Podwyższenie alimentów na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej

Podwyższenie alimentów na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej Rodzice zastępczy reprezentują dziecko w postępowaniu przed sądem.

Rodzina zastępcza ma prawo zawrzeć z rodzicami biologicznymi umowę opłacenie alimentów. Może to być umowa prywatna albo notarialna.

W przypadku, gdy rodzice biologiczni nie chcą dobrowolnie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego, rodzice zastępczy mogą złożyć w imieniu dziecka pozew o alimenty. Rodzice zastępczy reprezentują dziecko w postępowaniu przed sądem.

Pozew składa się we właściwym sądzie rejonowym dla miejsca zamieszkania dziecka lub rodziców biologicznych. Wybór właściwego sądu należy do osoby, która składa pozew – w tym wypadku do rodziny zastępczej.

Co musi się znaleźć w pozwie o alimenty?

 • • dane osoby domagającej się alimentów – dziecka i reprezentujących go rodziców zastępczych
 • • dane osoby, od której domagamy się alimentów
 • • wysokość żądanej kwoty wraz z uzasadnieniem – należy w tym miejscy wskazać jakie możliwości finansowe oraz majątkowe posiada pozwana przez nas osoba
 • • wysokość alimentów, których żądamy pomnożona przez 12 miesięcy

Jakie dokumenty muszą zostać dołączone do pozwu?

 1. • odpisy pozwu stron biorących udział w postępowaniu
 2. • odpisy postanowienia o ustanowieniu rodziny zastępczej
 3. • dokumenty potwierdzające żądanie alimentów, czyli zaświadczenia dotyczące kosztów utrzymania i wychowania dziecka, a także zaświadczenia dotyczące wysokości zarobków oraz zadłużeń rodziców zastępczych
 4. • należy również dołączyć opis stanu majątkowego rodziców biologicznych – jeżeli mamy o nim jakąś wiedzę.
 5. Zobacz: Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Pozew i rozprawa przed sądem

Pozew wraz z pozostałymi dokumentami składa się do sądu. Można go również przesłać pocztą. Sąd zawiadamia strony o terminie i miejscu rozprawy oraz doręcza pozwanemu odpis pozwu. Zobowiązuje go również do złożenia zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów.

Rodzic biologiczny ma prawo odpowiedzieć na pozew i ustosunkować się do niego, a także przedstawić dowody na potwierdzenie swojego stanowiska – często odmiennego od zawartego w pozwie. Odpis tego pisma jest doręczony rodzinie zastępczej.

Sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywa rodziców biologicznych lub ich przedstawiciela oraz rodzinę zastępczą. W trakcie rozprawy możliwe jest zawarcie ugody, czyli porozumienia, które zostaje wpisane do protokołu.

Ugoda pomiędzy stronami ma takie samo znaczenie jak wyrok.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Podwyższenie alimentów na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej

Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziękujemy za powiadomienie

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Pozew o podwyższenie alimentów na pełnoletnie dziecko wzór

Podwyższenie alimentów na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej

» Uzasadnienie wniosku o zmianę nazwiska » Podwyższenie alimentów a wysokie koszty utrzymania rodziny » Podwyższenie alimentów na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej .Wzór pozwu o podwyższenie alimentów do pobrania w formacie .pdf i .doc wraz z zarządzeniem zwrotu kosztów procesu.. 3 Pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego po rozwodzie .Strona 1 z 2 – Jak napisać wniosek o zaprzestaniu płacenia alimentów na pełnoletnie dziecko – napisał w Sprawy rodzinne: Witam.. Rodzice będą mogli się uchylić od płacenia alimentów na swoje pełnoletnie dzieci, nawet jeśli alimenty zostały orzeczone przez sąd.. Co warto wiedzieć o takim piśmie?. 1 Czy obowiązek alimentacyjny może ustać?. Pozew o podwyższenie alimentów W imieniu małoletniego powoda/małoletniej powódki wnoszę o (jeśli dziecko jest .Bardzo proszę o wzór wniosku o podwyżkę alimentów na pełnoletniego syna.Serdecznie dziękuję .. Gdzie zjadę wzór dokumentu-potrzebuję pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka, które chce się dalej uczyć.. Z tego artykułu dowiesz się jak napisać pozew o alimenty do sądu.. prosze o wzor pusma z gory dziekuje .. które zostały wymienione przez Panią w artykule „ Jak złożyć pozew o alimenty KROK PO KROKU .. Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co .Matka mojego syna wniosła pozew o podwyższenie alimentów (na małoletnie dziecko), w którym bardzo “naciągnęła” ponoszone przez siebie koszty utrzymania..

