT, razem 24,60 zł.

See also:  Ustalenie kontaktów z dziećmi po rozwodzie

Jeżeli chcielibyśmy by taki dokument sporządził notariusz, należy liczyć się z dodatkową opłatą, zazwyczaj 200 zł plus VAT, czyli 246 zł.

Jakie konsekwencje może mieć wyjazd dziecka bez stosownych dokumentów?

Wyłącznie paszport dziecka wystarcza do przekroczenia przez nie granicy.

Jednak z uwagi na zdarzające się uprowadzenia dzieci, także uprowadzenia rodzicielskie, pracownicy straży granicznej, a także osoby pracujące na lotniskach są szczególnie wrażliwe na dzieci podróżujące bez rodziców lub z jednym rodzicem. W konsekwencji np. dziadkowie wylatujący z wnukiem na wakacje mogą być narażeni na konieczność złożenia wyjaśnień. 

Czy na terenie UE także obowiązują takie restrykcje?

Tak, pamiętajmy, że choć kontrole na granicach między państwami UE nie są przeprowadzane, to mogą być w szczególnych sytuacjach przywrócone.

Poświadczona notarialnie zgoda rodziców i paszport wystarczą do podróżowania po całym świecie,  czy też istnieją kraje, w których wymagane są dodatkowe dokumenty?

Paszport dziecka i zgoda powinny wystarczyć, jednak dobrą praktyka jest, by przed podróżą skontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa (urząd konsularny, ambasada) i potwierdzić jakie dokumenty są potrzebne.

Ile trwają formalności?

Notarialne poświadczenie podpisu pod przygotowaną już zgodą na wyjazd dziecka to czynność, która nie zajmuje wiele czasu, zazwyczaj wszystko udaje się załatwić w przeciągu godziny.

Jeżeli rodzice chcą, aby to notariusz przygotował dokument, zajmie to nieco więcej czasu – najlepiej skontaktować się z notariuszem wcześniej, aby mógł uprzednio przygotować pismo i zgłosić się do kancelarii na umówiony termin złożenia podpisu. 

Dokument będzie potrzebny na granicy, czy także w innych sytuacjach?

Dokument będzie potrzebny na granicy, ale nie jest wykluczone także skorzystanie z niego np. podczas kontroli policyjnej.

Proszę wziąć pod rozwagę przygotowanie dokumentu obejmującego w swej treści nie tylko zgodę na wyjazd dziecka za granicę, ale także przewidującego w przypadku choroby bądź wypadku zgodę na leczenie dziecka i na zabiegi medyczne w okresie pobytu za granicą. 

W jakim języku musi być sporządzona zgoda?

Najlepiej by była sporządzona w języku polskim i w języku kraju, do którego się uda dziecko z opiekunem. Może być także sporządzona w języku polskim i następnie przetłumaczona (po złożeniu podpisów u notariusza, gdyż wtedy tłumaczenie obejmie też klauzulę poświadczeniową) przez tłumacza przysięgłego. 

Czy jeśli w podróży małoletni będzie przekraczał kilka granic, powinien dysponować dokumentem przetłumaczonym na język każdego z tych krajów?

Czasami stosuje się tłumaczenie na język państwa docelowego i na angielski, który stał się w zglobalizowanym świecie językiem wspólnym. Jednak należy pamiętać, że służby graniczne nie mają obowiązku znać języka angielskiego, stąd najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tłumaczenie dokumentu na języki każdego z krajów, których granice będą przekraczane.

Czy takie oświadczenie ma datę ważności, czy np. wystawione raz dla dziadków może obowiązywać na kilka wyjazdów?

Zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę

Już niedługo wakacje, a wraz z nimi wyjazdy, często zagraniczne.

