Zaprzestanie płacenia alimentów na dziecko po negatywnym teście DNA na ojcostwo

Zaprzestanie płacenia alimentów na dziecko po negatywnym teście DNA na ojcostwo

Przy pojawieniu się wątpliwości co do ojcostwa oraz podejrzeń o płacenie alimentów na cudze dziecko warto zrealizować badanie DNA. Rezultat testu jest pewny, co pozwala potwierdzić albo wykluczyć ojcostwo, a dzięki temu także uporządkować swoją sytuację prawną. Badanie genetyczne do celów sądowych to najpewniejszy dowód np. w sprawie o alimenty.

Kiedy mężczyzna płaci na nieswoje dziecko…

Zdarzają się sytuacje, kiedy mężczyzna płaci alimenty na dziecko, które wcale nie pochodzi od niego. Zwykle takie sytuacje mają miejsce w związkach, w których dziecko pojawia się po krótkim czasie.

Niedawno zgłosił się do nas mężczyzna z podobnym problemem. Pojawiły się u niego wątpliwości co do tego, czy jest ojcem. Jego partnerka okazała się być w ciąży jedynie miesiąc po tym, kiedy pierwszy raz się spotkali.

Gdy dziecko się urodziło, mężczyzna zaczął płacić alimenty, jednak związek nie przetrwał. Później matka dziecka utrudniała kontakt z synem. Mężczyzna zdecydował się więc na realizację badania DNA. Wynik testu wiarygodnie wykluczył jego ojcostwo względem tego dziecka, co pozwoliło podjąć odpowiednie kroki prawne.

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? Badanie DNA

Test DNA zawsze gwarantuje pewny rezultat, czyli jednoznacznie potwierdza bądź wyklucza ojcostwo danego mężczyzny względem danego dziecka. Przeprowadzając badanie wykorzystywany jest bowiem materiał genetyczny uczestników. Specjalista ustala tzw.

profile genetyczne, nazywane „genetycznymi odciskami palca” – unikalne dla każdej osoby i odziedziczone po rodzicach (połowa po matce, połowa po ojcu). Zostają one ze sobą porównane.

Badane odcinki DNA nie zmieniają się przez całe życie, a więc takie badanie wystarczy zrealizować tylko raz.

Jeśli wynik testu przedstawiany jest w sądzie, najlepiej wykonać sądowe ustalenie ojcostwa. Zleca się je prywatnie bądź przez sąd i wykorzystuje się specjalną procedurę (np. pobranie próbek w obecności świadków).

Prywatne badanie ojcostwa także gwarantuje pewny wynik, ale dla sądu może być dowodem wstępnym, nie rozstrzygającym.

Jest to związane z tym, że w czasie takiego badania nie potwierdza się tożsamości badanych.

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? Kroki prawne

Mężczyzna może wnieść pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa – zależnie od swojej sytuacji. Pierwszy z nich składa się w momencie, gdy dziecko wcześniej zostało uznane (po narodzinach albo jeszcze w ciąży), jednak potem okazało się, że nie pochodzi ono od danego mężczyzny.

Drugi natomiast dotyczy sytuacji, w której istnieje domniemanie, że mężczyzna to ojciec dziecka (gdy to mąż matki, gdy był nim, kiedy dziecko się urodziło albo gdy urodziło się ono do 300 dni od dnia ustania ich małżeństwa). Osoba składająca pozew musi dotrzymać terminów, a także przedstawić w sądzie dowody, że dziecko nie pochodzi od niego.

Można również złożyć wniosek o zniesienie alimentów na dziecko.

Zobacz też:

Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Od lat próbuje unieważnić ojcostwo. Nie pomogły wyniki testu DNA

Pan Karol ma 40 lat. Kiedy miał 17 lat, poznał panią Dorotę. Zakochał się w niej. Po jakimś czasie burzliwego związku usłyszał, że będzie tatą.

– To było po trzech latach znajomości. Wtedy nie byliśmy razem, zerwaliśmy ze sobą. Spotkaliśmy się po miesiącu i poinformowała mnie, że jest ze mną w ciąży – mówi pan Karol.

– Zadałem jej pytanie, czy na pewno ze mną, bo nie widzieliśmy się 30 dni. Powiedziała, że tak, że nie powinienem zadawać takich pytań, że to jest moje dziecko, że ona z nikim innym nie była – dodaje mężczyzna.

– Wziął na siebie, że jest ojcem, ale później zorientował się, że jest coś nie tak. Były docinki z jej strony m.in.: “skąd możesz wiedzieć, że ty jesteś ojcem”, “ty nie jesteś ojcem” i to go zmusiło do myślenia, że coś tu jest nie tak – wspomina kolega pana Karola, pan Krzysztof.

Prokurator nie wystąpił w imieniu pana Karola

W 1999 roku, zaraz po narodzinach, pan Karol uznał syna. Para jednak rozstała się. Mężczyzna kontaktu z synem praktycznie nie miał. Miał za to wątpliwość, czy to w ogóle jego dziecko. Z roku na rok znaków zapytania przybywało, więc w 2009 roku udał się do sądu, by unieważnić ojcostwo.

– Powództwo zostało cofnięte z uwagi na to, że nie został zachowany termin do wniesienia takiego powództwa. Ten termin wynosi 6 miesięcy od daty, kiedy powód dowiedział się o tym, że nie jest ojcem – tłumaczy nam Krystian Marchwiak, prezes Sądu Rejonowego w Chodzieży. I dodaje, że nie ma możliwości przywrócenia terminu.