W jakiej maksymalnej kwocie może ona uzyskać alimenty, według jakich wytycznych sąd będzie je ponownie obliczał?Wiele osób zastanawia się jak ma wyglądać wniosek o podwyższenie alimentów na dziecko , nie potrzebny nam do tego adwokat wystarczy odrobina chęci czasu do pisania i odpowiednie sformułowanie wniosku poniżej przedstawiam kilka najważniejszych rzeczy które musi zawierać taki wniosek.Pozew o alimenty; Pozew o uchylenie alimentów; Pozew o obniżenie alimentów; Pozew o podwyższenie alimentów; Pozew o rozwód; Pozew o separację; Pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami; Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej; Pozew o unieważnienie małżenstwa; Pozew o ustalenie ojcostwa; Pozew o .Publikujemy także wzór pozwu sądowego o podwyższenie tych świadczeń.. obowiązek .Prezentujemy wzór pozwu o alimenty oraz przykładowy pozew o alimenty, wzory.. Wiem, że koleżanka trochę naciągnęła koszty utrzymania dziecka, wcześniej jej były mąż płacił tylko 200 zł co miesiąc, ona złożyła pozew o 1500 zł co miesiąc, też chyba trochę przesadziła.jak napisać odpowiedz na pozew o alinemty?. Obecnie pełnoletnie dziecko nie może liczyć na alimenty od rodziców jeśli: płacenie alimentów wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica,jak napisać pozew o alimenty na pełnoletnie dziecko – ilość porad 1..

Jestem po rozwodzie.. Wiele osób zastanawia się jak ma wyglądać wniosek o podwyższenie alimentów na dziecko , nie potrzebny nam do tego adwokat .Pozew o alimenty wnosi do sądu osoba, która nie ma środków do życia (np.

dziecko, w którego imieniu działa opiekun prawny) i żąda w nim zasądzenia przez sąd alimentów od osoby, która powinna ją utrzymywać lub łożyć na jego wychowanie (np.Pozew o alimenty na dziecko wnosimy do sądu rejonowego.. Wzory dokumentów, pism – CV, umowy, pozwy, odwołania, formularze.. Jaka to poczta o2.pl?.

Pomocny może okazać się nasz wzór.. Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.. Jaka to .DZIEŃ DOBRY mam pytanie czy jak partner z którym mieszkam nie chce utrzymywać dziecka i mnie bo obecnie nie pracuje muszę składać pozew do sądu o przyznanie alimentów czy mogę to załatwić inaczej..

Założyłem rodzinę mam żonę i dwójkę dzieci.. partner z którym jestem ma własna działalność gospodarczą ale prowadzi ja nie legalnie jak mam przedstawić jego dochody.. Ciekawe porady nie tylko naszych użytkowników .. jak napisać pozew o alimenty pozew o alimenty wzory pism wzór pozwu o alimenty..

KIEDY SĄD NIE PODWYŻSZY ALIMENTÓW Sąd oddali pozew, gdy uzasadnione koszty utrzymania dziecka są .WZÓR NR 34 – POZEW O OBNIŻENIE ALIMENTÓW Wałbrzych, 11 marca 2009 r. Do Sądu Rejonowego ..

Sam zarabiam 1400zł i tyle samo żona.POZEW o podwyższenie alimentów .. Mając powyższe na uwadze uznać należy, że nastąpiła zmiana stosunków majątkowych, .. Jest to wzór sprawy o podwyższenie alimentów, ale należy .

Pozew o alimenty musisz złożyć do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich) odpowiedniego dla miejsca zamieszkania rodzica niepłacącego alimenty lub osoby uprawnionej, czyli twojego dziecka (jest to o wiele wygodniejsze w sytuacji, gdy ojciec dziecka mieszka daleko lub za granicą)..

Wiem, że była żona chce wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów.. PO CO Pozew o obniżenie alimentów wnosi się celem obniżenia wartości .. chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Jeśli chcesz, możesz złożyć odpowiedź na pozew, w piśmie tym podnosząc, że uznajesz powództwo o podwyższenie alimentów do pewnej kwoty np. 1 000 zł miesięcznie, a w pozostałej części wnosisz o oddalenie pozwu..

utrzymuje mnie zoba jest mi ztym zle .. Jeśli zastanawiasz się jak …Wzór pozwu o alimenty do pobrania w formacie .pdf i .doc wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia oraz zarządzeniem zwrotu kosztów procesu.. prosze o pomoc w zniesieniu alimentow na starsza corke oraz obnizeniealimentow na mlodsza.. nie wiem też dokładnie ile zarabia bo mi nie mówi.

Na stronie twojealimenty.pl znajdziecie Państwo szereg niezbędnych informacji obejmujących problematykę alimentów i ich egzekucji.. Niestety nie wiem czy pracuje bo nie chce udzielić mi takiej informacji.Dlatego wnoszę o podwyższenie alimentów z dotychczasowych 300 zł na 600 zł miesięcznie”..

Pozew o alimenty Pozew o zaprzeczenie ojcostwa Pozew o alimenty i ustalenie ojcostwa Pozew o podwyższenie alimentów Pozew o rozwód bez orzekania o winie.. Na końcu artykułu czeka na Ciebie wypełniony wzór.. Nie chodzi tu tylko o koszty wyżywienia czy .Moja koleżanka wniosła pozew o podwyższenie alimentów na dziecko, które ma 3 lata..

Syn w kwietniu 2011 roku skończył 18 lat a od wrześnie zaprzestał nauki.. Jak obrócić ekran na telefonie?. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę.. Jaka .Jeśli coś wypłata na zdolności zarobkowe lub majątkowe zobowiązanego do alimentów, to można to wykorzystać jako argument do ich podwyższenia..