Otrzymuję od Was wiadomości dotyczące tego, co z wyjazdem za granicę, gdy jedzie tylko jeden rodzic i dziecko? Co, gdy rodzice są rozwiedzeni? Czy rodzic może wyjechać samotnie z dzieckiem? Czy potrzebuje zgody lub zaświadczenia? Co w sytuacji, gdy drugi rodzic nie zgadza się na wyjazd dziecka za granicę? Czy potrzebna jest zgoda rodzica na wyjazd na wakacje w kraju?

Czy rodzic może wyjechać samodzielnie z dzieckiem?

W większości przypadków jeden rodzic, gdy chce wyjechać za granicę z dzieckiem, będzie musiał wcześniej uzyskać zgodę drugiego rodzica na taki wyjazd.

Z czego wynika obowiązek zgody obojga rodziców na wyjazd dziecka za granicę?

Kwestie tę reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Mamy w nim następujący zapis:

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie.

Art. 93 § 1 i Art. 97 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r.- Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Wyjazd na wakacje za granicę jest uznawany za istotną sprawę dotyczącą dziecka. Co prawda definicja ta nie wynika z kodeksu, ale na takim stanowisku od lat stoi m. in. Sąd Najwyższy.

„Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 1985 r. (sygn.akt III CRN 19/85)

Zatem obydwoje rodziców musi podjąć decyzję o wyjeździe za granicę.

Czy to oznacza, że gdy jesteś w małżeństwie i jedziesz sam z dzieckiem za granicę, to potrzebujesz zgody Twojego współmałżonka na wyjazd z dzieckiem?

Zgodnie z prawem, gdy jesteś:

 • w małżeństwie
 • w konkubinacie
 • po rozwodzie
 • gdy jesteś mamą „samotnie” (nie lubię tego słowa) wychowującą dziecko, ale ojciec dziecka uznał ojcostwo i ma pełnię władzy rodzicielskiej

na wyjazd z dzieckiem za granicę potrzebujesz zgody drugiego rodzica, chyba że zachodzą okoliczności, o których napiszę za chwilę.

Na wyjazd za granicę małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku orzekającym rozwód powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest oświadczenie o zgodzie drugiego z rodziców, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, a w razie niemożności uzyskania takiego oświadczenia – zezwolenie władzy opiekuńczej

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11.10.1963 r. (sygn. akt III CO 23/63),

Kiedy nie jest wymagana zgoda obojga rodziców?

Rodzic może wyjechać ze swoim dzieckiem za granicę bez zgody drugiego rodzica, gdy drugi rodzic:

 • został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem na podstawie postanowienia sądu;
 • ma zawieszoną władzę rodzicielską nad dzieckiem na podstawie postanowienia sądu;
 • ma ograniczoną władzę rodzicielską nad dzieckiem, a sąd ograniczając władzę zastrzegł, że drugi rodzic nie może decydować o istotnych sprawach dziecka lub np. wprost ustalono, że rodzic nie może decydować o wyjazdach dziecka za granicę.
 • zmarł lub jest nieznany.
 • zostanie pozbawiony uprawnienia do współdecydowania o zmianie miejsca pobytu dziecka na podstawie orzeczenia sądu zagranicznego, uznanego w Polsce.

Jeśli nie pamiętasz jakie uprawnienia ma drugi rodzic w zakresie współdecydowania o dziecku, informacje w tym zakresie możesz odnaleźć w wyroku rozwodowym, wyroku o unieważnienie małżeństwa, o separacji, o ustaleniu ojcostwa, w postanowieniach o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, ograniczeniu władzy rodzicielskiej lub w orzeczeniach zmieniających.

Czy potrzebna jest zgoda drugiego rodzica po rozwodzie?

To zależy od tego jakie prawa rodzicielskie przysługują drugiemu rodzicowi po rozwodzie.

Jeśli mama i tata dziecka są rozwiedzeni, wszystko zależy od tego, czy sąd pozostawił rodzicom pełną władzę rodzicielską. Jeżeli tak, zgoda drugiego rodzica na wyjazd jest potrzebna.