– Co rozprawę stałem i mówiłem: wysoki sądzie, ja twierdzę, że dziecko nie jest moje, matka dała mi do zrozumienia. Proszę o badania DNA. Za każdym razem odrzucali – mówi pan Karol.

Michał Smętowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu tłumaczy, że prokurator nie wystąpił w imieniu pana Karola o unieważnienie ojcostwa.

– Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, przesłuchaniu świadków stwierdzono, że nie ma podstaw do wystąpienia z takim wnioskiem – mówi.

– Tłumaczyli się tym, że to dziecko musi mieć ojca, a ja się przyznałem do dziecka. Powiedzieli mi, że przyznając się do niego miałem brać pod uwagę, że istnieje takie ryzyko. Przyznałem się do dziecka tylko ze względu na informację, że to ja jestem ojcem biologicznym – zapewnia pan Karol.

“50 zł jej pasuje”

Zdesperowany mężczyzna, by zmusić matkę chłopca do badań DNA, zażądał sądownego obniżenia alimentów do 50 zł, jeśli matka się nie godzi na badanie. Sądził, że to zmotywuje byłą partnerkę.

– Na rozprawie sędzia zadała pytanie pani Dorocie, czy wyraża zgodę na badania. Powiedziała, że nie wyraża. Sędzia zaznaczył, że przyzna jej 50 zł alimentów miesięcznie. Odpowiedziała wtedy, że 50 zł jej pasuje – dodaje pan Karol.

Sędzia Marchwiak przekonuje, że w przypadku zawarcia ugody, sąd nie mógł zareagować w żaden inny sposób.

– Nawet sędzia powiedziała jej, że skoro pani wyraża zgodę na 50 złotych, to trzeba było od razu powiedzieć, że to nie jest dziecko pana Karola – zaznacza pan Karol.

Dziś pan Karol ma pewność, że to nie jest jego syn. Chłopak po skończeniu 18 lat sam do niego przyszedł. Razem zdecydowali, że zrobią badania DNA.

– Miałem taki jeden procent w sobie, żeby to dziecko było moje. Gdyby było moje, chyba byłbym szczęśliwszy. Badania przyszły jednak z wynikiem negatywnym, wykluczając ojcostwo – dodaje mężczyzna.

Unieważnienie praktycznie niemożliwe

W tej sprawie próbowaliśmy porozmawiać z panią Dorotą i jej synem uznanym przez pana Karola. W odpowiedzi usłyszeliśmy jedynie, że sprawa jest w prokuraturze i “wszystko jest rozwiązane”. Rodzina odmówiła dalszego komentarza.

Pan Karol był pewien, że z wynikami DNA w ręku sprawę uda się szybko rozwiązać. Ale okazuje się, że badania znaczenia nie mają, bo pan Karol uznał ojcostwo przed 2009 rokiem, a przepisy sprzed tego roku sprawiają, że unieważnienie ojcostwa jest praktycznie niemożliwe.

– Na podstawie wówczas obowiązujących przepisów przyjmowano fikcję prawną, że osoba, która złożyła oświadczenie o uznaniu dziecka, mimo iż ze stanu faktycznego wynikało, że nie jest jego biologicznym ojcem, w zasadzie nie mogła się od tego uwolnić – tłumaczy prokurator Michał Smętkowski. Jak dodaje przepisy przyjmowały, jako wartość nadrzędną dobro dziecka, czyli że „musi mieć ojca”.

– Nie chcę pieniędzy ani od niej, ani od nikogo. Chodzi mi o to, żeby to posprzątać i żebyśmy mieli porządek w życiu – podsumowuje pan Karol.

Zaprzestanie płacenia alimentów na dziecko po negatywnym teście DNA na ojcostwoTwoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…Czytaj więcej

Jak wygląda ustalenie ojcostwa? Pozew, testy, cena

Zaprzestanie płacenia alimentów na dziecko po negatywnym teście DNA na ojcostwo

Ustalenie ojcostwa ma na celu ustalenie, kto jest ojcem dziecka pozamałżeńskiego. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który obcował z matką dziecka w określonym okresie – musi obcować z matką dziecka nie wcześniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka.

Termin „ojcostwo” występuje w aspekcie prawnym (kiedy ojciec wpisany jest w akcie urodzenia dziecka;  ma szereg praw i obowiązków w stosunku do dziecka) i biologicznym (jest to istniejąca więź biologiczna między ojcem a dzieckiem; nie tworzy żadnych stosunków prawnych, nie wpływa na prawa i obowiązki).

Na czym polega ustalenie ojcostwa?

Najbardziej pożądaną sytuacją jest, gdy ojcostwo prawne i ojcostwo biologicznie pokrywają się. Często zdarzają się jednak sytuacje, w których ojcostwo prawne i biologiczne nie pokrywają się i wtedy należy ustalić ojcostwo.

Są dwa sposoby ustalenia ojcostwa, gdy nie zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki (matka dziecka nie jest mężatką):

  • uznanie ojcostwa;
  • sądowne ustalenie ojcostwa.

Uznania ojcostwa dokonuje się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Można uznać ojcostwo w stosunku do dziecka poczętego, ale nienarodzonego (uznanie ojcostwa przed narodzinami).

See also:  Dobrowolne alimenty dla syna na ręce babci

Gdyby doszło do nieprawidłowego uznania ojcostwa np. ojciec byłby przekonany, że dziecko jest jego dzieckiem biologicznym, a następnie okazałoby się, że nie jest, to należy rozważyć wytoczenie powództwa o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.