A w sumie nie tylko dla mam, bo tata przecież też może dostawać alimenty ;-), mam w każdym razie nadzieję, że dzięki temu tekstowi ten blog parentingowy będzie .Na końcu artykułu czeka na Ciebie wypełniony wzór.. wydatki szkolne, na odzież, wyżywienie, aktywność dziecka np.

karnety na basen jeśli dziecko systematycznie pływa, leczenie wynikające ze stanu zdrowia dziecka itp.) oraz od możliwości .Dlatego też właśnie dziś przygotowałem tekst poradnikowy skierowany do tych mam, które zastanawiają się jak uzasadnić pozew o podwyższenie alimentów na dziecko.. Jak obrócić ekran na telefonie?.

See also:  Jak przygotować pozew o rozwód i co powinien on zawierać?

Do tej pory płaciłem 200zł (prawa do dziecka odebrano mi) teraz żąda 1200zł.. Zwięzłe omówienie poszczególnych zagadnień ułatwi skuteczne dochodzenie zapłaty alimentów oraz sprawne poruszanie się w gąszczu przepisów.

Pozew o alimenty składany jest najczęściej w chwili, gdy doszło do rozpadu związku małżeńskiego i jedna ze stron domaga się uregulowania kwestii dotyczących płacenia na potrzeby dziecka, bądź całej rodziny.. W przypadku alimentów na dziecko, najczęściej wystarczy powołać się na to, że im dziecko starsze, tym wyższe są jego uzasadnione potrzeby..

Zasądzono mi alimenty na mojego syna.. Pozew o alimenty jest pismem procesowym, który należy złożyć w sądzie, aby w ogóle mogło dojść do sprawy o świadczenie alimentacyjne.. Przykładowo: jeśli domagasz się alimentów na dziecko w wysokości 600 zł miesięcznie, musisz pomnożyć tę .Argumenty na podwyższenie alimentów Od prawie dwóch lat płacę alimenty w wysokości łącznie 850 zł na dwójkę małoletnich dzieci.. Zgodnie z art. 128, k.r.o..

Obowiązek alimentacyjny i egzekucja komornicza a świadczenia na dzieci (500+ nie wpływa na wysokość alimentów)

Podwyższenie alimentów na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej

20 sierpnia 2016r. wejdzie w życie ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektó­rych innych ustaw. Ustawa ta ma istotne znaczenie dla osób korzy­sta­ją­cych z świad­czeń alimen­ta­cyj­nych jak również dla osób względem których prowa­dzona jest egzekucja.

W ww. ustawie wskazano bowiem wprost, iż na zakres świad­czeń alimen­ta­cyj­nych nie wpływają:

1. świad­czenia z pomocy społecznej lub funduszu alimen­ta­cyj­nego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom upraw­nionym do alimentów (Dz. U. z 2016 r. poz. 169 i 195), podle­ga­jące zwrotowi przez zobowią­za­nego do alimen­tacji;

2. świad­czenia, wydatki i inne środki finan­sowe związane z umiesz­cze­niem dziecka w pieczy zastęp­czej, o których mowa w przepi­sach o wspie­raniu rodziny i systemie pieczy zastęp­czej;

3. świad­czenie wycho­wawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wycho­wy­waniu dzieci (Dz. U. poz. 195) – a więc tzw.  rodzina 500 plus;

4. świad­czenia rodzinne, o których mowa w ustawie z dnia 28 listo­pada 2003 r. o świad­cze­niach rodzin­nych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, z późn. zm.).

Dzięki tej zmianie przy określaniu wysokości świad­czeń alimen­ta­cyj­nych, w tym zarówno w sprawach sądowych o ustalenie alimentów, obniżenie alimentów jak również podwyż­szenie alimentów, ww. świad­czenia nie będą uwzględ­niane – co do tej pory niestety w praktyce orzecz­ni­czej sądów zdarzało się niejed­no­krotnie.

Co więcej na podstawie ww. ustawy, zajęcie wierzy­tel­ności z rachunku banko­wego (a w konse­kwencji prowa­dzenie egzekucji z rachunku banko­wego) nie będzie mogło obejmować kwot pocho­dzą­cych z:

1. świad­czeń, dodatków i zasiłków, o których mowa w art. 833 § 6 k.p.c.

, a więc: świad­czeń alimen­ta­cyj­nych, świad­czeń pienięż­nych wypła­ca­nych w przypadku bezsku­tecz­ności egzekucji alimentów, świad­czeń rodzin­nych, dodatków rodzin­nych, pielę­gna­cyj­nych, porodo­wych, dla sierot zupeł­nych, zasiłków dla opiekunów, świad­czeń z pomocy społecznej, świad­czeń integra­cyj­nych oraz świad­czeń wycho­waw­czych

2. świad­czeń, dodatków i innych kwot, o których mowa w art. 31 ust. 1, art. 80 ust. 1 i 1a, art. 81, art. 83 ust. 1 i 4, art. 84 pkt 2 i 3 i art. 140 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspie­raniu rodziny i systemie pieczy zastęp­czej, a więc m.in.:

 • a) świad­czeń (przysłu­gu­ją­cemu rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka)  na pokrycie kosztów utrzy­mania dziecka
 • b) dodatku (przysłu­gu­ją­cemu rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka) na dziecko legity­mu­jące się orzecze­niem o niepeł­no­spraw­ności lub orzecze­niem o znacznym lub umiar­ko­wanym stopniu niepeł­no­spraw­ności; dodatku (przysłu­gu­ją­cemu rodzinie zastęp­czej zawodowej) na pokrycie zwięk­szo­nych kosztów utrzy­mania dziecka umiesz­czo­nego na podstawie ustawy z dnia 26 paździer­nika 1982 r. o postę­po­waniu w sprawach nielet­nich
 • c) dofinan­so­wania (przysłu­gu­ją­cemu rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka) do wypoczynku poza miejscem zamiesz­kania dziecka; świad­czenia (przysłu­gu­ją­cemu rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka) na pokrycie: a) niezbęd­nych kosztów związa­nych z potrze­bami przyj­mo­wa­nego dziecka, b) kosztów związa­nych z wystą­pie­niem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawo­wanej opieki – jedno­ra­zowo lub okresowo.
 • d) świad­czenia (przysłu­gu­ją­cemu rodzinie zastęp­czej zawodowej) na pokrycie kosztów związa­nych z przepro­wa­dze­niem niezbęd­nego remontu lokalu miesz­kal­nego w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego
 • e) środków finan­so­wych na pokrycie niezbęd­nych kosztów związa­nych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego, w którym jest prowa­dzony rodzinny dom dziecka
 • f) środków finan­so­wych na pokrycie innych niezbęd­nych i nieprze­wi­dzia­nych kosztów związa­nych z opieką i wycho­wa­niem dziecka lub funkcjo­no­wa­niem rodzin­nego domu dziecka
 • g) środków przeka­za­nych tytułem pomocy na konty­nu­owanie nauki, usamo­dziel­nienie, zagospo­da­ro­wanie dla osoby opusz­cza­jącej, po osiągnięciu pełno­let­ności, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-​wychowawczą lub regio­nalną placówkę opiekuńczo-​terapeutyczną, w przypadku gdy umiesz­czenie w pieczy zastęp­czej nastą­piło na podstawie orzeczenia sądu

3. środków finan­so­wych  na utrzy­manie lokalu miesz­kal­nego w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego, o których mowa w art. 83 ust. 2 i art. 84 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.

o wspie­raniu rodziny i systemie pieczy zastęp­czej, w części przysłu­gu­jącej na umiesz­czone w rodzinie zastęp­czej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełno­let­ność, przeby­wając w pieczy zastęp­czej.

Podstawa prawna:

– ustawa z dnia 17 listo­pada 1964 r. Kodeks postę­po­wania cywil­nego
art. 833 §  6.

Nie podle­gają egzekucji świad­czenia alimen­ta­cyjne, świad­czenia pieniężne wypła­cane w przypadku bezsku­tecz­ności egzekucji alimentów, świad­czenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielę­gna­cyjne, porodowe, dla sierot zupeł­nych, zasiłki dla opiekunów, świad­czenia z pomocy społecznej, świad­czenia integra­cyjne oraz świad­czenie wycho­wawcze.

– ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspie­raniu rodziny i systemie pieczy zastęp­czej
Art.  31 ust. 1. Z rodziną wspie­ra­jącą wójt właściwy ze względu na miejsce zamiesz­kania rodziny wspie­ranej zawiera umowę, która określa zasady zwrotu kosztów związa­nych z udzie­la­niem pomocy, o której mowa w art. 29 ust. 2.
Art.  80 ust. 1.

Rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka, na każde umiesz­czone dziecko, przysłu­guje świad­czenie na pokrycie kosztów jego utrzy­mania, nie niższe niż kwota:
1) 660 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umiesz­czo­nego w rodzinie zastęp­czej spokrew­nionej;
2) 1000 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umiesz­czo­nego w rodzinie zastęp­czej zawodowej, rodzinie zastęp­czej nieza­wo­dowej lub rodzinnym domu dziecka.
1a. Rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka do świad­czenia, o którym mowa w ust. 1, na każde umiesz­czone dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysłu­guje dodatek w wysokości świad­czenia wycho­waw­czego określo­nego w przepi­sach o pomocy państwa w wycho­wy­waniu dzieci, zwany dalej “dodat­kiem wycho­waw­czym”.
Art.  81 ust. 1. Rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka na dziecko legity­mu­jące się orzecze­niem o niepeł­no­spraw­ności lub orzecze­niem o znacznym lub umiar­ko­wanym stopniu niepeł­no­spraw­ności przysłu­guje dodatek nie niższy niż kwota 200 zł miesięcznie na pokrycie zwięk­szo­nych kosztów utrzy­mania tego dziecka.
2. Rodzinie zastęp­czej zawodowej na dziecko umiesz­czone na podstawie ustawy z dnia 26 paździer­nika 1982 r. o postę­po­waniu w sprawach nielet­nich przysłu­guje dodatek nie niższy niż kwota 200 zł miesięcznie na pokrycie zwięk­szo­nych kosztów utrzy­mania tego dziecka.
Art.  83 ust. 1. Rodzinie zastęp­czej oraz prowa­dzą­cemu rodzinny dom dziecka starosta może przyznać:
1) dofinan­so­wanie do wypoczynku poza miejscem zamiesz­kania dziecka;
2) świad­czenie na pokrycie:
a) niezbęd­nych kosztów związa­nych z potrze­bami przyj­mo­wa­nego dziecka – jedno­ra­zowo,
b) kosztów związa­nych z wystą­pie­niem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawo­wanej opieki – jedno­ra­zowo lub okresowo.
2. Rodzina zastępcza nieza­wo­dowa i zawodowa może otrzy­mywać środki finan­sowe na utrzy­manie lokalu miesz­kal­nego w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego w wysokości odpowia­da­jącej kosztom ponoszonym przez rodzinę zastępczą nieza­wo­dową albo zawodową na czynsz, opłaty z tytułu najmu, opłaty za energię elektryczną i cieplną, opał, wodę, gaz, odbiór nieczy­stości stałych i płynnych, dźwig osobowy, antenę zbiorczą, abona­ment telewi­zyjny i radiowy, usługi teleko­mu­ni­ka­cyjne oraz związanym z kosztami eksplo­atacji, obliczonym przez podzie­lenie łącznej kwoty tych kosztów przez liczbę osób zamiesz­ku­ją­cych w tym lokalu lub domu jedno­ro­dzinnym i pomno­żenie przez liczbę dzieci i osób, które osiągnęły pełno­let­ność przeby­wając w pieczy zastęp­czej, o których mowa w art. 37 ust. 2, umiesz­czo­nych w rodzinie zastęp­czej wraz z osobami tworzą­cymi tę rodzinę zastępczą.
4. Rodzinie zastęp­czej zawodowej starosta może raz do roku przyznać świad­czenie na pokrycie kosztów związa­nych z przepro­wa­dze­niem niezbęd­nego remontu lokalu miesz­kal­nego w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego.
Art.  84 Prowadzący rodzinny dom dziecka otrzy­muje środki finan­sowe na: 1) utrzy­manie lokalu miesz­kal­nego w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego, w którym jest prowa­dzony rodzinny dom dziecka, w wysokości odpowia­da­jącej kosztom ponoszonym przez rodzinny dom dziecka na czynsz, opłaty z tytułu najmu, opłaty za energię elektryczną i cieplną, opał, wodę, gaz, odbiór nieczy­stości stałych i płynnych, dźwig osobowy, antenę zbiorczą, abona­ment telewi­zyjny i radiowy, usługi teleko­mu­ni­ka­cyjne oraz związanym z kosztami eksplo­atacji, obliczonym przez podzie­lenie łącznej kwoty tych kosztów przez liczbę osób zamiesz­ku­ją­cych w tym lokalu lub domu jedno­ro­dzinnym i pomno­żenie przez liczbę dzieci i osób, które osiągnęły pełno­let­ność przeby­wając w pieczy zastęp­czej, o których mowa w art. 37 ust. 2, umiesz­czo­nych w rodzinnym domu dziecka wraz z prowa­dzącym rodzinny dom dziecka;
2) pokrycie niezbęd­nych kosztów związa­nych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielo­ro­dzinnym lub domu jedno­ro­dzin­nego, w którym jest prowa­dzony rodzinny dom dziecka – do wysokości środków określo­nych w umowie, o której mowa w art. 62;
3) pokrycie innych niezbęd­nych i nieprze­wi­dzia­nych kosztów związa­nych z opieką i wycho­wa­niem dziecka lub funkcjo­no­wa­niem rodzin­nego domu dziecka – do wysokości środków określo­nych w umowie, o której mowa w art. 62.
Art.  140 ust. 1. Osobie opusz­cza­jącej, po osiągnięciu pełno­let­ności, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-​wychowawczą lub regio­nalną placówkę opiekuńczo-​terapeutyczną, zwanej dalej “osobą usamo­dziel­nianą”, w przypadku gdy umiesz­czenie w pieczy zastęp­czej nastą­piło na podstawie orzeczenia sądu:
1) przyznaje się pomoc na:
a) konty­nu­owanie nauki,
b) usamo­dziel­nienie,

c) zagospo­da­ro­wanie;

See also:  Egzekucja należności za zaległe alimenty

Niniejsze opraco­wanie nie stanowi porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowie­dzial­ności za wykorzy­stanie infor­macji w nim zawar­tych bez wcześniej­szego zasię­gnięcia opinii Kancelarii.

Rodzice biologiczni dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej jest formą ograniczenia rodzicom władzy rodzicielskiej. W sytuacji gdy sąd ograniczy rodzicom władzę rodzicielską przez umieszczenie w pieczy zastępczej, to rodzice są nadal uprawnieni i zobowiązani do decydowania o istotnych dla dziecka sprawach.

Rozumie się przez to np. wyrażenie zgody na leczenie lub przeprowadzenie zabiegu, zwrócenie się do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie w imieniu małoletniego spadku, a po jej uzyskaniu, odrzucenie w imieniu dziecka spadku, złożenie wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, złożenie wniosku o wydanie paszportu czy dowodu osobistego.

 

Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Zawieszenie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie.

Rodzice dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej mogą wnioskować do sądu o przywrócenie im władzy rodzicielskiej, jeśli ustały przyczyny, dla których sąd zaingerował w jej zakres.

Kontakty rodziców z dzieckiem umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

Sąd opiekuńczy może w szczególności zakazać spotykania się z dzieckiem, zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość, zakazać porozumiewania się na odległość.

 • Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.
 • W sytuacji braku porozumienia pomiędzy opiekunem zastępczym a rodzicem, co do sposobu kontaktów z dzieckiem, możliwe jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów.
 • Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
 • Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Obowiązek alimentacyjny

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej nie zwalnia rodziców z obowiązku alimentacji na jego rzecz. Przeszkodą nie jest  ograniczenie, zawieszenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Opiekun zastępczy lub Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu są uprawnieni aby wystąpić do sądu z pozwem o alimenty przeciwko rodzicom dziecka.