Gdy sąd pozbawił rodzica władzy rodzicielskiej, wówczas jego zgoda nie jest potrzebna przy wyjeździe za granicę.

Jeśli sąd w wyroku rozwodowym przyznał jednemu rodzicowi władzę rodzicielską, a drugiemu rodzicowi ją ograniczył, powinien ograniczyć taką władzę do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.

Gdy z wyroku rozwodowego (lub późniejszego orzeczenia) wynika, że drugi rodzic nie może decydować o wakacjach i wyjazdach dziecka za granicę, wówczas zgoda takiego rodzica nie jest wymagana.

Jeśli wyrok milczy na ten temat, zgoda drugiego rodzica jest potrzebna.

Jak ma wyglądać taka zgoda rodzica?

Nie ma w Polsce formularzy do wyrażenia zgody na wyjazd dziecka za granicę. Wyrażenie zgody może zatem nastąpić w dowolnej formie. Warto wpisać w zaświadczenie, dane osobowe mamy, taty, dziecka, w tym numery PESEL, numery dowodów osobistych lub paszportów. Wpisz też miejsce i termin wakacji. Oczywiście rodzic musi wpisać, że wyraża zgodę na wyjazd.

Najbezpieczniej jest udać się do notariusza i złożyć takie oświadczenie przed notariuszem. Notariusz poświadczy notarialnie podpis drugiego rodzica. To koszt w wysokości kilkudziesięciu złotych. Dokument taki nie powinien być kwestionowany na granicach. Najlepiej, żeby dokument taki był sporządzony też w języku angielskim.

Czy fakt posiadania paszportu lub dowodu jest wystarczające do uznania, że rodzic wyraził zgodę na wyjazd?

Nie. Żeby wyjechać za granicę, dziecko potrzebuje mieć ze sobą dowód osobisty (kraje Unii Europejskiej) lub paszport. W celu wyrobienia paszportu, potrzebna jest zgoda obydwojga rodziców. Natomiast, nie można automatycznie uznawać, że skoro rodzic zgodził się na wydanie paszportu, to oznacza, że wyraził zgodę na wszystkie wyjazdy zagraniczne.

Nawet jak dziecko ma dowód osobisty i paszport, zgoda drugiego rodzica jest potrzebna.

Czy zgoda drugiego rodzica jest potrzebna, gdy w wyroku rozwodowym jest wpisane, że miejsce pobytu dziecka jest przy pierwszym rodzicu?

Tak. To, że miejsce pobytu jest przy jednym z rodziców nic nie zmienia. Nie oznacza to, że drugi rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub że ma taką władzę ograniczoną. W dalszym ciągu na wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka.

Co zrobić, gdy drugi rodzic nie wyraża zgody na wyjazd dziecka za granicę?

Gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia między sobą, zainteresowany rodzic musi skierować sprawę do sądu. O istotnych spraw dziecka rozstrzyga sąd opiekuńczy.

O udzielenie takiej zgody może wystąpić rodzic, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub którego władza rodzicielska nie została zawieszona.

Rodzic musi złożyć wniosek o rozstrzygnięcie sądu o istotnych sprawach dziecka. Gdy sąd opiekuńczy uzna, że drugi rodzic powinien zgodzić się na wyjazd, to sąd zamiast rodzica (który odmawia wyrażenia zgody na wyjazd), wyda taką zgodę. Zgoda sądu opiekuńczego zastępuje zgodę drugiego rodzica na wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie istotnej sprawy dziecka.

Niezależnie, rodzic może na przyszłość złożyć wniosek do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Może wnioskować o to, żeby drugi rodzic miał ograniczoną władzę w zakresie decydowania o wyjazdach zagranicznych dziecka. Wówczas rodzic nie będzie musiał każdorazowo prosić się o zgodę rodzica lub sądu.

See also:  Alimenty na ojca który nie utrzymywał kontaktu z dzieckiem

Jak to wygląda w praktyce?