Czy jest możliwe ustalenie ojcostwa po latach? Obecnie można ustalić ojcostwo nawet po latach, nie tylko gdy dziecko jest małoletnie, ale także gdy jest pełnoletnie (ustalenie ojcostwa dorosłego dziecka).

Ustalenie ojcostwa a termin? Nie ma granicznego terminu, w którym można dochodzić ustalenia ojcostwa. Można ustalić ojcostwo nawet po śmieci dziecka. Matka i ojciec może wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa do czasu uzyskania pełnoletności dziecka.

Gdy dziecko jest pełnoletnie to może wytoczyć powództwo samodzielnie. Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Jedynym ze sposób ustalenia ojcostwa jest sądowe ustalenie ojcostwa. Gdy nie ma porozumienia między rodzicami i nie doszło do uznania ojcostwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (ani w ciąży ani po narodzinach dziecka) to jedyną drogą jest ustalenie ojcostwa przez sąd.

Sprawa o ustalenie ojcostwa jest istotną sprawą, która ma doniosłe skutki prawne i społeczne dla dziecka, matki i ojca. Ile trwa sprawa o ustalenie ojcostwa?

Długość sprawy o ustalenie ojcostwa jest uzależniona od tego: czy obok ustalenia ojcostwa dochodzone są także inne roszczenia, stanowisk procesowych stron, ich zachowań procesowych oraz obłożenia pracą danego sądu.

Jak wygląda sprawa o ustalenie ojcostwa? Sprawę rozpoczyna złożenie pozwu o ustalenie ojcostwa, następnie złożenie odpowiedzi na pozew i wyznaczenie terminu rozprawy. Sprawa może zakończyć się na jednej rozprawie (pierwsza rozprawa o ustalenie ojcostwa) w zależności od żądań stron i ich porozumienia.

Może zakończyć się także po kilku terminach rozprawy (jeżeli strony są w sporze). Ile czasu czeka się na sprawę o ustalenie ojcostwa? Uzależnione jest to od obłożenia pracą danego sadu. Zazwyczaj jest to około kilku miesięcy.

Pozew o ustalenie ojcostwa

Pierwszym krokiem sądownego ustalenia ojcostwa jest wytoczenie powództwa o ustalenie ojcostwa. Należy sporządzić pozew o ustalenie ojcostwa. W pozwie należy zawrzeć wniosek o ustalenie ojcostwa tj. wnosić o ustalenie, że dla przykładu ojcem Jana Kowalskiego, urodzonego dnia 1 stycznia 2020 roku w Łodzi jest Ryszard Malinowski.

Wniosek o ustalenie ojcostwa może być złożony w pozwie zarówno przez ojca jak i przez matkę. W pozwie matka może żądać już od domniemanego ojca alimentów na dziecko, zwrotu kosztów wyprawki dla dziecka oraz zwrotu kosztów utrzymania matki w okresie okołoporodowym.

Nie ma przeciwskazań, aby sporządzić jeden pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty. Nie ma jednego wzoru pozwu o ustalenie ojcostwa.

Wnioski zawarte w pozwie oraz jego uzasadnienie zależą od indywidulanej sytuacji danych rodziców i dziecka. Pozew powinien być uszyty na miarę dla danego klienta.

Z tego względu warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata w sprawa o ustalenie ojcostwa.

Badanie ojcostwa w trakcie ciąży

Badanie na ojcostwo w trakcie ciąży jest dość powszechne. Warto pamiętać, że nie jest dopuszczalne sądowne ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży.

Dopuszczalne jest natomiast ustalenie ojcostwa w czasie ciąży poprzez uznanie ojcostwa w stosunku do dziecka poczętego, ale nienarodzonego (nasciturus). Inną kwestią jest badanie na ojcostwo w ciąży.

Można wykonać testy na ojcostwo i badanie ojcostwa w ciąży (sprawdzenie ojcostwa w ciąży) – wówczas laboratorium diagnostyczne sprawdza ojcostwo pobierając krew żylną matki.

Cena za ustalenie ojcostwa w czasie ciąży uzależniona jest w większości od stopnia referencyjności laboratorium oraz terminu wykonania badania.

Test na ojcostwo

Obecnie powszechnym sposobem ustalenia ojcostwa biologicznego jest przeprowadzenie testów na ojcostwo. Ojcostwo prawne powinno być powiązane z ojcostwem biologicznym.

Ile kosztuje test na ojcostwo? Cena i koszt testu na ojcostwo uzależniona jest od stopnia referencyjności laboratorium, terminu badania, rodzaju badanego materiału i sposobu jego pobrania.

Przed podjęciem jakiejkolwiek działalności przedprocesowej lub procesowej warto jest przeprowadzić testy na ustalenie ojcostwa. Kiedy można zrobić test na ojcostwo? Można wykonać go nawet w ciąży. Nie ma trudności w wykonaniu testów na ojcostwo po narodzinach dziecka.

Koszty związane z sądowym ustaleniem ojcostwa są wyższe niż koszty związane z uznaniem ojcostwa.

Test DNA na ojcostwo

Istnieją różne metody wykonania badania na ojcostwo. Najpopularniejszą obecnie metodą jest przeprowadzenie dowodu z badań DNA (test DNA – badania genetyczne na ojcostwo). Takie badanie w 99,999% potwierdza ojcostwo oraz w 100 % je wyklucza. Badanie DNA jest najszybszą i najpewniejszą metodą badania ojcostwa.