Należy mieć na uwadze, że Dyrektor jest do tego zobowiązany po upływie roku od umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

Rodzice obowiązani są do alimentów na dziecko, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Dochodem dziecka nie będzie świadczenie na pokrycie jego kosztów utrzymania w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, które jest finansowane ze środków budżetu państwa.

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości rodziców. Trzeba pamiętać, że brak pracy w wyuczonym zawodzie nie jest wystarczającą przyczyną, by żądać oddalenia powództwa alimentacyjnego.

Przy ocenie, czy i w jakim rozmiarze, dana osoba może zostać obciążona obowiązkiem alimentacyjnym, istotna jest nie tyle jej aktualna sytuacja majątkowa i zarobkowa, lecz właśnie to, jaka ta sytuacja mogłaby być, gdyby wykorzystano wszelkie sposoby na osiągnięcie możliwie wysokiego pułapu zarobków i posiadanego majątku (orzeczenie SN z dnia 9 stycznia 1959 r., III CR 212/58, OSN 1960, nr 2, poz. 48).

Sprawa o alimenty może więc zakończyć się zasądzeniem od rodziców żądanej kwoty alimentów na rzecz dziecka, które będą płatne do rąk opiekuna zastępczego, chyba że sąd postanowi inaczej.

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego (np. podwyższenie alimentów).

Fakt uzyskania przez dziecko pełnoletności nie oznacza, że obowiązek alimentacyjny rodziców wygasa. Uprawniony może znajdować się w sytuacji, w której nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać (np.

nadal kształci się i nie ma wyuczonego zawodu). Przepisy nie określają również granicy wieku, do której możliwe jest realizowanie obowiązku alimentacyjnego.

Należy pamiętać, że aby obowiązek alimentacyjny został uchylony, trzeba się zwrócić do sądu.

Opłata za pobyt dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej

Za pobyt dziecka w pieczy zastępczej rodzice ponoszą miesięczną opłatę w wysokości przyznanych świadczeń oraz dodatków, o których mowa w art. 80 ust. 1 i art. 81 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej, opłata za pobyt dziecka aktualnie wynosi 746 zł miesięcznie, a w rodzinie zastępczej niezawodowej, zawodowej albo rodzinnym domu dziecka – 1131 zł miesięcznie. W sytuacji gdy rodzina zastępcza pobiera świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na podstawie dotychczasowych przepisów, tj. ustawy z dnia 12 marca 2004 r.

o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.), wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości przyznanego tej rodzinie świadczenia.

Ograniczenie, pozbawienie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej nie wyłącza obowiązku ponoszenia opłaty.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu prowadzi postępowania administracyjne w sprawie ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej jako jednostka właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej czy rodzinnym domu dziecka. Ustalenie opłaty następuje w drodze decyzji, od której służy odwołanie na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Opłatę rodzice ponoszą od dnia umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej i odpowiadają za nią solidarnie. Od opłaty naliczane są odsetki ustawowe od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja ustalająca opłatę stała się ostateczna. Należności z tytułu nieponoszenia opłaty podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 1. Rodzice nie ponoszą opłaty za okres, w którym dziecko umieszczone w pieczy zastępczej przebywa u nich.
 2. Opłata nie jest ustalana jeżeli dziecko pozostawione zostało przez rodziców bezpośrednio po urodzeniu.
 3. W przypadku powstania zaległości z tytułu nieponoszenia opłaty, za okres dłuższy niż 12 miesięcy starosta przekazuje do biura informacji gospodarczej informację gospodarczą o powstaniu tej zaległości.

Istnieje możliwość ubiegania się o umorzenie w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub odstąpienie od ustalenia opłaty.

Warunki zastosowania wskazanych ulg zostały określone w Uchwale Nr XLVII/1138/13 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 11 lipca 2013 r.

w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej (Dz. Urz. Woj. Dol. 2013 r., poz. 4447).

Portal Orzeczeń
Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej

 • Dnia 04 marca 2014 r.
 • Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej III Wydział Rodzinny i Nieletnich w składzie:
 • Przewodniczący: SSR Halina Nowakowska
 • Protokolant: Marta Walaszczyk
 • po rozpoznaniu dnia 20 lutego 2014 r.
 • na rozprawie

sprawy z powództwa D. F. oraz małoletniej R. F. reprezentowanej przez T. G.

przeciwko R. F. (1)

o podwyższenie alimentów

oraz sprawy z powództwa wzajemnego R. F. (1)

przeciwko małoletniej R. F. reprezentowanej przez T. G.

o obniżenie alimentów

I.  oddala powództwo D. F.;

II.  oddala powództwo małoletniej R. F. reprezentowanej przez T. G.;

III.  oddala powództwo wzajemne R. F. (1);

IV.  znosi wzajemnie między stronami koszty procesu;

V.  kosztami sądowymi obciąża Skarb Państwa.

Sygn. akt III RC 133/13

T. G., będąca rodziną zastępczą dla małoletniej R. F., wystąpiła w imieniu małoletniej z pozewem przeciwko R. F. (1) – ojcu małoletniej, o alimenty na rzecz małoletniej w wysokości po 500 zł miesięcznie, od dnia 01 maja 2010 r. do dnia 10.