Wpis dotyczy przepisów prawa w zakresie konieczności uzyskania zgody drugiego rodzica na wyjazd z dzieckiem za granicę. Natomiast w praktyce nie jest tak, że na granicy każdy samotnie podróżujący z dzieckiem rodzic musi przedkładać opisane przeze mnie zaświadczenie.

Często kontrola na granicy nie sprawdza żadnych dokumentów.

Natomiast to kwestia do rozważenia dla Ciebie czy wolisz załatwić formalności tak, żeby działać zgodnie z prawem, czy też wolisz podróżować ryzykując, że nie zostaniesz wpuszczona/y do innego kraju, gdy trafisz na dociekliwego urzędnika.

Uwaga! To każdy kraj UE sam decyduje, czy wymaga, aby dziecko miało oficjalne zezwolenie od rodziców na wyjazd. Najlepiej sprawdź przed wyjazdem do kraju, do którego udaje się Twoje dziecko, czy taka zgoda jest wymagana.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę to dwujęzyczny dokument (w języku polskim i angielskim), który stanowi potwierdzenie, na piśmie, uzyskania zgody rodzica lub opiekuna prawnego, na podróż dziecka za granicę, pod opieką innej osoby niż rodzic lub opiekun prawny, który udziela zgody.

Z dokumentu można korzystać zarówno w sytuacji, gdy dziecko będzie podróżować:

 • z jednym rodzicem,
 • z opiekunem podróży, pod nieobecność rodziców.

Dokument ten można sporządzić zarówno na jedną konkretną podróż, jak też na wszelkie przyszłe podróże dziecka, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia (może to mieć zastosowanie m.in. w sytuacji, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka na stałe tylko z jednym rodzicem, a drugi rodzic nadal dysponuje pełnią władzy rodzicielskiej nad dzieckiem).

Opiekun prawny i opiekun podróży:

(1) Opiekun prawny jest ustanawiany przez sąd – trwale zastępuje on rodziców w przypadku, gdy:

 • obydwojgu rodzicom zostaną odebrane prawa rodzicielskie;
 • obydwoje rodzice są nieznani.

(2) Opiekun podróży to osoba, która przejściowo sprawuje opiekę nad dzieckiem, na mocy upoważnienia rodzica lub opiekuna prawnego. Jest odpowiedzialna za dziecko podczas podróży.

Zgoda obydwojga rodziców:

Decyzja o podróży zagranicznej jest uważana jako istotna sprawa dziecka. W związku z tym, rodzice mają obowiązek podjąć tę decyzję wspólnie. W razie braku porozumienia, jeden z rodziców może zwrócić się o uzyskanie zastępczej zgody, przez sąd opiekuńczy. Postanowienie sądu zastępuje wówczas zgodę drugiego rodzica.

Jeśli więc jeden z rodziców planuje wyjechać z dzieckiem na wakacje letnie lub ferie zimowe, za granicę i drugi rodzic nie ma nic przeciwko temu, to powinien wyrazić zgodę na piśmie lub w formie aktu notarialnego (w niektórych krajach destynacji wymagana jest bowiem forma aktu notarialnego). Jeśli natomiast jeden rodzic nie wyraża zgody na wyjazd dziecka za granicę, drugi rodzic może wystąpić do sądu opiekuńczego o udzielenie mu zezwolenia na taki wyjazd.

Wyjazd rodzica z dzieckiem za granicę, mimo braku zgody drugiego rodzica albo zastępczej zgody sądu opiekuńczego, stanowi nadużycie władzy rodzicielskiej. Może skutkować pozbawieniem władzy rodzicielskiej. W skrajnych sytuacjach, może również być rozpatrywane jako przestępstwo uprowadzenia dziecka.

Uprowadzenie dziecka:

Wyjazd z dzieckiem za granicę, bez zgody drugiego rodzica może być rozpatrywany (na wniosek drugiego rodzica) jako uprowadzenie dziecka, co stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 211 Kodeksu Karnego).