Ile kosztują badania DNA? Cena i koszty badań DNA kształtują się w zależności, czy badanie przeprowadza się prywatnie (przeprocesowo) czy procesowo (na zlecenie sądu).

Zaprzeczenie ojcostwa

Sprawy o zaprzeczenie ojcostwa nie należą do rzadkości w polskim wymiarze sprawiedliwości. Zdarza się, że żona jest w ciąży z innym mężczyzną niż mąż i rodzi dziecko, które nie pochodzi biologicznie od męża. Co zrobić w sytuacji, gdy mąż nie jest ojcem biologicznym dziecka?

Zgodnie z przepisem art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.

Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Oznacza to, że jeżeli żona urodzi dziecko w czasie trwania związku małżeńskiego albo 300 dni po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego to zgodnie z polskim prawem ojcem dziecka jest mąż matki bądź były mąż matki.

Takie rozwiązanie prawne uniemożliwia biologicznemu tacie uznanie ojcostwa, nadanie dziecku jego nazwiska, wykonywanie przez niego władzy rodzicielskiej. Biologiczny tata nie ma żadnych praw ani obowiązków. Prawa i obowiązki ma zaś mąż matki albo były mąż matki, który biologiczny ojcem nie jest.

W takiej sytuacji należy wszcząć postępowanie w przedmiocie zaprzeczenia ojcostwa męża matki. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść matka, dziecko oraz mąż matki.

Przepisy prawa przewidują ścisłe ograniczenia terminowe dla wytoczenia takiego powództwa. Matka może założyć sprawę w sądzie w terminie 6 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka a mąż matki w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tym, że dziecko się urodziło.

Upływ tego terminu skutkuje tym, że ani matka ani ojciec nie mogą na drodze sądowej skutecznie samodzielnie dochodzić zaprzeczenia ojcostwa. W takim wypadku powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć prokurator.

Autor: Adwokat Anna Gręda-Adamczyk

Udostępnij:

Test na ojcostwo – na czym polega i czy można wykonać go w ciąży?

Test na ojcostwo to stosunkowa nowa metoda na wykluczenie lub potwierdzenie, czy konkretny mężczyzna jest biologicznym rodzicem dziecka. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego dokładność szacowana na 99,999 procent. Sprawdź, na czym polega ten test oraz czy można wykonać go, gdy kobieta jest w ciąży.

Źródło: 123RF

Rodzaj badania, które pomaga z niemal 100-procentową skutecznością (ok. 99,999 proc. skuteczności) ustalić, kto jest biologicznym ojcem dziecka, jest test na ojcostwo. Standardowe testy DNA na ojcostwo są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Dzięki nim ustalenie ojcostwa jest łatwiejsze niż kiedykolwiek w historii. Jak zrobić tego rodzaju test? Do wykonania badania niezbędna jest próbka materiału biologicznego pochodząca od ojca oraz od dziecka. Może to być np. ślina. Zwykle jest to wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka.

Badanie może być przeprowadzone też na podstawie innych materiałów, np.: kropli krwi, włosa wyrwanego z cebulką, nabłonka pobranego ze smoczka, szczoteczki do zębów czy chusteczki do nosa.

Takie testy wykonują wyspecjalizowane laboratoria. Badania DNA często są zlecane przez sąd w celu dowodów niezbędnych w sprawie o ustalenie ojcostwa. Taki test można wykonać też prywatnie.

Do przeprowadzenia testu na ojcostwo, które nie jest zlecone przez sąd, potrzebna jest zgoda obu opiekunów prawnych dziecka. Ojciec nie może wykonać takiego badania w tajemnicy przed matką dziecka.

Analiza polega na porównaniu zmiennych fragmentów kodu DNA, nazywanych markerami DNA, dziecka, ojca i matki lub dziecka i ojca.

Markery DNA dziecka opierają się w połowie z takich samych wiązań jak DNA matki i w połowie z takich jak kod ojca. Dzięki temu badacze mogą określić z dokładnością do 99,999 proc.

, czy konkretny mężczyzna może być ojcem dziecka, a także wykluczyć możliwość ojcostwa.

Czy można zrobić test na ojcostwo będąc w ciąży? Co ciekawe, dziecko nie musi się urodzić, by określić, czy konkretny mężczyzna jest jego ojcem. Możliwe jest przeprowadzenie testu na ojcostwo, gdy kobieta jest w ciąży.

Istnieje kilka sposobów na pobranie materiału do testu DNA w ciąży. Warto tu wymienić:

  • badanie DNA z kropli krwi matki – jest to całkowicie bezinwazyjna i niezagrażająca życiu dziecka metoda. Taki test polega na wyodrębnieniu DNA dziecka z kropli krwi matki. Można to zrobić, ponieważ rozkładające się komórki łożyska trafiają do krwiobiegu kobiety. Tego typu testy uznaje się za najbardziej nowoczesny i bezpieczny sposób uzyskania wyniku przeprowadzanego w ciąży;
  • biopsja kosmówki – pobranie komórek zewnętrznej błony płodowej – to znacznie bardziej inwazyjna metoda pozyskania próbki do badania DNA. Polega na nakłuciu brzucha lub zdobyciu materiału poprzez pochwę matki. Niestety, ta metoda wiąże się z ryzykiem poronienia;
  • amniopunkcja – pobranie płynu owodniowego to kolejny sposób na pozyskanie próbki od nienarodzonego dziecka do badania DNA. Materiał biologiczny jest pobierany przez lekarza za pomocą igły wkłutej do brzucha pacjentki. Ryzyko poronienia jest tu mniejsze niż w przypadku biopsji kosmówki.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo? Badanie na ustalenie ojcostwa można wykonać w dowolnym momencie życia. Czas nie ma wpływu na uzyskany wynik, ponieważ DNA człowieka i jego genotyp są niezmienne.