See also:  Alimenty zasądzone od dziadków mimo braku zaległości

każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku zwłoki w płatności którejkolwiek z rat, w miejsce zasądzonych już alimentów w kwocie po 400 zł miesięcznie. W uzasadnieniu żądania podała, że małoletnia R. F. (2) jest córką pozwanego i J. F.. W dniu 16 października 2008 r. małoletnia została umieszczona w rodzinie zastępczej u T.

G.. Od tej pory rodzina zastępcza ponosi wszelkie koszty związane z utrzymaniem małoletniej. Pozwany nie płaci alimentów zasadzonych na rzecz małoletniej w wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 28 stycznia 2005 r. w sprawie o sygn. akt XIII RC 3751/04, w wysokości po 400 zł miesięcznie.

Pozwany sporadycznie przekazuje małoletniej powódce pieniądze. R. F. (2) ma natomiast obecnie 15 lat i uczęszcza do II klasy Gimnazjum o profilu sportowym. Miesięczny koszt utrzymania małoletniej to kwota około 1.000 zł miesięcznie. Pozwany natomiast pracuje w MPWiK we W. oraz prowadzi sklep spożywczy we W..

Pozostaje w związku małżeńskim z P. F., z którego pochodzi czteroletnie dziecko. Matka małoletniej płaci dobrowolnie na rzecz córki alimenty w kwocie po 300 – 400 zł miesięcznie.

W pozwie z dnia 20 czerwca 2013 r. powód D. F., brat małoletniej R. F., wniósł o zasądzenie od pozwanego R. F. (1) alimentów w kwocie po 600 zł miesięcznie od grudnia 2011 r., w miejsce alimentów w kwocie po 450 zł miesięcznie . W uzasadnieniu wskazał, że jest dzieckiem pozwanego oraz J. F.. Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej z dnia 25 listopada 2011 r. D. F.

został umieszczony w rodzinie zastępczej u T. G.. Od tego czasu pozwany zaprzestał łożyć na syna i powód pozostawał na utrzymaniu rodziny zastępczej. Powód wskazał, że cierpi na nadciśnienie tętnicze oraz po umieszczeniu go w rodzinie zastępczej musiał korzystać z pomocy psychologów i psychiatrów. Obecnie powód ma ukończone 18 lat i uczęszcza do III klasy Technikum Ekonomicznego.

Pozwany natomiast pracuje w MPWiK we W. oraz prowadzi sklep spożywczy we W.. Pozostaje w związku małżeńskim z P. F., z którego pochodzi czteroletnie dziecko. Matka powoda płaci dobrowolnie na rzecz syna alimenty w kwocie po 300 – 400 zł miesięcznie. Powód wskazał w pozwie, że potrzebuje kwotę 600 zł miesięcznie od pozwanego, gdyż chce to przeznaczać na swoje bieżące utrzymanie.

Pozwany w odpowiedziach na oba pozwy wniósł o oddalenie powództw w całości i złożył jednocześnie pozew wzajemny o obniżenie alimentów do kwot po 200 zł miesięcznie na rzecz każdego z powodów, tj. łącznie po 400 zł miesięcznie. W uzasadnieniu wskazał, że jego sytuacja majątkowa od daty orzekania o obowiązku alimentacyjnym uległa pogorszeniu.

Podał, że obecnie jest zatrudniony w MPK we W. za wynagrodzeniem 2.909,92 zł netto miesięcznie. Jego żona P. F. prowadzi natomiast własną działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu sklepu warzywniczego, która w pierwszej połowie 2013 r. przyniosła stratę w wysokości 3.163,62 zł. Syn żony – J.

, ma co prawda zasądzone alimenty od swojego ojca, jednak egzekucja komornicza pozostaje bezskuteczna, wobec czego małoletni pozostaje na utrzymaniu pozwanego i jego żony.

Pozwany wraz z rodziną zamieszkuje w mieszkaniu jego matki, która nie pobiera od nich żadnych pieniędzy z tego tytułu, jednak pozwany musi uiszczać wszelkie opłaty związane z użytkowaniem mieszkania, tj. około 700 zł miesięcznie – 581,03 zł na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej (…), energia elektryczna – około 45 zł, gaz – około 70 zł.

Ponadto dochodząc opłaty za telefony komórkowe i telewizję kablową w kwocie po około 200 zł miesięcznie. Pozwany wskazał także, że z obecnego związku małżeńskiego posiada syna O., który uczęszcza do przedszkola, za które opłata wynosi 368,20 zł miesięcznie.

Pozwany podniósł, że pozostaje pod stałą kontrolą poradni proktologicznej, a rachunek za ostatnie leki wyniósł 427,78 zł. Na pozwanym ciąży również obowiązek spłaty kredytu w wysokości 20.000 zł, gdzie rata wynosi po 532,38 zł miesięcznie. Jego żona spłaca natomiast dwa kredyty w łącznej racie po 432 zł miesięcznie.

Pozwany wskazał, że stara się dawać dzieciom od czasu do czasu jakieś pieniądze, zakupuje ubrania oraz zabiera na wczasy do S.. R. F. (1) podniósł również, że jego była żona J. F. wróciła niedawna do Polski wraz z obecnym partnerem oraz ich wspólnym dzieckiem i obecnie zamieszkuje wraz z rodziną zastępczą małoletniej córki. Była żona podjęła pracę i zdaniem pozwanego także powinna przyczyniać się do utrzymania ich wspólnych dzieci.