Jak przyjmuje się w doktrynie, „Uprowadzenie (kidnaping) oznacza porywanie, zabieranie lub zwykłe przemieszczenie podopiecznego z dotychczasowego miejsca pobytu w inne. Wiąże się to z faktycznym pozbawieniem możliwości, wykonywania w stosunku do niego, dotychczas sprawowanej opieki lub nadzoru, przez osoby uprawnione.

Nie musi ono być zrealizowane przemocą lub podstępem. Może być wynikiem wykorzystania nieobecności lub nieuwagi drugiego rodzica.

 • Uprowadzenie ma miejsce również wtedy, gdy zabranie osoby, pozostającej pod opieką lub nadzorem, nastąpiło za jej zgodą.
 • Brak konieczności uzyskania zgody:
 • Wymóg uzyskania zgody drugiego rodzica nie jest wymagany, gdy:
 • rodzic nie żyje;
 • rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej;
 • rodzic ma ograniczoną władzę rodzicielską, a jej zakres nie obejmuje podejmowania decyzji w kwestii wyjazdów dziecka za granicę;
 • rodzic został uznany za zaginionego orzeczeniem sądu lub na podstawie aktu zgonu;
 • sąd wyraził zastępczą zgodę (w zastępstwie tego rodzica) na wyjazd dziecka;
 • ojcostwo nie zostało ustalone.
 1. Jak korzystać z dokumentu?
 2. Poza dokumentem tożsamości, dziecko podróżujące za granicę, jeśli nie towarzyszą mu obydwoje rodzice, powinno również posiadać niniejszy dokument, dotyczący zgody na wyjazd za granicę.
 3. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna być udzielana w osobnym dokumencie dla każdego dziecka.

Niniejszy dokument powinien być sporządzony co najmniej na piśmie, co oznacza, że po wypełnieniu niniejszego wzoru, należy go wydrukować i dać do podpisu rodzicowi, który wyraża zgodę na podróż dziecka.

Zaleca się jednak formę aktu notarialnego, co oznacza, że gotowy wzór należy przedstawić notariuszowi, który sporządzi akt notarialny.

W niektórych krajach destynacji wymagana jest bowiem zgoda rodzica w formie aktu notarialnego (zwykła forma pisemna nie wystarczy).

Dokument zawiera:

 • dane teleadresowe drugiego rodzica bądź obydwojga rodziców (jeśli dziecko przemieszcza się z opiekunem podróży);
 • dane dziecka;
 • treść zgody na odbycie podróży (w tym termin podróży i miejsce destynacji);
 • klauzulę dotyczącą odpowiedzialności opiekuna;
 • dane opiekuna (jeśli nie jest to jeden z rodziców);
 • datę i miejsce sporządzenia dokumentu.

Dokument należy okazać podczas przekraczania granicy. Jeśli wymóg uzyskania zgody nie jest wymagany (np. drugi rodzic nie żyje bądź została mu odebrana władza rodzicielska nad dzieckiem), wówczas, zamiast niniejszej zgody, przedstawia się dokumenty, z których wynika brak obowiązku uzyskania zgody np. akt zgonu rodzica lub orzeczenie sądu.

Podstawa prawna:

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę to tzw. “istotna sprawa dziecka”, na którą powinni wyrazić zgodę obydwoje rodzice, co wynika z art. 97 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, ugruntowanego orzecznictwa (np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2012 r., I CZ 153/11) i dorobku doktryny.

Jak edytować wzór:

Wypełnij formularz. Dokument jest redagowany na Twoich oczach w miarę podawania odpowiedzi.

Po zakończeniu, otrzymujesz go w formacie Word i PDF. Możesz go edytować i wykorzystać ponownie.

WYJAZD DZIECKA ZA GRANICĘ BEZ ZGODY DRUGIEGO RODZICA

Rodzice posiadający pełnię władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem w sprawach istotnych dla dziecka powinni decydować wspólnie.