Trzeba jednak rozróżnić pod względem prawnym ustalenie ojcostwa od uznania ojcostwa. Uznanie dziecka może nastąpić do momentu, gdy skończy ono 18 lat. Przy uznaniu i ustaleniu sądowym ojcostwa dziecko nie może mieć innego ojca prawnego, wcześniejsze ojcostwo innego mężczyzny musi być wykluczone.

See also:  Darowizna połowy domu córce przed podziałem majątku

Test na ustalenie ojcostwa można wykonać też po śmierci mężczyzny. Można to zrobić na różne sposoby. Jedna z metod polega na pobraniu mikrośladów DNA osoby zmarłej, natomiast drugi sposób polega na określeniu genotypu na podstawie próbek uzyskanych od krewnych.

Dzieje się tak wówczas, gdy pobranie materiału biologicznego od zmarłego jest niemożliwe. Wówczas należy zaangażować do badania krewnych z linii męskiej. Pokrewieństwo jest oznaczane na podstawie analizy haplotypu Y, dziedziczonegoz ojca na syna.

Negatywny wynik testu na ojcostwo

Trzeba podkreślić, że testy DNA na ojcostwo są najbardziej wiarygodnymi badaniami, dlatego wynik takiego testu jest w niemal 100 procentach pewny.

Negatywny wynik testu na ustalenie ojcostwa świadczy o tym, że dziecko z ogromnym prawdopodobieństwem, graniczącym wręcz z pewnością, nie jest biologicznym dzieckiem konkretnego mężczyzny. Inaczej w przypadku pozytywnego wyniku, który potwierdza ojcostwo.

Negatywny wynik zazwyczaj nie jest w stanie zniszczyć uczuć mężczyzny wobec dziecka. Natomiast w przypadku ojców, którzy płacili alimenty na nie swoje dzieci taki wynik jest poważnym argumentem w sądzie.

Wynik testu na ojcostwo, jego wzór zawiera informację o tym, jakie jest prawdopodobieństwo domniemanego ojcostwa.

Cena testu na ojcostwo

Zestaw do pobrania materiałów do testu na ojcostwo można kupić w aptece. Analiza musi jednak nastąpić w specjalistycznym laboratorium, to właśnie właściwe miejsce, gdzie można zrobić test.

Nie jest więc możliwe samodzielne wykonanie domowego testu na ojcostwo. Można jedynie samemu pobrać materiał biologiczny o badania.

Ile kosztuje test na ojcostwo? Cena takiego badania DNA to około 500-1700 zł jeżeli jest wykonywane prywatnie. Natomiast, gdy zleca je sąd koszt to 1500-2000 zł.

O wiele droższe jest badanie wykonywane w ciąży. Jego koszt to nawet 7 tysięcy złotych. W przypadku rozprawy koszty pokrywa strona przegrana. Wyniki można uzyskać po kilku dniach roboczych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia,

zapraszamy na nasz portal ponownie!

Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko? Sprawdź!

Masz wątpliwości, czy jesteś ojcem dziecka i wydaje Ci się, że nie powinieneś płacić alimentów? Wykonaj test DNA na ojcostwo. Jego wynik w jednoznaczny sposób wskaże, czy to Twoje dziecko. Zyskasz całkowitą pewność, która pozwoli Ci unormować sytuację prawną. Pamiętaj, że wynik badania na ojcostwo to najbardziej wiarygodny dowód dla sądu!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy zdarza się naciąganie na alimenty? „To nie było moje dziecko… A ja płaciłem alimenty!”

Takie sytuacje zdarzają się niestety stosunkowo często. Zwykle mają miejsce wtedy, gdy para spodziewa się dziecka po niedługim czasie związku.

Jeden z mężczyzn, którzy wykonywali u nas badania na ojcostwo, miał właśnie tego typu problem. Po miesiącu od pierwszego spotkania okazało się, że jego partnerka jest w ciąży. Związek nie przetrwał, a mężczyzna po narodzinach dziecka zaczął płacić alimenty.

Niestety – po jakimś czasie kobieta coraz bardziej utrudniała mu kontakty z dzieckiem. Rozwiązaniem była realizacja testu na ojcostwo, którego wynik jednoznacznie wykluczył ojcostwo tego mężczyzny. Okazało się więc, że płacenie alimentów nie było zasadne!

Jakie są konsekwencje zasądzenia alimentów?

Po zasądzeniu alimentów:

  • będziesz miał obowiązek płacenia alimentów nawet do momentu aż dziecko skończy naukę – w przeciwnym razie grozi Ci kara (m.in. pozbawienie wolności);
  • jeżeli wyjdzie na jaw, ze to wcale nie Ty jesteś ojcem – nie odzyskasz środków finansowych, które zostały już wpłacone (i nie ma znaczenia, czy zaprzeczenia ojcostwa będzie miało miejsce).

Czy to na pewno moje dziecko?

Jeżeli takie wątpliwości towarzyszą Ci jeszcze przed zasądzeniem alimentów – warto rozwiać je jak najszybciej. Chociaż wielu mężczyzn myśli, że same znikną i stara się wyprzeć je ze swoich myśli, do takiej sytuacji nie dojdzie. Wielu mężczyzn robi badania DNA po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach… I dopiero wtedy odzyskują spokój ducha.

Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko? Zrób test DNA

Jego wynik w sposób całkowicie pewny potwierdza albo wyklucza ojcostwo. Dlaczego? Do testu na ojcostwo wykorzystuje się materiał DNA i ustala profile genetyczne badanych.

Nie bez powodu nazywane są „genetycznymi odciskami palca” – są bowiem unikalne dla każdego z nas, niezmienne oraz dziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce.

Specjalista może więc porównać profile DNA i ustalić pokrewieństwo między badanymi.

Dla sądu najpewniejszy dowód to wynik testu na ojcostwo. Co ważne, możesz zlecić test DNA bez żadnego skierowania z sądu. Badanie ojcostwa możesz zlecić za pomocą poniższego formularza, który dostępny jest 24 godziny na dobę.

Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko? Postępowanie prawne

Wszystko zależy od Twojej sytuacji prawnej. Możesz złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa albo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. W każdym przypadku musisz udowodnić swoje racje, przedstawiając dowody (najpewniejszy to test DNA). Możesz wnioskować też o zniesienie alimentów, jednak nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy.

Pierwszy z pozwów powinieneś złożyć wtedy, gdy istnieje domniemanie, że jesteś ojcem dziecka.

W praktyce: jeśli jesteś mężem matki, gdy byłeś nim w momencie narodzin dziecka albo gdy urodziło się ono do 300 dni od ustania Waszego małżeństwa.

Drugi z pozwów składasz wtedy, gdy uznałeś już dziecko narodzone poza małżeństwem, ale później dowiedziałeś się, że wcale nie jesteś jego ojcem biologicznym.

Alimenty: skuteczne zaprzeczenie ojcostwa i zwrotu alimentów

Mężczyzna, który unieważnił uznanie dziecka, żąda zwrotu wypłaconych na nie alimentów. W dobie badań DNA, które z niemal stuprocentową pewnością mogą wykluczyć ojcostwo, problem staje się coraz bardziej aktualny.

Pojawił się on w sprawie o zwrot alimentów, które Michał S. płacił na dziecko, które wcześniej uznał za swoje przed urzędem stanu cywilnego. Po kilku latach uznanie to unieważnił przed sądem. Trwało to tyle czasu, gdyż matka dziecka nie zgadzała się na badania DNA. W końcu ustąpiła, a wynik wykluczył ojcostwo Michała S.

W sumie wypłacił on na dziecko 16,2 tys. zł alimentów i zwrócenia takiej kwoty zażądał na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Przepisy te to art. 405 i 410 § 2 kodeksu cywilnego, które mówią, że kto uzyskał korzyść kosztem innej osoby, obowiązany jest do jej zwrotu. Stosuje się je też do świadczeń nienależnych, a więc spełnionych np.

bez podstawy prawnej bądź gdy ona odpadła.

Jest jednak pytanie, czy podstawa do płacenia alimentów odpadła z tego powodu, że „dotychczasowy” ojciec unieważnił uznanie dziecka (bądź skutecznie zaprzeczył ojcostwu)? Sąd okręgowy pisze, że gdyby nie szczególny charakter alimentów, które służą zaspokojeniu potrzeb życiowych dziecka, należałoby uznać, że odpadła (sygnatura akt III CZP 91/11). Z drugiej strony ojciec do chwili zaprzeczenia ojcostwa „prawnie” był ojcem, a trudno uznać, że unieważnienie ojcostwa ma skutek wsteczny.

Dodajmy, że przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu są stosunkowo łagodne dla dłużników: obowiązek zwrotu odpada, jeśli środki zostały wydane w dobrej wierze czy świadczenie czyniło zadość zasadom współżycia społecznego. Choć sąd okręgowy dość szczegółowo opisał relacje rodziców dziecka (nie byli małżonkami), trudno było wskazać odpowiedzialnego za sytuację. Dla zagadnienia, którym zajmie się SN, nie ma to raczej znaczenia.

Sędziowie nie mają prostego zadania: każde stanowisko będzie kontrowersyjne

– Jest potrzeba wydania nowej uchwały SN, która przesądziłaby, że unieważnienie ojcostwa ma moc wsteczną i może prowadzić do odzyskania alimentów – uważa adwokat Rafał Wąworek, działacz ojcowski.

– Wprowadzony w błąd mężczyzna nie tylko nigdy nie był ojcem, ale przecież realny ojciec istnieje i do niego powinny być zgłaszane wszelkie roszczenia alimentacyjne.

Brak zaś podstaw, by nagradzać błędy, a nieraz oszustwa ewidentnie wykazane testami na ojcostwo.

Sędzia Robert Zegadło, sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej, uważa z kolei, że specyfika alimentów jest taka, iż służą bieżącym potrzebom, i po pewnym czasie nie powinny być zwracane. Nie spodziewa się więc po SN rewolucji.

Czytaj również:

Zaprzeczenie ojcostwa wróci wypłacone alimenty?

Autopromocja

Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Zobacz » Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Prawo rodzinne » Alimenty

Sądowe ustalenie ojcostwa

Standardowo o ojcostwie domniemuje się na zasadach opisanych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, gdy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub w 300 dni od ustania małżeństwa, dziecko urodziło się na skutek wykonania procedury medycznej (np. in vitro) za zgodą męża matki.