Powodowie – pozwani wzajemni wnieśli o oddalenie powództwa wzajemnego o obniżenie alimentów.

Na rozprawie w dniu 10 października 2013 r. zwrócono pozew wzajemny R. F. (1) przeciwko D. F. o obniżenie alimentów wobec nieuiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletnia powódka R. F. (2), urodzona w dniu (…) oraz powód D. F., urodzony w dniu (…) pochodzą ze związku małżeńskiego R. F. (1) i J. V..

bezsporne

Wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 29 lutego 2008 r. w sprawie o sygn. akt XIII RC 1719/07, związek małżeński J. i R. F. (1) został rozwiązany przez rozwód bez orzekania o winie. Ponadto Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi wówczas dziećmi R. i D. J. F. ( obecnie V.

), ograniczając ją w wykonywaniu tej władzy poprzez ustanowienie nadzoru kuratora sądowego, a władzę rodzicielską R. F. (1) ograniczył do ogólnego wglądu w wychowanie dzieci oraz do współdecydowania o ich istotnych sprawach. Ponadto Sąd zasądził od R. F. (1) na rzecz małoletniej R. F.

alimenty w kwocie po 400 zł miesięcznie, a na rzecz małoletniego wówczas D. F. w kwocie po 450 zł miesięcznie.

W dacie orzekania o obowiązku alimentacyjnym małoletnia powódka R. F. (2) miała 10 lat i uczęszczała do III klasy Szkoły Podstawowej nr (…) w K.. Była dzieckiem zdrowym, rozwijającym się prawidłowo. Jej miesięczne utrzymanie wynosiło około 700 zł.

D. F. miał zaś 12 lat i uczęszczał do VI klasy Szkoły Podstawowej nr (…) w K.. Jego miesięczne utrzymanie wynosiło około 800 zł.

dowód: akta sprawy Sądu Okręgowego we Wrocławiu o sygn. XIII RC 1719/07

Małoletni powodowie zamieszkiwali wówczas z babcią T. G. w jej mieszkaniu. Natomiast matka małoletnich przebywała poza granicami kraju – w Hiszpanii – gdzie pracowała uzyskując dochód w wysokości 600 euro miesięcznie. Matka małoletnich przekazywała miesięcznie na utrzymanie dzieci kwotę po 200 euro.

dowód: akta sprawy Sądu Okręgowego we Wrocławiu o sygn.. XIII RC 1719/07

W dacie orzekania o obowiązku alimentacyjnym pozwany był zatrudniony w MPK we W. na stanowisku motorniczego z miesięcznym wynagrodzeniem w kwocie około 2.100 zł netto.

Ponosił on miesięczne wydatki z tytułu opłat czynszowych w kwocie 254,87 zł, opłat za energię elektryczną w kwocie 35 zł, za gaz około 80 zł, za telefon komórkowy około 60 zł, za abonament telefoniczny około 57 zł. Ponadto spłacał kredyt w wysokości 500 zł miesięcznie.

Uiszczał również alimenty na rzecz małoletnich dzieci w łącznej kwocie po 850 zł miesięcznie, zasądzone wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt XIII RC 3751/04, o separację.

dowód: akta sprawy Sądu Okręgowego we Wrocławiu o sygn. XIII RC 1719/07

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej z dnia 04 lutego 2014 r. w sprawie o sygn. akt III Nsm 307/13 zmieniono postanowienie Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej z dnia 16 października 2008r.

w sprawie o sygn. akt III Nsm 208/08 w ten sposób, że ograniczono wykonywanie władzy rodzicielskiej J. V. oraz R. F. (1) nad małoletnią R. F.

, przez umieszczenie małoletniej w rodzinie zastępczej u uczestniczki postępowania T. G..

dowód: akta sprawy tut. Sądu o sygn. III Nsm 307/13

Obecnie małoletnia powódka R. F. (2) ma 16 lat i uczęszcza do III klasy Gimnazjum. Miesięczny koszt utrzymania małoletniej powódki to kwota około 850 zł, na którą składają się opłaty za: wyżywienie – 400 zł, odzież i obuwie – 100 zł, szkoła – 50 zł, środki czystości i hgieny- 50 zł, rozrywka – 50 zł, zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych – 200 zł.

dowód: zaświadczenie Gimnazjum w K. z dnia 12.09.2013r., k 171 akt,

przesłuchanie T. G., przesłuchanie T. G., k. 200-201 akt

Powód D. F. ma zaś 18 lat i uczęszcza do Liceum dla Dorosłych we W. przy ulicy (…). Miesięczny koszt utrzymania powoda to kwota około 1.

100 zł, na którą składają się opłaty za: leki – 20 zł, dojazdy do szkoły – 150 zł, wyżywienie – 400 zł, środki czystości i higieny – 50 zł, ubrania i obuwie – 100 zł, telefon – 60 – 80 zł, rozrywka – 50 zł, szkoła – 50 zł, zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych – 200 zł. Powód cierpi na nadciśnienie tętnicze i musi stale zażywać leki.

Leave a Reply

Your email address will not be published.