W sytuacji w której rodzice nie potrafią podjąć zgodnej decyzji rozstrzyga sąd opiekuńczy. W sprawach mniej istotnych, każdy z rodziców może decydować samodzielnie, bez uzyskania zgody drugiego rodzica.

Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców, chce zabrać dziecko na dłuższy wyjazd wakacyny za granice?

Kiedy można wywieźć dziecko za granicę bez zgody drugiego rodzica?

Wyjazd dziecka za granicę, czy to na pobyt stały, czy tez czasowy w celach wakacyjnych zaliczany jest w praktyce przez sądy do kategorii spraw istotnych, co tym samym oznacza, że wymaga zgody obydwojga rodziców. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia z 6.

03.1985 r. w sprawie III CRN 19/85 – ” wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje również wyjątki od zasady współdecydowania rodziców o wyjazdach zagranicznych dziecka. Jeden z rodziców może wyjechać z dzieckiem za granicę bez zgody drugiego rodzica w sytuacji, gdy drugi rodzic został na mocy postanowienia sądu polskiego:

 • pozbawiony władzy rodzicielskiej na dzieckiem,
 • władza rodzicielska na dzieckiem została mu ograniczona,
 • władza rodzicielska nad dzieckiem została zawieszona;

W skutek toczących się między rodzicami spraw rodzinnych, takich jak: rozwód, separacja, ustalenie ojcostwa, pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem jednemu z rodziców, ograniczając jej wykonywanie drugiemu z nich do realizowania obowiązków i uprawnień, przyznanych przez sąd. W sytuacji w której sąd ograniczając władzę rodzicielską jednemu rodzicowi nie przyzna uprawienia do współdecydowania o miejscu zamieszkania dziecka, uprawienie do podejmowania decyzji w tym zakresie będzie posiadał rodzic, któremu sąd przyznał pełną władzę rodzicielską nad dzieckiem.

Kiedy zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę jest potrzeba?

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna we wszystkich innych przypadkach, które zostały wyżej wymienione. Oznacza to, że zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę jest potrzeba w każdym przypadku, gdy drugi z rodziców posiada władzę rodzicielską lub został na mocy sądu upoważniony do współdecydowania o miejscu zamieszkania lub pobytu dziecka.

W jaki sposób legalnie, bez zgody drugiego rodzica wywieźć dziecko za granicę?

Zasadą jest porozumienie rodziców oraz wspólna zgoda na wyjazd dziecka za granicę na pobyt stały lub tymczasowy. W przypadku braku zgody drugiego rodzica oraz braku kompromisu, konieczne jest wystąpienie do sądu rodzinnego o wydanie zastępczej zgody na wyjazd dziecka za granice. Orzeczenie sądu wydane w takiej sprawie zastępuje zgodę drugiego rodzica.

O udzielenie zgody na ywajzd dziecka za gracnię może wystąpić rodzić, wobec którego nie orzeczono pozbawienia ani zawieszenia władzy rodzicielskiej. Sądem właściwym do rozpatrzenia takiego wniosku jest sąd rejonowy w którego okręgu którego dziecko mieszka.

W sytuacji, w której rodzice osiągają porozumienie w kwestii wyjazdu zagranicznego dziecka, ze względów dowodowych w ewentualnym postępowaniu o powrót dziecka opartym na Konwencji haskiej z 1980 r. wskazane byłoby uzyskanie zgody drugiego rodzica w formie pisemnej. W sporządzeniu takiej zgody przydatna może być pomoc polskiego adwokata.

Adwokat z Wrocławia – Agnieszka Duży wraz z zespołem prawników, świadczy pomoc w zakresie przygotowania stosownych dokumentów, w tym wniosków sądowych o wyrażenie przez sąd zastępczej zgody na wyjazd dziecka za granicę.

Leave a Reply

Your email address will not be published.