See also:  Alimenty na rachunek bankowy

W sytuacji, gdy w 300 dni od ustania małżeństwa, matka zawarła małżeństwo z kolejnym mężczyzną, to właśnie jego uznaje się za domniemanego ojca.

Natomiast w przypadku związków pozamałżeńskim za domniemanego ojca uznaje się tego mężczyznę, który współżył z matką dziecka na 181-300 dni przed narodzeniem pod warunkiem, że nie współżyła w tym czasie z innymi mężczyznami.

W innych przypadkach prawne stwierdzenie, kto jest ojcem dziecka, zachodzi poprzez uznanie ojcostwa.

Uznanie ojcostwa polega na oświadczeniu, że jest się ojcem dziecka, co musi potwierdzić również matka dziecka. Jeżeli tego faktu nie potwierdzi konieczne jest sądowe ustalenie ojcostwa.

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa przyjmowane jest przez sąd opiekuńczy, kierownika urzędu stanu cywilnego lub polskiego konsula.

W przypadku domniemania ojcostwa, gdy wystąpią podejrzenia o nie byciu ojcem, należy zaprzeczyć ojcostwu na drodze sądowej. Polega to na udowodnieniu, że biologicznym ojcem dziecka nie jest domniemany ojciec.

Wniosek o ustalenie ojcostwa – ustalenie ojcostwa przez ojca, matkę lub dziecko

Wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa wnosi się do Wydziału Rodzinnego we właściwym Sądzie Rejonowym. Pozew może wnieść ojciec przeciwko dziecku i matce oraz matka lub pełnoletnie dziecko przeciwko domniemanemu ojcu.

Jeżeli ustala się ojcostwo przeciwko danemu mężczyźnie, a istnieje w tym czasie inny ojciec prawny dziecka, należy w pierwszej kolejności zaprzeczyć jego ojcostwo.

Zaprzeczyć ojcostwu ojciec może jedynie w 6 miesięcy od dowiedzeniu się o narodzinach dziecka, matka w ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka lub dziecko przez 3 lata od momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności.

W innych terminach wszczęcie sądowego zaprzeczenia ojcostwa możliwe poprzez wytoczenie powództwa prokuratora na wniosek jednej ze stron. Natomiast w sytuacji ustalenia ojcostwa, gdy matka nie chce potwierdzić uznania przez mężczyznę, może on złożyć wniosek do sądu aż do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Wniosek o ustalenie ojcostwa powinien zawierać dane mężczyzny, którego ojcostwo chce się ustalić. Powinien zawierać uzasadnienie w postaci konkretnych dowodów takich jak zeznania świadków, wyniki badań antropologicznych lub testy DNA wykonywane na zlecenie prywatne. Wszystkie załączone dokumenty powinny być oryginalne.

Dodatkowo w ramach wniosku o sądowe ustalenie ojcostwa można domagać się dodatkowych żądań pokrewnych.

W ramach tych żądań zalicza się zasądzenie alimentów, nadanie nazwiska, ustalenie zakresu władzy rodzicielskiej, a także poniesienie kosztów związanych z ciążą i porodem oraz trzymiesięcznym utrzymaniem matki dziecka w okresie porodu i połogu.

Sądowe ustalenie ojcostwa za pomocą testów DNA

Sądowe ustalenie ojcostwa zawsze zaczyna się od dokładnych przesłuchań wszystkich stron (matki i domniemanego ojca), a także świadków (np. sąsiadów, krewnych).

Jest to konieczne, aby potwierdzić, że strony żyły w związku partnerskim lub czy matka dziecka mogła współżyć z innymi mężczyznami w okresie koncepcyjnym.

Zazwyczaj jednak sąd zleci dodatkowo wykonanie testów genetycznych, które dadzą pewną informację na temat tego, czy mężczyzna jest ojcem biologicznym dziecka.

Sądowe ustalenie ojcostwa jest przeprowadzane zgodnie z odpowiednimi procedurami, które są konieczne, aby wynik takiego badania genetycznego miał wartość dowodową. W badaniu ojcostwa biorą udział wszystkie strony – dziecko, domniemany ojciec i matka, których tożsamość musi zostać potwierdzona (dowody osobiste, odpis aktu urodzenia).

Próbki do badania pobiera osoba, która została wyznaczona przez biegłego sądowego, w obecności dwóch bezstronnych świadków, a z całej procedury sporządzany jest protokół. W ramach sądowego ustalenia ojcostwa najczęściej pobiera się próbki DNA w postaci wymazów z wewnętrznej strony policzka.

Analiza laboratoryjna przeprowadzana jest w laboratorium genetyki sądowej, a sam wynik podpisywany jest przez biegłego sądowego.

Ustalenie ojcostwa na drodze prywatnej

Ustalenie ojcostwa może zostać również przeprowadzone na drodze prywatnej. Taką decyzję podejmują zwykle osoby niepewne swojego ojcostwa bądź pochodzenia, jednak nie chcące jeszcze wytaczać pozwu do sądu. Niektóre z prywatnych badań genetycznych mogą zostać wykorzystane jako wstępny dowód, który można wykorzystać w ramach wnioskowania.

Jeżeli masz wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa lub podejrzewasz, że możesz być biologicznym ojcem dziecka wykonaj proste genetyczne badanie ojcostwa. Pozwala ono na stuprocentowe wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie go z pewnością powyżej 99,9999%.

Dostępne badania ojcostwa to:

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + mikroślad)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + wymaz)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (mikroślad + mikroślad)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja w punkcie pobrań (wymaz + wymaz)

Dowiedz się więcej

Na terenie całego kraju punkty pobrań świadczą testy na ojcostwo stacjonarnie. W ramach takiego testu zarówno od dziecka, jak i domniemanego ojca pobiera się wymaz śluzówki wewnętrznej strony policzka.

Matka w przypadku niepełnoletniego dziecka powinna być obecna przy pobraniu lub należy okazać jej pisemną zgodę. Pobrane próbki są opisywane i zabezpieczane przez personel punktu pobrań, a później przesyłane do laboratorium diagnostycznego.

Niektóre punkty wykonują także podobne testy w celach dowodowych – wymaga się wówczas pobrania próbki od matki, zgody wszystkich prawnych opiekunów dziecka i sporządzenia protokołu.

Alternatywą do stacjonarnych testów ojcostwa wykonywanych w punktach pobrań jest sprawdzenie ojcostwa na drodze wysyłkowej – najlepszym wyborem będzie akredytowany test na ojcostwo. W tym przypadku nie ma konieczności posiadania zgody, a próbki są znakowane w sposób anonimowy. Zestaw do wykonania próbek zamawia się online.

Dołączona instrukcja pozwala na prawidłowe wykonanie próbek w postaci dwóch mikrośladów, dwóch wymazów lub wymazu i mikrośladu. Przed wykonaniem wymazów zaleca się, aby przez minimum dwie godziny nie spożywać niczego, co mogłoby zanieczyścić jamę ustną – dotyczy to również palenia papierosów.

W zestawie znajdują się wymazów, czyli specjalne patyczki, którymi należy potrzeć wewnętrzne strony policzków, aby pobrać z nich komórki. Następnie uważnie należy je zapakować, aby uniknąć zanieczyszczenia.

W niektórych przypadkach łatwiejsze od wykonania wymazów jest pobranie mikrośladu, czyli niewielkich fragmentów organizmu badanej osoby takich jak ślina, włosy z cebulkami, plamy krwi, paznokcie ze skórkami, ślady nasienia.

Aby je wykorzystać w ramach testu na ojcostwo, należy zabezpieczyć przedmiot zawierający mikroślad – może nim być szczoteczka do zębów, smoczek, guma do żucia, prezerwatywa, niedopałek papierosa i wiele innych. Należy jednak bardzo uważać, aby był to przedmiot posiadający jak największą ilość DNA osoby, którą chcemy zbadać, oraz nie należy go dotykać w trakcie pakowania.

W przypadku samodzielnego pobierania materiału możliwe jest zakupienie zestawu do testu na ojcostwo w aptece, a po pobraniu próbek należy samodzielnie przesłać je do laboratorium.

Potwierdzenie ojcostwa za pomocą badań genetycznych

Testy genetyczne na ojcostwo pozwalają na 99,9999% potwierdzenie ojcostwa lub też stuprocentowe zaprzeczenie. Porównanie genów dwóch osób jest możliwe i wiarygodne, gdyż każdy człowiek otrzymuje po swoim rodzicu połowę materiału genetycznego – badanie molekula wykaże zgodność tzw. profili genetycznych w przypadku dziecka i jego biologicznego ojca.

Zanim jednak dojdzie do porównania materiału genetycznego, w laboratorium z przekazanych próbek izolowane jest DNA i powielane za pomocą techniki PCR (reakcji łańcuchowej polimerazy). Następnie stosuje się sekwencjonowanie w celu ustalenia w jakiej kolejności ułożone są pary zasad w każdym łańcuchu DNA.

Dalej lokalizuje się markery genetyczne, czyli 16, 22 lub 24 konkretne sekwencje DNA zarówno w materiale od dziecka, jak i od mężczyzny. Największą wiarygodność w przypadku ustalania ojcostwa bez udziału matki daje najszerszy zakres markerów. Każdy z markerów jest znaczony dwiema liczbami.

W ramach analizy porównawczej sprawdza się każdy marker po kolei i określa się, czy w markerze od obu osób znajduje się ta sama liczba. Końcowy rezultat porównania analizowany jest statystycznie. Potwierdzenie ojcostwa uzyskiwane jest jedynie w przypadku zgodności wszystkich dwudziestu czterech markerów genetycznych.

Aby je wykluczyć, wystarczy wykrycie czterech różnic.

Ustalenie ojcostwa – cena

Prywatne testy na ustalenie ojcostwa mogą znacznie różnić się ceną. Różnice cen testów na ojcostwo będą zależeć od ilości osób, od których pobierane są próbki, od tego, czy pobieranie wykonywane jest w punkcie czy samodzielnie i wysyłane kurierem, od rodzaju próbek, ilości badanych markerów, a także czy wynik ma być uznany w sądzie.

Testy z wykorzystaniem wymazów są znacznie tańsze od tych z mikrośladami ze względu na stopień trudności wyizolowania DNA z poszczególnych rodzajów próbek.

W przypadku ustalenia ojcostwa realizowane w punkcie z wymazów od dwóch osób cena może wynosić około 500 zł, zaś w przypadku testów wysyłkowych w zależności od rodzaju próbek należy się liczyć z ceną od około 500 do 1000 zł.

Sprawdź, jaka jest cena innych badań DNA ❱

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa strona wnosząca pozew nie ponosi kosztów sądowych ani kosztów testu DNA. W razie przegranej strona może jednak zostać obciążona kosztami wynagrodzenia adwokata przeciwnej strony oraz kosztami sądowymi.

Aktualizacja: 2020-03-30

Leave a Reply

Your email address will not be published.